Toto nie je Wu-chan

  • Tento článok je viac ako rok starý.
  • Uverejnené 22. apríla 2020 o 16:52
  • Aktualizované dňa 2. septembra 2020 o 18:59
  • Článok prečítate za 11 min
  • Autor: Robert BARCA, AFP Slovensko
Popis videa, ktoré na Facebooku zdieľali tisíce ľudí, budí dojem, že video zobrazuje mesto Wu-chan, teda miesto, kde ešte minulý rok vypukla pandémia spôsobená novým koronavírusom SARS-CoV-2. V skutočnosti je video kompiláciou videí stavieb a pamiatok z celej Číny. AFP hľadala jednotlivé scény na internet a sociálnych sieťach, ale ani jeden z futuristicky vyzerajúcich mrakodrapov či mostov sa nenachádza vo Wu-chane.

Text sprevádzajúci video, ktoré bolo zdieľané na Slovensku, v Českej republike alebo Nigérii, hovorí o tom, že na videu je Wu-chan. Ultramoderné futuristické mrakodrapy a diaľničné superkrižovatky vo videu striedajú prvky tradičnej čínskej architektúry.

Image
Screenshot FB príspevku z 25. marca 2020

Na slovenskom Facebooku toto video prvýkrát zdieľal 25. marca podpredseda Komunistickej strany Slovenska Jalal Suleiman. Jeho popis k videu znie: „Toto je čínske mesto Wu-chan, ktoré bolo ako prvé napadnuté koronavírusom. Áno, je to komunistická Čína. Neviem, prečo Západ, ku ktorému nás tlačili posledných tridsať rokov, tvrdí, že je pupkom civilizovaného sveta. Východ sme, priatelia, a na východ sa obrátime.

Rovnaké video s obdobným popisom zdieľala 10. apríla notoricky známa dezinformačná stránka Hlavný Denník. Spolu tieto dve videá videlo viac ako 350-tisíc užívateľov Facebooku a viac ako 6,5-tisíc video ďalej zdieľalo.

Image
Komentáre pod videom, ktoré tvrdí, že stavby sú vo Wu-chane. Dátum vyhotovenia screenshotu 16. apríl 2020

Čo je v skutočnosti vo videu

To, že video ukazuje Wu-chan, nie je pravda. Predmetné video je kompiláciou videí a scén z viacerých zdrojov. Niektoré videá sú z TikToku, niektoré z Twitteru a niektoré boli už pred rokmi nahrané na YouTube.

Pomocou reverzného vyhľadávania, kľúčových slov a iných metód sa nám podarilo identifikovať všetky budovy, stavby a infraštruktúru až na jednu výnimku, ktorú spomíname na konci článku. Všetky síce sú naozaj v Číne, žiadna sa však nenachádza vo Wu-chane.

Wu-chan so svojimi viac ako 11 miliónmi obyvateľov je aj napriek vypuknutiu koronavírusovej epidémie, ktorá si v meste samotnom vyžiadala viac ako 3800 obetí, moderným mestom s rozvinutým administratívnym centrom a nachádzajú sa v ňom aj mnohé stavby súčasnej architektúry.

Tu uvádzame snímky z videa a zoznam stavieb, ktoré sú vo videu zobrazené, a aj ich reálnu lokáciu:

Image

Toto je Beauty Crown Grand-Tree Hotel v meste San-ja na juhočínskom ostrove Chaj-nan. Ubytovací komplex sa skladá z deviatich budov, ktoré svojim vzhľadom pripomínajú stromy, a nachádzajú sa v ňom reštaurácie, bary a divadlá.

Image

Toto je Sunrise Kempinski Hotel postavený na ostrove v jazere Yanqi, severovýchodne od Pekingu, v dištrikte Chuaj-žou.

Image

Tento umelý vodopád vyviera z výšky 108 metrov a nachádza sa na fasáde Liebian Building v meste Kuej-jang, hlavnom meste provincie Kuej-čou.

Image

Toto je Sheraton Huzhou Hot Spring Resort, ktorý prezývajú aj “Podkova”. Leží na brehu jazera Tai v meste Chu-čou neďaleko väčších miest ako Šanghaj a Chang-čou.

Image

Toto je Canton Tower na brehu Perlovej rieky v Kantóne. Bola dokončená v roku 2010 a so svojimi 604 metrami je druhou najvyššou vežou sveta po japonskej Tokyo Sky Tree Tower (v rebríčku samostatne stojacich veží, nie budov). Na pozadí snímky vidíme na severnom brehu Perlovej rieky vpravo Guangzhou CTF Finance Centre a vľavo Guangzhou International Finance Center; obe stavby sú ukázané aj vo videu.

Image

Táto pagoda taktiež nie je vo Wu-chane, ale v starobylom meste Si-an, jednom z bývalých hlavných miest Číny. Chrám sa v angličtine volá Bell Tower (Zvonica) a bol postavený v roku 1384 počas dynastie Ming. Spolu so susediacou Drum Tower, ktorá je tiež vo videu, sú medzi najvýznamnejšími pamiatkami v meste Si-an.

Image

Toto je most Liede v Kantóne. Most ponad Perlovú rieku bol otvorený v roku 2009 a spája mestské časti Tianhe a Haizhu.

Image

Diaľničný riečny most Yachi je štvrtý najvyšší na svete (stav k februáru 2020) a je dlhý 800 metrov. Nachádza sa v provincii Kuej-čou.

Image

Táto ulica sa nachádza v meste Siang-jang v provincii Chu-pej. Vďaka tomu, že na videu bol viditeľný nápis “HVH” na vývesnom štíte obchodu v pravom dolnom rohu ako aj socha zlatého draka vľavo, sme dokázali nájsť tú istú ulicu vďaka čínskym Baidu maps.

Image

Toto je Shijiazhai Bridge, veľká diaľničná križovatka medzi Yongshun-Jishou v provincii Chu-nan. Dokončený a otvorený bol v roku 2017.

Image

Toto je ďalšia veľká dialničná križovatka s názvom Qianchun pri meste Kuej-jang v provincii Kuej-čou.

Image

Toto je diaľničný most Xingkang medzi mestami Ja-an a Kchang-ting na juhozápade Číny v provincii S'-čchuan.

Image

15-sekundový klip, na ktorom je obrovský portrét dievčaťa z kvetín, bol pôvodne uverejnený denníkom People’s Daily, oficiálnymi novinami Ústredného výboru Komunistickej strany Číny. Denník ho nahral na Facebook 26. novembra 2018.

Image

Toto je záber z mesta Su-čou v provincii Ťiang-si. Mesto leží medzi riekou Jang-c-ťiang a jazerom Tai. Nazýva sa aj „Benátky východu“ kvôli slávnym kanálom a lodiam, ktoré sú atrakciou pre turistov z celého sveta.

Nie sme si istí

Náš medzinárodný fact-checkingový tím žiaľ nedokázal identifikovať presnú polohu nasvietených striech a obchodov, ktoré sa vo videu objavia okolo času 2:10. Zvažovali sme podobnosť s Yuyuan Garden v Šanghaji či s turistickým komplexom Hankouli wo Wu-chane (satelitná mapa). V AFP Fact-check sme však nepotvrdili ani jednu z týchto možností.

Image

Tento záber z čínskej sociálnej siete Douyin (medzinárodne známejšia ako TikTok) sa objaví ku koncu videa v jednom z klipov. Je na ňom logo a nápis v čínštine, v ktorom sa uvádza používateľské meno @Tianya Aerial Photography a odkazuje na fotenie a natáčanie pomocou dronov po celej Číne.

Image

Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?

Kontaktujte nás