
Nie, test siete 5G nezabil škorce v Haagu
- Tento článok je viac ako rok starý.
- Uverejnené 11. mája 2020 o 09:52
- Aktualizované dňa 23. júla 2020 o 11:40
- Článok prečítate za 4 min
- Autor: AFP Česká republika
- Článok preložil/-a AFP Slovakia
Copyright © AFP 2017-2025. Pre akékoľvek komerčné použitie tohto obsahu je nutné predplatenie našich služieb. Viac informácií zistíte tu.
Predmetné články sú v slovenčine dva, tento článok z novembra 2018 zo stránky zvedavec.org, a tento článok konšpiračného Hlavného denníka z decembra 2019. O dezinformáciách publikovaných v Hlavnom denníku sme v minulosti už písali tu alebo tu.

V oboch zo spomínaných článkov sa uvádza, že v haagskom parku Huijgenspark bolo nájdené veľké množstvo mŕtvych škorcov. Ich smrť dávajú články do súvislosti s neďalekým stĺpom siete 5G. „Na rohu strechy HS telecentra pribudol nový 5G stĺp, nízky, takže na streche nie je viditeľný … Bezprostredne po tom, začali zo stromov masívne padať mŕtve vtáky … Prakticky presne v tom istom čase ako zvieratá umierali, neďaleká stanica Holland Spoor testovala prenosový vysielací stožiar 5G,“ uvádza zvedavec.org.
Aj keď boli články pôvodne uverejnené už pomerne dávno, masívnejšie sa začali zdieľať až v druhej polovici apríla 2020.

Žiadna súvislosť medzi úhynom vtákov a prítomnosťou stožiaru 5G však nebola preukázaná. Telá mŕtvych škorcov z Haagu vyšetrovali vedci z Bioveterinárneho výskumného ústavu univerzity vo Wageningene v strednom Holandsku, ktorého úlohou je študovať zdravotný stav zvierat a jeho dopady na verejné zdravie. Už v decembri 2018 vedci dospeli k záveru (tu a tu), že škorce uhynuli z dôvodu vnútorného krvácania; v dôsledku natrhnutej pečene a lebečnej traumy.
„Tieto príznaky poukazujú na to, že vtáky bezpochyby obrovskou silou do niečoho narazili - do konárov stromov, do zeme, do seba navzájom. Mohli byť dezorientovaní prítomnosťou dravca, ako je napríklad sova, a náhle spanikáriť. Vedci sa nedomnievajú, že škorce spadli zo stromov v dôsledku choroby, slabosti, nevoľnosti, alebo že boli mŕtvi už pred dopadom,“ uzatvára štúdia. Vedci sa tiež zmienili o prítomnosti jedu z bobúľ tisu (Taxus baccata) v telách mŕtvych vtákov; nedomnievajú sa však, že priamo spôsobil ich smrť.
Hovorkyňa ústavu Annet Blanken telefonicky pre AFP potvrdila, že závery štúdie sú konečné a že odvtedy k žiadnemu ďalšiemu rozsiahlemu úhynu vtákov v Holandsku nedošlo.
Haag alebo Wales?
Napriek tomu ďalšie stovky užívateľov zdieľali podobný príspevok z 22. apríla v češtine. Táto verzia síce nespomína priamo Huijgenspark v Haagu, ale tvrdí sa v nej, že k úhynu vtákov došlo „na západnom pobreží Holandska“, a ich smrť taktiež pripisuje prítomnosti mobilnej siete 5G.

Jedná sa o doslovný preklad tohto príspevku z 22. apríla, ktorý bol už vyvrátený inými nezávislými overovateľmi faktov. Z gramatických chýb je zrejmé, že text bol do češtiny preložený automaticky.
Príspevok navyše obsahuje snímky, ktoré nemajú s incidentom v Haagu čo robiť. Prvý obrázok je „reprezentatívna“ fotografia plastových plameniakov. Druhá fotografia zobrazuje mŕtvych vtákov na ceste a pochádza z britského Walesu. Jedná sa o prípad, ktorý sa udial koncom roka 2019, tj. viac ako rok po incidente v Haagu, ako vyplýva z tohto článku obsahujúceho spomínanú fotografiu.
Vtáky vo Walese pravdepodobne uhynuli podobným spôsobom ako tí v Haagu, tj. v dôsledku vnútorného krvácania spôsobeného nárazom. Nikde však nie je zmienka o technológií 5G. Waleskí odborníci sa domnievajú, že vtáky pravdepodobne spanikárili potom, čo uvideli dravca alebo je vydesil hluk, a hromadne narazili do zeme, prípadne že v dôsledku silného vetra stratili orientáciu.
Žiadny test
V každom prípade k úhynu vtákov v Haagu nemohlo dôjsť v dôsledku testovania 5G siete. K žiadnemu testovaniu totiž v danej dobe nedošlo, ako potvrdil aj holandský komunikačný úrad Antennenbureau v tlačovom vyhlásení 14. novembra 2018. „Z vedeckého hľadiska nie je dôvod domnievať sa, že by vtáky mohli zomrieť v dôsledku radiácie zo stožiaru," píše sa vo vyhlásení. „Stožiare sú postavené podľa bezpečnostných štandardov a ich používanie je nezávadné. Merania ukázali, že úroveň radiácie je hlboko pod bezpečnostnými limitmi."
Pred úhynom škorcov prebehol v Haagu v roku 2018 len jediný test siete 5G, a to 28. júna 2018, tj. takmer pol roka pred incidentom v Huijgensparku.
Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?
Kontaktujte nás