Slovenská sadzba DPH na mnohé základné potraviny je 10%, tabuľka zdieľaná na Facebooku je nepravdivá

  • Tento článok je viac ako rok starý.
  • Uverejnené 18. mája 2021 o 12:11
  • Aktualizované dňa 18. mája 2021 o 17:20
  • Článok prečítate za 3 min
  • Autor: Robert BARCA, AFP Slovakia
Na prelome apríla a mája 2021 šírili tisíce slovenských používateľov Facebooku tabuľku, podľa ktorej má Slovensko najvyššiu sadzbu DPH na potraviny spomedzi štátov Európskej únie, a to až na úrovni 20%. Nie je to pravda; na mnoho základných potravín je uplatňovaná znížená sadzba DPH vo výške 10%, čo pre AFP potvrdila Finančná správa SR. Okrem toho, viaceré štáty EÚ majú vyššiu sadzbu na potraviny ako Slovensko.

Viac ako 2600 používateľov zdieľalo príspevok uverejnený na súkromnom FB profile 29. apríla 2021 obsahujúci tabuľku, podľa ktorej je na Slovensku daňová sadzba dane z pridanej hodnoty (DPH) na potraviny najvyššia v Európskej únii, a to až na úrovni 20%. „Slovensko má vyššie dane na potraviny ako najbohatšie krajiny EÚ!“ píše sa v príspevku, „politici ľavice aj pravice, hanbite sa!“

Image
Snímka FB príspevku vyhotovená 17. mája 2021

Rovnakú informáciu zdieľalo ďalších 2200 používateľov z iného súkromného profilu, ktorý tabuľku zdieľal 1. mája. Tabuľku zdieľala aj FB stránka Mariána Mišúna, kandidáta č. 39 strany Kotleba - ĽSNS v parlamentných voľbách 2020, dnes mestského poslanca v Púchove, ktorý v minulosti presadzoval napríklad pracovné tábory pre Rómov.

Celkovo tak zdieľalo uvedenú tabuľku takmer 6000 používateľov Facebooku.

Informácie v nej sú však nepravdivé, na Slovensku platí na mnohé vybrané základné potraviny (avšak existujú viaceré výnimky) a viaceré ďalšie produkty znížená sadzba DPH vo výške 10%, čo pre AFP to potvrdila Finančná správa SR. Navyše, skutočné daňové sadzby na Slovensku (základné ani znížené) nie sú najvyššie v Európskej únii.

Ako je to v skutočnosti: Znížená sadzba DPH

Daň z pridanej hodnoty (DPH) je spotrebná daň, ktorá sa uplatňuje na tovary a služby vo všetkých fázach dodávateľského reťazca od výroby po predaj konečnému spotrebiteľovi.

Podľa §27 Zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty sa na Slovensku na tovary a služby uplatňuje buď základná sadzba DPH vo výške 20%, alebo znížená sadzba DPH vo výške 10%.

Na otázky o sadzbe DPH na potraviny sme sa spýtali Finančnej správy SR (FS).

„Znížená sadzba dane vo výške 10% sa uplatňuje  na vybrané druhy tovarov a služieb, ktoré sú vymenované v prílohe č. 7 zákona o DPH. Z potravín uvedených v prílohe môžeme spomenúť napr. mäso, ryby, mlieko, maslo, mliečne výrobky ako smotana, jogurt a pod.,  prírodný med, zemiaky, rajčiaky, cibuľa, cesnak, pór, kapusta, karfiol, kel, šalát, uhorky strukoviny, zelenina, ovocie, chlieb a iné,“ uviedla pre AFP hovorkyňa FS Martina Rybanská 17. mája.

Všetky tovary a služby, ktoré podliehajú zníženej sadzbe DPH vo výške 10%, sú špecifikované v prílohe 7 a v prílohe 7a zákona o DPH. To znamená, že na produkty, ktoré v prílohe 7 uvedené nie sú, ako napríklad na sladkosti, alkohol, niektoré iné plodiny či chlieb a pečivo ohriate z mrazeného polotovaru, je uplatňovaná základná sadzba DPH vo výške 20%.

Znížená sadzba DPH sa uplatňuje nielen na mnohé základné potraviny, ale napríklad aj na knihy, tlačené periodiká, noviny, lieky, farmaceutické produkty, okuliarové šošovky či plienky. 

Slovensko tak nemá v rámci Európskej únie ani najvyššiu základnú sadzbu DPH ani najvyššiu zníženú sadzbu DPH. Podľa amerického portálu Tax Foundation, ktorý monitoruje daňové sadzby nielen v Spojených štátoch, ale po celom svete, patrí Slovensko v rámci EÚ skôr k priemeru, čo sa týka základnej sadzby DPH. 

Image
Snímka stránky Tax Foundation vyhotovená 17. mája 2021

Všetky sadzby DPH (aj znížené) v členských štátoch EÚ (platné k 1. 1. 2020) sú zverejnené napríklad na stránke Európskej komisie.

Image
Snímka prehľadu sadzieb DPH zo stránky Európskej komisie vyhotovená 17. mája 2021

Vyššiu základnú sadzbu DPH má od Slovenska Maďarsko (27%), Poľsko (23%) aj Česko (21%). Sadzba DPH na potraviny je napríklad v ČR vyššia ako na Slovensku (15%), v Maďarsku (5%) a Poľsku (5/8%) je však nižšia. Najvyššiu sadzbu DPH na potraviny má v rámci EÚ Dánsko, ktoré nerozlišuje medzi základnou a zníženou sadzbou a na všetky tovary i služby má uplatňuje fixnú sadzbu vo výške 25%. 

Iné krajiny EÚ majú aj vyššiu daňovú sadzbu DPH na potraviny. Napríklad Litva, ktorá podľa dát z Európskej komisie na potraviny uplatňuje 21-percentnú sadzbu DPH, či Estónsko, ktoré uplatňuje 20-percentnú sadzbu.

Oprava 18. máj 2021: Hodnotenie sme upravili na Čiastočne nepravdivé (Zavádzajúce), aby sme tak jasnejšie reflektovali, že znížená sadzba DPH nie je uplatňovaná na všetky potraviny. Pridali sme viac podrobností o výnimkách a odstránili zmienku o tom, že „väčšina“ potravín spadá pod zníženú sadzbu DPH.

Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?

Kontaktujte nás