
Podľa nepravdivých tvrdení obsahujú slovenské a české vakcíny proti tetanu spike proteín a oxid grafénu
- Uverejnené 22. apríla 2020 o 14:52
- Aktualizované dňa 2. septembra 2020 o 16:59
- Článok prečítate za 8 min
- Autor: Ladka MORTKOWITZ, AFP Česká republika
- Článok preložil/-a Eduard STARKBAUER , AFP Slovakia
Copyright © AFP 2017-2025. Pre akékoľvek komerčné použitie tohto obsahu je nutné predplatenie našich služieb. Viac informácií zistíte tu.
„Od jari tohto roku vakcíny proti tetanu distribuované v Českej republike obsahujú nielen oxid grafénu ale už aj spike protein, teda prímesi nebezpečných vakcín proti Covidu, v dôsledku čoho zomreli v našej krajine desaťtisíce osôb,“ tvrdí snímka obrazovky českého textu, ktorú od februára 2025 na Facebooku zdieľali na Slovensku desiatky používateľov.
Tetanus je akútne infekčné ochorenie spôsobujúce bolestivé svalové kŕče, ktoré môžu byť smrteľné, ak pacient nedostane lekársku starostlivosť.
Spôsobuje ho baktéria Clostridium tetani produkujúca toxín, ktorej spóry sa bežne nachádzajú v životnom prostredí, napríklad v pôde alebo na povrchu hrdzavých predmetov.
V niektorých príspevkoch je pod predmetným textom o vakcínach proti tetanu podpísaná česká psychiatrička MUDr. Jarmila Klímová, v iných je text pripísaný lekárke MUDr. Ludmile Elekovej, ktorá sa špecializuje na alternatívnu medicínu.
Tento príspevok zo 17. januára 2025 obsahoval uvedený text údajne podpísaný Klimovou, ako aj videozáznam rozhovoru s Elekovou, v ktorom spochybňovala očkovanie proti tetanu, no zároveň neuviedla žiadne z predmetných tvrdení o vakcínach.
Klímová už v minulosti autorstvo textu poprela a agentúra AFP nenašla ani žiadny dôkaz o tom, že by Eleková verejne urobila nejaké z tvrdení prítomných v príspevkoch.

Agentúra AFP už v minulosti vyvrátila niekoľko nepravdivých tvrdení, že vakcíny proti Covid-19 spôsobili zvýšený počet úmrtí, napríklad tu alebo tu. Vyvrátili sme aj viacero dezinformácií o vakcínach s messengerovou RNA (mRNA), dávajúcej bunkám pokyn na tvorbu neškodného „spike proteínu“ nachádzajúceho sa na povrchu koronavírusu, ktorý spôsobuje ochorenie Covid-19. Nájdete ich tu alebo tu.
Niektoré novšie slovenské príspevky z marca 2025 spomínajúce Klímovú obsahujú aj screenshot z článku na blogu Epoch Times. Obsahujú rovnaké nepravdivé tvrdenie o tom, že vakcíny proti tetanu údajne obsahujú mRNA. Epoch times už v minulosti viackrát šíril nepravdivé tvrdenia, ktoré AFP vyvrátilo tu alebo tu.
Okrem toho obsahujú aj link na post odkazujúci na video, v ktorom americká osteopatka žijúca v Dominikánskej republike Carrie Madejová nepravdivo tvrdí, že na tetanus v skutočnosti nikto nikdy nezomrel a vakcínu proti nemu nazýva bez akýchkoľvek dôkazov „potratovou“ alebo „sterilizačnou“.
Agentúra AFP v minulosti upozornila na Madejovej nepravdivé tvrdenia o vakcínach, keď Covid-19 označila za „experiment“ alebo tvrdila, že vakcíny spôsobujú „trvalé a neznáme genetické zmeny v tele človeka.“ Spomínala aj to, že „vakcínami tiež prijímame nanotechnológie do tela a ich robotické účinky nás spájajú s rozhraním umelej inteligencie.“ Jej tvrdenia vyvrátili factcheckeri AFP aj v angličtine.
Zloženie vakcín proti tetanu na Slovensku a v Česku
Očkovanie proti tetanu je dodnes súčasťou povinného očkovacieho kalendára v Česku aj na Slovensku a autority oboch krajín považujú za bezpečné a účinné.
Očkovanie proti tetanu bolo v Československu zavedené v roku 1952 pre deti v kolektívoch, pričom povinným sa stalo v roku 1958.
Na Národnom portáli zdravia Slovenska sa uvádza, že u dospelých je preočkovanie proti tetanu a záškrtu jediným povinným očkovaním pre dospelých. Odporúča sa vo veku 30 rokov a následne každých 15 rokov.
Podľa aktuálneho očkovacieho kalendára sa základné očkovanie touto vakcínou podáva v troch dávkach. Prvá sa podáva v približne 3. mesiaci života dieťaťa, najskôr však v prvý deň desiateho týždňa života. Druhá dávka nasleduje v 5. mesiaci života a tretia sa aplikuje v 11. mesiaci života.
Na Slovensku sa prvé očkovanie proti tetanu vykonáva hexavalentnou vakcínou, ktorá chráni pred šiestimi ochoreniami: záškrtom, tetanom, čiernym kašľom, detskou obrnou, hepatitídou B a hemofilovými invazívnymi nákazami.
Podľa ostatného zoznamu schválených vakcín pre povinné očkovanie od Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) z roku 2020 sa na Slovensku proti tetanu používajú vakcíny Tetavax, Infanrix Hexa, Hexacima, Hexyon, Infanrix Polio, Tetraxim, Boostrix Polio, Imovax D.T. Adult, Vacdite. Žiadna z nich nie je na báze mRNA technológie a neobsahuje ani oxid grafénu.
Rovnaké pravidlá pre očkovanie proti tetanu platia aj v Českej republike (archív). Keďže sa predmetné tvrdenia týkajú práve očkovania v Česku, pozreli sme sa aj na stránky miestneho Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) a České vakcinologické společnosti (ČVS).
Zistili sme, že v Česku sa podáva 12 typov vakcín proti tetanu. Ide konkrétne o Tetavax, Vacteta, Hexacima, Hexyon, Infanrix Hexa, Vaxelis, Adacel, Boostrix, Infanrix, Adacel Polio, Boostrix Polio a Tetraxim.
Agentúra AFP si na webovej stránke SÚKL overila zloženie každej z týchto vakcín. Ani jedna z nich nebola vytvorená s pomocou technológie mRNA a neobsahuje ani oxid grafénu.
Naopak všetky obsahujú inaktivovanú formu toxínu produkovaného baktériou Clostridium tetani, ktorá po preniknutí do ľudského krvného obehu spustí tvorbu protilátok, ktoré chránia telo pred tetanom (archív).

Podľa českého pediatra a člena ČVS MUDr.Daniela Dražana „vakcíny proti tetanu neobsahujú oxid grafénu ani S proteín“.
„Imunologicky aktívnou látkou je tetanový toxoid, čo je inaktivovaný tetanový toxín, ktorý vyvoláva tvorbu protilátok. Je to jedna z najstarších očkovacích látok (v princípe), ktorá sa začala používať niekedy na začiatku druhej svetovej vojny,“ uviedol Dražan 21. marca 2025 v e-maile pre agentúru AFP. „V tom čase veda ani len netušila, že nejaká RNA existuje, nehovoriac o nejakom spike proteíne.“
Dodal, že základná technológia vakcín proti tetanu, teda použitie inaktivovanej formy tetanového toxínu, sa od minulého storočia nezmenila.
Potvrdil to aj český SÚKL, ktorý uviedol, že „vakcíny proti tetanu neobsahujú žiaden spike proteín“.
„Všetky uvedené vakcíny obsahujú ako liečivú látku proti tetanu tzv. tetanový toxoid, teda antigén získaný modifikáciou toxínu produkovaného baktériou Clostridium tetanii. Zároveň v súčasnosti nie je v Českej republike registrovaná žiadna vakcína proti tetanu obsahujúca mRNA ako účinnú látku,“ uviedol úrad pre agentúru AFP v e-maile zaslanom 26. marca 2025.
Vo väčšine nepravdivých príspevkoch sa spomína vakcína z „jari 2024“, čo podľa SÚKL pravdepodobne súvisí s kanadskou vakcínou Adacel, ktorá bola v tom čase schválená pre český trh (archív).
O mRNA vakcínach sa začalo hovoriť počas pandémie Covid-19
Niektoré nové vakcíny vyvinuté proti Covid-19 sú založené na technológii mRNA. Tieto vakcíny využívajú molekulu, ktorá stimuluje naše bunky k produkcii spike proteínu, ktorý náš imunitný systém rozpozná ako cudzí element.
Naše bunky v reakcii začnú proti tomuto proteínu produkovať protilátky, aby neskôr telo pri stretnutí so skutočným vírusom spustilo normálnu imunitnú reakciu.
Dražan uviedol, že v súčasnosti sú v Európe registrované mRNA vakcíny len proti Covid-19, pričom v USA sa mRNA vakcína podáva aj proti vírusu RS (archív).
SÚKL prvýkrát poprel, že by vakcíny proti tetanu obsahovali spike proteíny a oxid grafénu po tom, ako sa toto tvrdenie objavilo na sociálnych sieťach vlani (archív).
V dvoch ojedinelých prípadoch, keď bol v Českej republike zistený oxid grafénu alebo spike proteín, úrad vysvetlil, že „tieto zložky nemôžu pochádzať z vakcíny proti tetanu a nedostali sa do organizmu prostredníctvom očkovania proti tetanu“.
Oxid grafénu sa vo vakcínach nepoužíva
Oxid grafénu je derivát, u ktorého boli zistené antibakteriálne a antivírusové vlastnosti.
Nepravdivé tvrdenia o vakcínach obsahujúcich grafén alebo oxid grafénu sa prvýkrát objavili počas pandémie Covid-19 a boli vyvrátené viacerými factcheckingovými organizáciami vrátane AFP (tu alebo tu).
Hoci je táto zlúčenina vedecky skúmaná ako možný adjuvant, resp. zložka vakcín na posilnenie imunity (archív), podľa výskumnej skupiny Európskej komisie Graphene Flagship „neexistuje žiadna súvislosť medzi grafénom a vakcínami“.
„Žiadna forma vakcíny schválená Európskou liekovou agentúrou na klinické alebo núdzové použitie neobsahuje v zozname zložiek žiadny typ grafénu alebo 2D materiálov," uvádza Graphene Flagship na svojej webovej stránke.
„Oxid grafénu nie je obsiahnutý v žiadnom u nás registrovanom liečivom prípravku a ani v žiadnom liečivom prípravku, ktorý je v procese schvaľovania,“ uviedol SÚKL v e-maile.
Od začiatku pandémie vyvrátila agentúra AFP mnohé nepravdivé tvrdenia o Covid-19 a vakcínach v slovenčine aj angličtine.
Opravený slovosled a drobné gramatické chyby v niekoľkých odsekoch a poslednom podnadpise7. apríla 2025 Opravený slovosled a drobné gramatické chyby v niekoľkých odsekoch a poslednom podnadpise
Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?
Kontaktujte nás