Zoznámte sa s naším tímom

O overovaní faktov v AFP 

AFP Fakty je slovenskou verziou AFP Fact Check, oddelenia pre overovanie faktov mnohojazyčnej a multikultúrnej spravodajskej agentúry Agence France-Presse, ktorej poslaním je poskytovať presné, vyvážené a nestranné spravodajstvo kdekoľvek a kedykoľvek na svete. 

V rámci boja proti dezinformáciám na internete vytvorila AFP v roku 2017 špecializovaný tím pre overovanie faktov a digitálnu investigatívu, ktorý sa inšpiroval našimi skúsenosťami s oceneným projektom CrossCheck pre francúzske voľby, ktorý prebehol v tom istom roku. 

Odvtedy sa tím AFP Fact Check rozrástol a stal sa poprednou globálnou organizáciou pre overovanie faktov s viac ako 100 špecializovanými novinármi pracujúcimi v desiatkach krajín po celom svete. 

Špeciálny tím AFP pre overovanie faktov monitoruje online obsah v 26 jazykoch a vďaka spolupráci s miestnymi pobočkami našej agentúry prinášajú hĺbkovú analýzu a presné informácie, ktoré zahŕňa relevantný kultúrny a politický kontext. Fakty kontrolujeme v angličtine, arabčine, bahasa indonézštine, bahasa malajštine, barmčine, bengálčine, bulharčine, češtine, chorvátčinefínčine, francúzštine, gréčtine, hindčine, holandčine, katalánčinekórejčine, maďarčine, nemčine, poľštine, portugalčine, rumunčine, slovenčine, španielčinesrbčinešvédčine a thajčine. Články kontrolujú editori v našich regionálnych centrách a náš globálny tím je riadený z centrály AFP v Paríži.

Naši zamestnanci

Phil Chetwynd, riaditeľ globálneho spravodajstva, Francúzsko

Phil Chetwynd zodpovedá za redakčnú stratégiu AFP a jej 1 700 novinárov. Od svojho nástupu do agentúry v roku 1996 bol korešpondentom v približne 20 krajinách a zastával radu funkcií vrátane globálneho šéfredaktora a šéfredaktora pre ázijsko-tichomorský región.

Grégoire Lemarchand, šéfredaktor digitálnej investigatívy, zástupca globálneho šéfredaktora, Francúzsko

Grégoire Lemarchand vedie globálnu sieť digitálnych investigatívcov agentúry AFP od roku 2017. Od roku 2012 má na starosť stratégiu AFP pre sociálne médiá. Predtým pracoval ako športový reportér a korešpondent v Ríme.

Julie Charpentrat, zástupkyňa šéfredaktora digitálnej investigatívy, Francúzsko

Julie Charpentrat sa stala zástupkyňou šéfredaktora digitálnej investigatívy v roku 2022 po tom, ako viac ako dva roky sama vyvracala dezinformácie o zdravotníctve a pandémii Covid-19. Pre agentúru AFP v minulosti pokrývala rôzne témy vrátane ekonomiky, podnikania, zamestnanosti či rodinných záležitostí. Bola korešpondentkou v San Franciscu a New Yorku, pracovala aj ako videoreportérka.

Sophie Nicholson, zástupkyňa šéfredaktora digitálnej investigatívy, Francúzsko

Sophie Nicholson riadi globálny tím pre digitálnu investigatívu a vývoj online vzdelávacej platformy a videoseriálov agentúry. Sophie predtým pracovala ako korešpondentka v Mexiku, kde pokrývala Latinskú Ameriku. Svoju kariéru začala v rozhlase a televízii BBC v Londýne.

Elodie Martinez, koordinátorka globálnych tréningov pre digitálnu investigatívu, Francúzsko

Elodie Martinez sa v roku 2022 stala koordinátorkou globálnych tréningov pre digitálnu investigatívu. Predtým bola vedúcou oddelenia digitálnej investigatívy pre Latinskú Ameriku a Španielsko a v minulosti viedla španielsky tím AFP pre online spravodajstvo a sociálne médiá agentúry.

Natalie Handel, koordinátorka digitálnej video-investigatívy, Francúzsko

Natalie Handel dohliada na produkciu digitálnej investigatívy vo forme videa. Do AFP nastúpila v roku 2009 a desať rokov pracovala ako videoreportérka v Spojených štátoch a vo Francúzsku, následne prešla na textové spravodajstvo o vede, zdraví a životnom prostredí. V roku 2021 sa pripojila k tímu digitálnej investigatívy.

Cristina Abellan-Matamoros, videožurnalistka digitálnej investigatívy, Francúzsko

Cristina Abellan-Matamoros pracuje ako videožurnalistka pre digitálnu investigatívu. Produkuje videá najmä v španielčine a portugalčine, ale pomáha aj s produkciou v angličtine a francúzštine. Do AFP nastúpila v roku 2019 ako producentka pre AFPTV Live. V minulosti pracovala pre Euronews a Storyful. Do tímu digitálnej investigatívy sa pripojila v roku 2023.

Myriam Adam, videožurnalistka digitálnej investigatívy, Francúzsko

Myriam Adam je videožurnalistka v tíme digitálnej investigatívy v Paríži. V minulosti pracovala ako videoreportérka všeobecného spravodajstva vo Francúzsku, pokrývala udalosti ako pandémia Covid-19 a protesty žltých viest; pracovala tiež v Nikózii, kde pokrývala spravodajstvo z regiónu Blízkeho východu a severnej Afriky.

Roland Lloyd Parry, reportér pre digitálnu investigatívu súvisiacu s klimatickou zmenou, Francúzsko

Roland Lloyd Parry sa v agentúre AFP od roku 2021 venuje dezinformáciám o klíme a životnom prostredí. Predtým bol zástupcom globálneho šéfa editorov AFP a reportérom vo Francúzsku, Španielsku, Latinskej Amerike a Spojených štátoch.

Julie Pacorel, reportérka pre digitálnu investigatívu súvisiace so zdravotníctvom,  Francúzsko

Julie Pacorel sa špecializuje na zdravotnícke dezinformácie. Pred nástupom do tímu v roku 2022 pracovala pre agentúru AFP v Marseille, kde sa venovala politike, kriminalite a biodiverzite v stredomorskom regióne. V minulosti pracovala ako novinárka na voľnej nohe v Južnej Amerike pre francúzske médiá ako napríklad Libération.

Marie Bohner, vedúca oddelenia rozvoja a partnerstiev, digitálna investigatíva, Francúzsko

Marie Bohner pracuje na rozvoji globálneho tímu pre digitálne vyšetrovanie. Má na starosti partnerstvá agentúry s AFP s inými organizáciami zaoberajúcimi sa digitálnou investigatívou. V roku 2017 koordinovala projekt CrossCheck France za organizáciu First Draft a do roku 2021 bola jej vedúcou pre globálne partnerstvá.

Jacqueline Pietsch, technická projektová manažérka pre digitálnu investigatívu, Francúzsko

Jacqueline Pietsch dohliada na technický rozvoj tímu. Od svojho nástupu do AFP v roku 1996 pracovala na mnohých pozíciách v rôznych oddeleniach a krajinách, okrem iného ako vedúca televíznej produkcie agentúry AFP v anglickom jazyku, ako korešpondentka v Holandsku ako videoreportérka zodpovedná za juhovýchodnú Áziu.

Denis Teyssou, manažér AFP Medialab, Francúzsko

Denis Teyssou je manažérom inovácií projektu vera.ai financovaného z európskeho programu Horizon (2022-2025) a zakladateľom developerského tímu fact-checkerského pluginu InVID-WeVerify, ktorý vznikol na základe predchádzajúcich projektov EÚ InVID (2016-2018) a WeVerify (2018-2021).

Bertrand Goupil, architekt technických riešení AFP Medialab, Francúzsko

Bertrand Goupil je hlavným technickým vedúcim overovacieho pluginu InVID-WeVerify, v rámci AFP Medialab sa podieľa na projektoch financovaných z EÚ (InVID, WeVerify, vera.ai), ktoré majú za cieľ bojovať proti dezinformáciám, a vytvára nástroje pre overovateľov faktov.

Valentin Porcellini, softvérový inžinier, AFP Medialab, Francúzsko

Valentin Porcellini navrhuje a spravuje nástroje AFP Medialab a podieľa sa na projekte vera.ai financovanom EÚ.

Bronwen Roberts, vedúca digitálnej investigatívy v Európe, Francúzsko

Bronwen Roberts vedie európsky tím. Od svojho nástupu do AFP v roku 1998 pôsobila ako reportérka, editorka a šéfka kancelárie v Južnej Afrike, Hongkongu, Paríži a Afganistane. V roku 2020 sa pripojila k tímu digitálnej investigatívy.

Juliette Montesse, zástupkyňa vedúcej digitálnej investigatívy v Európe, Spojené kráľovstvo

Juliette Montesse je zástupkyňou vedúcej tímu pre Európu. V agentúre AFP pôsobí od roku 2010, v minulosti pracovala ako reportérka na parížskom súde a korešpondentka pre parížske predmestia, v roku 2020 nastúpila do tímu digitálnej investigatívy.

Estelle Péard, editorka a manažérka digitálnych tréningov pre Európe, Francúzsko

Estelle Péard pracuje pre agentúru AFP od roku 2010. Predtým, ako sa v roku 2021 pripojila k európskemu digitálnemu investigatívnemu tímu ako editorka, pôsobila ako ekonomická korešpondentka v Nemecku, reportérka pokrývajúca sociálne konflikty vo Francúzsku a editorka spravodajstva.

Jastinder Khera, editor, Rakúsko

Jastinder Khera je editorom európskeho tímu vo Viedni, kde predtým pracoval pre textové spravodajstvo agentúry AFP. Pred nástupom do AFP v roku 2018 pracoval v BBC, okrem iného ako producent niektorých hlavných rozhlasových spravodajských programov a v BBC World TV.

Laura Mannering, editorka, Španielsko

Laura Mannering pracuje ako editorka európskeho tímu od roku 2021. Do agentúry AFP nastúpila v roku 2012 ako editorka spravodajskej redakcie pre Áziu a Tichomorie a neskôr bola štyri roky šéfkou kancelárie v Hongkongu a na Taiwane. V minulosti pracovala pre noviny a časopisy v Spojenom kráľovstve.

Simon Morgan, editor, Francúzsko

Simon Morgan je editorom európskeho tímu. Do AFP nastúpil v roku 1998 a pracoval ako reportér vo Frankfurte a vo Viedni. V roku 2017 prešiel do anglickej redakcie v parížskej centrále a v roku 2022 sa pripojil k tímu digitálnej investigatívy.

Jennifer O'Mahony, editorka, Španielsko

Jennifer O'Mahony nastúpila do tímu pre Európu ako editorka v júli 2023. V agentúre AFP v rokoch 2013 až 2018 pracovala ako editorka a spravodajkyňa pre západnú Afriku. Pracovala aj ako producentka dokumentárnych filmov a investigatívna novinárka pre BBC a Channel 4.

Eva Wackenreuther, editorka, Rakúsko

Eva Wackenreuther je zodpovedná za monitorovanie dezinformácií v nemčine. Pred nástupom do AFP v roku 2020 pracovala ako reportérka a spoluzakladala blog pre overovanie faktov.

Robert Barca, reportér, Česká republika

Robert Barca informuje o dezinformáciách na Slovensku. Pred nástupom do AFP v roku 2020 pracoval ako online editor v slovenskom týždenníku .týždeň a ako reportér Denníka N. Taktiež pôsobil ako reportážny fotograf. Podieľa sa aj na príprave tréningov a školení o digitálnej investigatíve.

Théophile Bloudanis, reportér, Grécko

Théophile Bloudanis informuje o dezinformáciách v Grécku a na Cypre. Predtým, ako sa v roku 2022 pripojil k tímu AFP pre digitálne overovanie, pracoval ako novinár pre švajčiarske miestne noviny Le Journal du Jura a pre AFP ako fotograf.

Rossen Bossev, reportér, Rakúsko

Rossen Bossev informuje o dezinformáciách v Bulharsku. Pred nástupom do AFP v roku 2021 pracoval 15 rokov ako novinár v denníku Capital, kde sa venoval súdnictvu, vymáhateľnosti práva a ľudským právam.

Paula Căbescu, reportérka, Rakúsko

Paula Căbescu informuje o dezinformáciách v Rumunsku. Pred nástupom do AFP v roku 2021 pracovala pre rumunskú fact-checkerskú stránku Factual a pre lokálny investigatívny projekt Să Fie Lumină.

Maja Czarnecka, reportérka, Poľsko

Maja Czarnecka informuje o dezinformáciách v Poľsku. Predtým, ako sa v roku 2019 pripojila k tímu digitálneho overovania, pracovala ako textová a video novinárka pre agentúru AFP vo Varšave, kde pokrývala politické, sociálne, ekonomické a kultúrne témy.

Marion Dautry, reportérka, Srbsko

Marion Dautry je reportérkou pokrývajúcou Srbsko, Chorvátsko, Čiernu Horu a Bosnu a Hercegovinu. Pred nástupom do AFP v roku 2020 pracovala ako nezávislá korešpondentka pre francúzsko a anglicko-jazyčné médiá, pričom sa venovala spravodajstvu na západnom Balkáne.

Till Eichenauer, reportér, Nemecko

Till Eichenauer píše o dezinformáciách v nemecky hovoriacich krajinách. Pred nástupom do AFP v roku 2023 bol reportérom Märkische Allgemeine Zeitung a pracoval pre noviny a rádiá vo východnej Európe a Kazachstane.

Ivan Fischer, reportér, Chorvátsko

Ivan Fischer nastúpil do AFP v roku 2023 ako overovateľ faktov v Chorvátsku. Predtým pôsobil desať rokov ako reportér a analytik v denníku Jutarnji List, kde sa venoval vede, technológiám a zahraničnej politike. Taktiež moderoval pravidelné relácie o vede a technike v chorvátskom verejnoprávnom rozhlase.

Anna Hollingsworth, reportérka, Fínsko

Anna Hollingsworth informuje o dezinformáciách vo Fínsku. Pred nástupom do agentúry AFP v roku 2022 pracovala v londýnskych novinách The Times and Sunday Times, kde písala o rôznych témach od zdravotníctva až po sociálne zmeny a kultúru.

Petros Konstantinidis, reportér, Grécko

Petros Konstantinidis informuje o dezinformáciách v Grécku a na Cypre. Pred nástupom do AFP v roku 2022 pracoval ako redaktor spravodajstva na portáli Eleftherostypos.gr a pre France 24 v Paríži. Pracuje aj ako investigatívny reportér pre grécky denník TA NEA.

Matúš Krčmárik, reportér, Slovensko

Matúš Krčmárik sa venuje dezinformáciám na Slovensku. Pred nástupom do AFP v júli 2023 bol reportérom a editorom zahraničného spravodajstva v slovenskom denníku SME, kde osem rokov viedol oddelenie zahraničného spravodajstva.

Johanna Lehn, reportérka, Nemecko

Johanna Lehn píše o dezinformáciách v Nemecku, Rakúsku a Švajčiarsku. Pred nástupom do AFP v roku 2023 pracovala pre denník Kieler Nachrichten, ktorý je súčasťou siete Redaktionsnetzwerk Deutschland.

Ladka Mortkowitz, reportérka, Česká republika

Ladka Mortkowitz informuje o dezinformáciách v Českej republike. Pred nástupom do AFP v roku 2020 pracovala ako reportérka pre rôzne medzinárodné médiá vrátane Bloomberg News a The New York Times, pre ktoré informovala z Prahy, Paríža a Berlína.

Natalia Sawka, reportérka, Poľsko

Natalia Sawka je novinárka, ktorá sa venuje Poľsku a od roku 2019 spolupracuje s agentúrou AFP. Predtým pracovala v poľskom denníku Gazeta Wyborcza, kde sa venovala celoštátnemu spravodajstvu. Okrem toho sa podieľa na školeniach pre agentúru AFP.

Charlotte Steenackers, reportérka, Belgicko

Charlotte Steenackers informuje o dezinformáciách v Holandsku. Pred nástupom do AFP v roku 2022 pôsobila ako novinárka na voľnej nohe v Libanone a Bruseli. Spolupracovala aj s agentúrou Reuters a belgickým denníkom Le Soir.

Katarina Subašić, reportérka, Srbsko

Katarina Subašić nastúpila do tímu digitálneho overovania v roku 2020 ako fact-checkerka pre Srbsko, Chorvátsko, Čiernu Horu a Bosnu a Hercegovinu. Pre agentúru AFP pracuje od roku 1998 ako reportérka a editorka spravodajstva pokrývajúca Srbsko a západný Balkán.

Ede Záborszky, reportér, Rakúsko

Ede Záborszky informuje o dezinformáciách v Maďarsku. Pred nástupom do AFP v roku 2021 pracoval pre Index.hu, jeden z najväčších a najstarších spravodajských portálov v Maďarsku, a ako externý spolupracovník pre maďarskú spravodajskú službu Rádia Slobodná Európa (RFE/RL).

Katharina Zwins, reportérka, Rakúsko

Katharina Zwins informuje o dezinformáciách v Nemecku, v Rakúsku a vo Švajčiarsku. Pred nástupom do agentúry AFP v roku 2023 vyštudovala právo a pracovala pre rakúsky spravodajský magazín profil, kde spoluzakladala projekt na overovanie faktov faktiv.

Čo sa týka našich zamestnancov, snažíme sa byť čo najtransparentnejší. Niektoré krajiny a prostredia sú však voči novinárom menej priateľské ako iné, takže sme sa rozhodli neuvádzať mená niektorých novinárov z nášho afrického tímu, aby sme tak chránili ich bezpečnosť.

Nina Lamparski, vedúca oddelenia digitálnej investigatívy pre Afriku, Francúzsko

Nina Lamparski vedie tím pre digitálnu investigatívu v Afrike. Do AFP prišla v roku 2015 z BBC ako zahraničná korešpondentka vo Viedni. Vo svojej práci sa venovala digitálnym médiám, rozhlasu a tlačeným médiám v Sydney, Phnom Penh, Londýne a Bruseli.

Gaëlle Faure, zástupkyňa vedúcej oddelenia digitálnej investigatívy pre Afriku, Francúzsko

Gaëlle Faure je od roku 2020 zástupkyňou vedúcej tímu digitálnej investigatívy pre Afriku. Predtým pracovala ako redaktorka vo francúzskych a amerických médiách so zameraním na overovanie a investigatívu.

Brett Horner, senior editor pre Afriku, Južná Afrika

Brett Horner nastúpil do AFP v roku 2019 a pomáha dohliadať na digitálnu investigatívu v Afrike. Je skúsený novinár s 20-ročnou praxou, ktorý predtým pôsobil ako šéfredaktor dvoch regionálnych novín a spravodajského portálu v Južnej Afrike.

Célia Lebur, editorka, Francúzsko

Célia Lebur v roku 2022 nastúpila do tímu digitálnej investigatívy ako editorka pre francúzsky hovoriace krajiny v Afrike. V agentúre AFP začala pracovať v roku 2012 ako reportérka všeobecného spravodajstva, najprv v Gabone a neskôr v Nigérii, pričom prinášala spravodajstvo z krajín strednej a západnej Afriky.

Tonye Bakare, reportér, Nigéria

Tonye Bakare informuje o dezinformáciách z Nigérie. Je držiteľom ceny Sigma Awards for Data Journalism a do AFP prišiel z denníka The Guardian Nigeria, kde viedol tím digitálneho spravodajstva. Pracoval aj pre Business Eye, kde sa venoval akciovému trhu a telekomunikáciám.

Tendai Dube, reportérka, Južná Afrika

Tendai Dube pokrýva dezinformácie v južnej Afrike pre agentúru AFP od roku 2018. V minulosti pracovala v medzinárodných redakciách pre CNBC Africa a Reuters.

Tolera Fikru Gemta, reportér, Etiópia

Tolera Fikru Gemta informuje o dezinformáciách v Etiópii. Pred nástupom do agentúry AFP pracoval ako hlavný overovateľ faktov v spoločnosti PesaCheck.

Suy Kahofi, reportér, Pobrežie Slonoviny

Suy Kahofi nastúpil do abidžanskej kancelárie AFP v roku 2022. Takmer dve dekády pracoval pre národné a medzinárodné médiá v Pobreží Slonoviny a v iných častiach Afriky. Bývalý multimediálny novinár BBC Afrique začal s overovaním dezinformácií v roku 2016.

Mary Kulundu, reportérka, Keňa

Mary Kulundu sa venuje dezinformáciám vo východoafrických krajinách. Ako bývalá reportérka popredných kenských spravodajských portálov získala magisterský titul v oblasti digitálnej žurnalistiky a vypracovala výskum o tom, ako kenské redakcie spracúvajú dezinformácie počas mimoriadnych správ.

Monique Ngo Mayag, reportérka, Senegal

Monique Ngo Mayagová pokrýva pre AFP dezinformácie od roku 2019, najprv v Gabone a v súčasnosti v Senegale. Pred nástupom do AFP pracovala takmer desať rokov ako reportérka pre kamerunské súkromné médiá a následne pôsobila v oblasti digitálnej investigatívy pre spravodajský online portál.

James Okong'o, reportér, Južná Afrika

James Okong'o informuje o dezinformáciách, ktoré sa šíria v anglicky hovoriacich krajinách Afriky, z Johannesburgu. James v minulosti pracoval v PesaCheck, najväčšej africkej organizácii na kontrolu faktov, a ako píšuci redaktor a producent obsahu pre Johanniter International Assistance a Echo Network Africa v Keni.

Fikayo Owoeye, reportér, Nigéria

Fikayo Owoeye informuje o dezinformáciách v Nigérii. Predtým pracoval ako reportér agentúry Reuters v Nigérii so zameraním na hospodárstvo, životné prostredie a vládnu politiku. Fikayo bol tiež vedúcim obchodného oddelenia v online novinách TheCable.

Čo sa týka našich zamestnancov, snažíme sa byť čo najtransparentnejší. Niektoré krajiny a prostredia sú však voči novinárom menej priateľské ako iné, preto sme sa rozhodli neuvádzať mená niektorých novinárov z nášho ázijsko-tichomorského tímu, aby sme tak chránili ich bezpečnosť.

Rachel Blundy, vedúca oddelenia digitálnej investigatívy pre Áziu a Tichomorie, Hongkong

Rachel Blundy vedie ázijsko-tichomorský tím pre digitálnu investigatívu. Pochádza z Londýna a pracovala na rôznych pozíciách v spravodajstve a digitálnej produkcii v novinách v Spojenom kráľovstve.

Charlotte Mason, zástupkyňa vedúceho oddelenia digitálnej investigatívy pre Áziu a Tichomorie, Hongkong

Charlotte Mason pomáha viesť ázijsko-tichomorský tím. Do AFP nastúpila v roku 2018 ako reportérka a redaktorka v Paríži, predtým sa venovala dezinformáciám v Afrike, Európe a Severnej Amerike. V minulosti písala pre rôzne médiá v Spojenom kráľovstve a vo Francúzsku.

Jake Soriano, zástupkyňa vedúceho oddelenia digitálnej investigatívy pre Áziu a Tichomorie, Hongkong

Jake Soriano pomáha viesť ázijsko-tichomorský tím. V roku 2019 nastúpil do manilskej kancelárie AFP ako reportér digitálnej investigatívy. V minulosti pracoval na fact-checkerských projektoch v rámci Filipín.

Sophia Xu, manažérka digitálnych tréningov pre Áziu a Tichomorie, Hongkong

Sophia Xu vedie vzdelávací program AFP v oblasti digitálnej žurnalistiky v Ázii a Tichomorí. Do AFP nastúpila v roku 2020 ako editorka pre digitálnu investigatívu. V oblasti digitálnej žurnalistiky vyškolila stovky novinárov a študentov na mediálnych konferenciách a univerzitách naprieč ázijským kontinentom.

Sumit Dubey, editor, India

Sumit Dubey je editorom tímu digitálnej investigatívy v Naí Dillí. Pred nástupom do AFP v roku 2022 pracoval v rôznych popredných indických novinách.

Yenni Kwok, editorka, Hongkong

Yenni Kwok dohliada na spravodajstvo digitálnych investigatívnych tímov v Indonézii a Malajzii. V minulosti pracovala ako novinárka a redaktorka v rôznych medzinárodných médiách.

Shim Kyu-seok, editor, Južná Kórea 

Shim Kyu-seok je editorom tímu  digitálnej investigatívy, ktorý monitoruje dezinformácie v Južnej Kórei. Pred nástupom do AFP v roku 2021 pracoval ako politický reportér venujúci sa severokórejskej a juhokórejskej domácej politike pre denník Korea JoongAng Daily.

Jeff Li, editor, Hongkong

Jeff Li je editorom v ázijsko-tichomorskom tíme. Pred nástupom do AFP v roku 2022 pracoval ako novinár v BBC, kde sa venoval Hongkongu a Číne.

Zoe Low, editorka, Hongkong

Zoe Low je editorkou ázijsko-tichomorského tímu. Pred nástupom do AFP v roku 2022 pracovala ako reportérka v South China Morning Post.

Nattakorn Ploddee, editor, Thajsko

Nattakorn Ploddee je zodpovedný za výstupy v thajskom jazyku a podieľa sa na workshopoch agentúry AFP o digitálnej investigatíve. Pred nástupom do AFP v roku 2019 pracoval ako moderátor medzinárodného spravodajstva.

Richard Pyne, editor, Hongkong

Richard Pyne je editorom v rámci ázijsko-tichomorského tímu. Pred nástupom do AFP v roku 2022 pracoval ako reportér, moderátor a redaktor Radio Television Hong Kong.

Qadaruddin Shishir, editor, Bangladéš

Qadaruddin Shishir koordinuje produkciu v bengálčine. Do AFP nastúpil po tom, ako pracoval ako editor pre rôzne médiá v Bangladéši.

Satya Adhi, reportér, Indonézia

Satya Adhi vyvracia dezinformácie v Indonézii. Pred nástupom do AFP v roku 2023 pracoval ako multimediálny novinár pre indonézsky spravodajský portál Narasi.

Panisa Aemocha, reportérka, Thajsko

Panisa Aemocha informuje o dezinformáciách v Thajsku. Pred nástupom do AFP v roku 2022 sa venovala obchodu a politike pre BBC World Service v Londýne.

Ara Eugenio, reportérka, Filipíny

Ara Eugenio je digitálnou reportérkou na Filipínach. Do AFP nastúpila v roku 2022 po tom, ako pracovala ako multimediálna novinárka v Summit Media.

Rimal Farrukh, reportérka, Pakistan

Rimal Farrukh je digitálna investigatívna reportérka z Islamabadu v Pakistane. Pred nástupom do AFP pracovala ako korešpondentka pre južnú Áziu pre web VICE News.

Masroor Gilani, reportér, Pakistan

Masroor Gilani je reportér digitálnej investigatívy, ktorý prišiel do tímu AFP v roku 2003 ako korešpondent pre Pakistan. V minulosti pokrýval Pakistan pre Associated Press a noviny The Muslim.

Gemma Holliani Cahya, reportérka, Indonézia

Gemma Holliani Cahya je digitálna investigatívna reportérka pôsobiaca v Jakarte. Pred nástupom do AFP v roku 2022 pracovala ako reportérka pre The Guardian, Los Angeles Times a The Jakarta Post.

Clara Ip, reportérka, Hongkong

Clara Ip je digitálna investigatívna reportérka, ktorá monitoruje najmä dezinformácie v Číne, Hongkongu a na Taiwane. Do agentúry AFP nastúpila v roku 2020.

Chayanit Itthipongmaetee, reportér*ka, Thajsko

Chayanit Itthipongmaetee pôsobia v Bangkoku v Thajsku. Pred nástupom do agentúry AFP pracovali pre agentúry Coconuts Bangkok a Khaosod English.

Nisya Kunto, reportérka, Indonesia

Nisya Kunto píše o dezinformáciách v Indonézii. Pred nástupom do agentúry AFP v roku 2023 pôsobila ako redaktorka v agentúre Southeast Asia Globe a editorka v agentúre FoodieS Media.

Safrin La Batu, reportér, Indonézia

Safrin La Batu vyvracia dezinformácie v Indonézii. Pred nástupom do AFP v roku 2019 pracoval ako investigatívny reportér v denníku The Jakarta Post.

Devesh Mishra, reportér, India

Devesh Mishra vyvracia dezinformácie v Indii. Pred nástupom do AFP pracoval ako reportér pre webovú stránku BOOM Live v Naí Dillí a ako mediálny tréner pre program FactShala v rámci iniciatívy Google News.

Joseph Olbrycht-Palmer, reportér, Austrália

Joseph je digitálny investigatívny reportér so sídlom v Sydney. Do agentúry AFP prišiel zo spoločnosti Storyful, kde sa venoval správam so zameraním na Ukrajinu, Irán a Južnú Ameriku.

Moses Ompusunggu, reportér, Indonézia

Moses Ompusunggu informuje o dezinformáciách v Indonézii. Pred nástupom do AFP v roku 2018 pracoval ako novinár pre denník The Jakarta Post, kde sa venoval životnému prostrediu a politike.

Lakna Paranamanna, reportér, Srí Lanka

Lakna Paranamanna je reportérka digitálnej investigatívy v Kolombe. Pred nástupom do AFP v roku 2019 pracovala ako reportérka pre srílanský denník Daily Mirror a rôzne iné anglicko-jazyčné noviny.

Lucille Sodipe, reportérka, Filipíny

Lucille Sodipe informuje o dezinformáciách, ktoré sa šíria na Filipínach. Pred nástupom do AFP v roku 2020 pracovala viac ako desať rokov vo vysielacích médiách a produkovala televízne dokumentárne filmy. Bola taktiež reportérkou a editorkou vo filipínskej organizácii na kontrolu faktov Vera Files.

Kate Tan, reportérka, Austrália

Kate Tan je digitálna investigatívna reportérka zo Sydney. Do agentúry AFP prišla zo spoločnosti Storyful a v minulosti pracovala ako tenisová korešpondentka v Pekingu.

Tommy Wang, reportér, Hongkong

Tommy Wang vyvracia dezinformácie šírené v Číne, Hongkongu, Macau a na Taiwane. Pred nástupom do AFP v roku 2023 pracoval na projektoch overovania faktov v Číne.

Emilie Beraud, reportérka, Francúzsko

Emilie Beraud informuje o dezinformáciách vo Francúzsku. Pred nástupom do AFP v roku 2022 pracovala ako kultúrna a neskôr zdravotnícka reportérka vo France Télévision. Pracovala aj v parížskej redakcii France 24, kde pokrývala medzinárodné spravodajstvo z Libanonu, Tuniska a Sudánu.

Gaëlle Geoffroy, reportérka, Francúzsko

Gaëlle Geoffroy informuje o dezinformáciách vo Francúzsku. Do agentúry AFP nastúpila v roku 2002 a pracovala na rôznych pozíciách v parížskej centrále, vrátane pokrývania ekonomiky, všeobecného spravodajstva a politiky. Pracovala aj ako ekonomická korešpondentka vo Washingtone.

Juliette Mansour, reportérka, Francúzsko

Juliette Mansourová informuje o dezinformáciách vo Francúzsku. Pred nástupom do agentúry AFP v roku 2020 pracovala v oblasti overovania faktov a digitálnej investigatívy v  Le Vrai du Faux na franceinfo a v Les Décodeurs v denníku Le Monde, taktiež pokrývala globálne spravodajstvo pre webovú službu denníka Le Parisien.

Claire-Line Nass, reportérka, Francúzsko

Claire-Line Nass informuje o dezinformáciách vo Francúzsku. Pred nástupom do AFP v roku 2021 pracovala v tíme na overovanie faktov vo francúzskych novinách Libération a venovala sa rôznym témam spojeným s dezinformáciami.

Alexis Orsini, reportér, Francúzsko

Alexis Orsini informuje o dezinformáciách vo Francúzsku. Pred nástupom do AFP v roku 2022 pracoval ako fact-checker pre noviny 20 Minutes.

Čo sa týka našich zamestnancov, snažíme sa byť čo najtransparentnejší. Niektoré krajiny a prostredia sú však voči novinárom menej priateľské ako iné, preto sme sa rozhodli neuvádzať mená niektorých novinárov z nášho latinskoamerického tímu, aby sme tak chránili ich bezpečnosť.

Leila Macor, vedúca digitálnej investigatívy v španielčine a portugalčine, Uruguaj

Leila Macor je vedúcou tímu AFP pre digitálnu investigatívu pre Latinskú Ameriku a Španielsko, ktoré monitorujú dezinformácie v španielčine, katalánčine a portugalčine. Od svojho nástupu do AFP v roku 2005 pracovala aj ako editorka oddelenia pre Latinskú Ameriku v Montevideu a korešpondentka pre západné a východné pobrežie Spojených štátov.

Sonia González, koordinátorka španielskej redakcie, Španielsko

Sonia Gonzálezová koordinátorka španielsko-jazyčného tímu so sídlom v Madride a ako editorka pre katalánčinu. Pred nástupom do tímu AFP pre digitálne overovanie v roku 2019 pracovala v regionálnych redakciách AFP, grafických a online službách v Madride, Montevideu a Paríži.

Anella Reta, koordinátorka portugalskej redakcie, Uruguaj

Anella Reta je editorka a redakčná koordinátorka portugalsko-jazyčného tímu. Od svojho nástupu do AFP v roku 2004 pracovala ako editorka grafickej služby v španielčine, ako senior editorka latinskoamerickej redakcie v Montevideu a ako korešpondentka v Sao Paule. V roku 2019 sa pripojila k tímu digitálneho overovania.

Nadia Nasanovsky, manažérka digitálneho vzdelávania pre Latinskú Ameriku, Uruguaj

Nadia Nasanovsky vedie vzdelávací program digitálnej žurnalistiky agentúry AFP v Latinskej Amerike. Do AFP nastúpila v roku 2019 ako reportérka digitálnej investigatívy v Buenos Aires. Pred nástupom do AFP pracovala ako overovateľka faktov a ako reportérka pre viaceré argentínske médiá.

Miguel Bravo, editor, Mexiko

Miguel Bravo je editorom španielsko-jazyčného tímu so sídlom v Mexiku. V agentúre AFP pracuje na vyvracaní dezinformácií od roku 2019. V minulosti pracoval ako reportér pre viaceré mexické médiá, pričom sa špecializoval na štátnu správu, zdravotníctvo a ekonomiku.

Denise Mota, editorka, Uruguaj

Denise Mota je editorkou pre španielčinu a portugalčinu. Pred nástupom do AFP v roku 2021 pracovala ako editorka v brazílskych investigatívnych spravodajských médiách.

Maria Clara Pestre, editorka, Brazília

Po niekoľkých rokoch práce digitálnej investigatívnej reportérky pracuje Maria Clara Pestre v súčasnosti ako editorka portugalsko-jazyčného tímu v Brazílii. Pred nástupom do tímu digitálnej investigatívy v roku 2019 pracovala v portugalskej službe agentúry Reuters a pre technologický portál Globo.com.

Ana Prieto, editorka, Argentína

Ana Prieto je editorka španielsko-jazyčného tímu v Buenos Aires. V minulosti bola digitálnou investigatívnou reportérkou AFP v Argentíne, pracovala ako overovateľka faktov v rádiu Ambulante a prispievala do viacerých médií v regióne vrátane Revista Ñ, Orsai, Univision a El Nuevo Herald.

Cecília Sorgine, editorka, Brazília

Po niekoľkých rokoch práce digitálnej investigatívnej reportérky pracuje Cecília Sorgine v súčasnosti ako editorka portugalsko-jazyčného tímu v Brazílii. Pred nástupom do tímu digitálnej investigatívy pracovala pre portugalské textové a multimediálne služby agentúry AFP.

Magdalena Advis, reportérka, Chile

Magdalena Advis je digitálna investigatívna novinárka pôsobiaca v Santiagu. Pred nástupom do AFP vo februári 2023 pracovala na overovaní faktov o čilskom ústavnom procese v rokoch 2021 a 2022 a na investigatíve o sociálnej nerovnosti.

Sofía Barragán, reportérka, Argentína

Sofía Barragán je digitálna investigatívna novinárka pôsobiaca v Buenos Aires. Pred nástupom do AFP v júli 2023 sa v novinách Ámbito Financiero venovala SEO.

Adrià Laborda, reportér, Španielsko

Adrià Laborda je reportérom digitálnej investigatívy pokrývajúcim španielčinu a katalánčinu so sídlom v Barcelone. Pred nástupom do AFP vo februári 2021 pracoval ako reportér v regionálnom verejnoprávnom vysielaní v Katalánsku a ako editor pre miestne médiá v Barcelone.

Martín Rachinsky, reportér, Argentína

Martín Rachinsky je digitálny investigatívny novinár pôsobiaci v Buenos Aires. Má skúsenosti so spravodajstvom v online spravodajských médiách a pracoval ako rozhlasový producent pre niekoľko rozhlasových staníc v Argentíne.

Natalia Sanguino, reportérka, Španielsko

Natalia Sanguino je digitálna investigatívna novinárka pôsobiaca v Madride. Pre agentúru AFP pracuje viac ako 15 rokov, počas ktorých bola aj editorkou španielskej multimediálnej služby, kde editovala texty, grafiku a videá.

Manuela Silva, reportérka, Uruguaj

Manuela Silva je digitálna investigatívna novinárka, ktorá tiež vyučuje písanie University of Montevideo. Pred nástupom do AFP v roku 2021 pracovala v regionálnej agentúre a v národnom projekte na overovanie faktov.

Ernesto Tovar, reportér, Peru

Ernesto Tovar je digitálny investigatívny novinár pre španielsku redakciu. Pre AFP pracoval v rokoch 2014 až 2016 vo Venezuele, v roku 2020 vrátil do redakcie AFP v Lime ako novinár na voľnej nohe a v roku 2023 sa stal fact-checkerom na plný úväzok. Takmer dve desaťročia pracoval pre spravodajské agentúry ako Dow Jones, Univision, El Universal alebo El Economista, pričom sa venoval témam ako hospodárstvo, politika, šport alebo medzinárodné dianie.

Tomás Viola, reportér, Argentína

Tomás Viola je digitálny investigatívny novinár pôsobiaci v Buenos Aires. Predtým, než si vybral žurnalistickú dráhu a v januári 2023 sa pridal k AFP, pracoval niekoľko rokov ako konzultant a autor v oblasti umenia a kultúry.

Čo sa týka našich zamestnancov, snažíme sa byť čo najtransparentnejší. Niektoré krajiny a prostredia sú však voči novinárom menej priateľské ako iné, preto sme sa rozhodli neuvádzať mená novinárov z nášho blízkovýchodného tímu, aby sme tak chránili ich bezpečnosť.

Arthur MacMillan, vedúci oddelenia digitálnej investigatívy pre Severnú Ameriku, USA

Arthur MacMillan vedie digitálny overovací tím v USA. Pôvodne nastúpil do AFP ako editor v Hongkongu v roku 2007. Ako korešpondent pokrýval mnohé krajiny vrátane Iránu, Južnej Afriky, Iraku a Pakistanu, ako aj Spojené štáty.

Marisha Goldhamer, zástupkyňa vedúcej digitálnej investigatívy pre Severnú Ameriku, USA

Marisha Goldhamer dohliada na výstupy z Kanady a koordinuje novinárov v Montreale a Washingtone. Marisha nastúpila do AFP v roku 2003 a pracovala na oddeleniach multimédií a sociálnych médií agentúry.

Juan Ignacio Berro, editor, Mexiko

Juan Ignacio Berro je editor, ktorý sa venuje dezinformáciám šíriacim sa v Spojených štátoch v španielčine. Do agentúry AFP nastúpil v roku 2021 ako reportér digitálnej investigatívy v Uruguaji, kde predtým pracoval ako novinár v El Observador, jednom z najväčších denníkov v krajine.

Daniel Funke, editor, USA

Daniel Funke nastúpil do AFP ako editor digitálnej investigatívy v roku 2022. V minulosti pracoval ako reportér a editor v USA Today, PolitiFact, International Fact-Checking Network a Poynter Institute for Media Studies. Daniel má expertízu v oblasti overovania online dezinformácií, politiky a technológií.

Rob Lever, editor, USA

Rob Lever nastúpil do amerického tímu pre digitálnu investigatívu v roku 2021 po tom, čo pracoval na rôznych pozíciách vo washingtonskej kancelárii AFP. Do AFP nastúpil v roku 1992 a pracoval ako ekonomický reportér, spravodajský redaktor pre celý americký kontinent a reportér-editor pre technológie a médiá.

Naharia S. Alonso, reportérka, USA

Nahiara S. Alonso vyvracia dezinformácie šíriace sa v Spojených štátoch v španielčine. Do agentúry AFP nastúpila v roku 2022, v minulosti pracovala ako finančná reportérka v Španielsku v novinách El Pais a Newtral.

Valentín Díaz, reportér, Mexiko

Valentín Díaz vyvracia dezinformácie šíriace sa v Spojených štátoch v španielčine. Do agentúry AFP nastúpil v roku 2022, v minulosti pracoval ako digitálny koordinátor pre ekvádorský denník El Comercio.

Manon Jacob, reportérka, USA

Manon Jacob sa venuje dezinformáciám vrátane vyvracania mýtov o klimatickej zmene. Do agentúry AFP nastúpila v roku 2018 v rámci jej novinárskeho fellowship programu. V minulosti pracovala pre agentúru Reuters a Politico Europe.

Bill McCarthy, reportér, USA

Bill McCarthy informuje o dezinformáciách v Spojených štátoch. Do agentúry AFP nastúpil v roku 2022, v minulosti pracoval ako reportér pre PolitiFact, kde sa venoval americkým médiám a politike, online dezinformáciám a viedol overovanie výrokov politických komentátorov.

Gwen Roley, reportérka Kanada

Gwen Roley vyvracia dezinformácie v Kanade. Do AFP nastúpila v roku 2023 po tom, čo pracovala ako reportérka a výskumníčka v Spojených štátoch a v Kanade.

Natalie Wade, reportérka, USA

Natalie Wadeová sa v roku 2021 pripojila k AFP ako členka NABJ fellowship pre overovanie faktov, pričom sa venuje vyvracaniu dezinformácií v rôznych oblastiach v rámci Spojených štátov.