Čína neznížila vek odchodu do dôchodku, práve naopak, najnovšia päťročnica počíta s jeho zvýšením
- Tento článok je viac ako rok starý.
- Uverejnené 26. mája 2021 o 12:07
- Článok prečítate za 3 min
- Autor: Robert BARCA, AFP Slovensko
Copyright © AFP 2017-2024. Pre akékoľvek komerčné použitie tohto obsahu je nutné predplatenie našich služieb. Viac informácií zistíte tu.
„Čína snižuje věk odchodu do důchodu … neuvěřitelné,“ píše sa po česky v obrázku, ktorý publikoval súkromný slovenský FB profil 20. mája 2021 a ktorý zdieľalo viac ako 3700 používateľov. „Od roku 2021 budou v komunistické Číně odcházet do důchodu muži ve věku 55 let a ženy ve věku 50 let,“ pokračuje text v obrázku. Ironický popis obrázku od používateľky znie: „A takto sa žije v tej zlej, komunistickej Číne!!!“
Obrázok je snímkou hlavičky textu, ktorý bol uverejnený 14. septembra 2020 na stránke pokec24.cz. Rovnaký článok sa objavil o deň neskôr aj na českej stránke České národní listy.
Časť textu obsahujúca nepravdivé tvrdenia sa objavila v máji 2021 aj iných miestach na Facebooku (tu alebo tu) či na webe czechfreepress.
Tvrdenia z dezinformačných článkov v septembri minulého roka opakoval na svojom Facebooku predseda Komunistickej strany Čiech a Moravy Vojtěch Filip. Tú istú dezinformáciu využil minulý rok aj bývalý poslanec NR SR za Komunistickú stranu Slovenska Ivan Hopta. Samotná Komunistická strana Slovenska zdieľala tú istú dezinformáciu ešte v decembri 2018.
Dezinformácie zdieľané komunistom Filipom uvádzalo na pravú mieru ešte v septembri 2020 české médium Forum 24. Ukrajinská factcherská organizácia Stopfake.org uvádza, že tvrdenia, podľa ktorých Čína znižuje dôchodkový vek, pochádzajú zo satirického portálu Panorama. Pri skúmaní vidíme, že väčšina textu zverejneného na českom portáli pokec24 je prebratá a preložená od slova do slova z textu, ktorý sa pôvodne objavil na Panorame 30. júla 2018.
Skutočnosť je presne opačná ako tvrdenia z FB príspevkov. Súčasný stav pomerne nízkej hranice dôchodkového veku v kombinácii s rastúcou strednou dĺžkou života a nízkou pôrodnosťou je dlhodobo neudržateľný a demografická situácia v Číne sa zhoršuje (populácia starne). Čína v októbri 2020 ohlásila plán navýšenia veku odchodu do dôchodku. Agentúra AFP oslovila aj slovenského odborníka na Čínu, ktorý situáciu s dôchodkami vysvetlil.
Realita: Čína hranicu dôchodkového veku zvyšuje
Pri vyhľadávaní pomocou kľúčových slov v časovom ohraničení od roku 2018 sme nenašli žiadny dôkaz či relevantnú zmienku o čínskych plánoch na zníženie dôchodkového veku či už v oficiálnych vládnych dokumentoch alebo v kredibilných médiách.
Naopak, narazili sme na množstvo relevantných správ, podľa ktorých Čína plánuje vek odchodu do dôchodku v najbližších rokoch zvyšovať, pričom podobné správy nie sú novinkou.
V súčasnosti platí v Číne systém, podľa ktorého muži odchádzajú do dôchodku v 60 rokoch. Pri ženách pracujúcich v administratíve je vek odchodu do dôchodku 55 rokov, pri manuálne pracujúcich ženách je to 50 rokov. You Jun, zástupca ministra pre ľudské zdroje a sociálne zabezpečenie, povedal vo februári 2021: „Počet seniorov prekročí počas trvania 14. Päťročného plánu 300 miliónov, čo zásadným spôsobom ovplyvní sociálny rozvoj.“ Zástupca ministra dodal, že koncom 40. rokov 20. storočia, kedy bol súčasný vek odchodu do dôchodku uzákonený, bola stredná dĺžka života okolo 40 rokov. Do roku 2019 však stúpla takmer na dvojnásobok, na 77.3 roka.
Štrnásty Päťročný plán (päťročnica) na obdobie 2021-2025, ktorý bol sformulovaný a schválený v októbri 2020 Ústredným výborom Komunistickej strany, explicitne uvádza, že čínska vláda plánuje zvýšiť vek odchodu dôchodku. „Budeme implementovať národnú stratégiu riešenia starnutia populácie (...) Zákonný vek odchodu do dôchodku sa bude postupne zvyšovať,“ píše sa v Štrnástej päťročnici.
Agentúra AFP oslovila Richarda Turcsányiho, slovenského odborníka na Čínu a programového riaditeľa Stredoeurópskeho inštitútu ázijských štúdií (CEIAS). Ten upozorňuje: „Demografická situácia v Číne je otázka, ktorá sa vo svete veľmi málo diskutuje, no v nasledujúcich rokoch a desaťročiach bude extrémne dôležitá a bude výrazne ovplyvňovať či už čínsku ekonomiku alebo zahraničnú politiku.“
„Je až smiešne, že v hoaxe sa spomína, že sa vek dôchodku znižuje (toto som po pravde nikdy nezaregistroval), v skutočnosti sa diskutuje presný opak. Z dôvodu extrémne nízkej pôrodnosti a super rýchleho starnutia populácie sa všeobecne očakáva, že čoskoro sa tento vek bude zvyšovať, inak to jednoducho nebude udržateľné,“ uviedol 24. mája Turcsányi emailom.
Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?
Kontaktujte nás