Talianska poslankyňa šíri nepravdivé informácie o očkovaní a žiada o zatknutie Billa Gatesa pre zločiny proti ľudskosti

Copyright AFP 2017-2023. Všetky práva vyhradené.

Očkovanie je zbytočné či priam nebezpečné, Bill Gates má plán na vyľudnenie (depopuláciu) planéty a kvôli jeho vakcínam môžu ľudia v rozvojových krajinách ochrnúť či umrieť. To sú len niektoré nepravdivé alebo nepodložené informácie, ktoré zazneli počas prejavu poslankyne v talianskom parlamente 15. mája 2020. Videozáznam z jej prejavu sa teraz šíri po sociálnych sieťach a videli ho už stovky tisíc ľudí.

Konšpirácie?! Ostrý príhovor talianskej poslankyne o Billovi Gatesovi, korupcii a očkovaní, ktorý v televízii neuvidíte,“ tak video prezentuje napríklad server Magazín1 tu. Talianska poslankyňa Sara Cunial v ňom útočí na spoluzakladateľa Microsoftu Billa Gatesa a jeho plán vytvoriť čo najrýchlejšie vakcínu proti chorobe COVID-19. Podľa nej sa za vývojom vakcíny skrýva diabolský plán na ovládnutie zemegule. Len tu videlo video cez 142-tisíc užívateľov a ďalej ho zdieľalo viac ako 4 900 ľudí. 

To isté video zdieľala aj Infovojna.sk, Zem a vek či Hlavný denník.

Snímka FB postu z 15. mája 2020

Skutočným cieľom toho všetkého je úplná kontrola,“ hovorí poslankyňa Cunial o Gatesovej angažovanosti vo výskume vakcín. „Absolútne ovládnutie ľudí, ich zotročenie, zbavenie suverenity a slobodnej vôle.“

AFP identifikovala niekoľko jej tvrdení ako lživých či nepodložených:

1. Tvrdenie: „Gates už desiatky rokov v rámci globálnej politiky pracuje na pláne depopulácie... citujem presne z jeho príhovoru: ‚Ak odvedieme dobrú prácu s vakcínami, zdravotníctvom a reprodukčným zdravím, dokážeme znížiť ľudskú populáciu o 10-15 percent.‘ A pokračuje: ‚Svet môže zachrániť len genocída.‘“

Toto tvrdenie je nepravdivé. Poslankyňa Cunial prekrúca slová v prejave, ktorý Bill Gates predniesol na konferencii TED v roku 2010. Rozvíja v ňom scenáre, ako dosiahnuť uhlíkovú neutralitu, a doslova hovorí:

„Dnes je na svete 6.8 miliárd ľudí. Čo stúpne približne na 9 miliárd. Ak sa nám podarí vyvinúť nové vakcíny, zlepšiť lekársku a reprodukčnú starostlivosť, možno by sme mohli to číslo znížiť tak o 10 až 15 percent, ale aj tak je to 1,3-násobný nárast.

Odvtedy čelil americký miliardár mnohokrát obvineniu z toho, že sa prostredníctvom vakcín snaží o redukciu svetovej populácie. Pritom je z prejavu zrejmé, že Gates nehovorí o znižovaní absolútneho počtu ľudí, ale o spomalenie populačného rastu o 10-15 percent.

 

Záber z TEDtalku Billa Gatesa z roku 2010

 

 

Podľa Gatesa je jedným z podporných faktorov ekonomického rastu najchudobnejších krajín sveta spomalenie rastu ich populácie natoľko, aby miestne vlády mali viac zdrojov na zlepšenie života svojich občanov:

Z tohto hľadiska je podľa neho nutné vyvinúť vakcíny, aby sa znížila detská úmrtnosť a ľudia by tým pádom nemuseli mať veľa detí: „Keď sa zlepší zdravie, ľudia majú menšie rodiny a vláda má viac prostriedkov na jedného obyvateľa. takže je jednoduchšie zlepšiť starostlivosť o ich výživu a vzdelávanie,“ napísal Gates vo výročnom dopise svojej nadácie v roku 2009.

Čo sa týka údajného Gatesovho vyhlásenia, že „svet môže zachrániť len genocída“, neexistujú žiadne dôkazy, že by americký miliardár niečo také niekedy povedal. Pred prejavom talianskej poslankyne o niečom takom žiadne médiá nikdy nepísali.

2. Tvrdenie: Gates svojimi vakcínami dokázal sterilizovať milióny žien v Afrike.

Ani toto nie je pravda. Poslankyňa Cunial tu znovu živí už dávno vyvrátenú fámu, že vakcíny posielané do Afriky majú za úlohu spôsobiť u tamojších žien neplodnosť. Táto fáma sa objavila v roku 2014 v Keni, ako o tom referoval napríklad francúzsky denník Le Monde. Laboratórne testy objednané kenskými biskupmi vtedy ukázali, že vo vzorkách krvi žien očkovaných proti tetanu bol prítomný aj hormón hCG vylučovaný počas tehotenstva. Z toho kenskí biskupi vyvodili záver, že skutočnou účelom vakcíny bolo ženy sterilizovať.

To popreli WHO aj UNICEF. V spoločnom vyhlásení vtedy uviedli, že vakcína je „bezpečná“ a že „tieto závažné obvinenia nie sú podložené žiadnymi dôkazmi a hrozí, že negatívne ovplyvnia imunizačný program pre deti a ženy“.

Zaznamenali sme výsledky testov, podľa ktorých zozbierané vzorky údajne obsahujú isté množstvo hCG. Je však potrebné uvedomiť si, že test musí prebiehať na vzorke lieku, napr. vakcíny, a to vo vhodnom laboratóriu ... nie na vzorke krvi,“ uvádza sa vo vyhlásení WHO a UNICEF.

Lekár zodpovedný za jedno z laboratórií, ktoré analýzy vykonávali, nakoniec vysvetlil kenskému denníku The Daily Nation, že výsledky testov boli nesprávne interpretované a že uvedená tetanová vakcína hormón hCG neobsahovala. Spôsob zbierania vzoriek nebol podľa neho jasný a samotné testy neboli vykonané predpísaným spôsobom.

Škodlivosť protitetanovej vakcíny opakovane odmietlo tiež kenské ministerstvo zdravotníctva, a to napríklad tu, tu a tu.

3. Tvrdenie:  „[Bill Gates] spôsobil epidémiu obrny, kvôli ktorej v Indii ochrnulo 500-tisíc detí.“

Ďalšia nepravda. Poslankyňa Cunial tu znova vyťahuje na svetlo fámu šírenú napríklad prostredníctvom tohto článku. V AFP Fact-check sme už túto dezinformáciu vyvrátili v samostatnom článku (v českom jazyku).

Podľa dezinformácie v období medzi rokmi 2000 a 2017 v Indii ochrnulo 496 000 detí po tom, čo im bola podaná vakcína proti obrne financovaná Billom Gatesom. V nepravdivom článku sa uvádza, že indické úrady očkovaciu kampaň v roku 2017 ukončili, prestali spolupracovať s Nadáciou Billa a Melindy Gatesovcov a vykázali ju z krajiny. Potom vraj „rýchlosť ochrnutí následkom detskej obrny prudko klesla.

V skutočnosti neexistuje žiadny dôkaz pre tvrdenie, že by takmer pol milióna indických detí ochrnulo po očkovaní proti obrne, alebo že by sa u takéhoto počtu detí vôbec obrna rozvinula.

Podľa štatistík Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) bolo v Indii v danom období medzi rokmi 2000 a 2017 zaznamenaných len 17 prípadov nákazy vírusom, tj. vírusom spôsobujúcim detskú obrnu, v dôsledku očkovania. Poliovírusy vzniknuté z vakcín (vaccine-derived polioviruses čiže VDPV) sú zmutované kmene vírusov obsiahnutých v orálnej vakcíne proti detskej obrne. K tejto mutácii však dochádza len veľmi zriedkavo. Vírusy môžu v ojedinelých prípadoch zmutovať do formy spôsobujúce ochrnutie, známej pod označením "circulating vaccine-derived poliovírus" (cVDPV).

Dáta WHO sú k dispozícii tu: stačí vybrať Indiu a príslušný rok; v kolónke cVDPV sa zobrazí počet prípadov. Zo štatistík vyplýva, že k nakazeniu poliovírusom v dôsledku očkovania došlo v danom období len v rokoch 2009 a 2010, ako vidíme na screenshotoch, kde sú relevantné čísla označené červenou:

 

 

 

Snímky obrazovky zo stránky WHO vyhotovené 21. mája 2020

 

Nadácia Billa a Melindy Gatesovcov sa na kampani za vyhubenie poliovírusu v Indii podieľa prostredníctvom tzv. Global Polio Eradication Initiative, kde má za partnerov globálne organizácie ako WHO, Rotary International, americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) či UNICEF.

Informácie, že bola Nadácia Gatesových vykázaná z Indie, je tiež falošná. V roku 2017 indická vláda vyhlásila: „V niektorých médiách sa objavila správa, že indický zdravotnícky systém NHM ukončil všetku spoluprácu s Nadáciou Gatesových. Toto je nepresné a zavádzajúce. Nadácia naďalej podporuje indické ministerstvo zdravotníctva a spolupracuje s ním.

Vylúčená z vlastnej strany

Poslankyňa Sara Cunial, zvolená do talianskeho parlamentu v roku 2018 za Hnutie piatich hviezd, ktoré ju však o rok neskôr vylúčilo, svoj prejav z 15. mája 2020 uzatvára výzvou, aby bol Bill Gates postavený pred medzinárodný súdny tribunál „za zločiny proti ľudskosti“.

Nie je to prvýkrát, čo na parlamentnej pôde vystúpila proti očkovaniu. V prejave z 24. apríla 2020, ktorý bol na Facebooku zdieľaný napríklad tu, uvádza: „Existujú veľmi silné dôkazy o tom, že vakcína proti chrípke vyvoláva o 40% vyšší počet prípadov COVID-19 v dôsledku virálny interferencie.

To je však „úplný nezmysel“, ako pre AFP uviedol Bruno Lina, profesor virológie na univerzite v Lyone a člen francúzskej národnej vedeckej rady. „Vírusová interferencia znamená, že ak ste infikovaní, rozvinie sa u vás imunitná reakcie, vďaka ktorej budete rezistentným vori všetkým prítomným infekčným agentom,“ povedal. „Nikdy nebola preukázaná žiadna virálna interferencia medzi sezónnou chrípkou a novým koronavírusom a neexistuje žiadna spojitosť medzi chrípkovou vakcínou a rizikom infekcie novým koronavírusom.“

Vo svojom aprílovom prejave poslankyňa brojila aj proti sieťam 5G, o ktorých sme už písali tu alebo tu.

COVID-19