People wait to receive a dose of the Pfizer-BioNTech vaccine against COVID-19 at the vaccination center set up at the University City Exhibition Center and Congress in Coyoacan, Mexico City on March 24, 2021. (Photo by CLAUDIO CRUZ / AFP) (AFP / Claudio Cruz)

Plošné očkovanie proti Covid-19 nebude viesť ku „globálnej katastrofe“ spôsobenej „imunitným únikom“ nových mutácií

Copyright AFP 2017-2022. Všetky práva vyhradené.

Tisíce používateľov sociálnych sietí šírili v priebehu marca v rôznych jazykoch varovanie belgického vedca, podľa ktorého má prebiehajúce plošné očkovanie proti ochoreniu Covid-19 spôsobiť „globálnu katastrofu“ spôsobenú vírusovým „imunitným únikom“ nových mutácií. Podľa expertov, ktorých AFP kontaktovala, síce k posilneniu vírusu a jeho úniku môže dôjsť, ale plošná vakcinácia mu naopak môže zabrániť, takže rozhodne nie je dôvod ju zastavovať. Odborníci navyše tvrdia, že mutácia vírusu je normálny jav, čo však ešte automaticky neznamená, že sa vírus stáva viac nákazlivým a nebezpečnejším.

„Geert Vanden Bossche, ktorý pracoval v oblasti výskumu infekcií a vývoja vakcín (...) varuje, že masové očkovacie kampane proti koronavírusu spustia globálnu katastrofu epických rozmerov,“ píše sa v článku na stránke hlavnydennik.sk z 20. marca 2021. 

Snímka článku dezinformačnej stránky Hlavný Denník vyhotovená 12. apríla 2021

V obdobnom článku z portálu inenoviny.sk sa píše o tom, že Bossche upozornil, že „globalný vakcinačný program viac uškodí ako pomôže“, keďže (okrem iného) „vakcinácia pomáha vytvárať nové mutácie a učí vírus ako unikať imunitnému systému“.

Podobný obsah šírili aj stránky infovojna.sk a Biely Jazdec.

Zdrojom tvrdení je flámsky vedec Geert Vanden Bossche, ktorý sa na svojom twitterovom účte predstavuje ako „nezávislý konzultant pri výskume vakcín“. Podľa vlastných slov pracoval v niekoľkých farmaceutických spoločnostiach a pre Nadáciu Billa a Melindy Gates. Bossche zdieľal pôvodné tvrdenia na svojom twitterovom účte 6. marca 2021.

Texty šíriace sa po internete čerpajú z dvoch verzií listu, ktorý Bossche podľa svojich slov zaslal „kvalifikovaným odborníkom a organizáciám po celom svete“ a z rozhovoru, ktorý bol zverejnený aj na stránkach zemavek.sk či otevrisvoumysl.cz.

Rovnaké tvrdenia boli desaťtisíce krát zdieľané na Facebooku a Instagrame v Spojených štátoch, Kanade, Rakúsku, Rumunsku, Belgicku, Írsku, Nemecku, Taliansku, Francúzsku či Českej republike.

Ruská štátom kontrolovaná spravodajská agentúra RT šírila tvrdenia aj v nemčine.

Bosschove tvrdenia už boli vyvrátené napríklad tu a tu. Agenútra AFP ich vyvracala vo francúzštine, holandčine či angličtine.

Pred čím Geert Vanden Bossche varuje?

Teória Vanden Bosscheho je založená na myšlienke, že plošná vakcinácia, ktorá momentálne prebieha v mnohých krajinách sveta, je potenciálne nebezpečnejšia ako samotný vírus. Podľa neho by totiž očkovanie mohlo spôsobiť masívny „vírusový imunitný únik“, čo znamená, že by sa vyvinuli vírusové varianty ďaleko odolnejšie voči vakcínam, a teda ďaleko nebezpečnejšie.

„Imunitný únik znamená, že zmutovaný vírus prelstí vrodenú imunitu tela. Potom už ani očkovanie nepomáha proti zmutovanému vírusu. A keďže čoraz viac ľudí je zaočkovaných, varianty, ktoré sú už v obehu, sa budú objavovať čoraz intenzívnejšie a budú infekčnejšie. ‘A tak sa z celkom neškodného vírusu stáva nekontrolovateľné monštrum,’ vyhlásil odborník,“ píše sa v článku na stránke hlavnydennik.sk.

Podľa odborníkov, ktorých AFP kontaktovala, síce existuje riziko imunitného úniku, ale možno mu predísť práve rýchlou a masívnou očkovacou kampaňou. V žiadnom prípade to neznamená, že by sa vakcinácia mala zastaviť, práve naopak. 

Zastavenie očkovanie by nezabránilo výskytu nových variantov vírusu, pretože väčšina z nich sa objavila už pred začiatkom vakcinácie. Naopak, voľné šírenie vírusu by uľahčilo vývoj mutácií, čím by sa zvýšilo riziko výskytu nákazlivejší či nebezpečnejších variantov.

Vírusy mutujú neustále

Podľa Geerta Vanden Bosscheho je SARS-CoV-2 veľmi náchylný k mutáciám. Toto tvrdenie je zavádzajúce.

V momente, keď vírus vnikne do bunky, začne sa reprodukovať za účelom rýchleho rozšírenia v organizme. Pri každej replikácii dôjde k drobným chybičkám v prenose informácií o vírusovom genóme. Vírusový genóm je teda neustále modifikovaný, aj keď vo väčšine prípadov tieto zmeny nie sú nijako dôležité.

Akýkoľvek vírus, obzvlášť ten, ktorý je veľmi rozšírený, neustále mutuje a adaptuje sa. Výskyt nových variantov skúmajú vedci po celom svete, ako uviedla AFP v tejto marcovej reportáži.

Koronavírusy však majú tú zvláštnosť, že sú oproti iným RNA vírusom stabilnejšie. „Na rozdiel od iných RNA vírusov majú koronavírusy systém pre opravu chýb pri kopírovaní,“ povedal AFP Michel Moutschen, vedúci oddelenia infekčných ochorení a profesor imunopatológie na univerzite v Liège. „To znamená, že pravdepodobnosť závažných mutácií je ďaleko nižšia než napríklad u vírusu HIV.“

Moutschen dodal: „Treba si uvedomiť, že spike proteín, ktorý podlieha týmto ‘unikajúcim’ mutáciám, je presne to, čo vírus používa na preniknutie do našich buniek: množstvo mutácií schopných uniknúť bez toho, aby oslabili silu vírusu, je preto obmedzené.“ Vírus sa podľa neho nemôže meniť ľubovoľne: „To je ako s autom: môžete donekonečna meniť farbu jeho kolies a disky, ale nikdy neuvidíte auto so štvorcovými pneumatikami,“ povedal profesor pre AFP v rozhovore 22. marca 2021.

Teoretické riziko imunitného úniku, ktorému možno zabrániť plošným očkovaním

Spomínaný „imunitný únik“ je schopnosť vírusu „uniknúť“ protilátkam vyprodukovaným po podaní vakcíny či inou reakciou imunitného systému. Môže k nemu dôjsť v prípade vzniku odolnej mutácie.

Túto tézu Bossche rozvíja v kratšej verzii svojho varovného listu, kde uvádza, že „prebiehajúce plošné očkovacie kampane s vysokou pravdepodobnosťou ďalej posilnia adaptabilitu vírusu a zvýšia jeho schopnosť imunitného úniku, pretože žiadna z existujúcich vakcín nebude schopná zabrániť replikácii a prenosu nových vírusových variantov. Čím viac budeme tieto vakcíny používať uprostred pandémie, tým sa vírus stane nakažlivějším.“

Aby sa predišlo „globálnej katastrofe“, Bossche žiada „okamžité ukončenie všetkých prebiehajúcich očkovacích kampaní proti Covid-19“. O riziku imunitného úniku sa začalo hovoriť v čase, keď sa v určitých variantoch SARS-CoV-2 objavila mutácia E484K, ktorá sa zdá byť schopná znížiť odhaliteľnosť vírusu pomocou protilátok, a teda aj jeho neutralizáciu.

Vedci sa o toto riziko zaujímajú najmä v súvislosti s počtom podaných dávok vakcíny a intervalu medzi týmito dvoma dávkami. Štúdia publikovaná 9. marca 2021 tímom vedcov z Princetonskej univerzity, ktorá je k dispozícii v plnom rozsahu tu, vysvetľuje, že „po aplikácii prvej dávky dvojdávkovej vakcíny proti SARS-CoV-2 sa v prípade silnej imunitnej reakcie zníži riziko infekcie, ale ak je imunitná reakcia proti prvej dávke slabá, je tu naopak nebezpečenstvo, že v dlhodobom horizonte môže zvýšiť potenciál vírusu k úniku.“

Aby sa toto riziko eliminovalo, je podľa vedcov potrebné preočkovat populáciu čo najrýchlejšie. Narozdiel od Bosscha neodporúčajú plošnú vakcináciu zastaviť, ale naopak ju ešte zrýchliť.

Tento záver zdieľa aj profesor Michel Moutschen. „Ak dáte každý deň do mraveniska veľmi malé množstvo insekticídu, zabijete síce niekoľko percent mravcov, ale niektoré mravce sa stanú voči jedu veľmi odolní. Pokiaľ ale do mraveniska vložíte veľké množstvo jedu naraz, mutanti nebudú schopní prežiť,“ povedal. 

„Je to princíp Darwinovej teórie: pokiaľ sa vírus intenzívne rozmnožuje v prítomnosti slabej imunitnej reakcie, dôjde k selekcii rezistentných mutácií,“ povedal Moutschen, podľa ktorého tiež „mnoho odborných článkov“ dokazuje, že imunita získaná vďaka vakcínam je v priemere silnejšia ako tá, ktorú organizmus získa po prekonaní infekcie prírodnou cestou. „Vakcíny sú teda efektívny spôsob, ako čo najviac zredukovať šancu vírusu k tomu, aby zmutoval.“ 

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) k tomu dodáva: „Ak neudržíme optimálnu mieru zaočkovania, choroba sa vráti“ a „ak ľudia nebudú očkovaní, aj už takmer vyhubené chorôb ako kašeľ, obrna a osýpky sa môžu rýchlo znovu objaviť“.

Podľa štúdie publikovanej v januári 2021 odborným časopisom Cellular & Molecular Immunology existuje korelácia medzi závažnosťou príznakov pacientov s ochorením Covid-19 a množstvom protilátok produkovaných týmito pacientmi. Pacienti so slabými príznakmi vyvinuli len málo neutralizujúcich protilátok, čo poskytuje možnosť imunitného úniku vírusu. „Očkovanie toto riziko znižuje“, uzavrel profesor Michel Moutschen.

Neexistujú žiadne dôkazy toho, že by vakcíny spôsobili mutácie vírusu

Bossche tvrdí, že kvôli vakcínam sa začne objavovať čoraz viac nových a viac nákazlivých variantov vírusu, čím sa „pomerne neškodný vírus premení na biologickú zbraň hromadného ničenia“.

Podľa Pascala Crépeya z francúzskej Vysokej školy pre štúdium verejného zdravia EHESP nie je v tejto chvíli možné z dostupných dát vyvodiť, či sú „varianty vírusu vyvolané očkovaním“.

„S každou infekciou hostiteľského organizmu sa vírus rozmnožuje a vytvára aj chybné kópie“, čo mu „čas od času dáva výhodu“ a umožňuje mu „ľahšie sa rozšíriť“, povedal. To podľa neho znamená, že „čím viac je vírus v populácii prítomný, tým dôležitejším je riešenie problému cez plošné očkovanie a hromadnú imunitu“.

„Ideálnou stratégiou je udržiavať hladinu prítomnosti vírusu v populácii na čo najnižšej úrovni a očkovať čo najrýchlejšie,“ povedal Crépey. To podľa neho ponechá vírusu „čo najmenej času a príležitosti, aby si vytvoril odolnosť voči vakcínam“.

Tento názor zdieľa aj niekoľko vedcov z projektu Flanders Vaccine, ktorý združuje odborníkov v oblasti imunoterapie a vakcín pre ľudí i zvieratá. Tí agentúre AFP prostredníctvom e-mailu oznámili, že riziko, že vakcína spôsobí výskyt variantov Covid-19, nie je vyšší ako v prípade, že by by sa koronavírus voľne šíril. „K mutáciám by veľmi pravdepodobne došlo bez ohľadu na vakcíny. Vždy je potrebné vážiť pomer rizika a prínosu: ak ľudí nezaočkujete, varianty budú rovnako smrteľné. A ak ich neochránite prostredníctvom vakcín, riskujete, že jednoducho zomrú.“

Niektoré z mutácií SARS-CoV-2, napríklad anglický či juhoafrický variant, sa objavili ešte pred začatím očkovacích kampaní. Holandský Národný ústav pre verejné zdravie a životné prostredie RIVM tvrdí, že tieto varianty a ich možné dôsledky starostlivo sleduje.

Podľa Flanders Vaccines je možné už vyvinuté vakcíny rýchlo prispôsobiť novým variantom. „Prispôsobiť vakcíny novým mutáciám je pomerne ľahké,“ povedal AFP jeden z vedcov tohto projektu v rozhovore 19. marca 2021. Podľa neho „druhá generácia vakcín“, ktorá je už vo vývoji, „obsahuje už aj nové mutácie vírusu“. Avšak napríklad vakcínu prvej generácie Johnson & Johnson odporúča WHO aj preto, lebo ju považuje za účinnú aj v krajinách, kde sa už vyskytujú nové varianty vírusu.

Imunita získaná vďaka vakcíne neohrozuje prirodzenú imunitu

Bossche tiež tvrdil, že po vakcinácii proti Covid-19 by ľudia stratili nielen špecifickú ochranu proti koronavírusu, ale aj „prirodzenú nešpecifickú imunitu“. 

Podľa profesora Moutschena to však nedáva žiadny zmysel, pretože „vakcíny nemajú na prirodzenú imunitu žiadny vplyv“. 

Podľa francúzskeho regionálneho centra pre informácie a prevenciu proti AIDS CRISP spoliehajú vakcíny na to, že okrem získanej imunity majú organizmy aj prirodzenú imunitu. V súčasnosti panuje vo vedeckej komunite zhoda na tom, že globálne očkovanie funguje. To pre AFP uviedla v e-maile 25. marca 2021 aj Európska lieková agentúra: „Vo vedeckej komunite panuje veľmi široká zhoda na tom, že vakcíny sú schopné zabrániť šíreniu nákazlivých chorôb vrátane Covid-19.“

„Bezpečné a efektívne vakcíny proti Covid-19 chránia ľudí pred závažnou chorobou, ktorá by inak mohla viesť až k hospitalizácii a úmrtiu. To je veľmi dôležité najmä pre zdravotníkov a ohrozené skupiny obyvateľstva ako sú seniori alebo chronicky chorí,“ tvrdí EMA.

Pandémia Covid-19 si po celom svete vyžiadala viac ako 2,9 milióna obetí. Mnoho krajín sa tak teraz snaží zaočkovať čo najviac ľudí v čo najkratšom čase. K 12. aprílu 2021 bolo podaných viac ako 687 miliónov dávok vakcín. Na Slovensku bolo zaočkovaných viac ako 850-tisíc osôb. Práve očkovanie je častou témou dezinformácií, ktoré sa šíria sociálnymi sieťami. AFP Fakty v minulosti vyvracal nepravdivé tvrdenia o vakcínach napríklad tu, tu alebo tu

Článok preložil/-a
COVID-19 VAKCÍNY