Facebookové príspevky, podľa ktorých je Sulík ochotný prijať 3000 utečencov, sú nepravdivé
- Tento článok je viac ako rok starý.
- Uverejnené 24. mája 2021 o 15:34
- Článok prečítate za 5 min
- Autor: Robert BARCA, AFP Slovensko
Copyright © AFP 2017-2025. Pre akékoľvek komerčné použitie tohto obsahu je nutné predplatenie našich služieb. Viac informácií zistíte tu.
„Sulík : som ochotny prijať 3000 utečencov a dať im po 500 eur,“ píše sa v obrázku z 15. mája 2021, ktorý zdieľalo viac ako 9100 používateľov z FB stránky Press-Denník. V popise príspevku sa tiež píše, že Sulíkov „500€ balíček“ prichádza namiesto „pomoci rodin, živnostnikom, ľudom ktory naozaj po prichode pandemie potrebuju pomoc“.
Rovnaký príspevok zdieľala FB stránka Realita Okolo Nás.
Web Hlavný denník uverejnil na základe FB príspevku 16. mája článok s titulkom: „Sulík by prijal tritisíc utečencov a dal by im po 500 eur. Čo na to slovenské rodiny?“. V tele článku sa písalo o tom, že v lete „zrejme príde nová migračná vlna“ a že kým „drvivá väčšina našich politikov odmieta návrhy Bruselu na prerozdelenie utečencov“, Richard Sulík by „nejakých predsa len prijal“. Rovnaký článok bol zdieľaný aj webom Slovanské noviny.
Avšak pre tvrdenie z príspevkov neexistuje dôkaz. Agentúra AFP nedohľadala žiadnu zmienku o tom, že by Richard Sulík vyslovil podobné tvrdenie vo vzťahu k utečencom. Naopak, Sulík konzistentne a dlhodobo odmieta migračné kvóty EÚ a vyjadruje sa aj proti tomu, aby Slovensko prijímalo utečencov. Ministerstvo hospodárstva SR pre AFP tvrdenia o Sulíkovi poprelo.
Žiadne dôkazy a oprava dezinformačného článku
Tím AFP Fakty pomocou internetového vyhľadávača pátral po kľúčových slovách z príspevku. Žiadny záznam z verejného vyhlásenia Richarda Sulíka či relevantnú správu z kredibilného média o tom, že by Sulík niekedy verejne vyhlásil, že je „ochotný prijať 3000 utečencov“, sme nenašli.
O stanovisko sme požiadali Ministerstvo hospodárstva SR. Katarína Matejková, hovorkyňa ministerstva a dlhoročná spolupracovníčka Richarda Sulíka (bývalá hovorkyňa strany SaS) pre AFP informáciu o Sulíkovi odmietla a uviedla: „Potvrdzujem, že takéto tvrdenie pán minister nepovedal ani verejne, ani neverejne.“
Skutočnosť, že pre túto fámu o Sulíkovi neexistuje dôkaz, si pravdepodobne uvedomujú aj niektorí dezinformátori. Napríklad článok na stránke Hlavný denník, ktorý len prebral tvrdenia z FB príspevku bol medzičasom upravený - podľa stránky po tom, ako stránku kontaktoval sám Sulík. „Richard Sulík uviedol v telefonickom rozhovore s redakciou HD, že tieto slová su nepravdivé. (...) tento text, teda HD označuje týmto za nepravdivý a uvádza ho na pravú mieru,“ píše sa v kostrbato opravenom článku.
Ministerstva sme sa následne spýtali taktiež na to, či Sulík naozaj kontaktoval dezinformačný web Hlavný denník (AFP Fakty v minulosti vyhodnotil obsah tohto webu za nepravdivý najmenej 8-krát, tu, tu, tu, tu, tu, tu, tu a tu).
„Áno, pán minister kontaktoval uvedenú redakciu a požiadal o opravu uverejnených tvrdení, ktoré boli v rozpore so skutočnosťou,“ uviedla Matejková. „Samozrejme, že by bolo ideálne, keby k takýmto situáciám vôbec nedochádzalo a všetky médiá by pracovali výlučne s faktami. To je však chiméra, preto sme radi aspoň za opravu,“ dodáva.
Realita: Sulík sa opakovane vyslovuje proti tomu, aby Slovensko prijímalo migrantov
Európska komisia v máji 2015 počas utečeneckej krízy z Blízkeho východu navrhla systém kvót, podľa ktorého by členské krajiny EÚ mali prijať utečencov podľa počtu vlastných obyvateľov. Slovensko malo podľa plánu prijať 785 utečencov relokovaných z Talianska a Grécka.
V ankete Denníka N z júna 2015 Sulík ešte ako poslanec Európskeho parlamentu podobný plán odmietol: „Nie. Nie je to riešenie problému, je to len niečo dočasné. Prijať 800 ľudí, samozrejme, je v možnostiach Slovenska, ale nie je to riešenie vôbec ničoho. Je to akurát signál prevádzačom, aby k nám posielali ďalších utečencov.“
O svojom postoji voči migrantom a plánom Európskej únie písal Sulík aj v októbri 2015 na svojej stránke. „Je nutné okamžite konať, čo znamená strážiť, respektíve uzavrieť, hranice a zároveň zriadiť prijímacie centrá pre utečencov, kde im bude Európska únia garantovať bezpečnosť a základné podmienky, vodu, lekársku starostlivosť atď. pokiaľ sa posúdi ich žiadosť o azyl,“ napísal vtedy.
„Treba byť proti migrantom, na politickej úrovni ich treba odmietať v Bruseli alebo v Európskej komisii. (...) Treba urobiť všetko pre to, aby tu neboli,“ zopakoval Sulík v januári 2016 v relácii Braňo Závodský Naživo v Rádiu Expres.
V tomto rozhovore Sulík hovorí aj o alternatíve voči prijímaniu migrantov vo forme postavenia vonkajších táborov mimo EÚ: „Druhá vec, ktorá sa dá urobiť, je postaviť vonkajšie tábory, teda utečenecké tábory, mimo Európskej únie a tam musia tí ľudia počkať, kým sa rozhodne o ich žiadosti o azyl.“ Na otázku o utečencoch zo Sýrie, kde od roku 2011 prebiehala krvavá občianska vojna, odpovedal: „Plne chápem, že ľudia zo Sýrie utekajú, ale v tom momente, ako sú v prvej bezpečnej krajine a putujú ďalej, tak už to nie sú vojnoví utečenci. Kým sa dostanú do Nemecka, tak prejdú piatimi bezpečnými krajinami, tak to nie sú vojnoví utečenci.“
Po ďalších otázkach moderátora Sulík okolo 13. minúty videa explicitne vyslovil aj výrok o 3000 utečencoch, o ktorom sa domnievame, že bol dezinformátormi vytrhnutý z kontextu a prekrútený. Citácie uvádzame preto v celom znení:
„Áno, rozhodne máme (kapacitu prijímať utečencov). Slovensko má kapacity na niekoľko tisíc ľudí. Keby som napríklad ja vedel, že dohodneme sa raz na nejakom prerozdelení, že Slovensko si zoberie - teraz strelím - že 3000 ľudí a je to raz a navždy vybavené táto téma, tak prvý za to dvihnem ruku,“ povedal Sulík v Exprese.
„Ak by som vedel, že to je konečné číslo, tak by som prvý za to dvihol ruku. Problém je s touto celou Európskou úniou a Bruselom a s týmito západnými politickými elitami, že to je taká tá typická salámová metóda,“ dodal a pre úplnosť zopakoval, „Kebyže viem, že máme zobrať - ešte raz strelím - 3000 ľudí a je to vybavené a už viacej nemusíme brať nikoho, tak prvý za to dvihnem ruku. Ale keďže viem, že nie, že s tým budú stále znovu a znovu prichádzať, preto treba byť kategoricky proti.“
Aj keď v tomto rozhovore Sulík hovoril o tom, že Slovensko by bolo schopné prijať 3000 utečencov, nie je pravdou, že v kontexte ostatných okolností s niečím takým explicitne súhlasil. O balíčku 500€ na utečenca sme nedohľadali žiadnu zmienku. Tvrdenia z FB príspevkov tak hodnotíme ako nepravdivé.
Za ostatné roky Sulík svoj postoj nezmenil. Vo videorozhovore Pravdy z júna 2019 na otázku moderátorky o výroku Andreja Kisku o prijímaní utečencov v kontexte potenciálnej budúcej koalície so stranou Za ľudí Sulík odpovedal: „Ja považujem výrok ‘mali by sme prijímať tisíce migrantov’, ja to považujem pre našu krajinu za zničujúce. Tu treba jasne povedať nie. Nepodpísal by som logicky programové vyhlásenie vlády a koaličnú zmluvu, kde by bolo napísané, že budeme prijímať tisíce migrantov.“
V nedávnom rozhovore Denníka E z 19. mája 2021 Sulík už ako minister hospodárstva svoju anti-imigračnú pozíciu zopakoval: „Už pred voľbami som vravel, že našimi červenými čiarami sú migranti a vyššie dane.“
Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?
Kontaktujte nás