
Nie, táto mapa neukazuje satelitné snímky emisií oxidu siričitého
- Tento článok je viac ako rok starý.
- Uverejnené 3. marca 2020 o 18:07
- Aktualizované dňa 20. marca 2020 o 19:35
- Článok prečítate za 4 min
- Autor: Robert BARCA
Copyright © AFP 2017-2025. Pre akékoľvek komerčné použitie tohto obsahu je nutné predplatenie našich služieb. Viac informácií zistíte tu.
Populárna slovenská webová stránka topky.sk publikovala článok, ktorý tvrdí, že vysoké hladiny oxidu siričitého boli namerané vo Wu-chane a tiež v inom čínskom meste Čchung-čching. Okrem iných obsahuje tvrdenie: „Satelitné mapy Číny …ukazujú alarmujúce hladiny SO2 v okolí čínskeho mesta Wu-chan, kde vypukla infekcia koronavírusom“. Druhý odsek článku taktiež naznačuje súvislosť medzi zvýšenou hladinou oxidu siričitého a možnosťou zvýšeného počtu kremácií v meste: „Okrem toho sa opakovane tvrdí, aj keď to nie je overené, že úradníci taja skutočný počet obetí, preto má dochádzať k masovým kremáciám. Vysoké hladiny oxidu siričitého nad Wu-chanom môžu zodpovedať veľkým počtom kremácií v meste.“
Článok zdieľala táto a táto FB stránka a viac ako 280 používateľov ho prezdieľalo na vlastných profiloch.

Screenshot zavádzajúceho FB príspevku vyhotovený 3. marca 2020, ktorý sa odkazuje na satelitné snímky
Aktualizácia: Po verifikácii agentúrou AFP portál topky.sk upravil pôvodný článok, pôvodné tvrdenia označil za hoaxy a ospravedlnil sa svojim čitateľom.

Stránka topky.sk svoj článok upravila po našom overení
Kde všade bola mapa uverejnená
Mapa bola pôvodne postnutá na Twitter 8. februára 2020 používateľom INTELWAVE a následne viac ako 12000-krát retweetnutá. Nižšie je uvedená snímka zavádzajúceho tweetu:

Screenshot zavádzajúceho tweetu
V popise príspevku je uvedené: „Údaje zo stránok windy.com ukazujú masívne uvoľňovanie oxidu siričitého na predmestiach mesta Wu-chan, ktoré tradične súvisí so spaľovaním organických látok. Úrovne sú zvýšené, dokonca aj v porovnaní so zvyškom Číny.“
Mapa z webu windy.com naznačuje, že v oblastiach okolo Wu-chanu sa medzi 10. a 17. februárom 2020 nameralo 1351,65 µg/m3 oxidu siričitého (SO2).
Mapa bola zdieľaná spolu s podobným tvrdením tu, tu, tu a tu na Twitteri; tu, tu, tu a tu na Facebooku; a tu na YouTube. A taktiež v iných jazykoch, napríklad tu a tu v čínštine a tu v kórejčine. Správy obsahujúce spomínanú mapu zverejnili aj spoločnosť MailOnline, malajské noviny China Press; americké noviny The Epoch Times a aj televízna stanica New Tang Dynasty Television.
Koronavírus a dáta
Oxid siričitý je nepríjemný toxický plyn so štipľavým zápachom silne dráždiaci dýchacie cesty. Je vedľajším produktom spaľovania najmä fosílnych palív v elektrárňach a priemyselných závodoch. Prispieva k znečisteniu ovzdušia, ktoré nad čínskymi mestami možno často pozorovať vo forme vznášajúceho sa smogu.
Nová epidémia koronavírusu má doposiaľ za následok viac ako 3 000 obetí a viac ako 90 000 nakazených po celom svete. V pevninskej Číne bolo hlásených viac ako 80 000 zo všetkých zdokumentovaných prípadov nákazy a takmer 2950 úmrtí.
Zatiaľ čo prevažná väčšina obetí nákazy pochádza práve z čínskeho Wu-chanu, tvrdenie, že mapa z Windy.com ukazuje zvýšené hladiny oxidu siričitého v meste, je nepravdivé a kontext, v ktorom bola mapa použitá, je zavádzajúci.
Windy.com je česká stránka, ktorá poskytuje animované modely predpovede počasia, zobrazuje zrážky, vietor a teploty na celej planéte. Vrstva, z ktorej pochádza aj spomínaná mapa oxidu siričitého je predpoveďou na základe dát z NASA. Obsahuje prediktívne dáta atmosferického modelu NASA a nie historické merania emisií oxidu siričitého.
V e-maili agentúre AFP 20. februára predstavitelia spoločnosti Windy.com uviedli: „Upozorňujeme, že spoločnosť Windy.com vizualizuje iba predpovede SO2, pričom údaje pre túto predpoveď získava od agentúry NASA a jej modelu NASA GEOS-5. To znamená, že vo Windy.com sami nevypočítavame žiadne hodnoty a ďalšie otázky týkajúce sa podrobností modelu SO2 by mali smerovať iba na NASA. Taktiež neuchovávame žiadne archívne údaje o počasí.“
Windy.com poskytlo na vlastnom komunitnom fóre podobné odpovede 9. a 10. februára v odpovedi na otázku s názvom „Wu-chan, úroveň oxidu siričitého nezvyčajne vysoká alebo štandardná pri ťažkom priemysle?“, ktorá sa týka zavádzajúcich príspevkov na sociálnych sieťach.
Arlindo da Silva, výskumný meteorológ NASA, tiež uviedol, že NASA nemeria denné fluktuácie hodnôt SO2: „Naše predpovede sú založené jednak na dlhodobých dátach o emisiách SO2, ktoré sa upravujú podľa predpovede vetra,“ odpovedal da Silva agentúre AFP e-mailom 20. februára. „Hoci sa pri konštrukcii emisného modelu používajú aj satelitné dáta, model neberie do úvahy denné fluktuácie emisií SO2 a ako taký nedokáže zachytiť náhle zmeny v ľudskej aktivite,“ spomína na da Silva. Mapy šíriace sa po sociálnych médiách preto nie sú založené na pozorovaniach v reálnom čase a nemôžu reflektovať neočakávané situácie, ako by bolo masívne spaľovanie ľudských tiel.
Čínske národné environmentálne monitorovacie centrum (The China National Environmental Monitoring Center) vydalo 13. februára tlačovú správu s názvom „Správy o hustote plynu vyvrátené“, v ktorej popiera tvrdenia o zvýšených hladinách SO2 vo Wu-chane.
Uvádza sa v nej: „Čínske národné environmentálne monitorovacie centrum odmieta správy zverejnené na zahraničných webových stránkach, že vo Wu-chane, hlavnom meste provincie Hubei a epicentre nového koronavírusu, boli zaznamenané zvýšené hustoty oxidu siričitého.“ Podľa tejto správy ide o „vážne skreslenie reality“.
„Analýza uskutočnená satelitnými expertmi tiež ukázala, že skutočná hustota oxidu siričitého vo Wu-chane a priľahlých oblastiach bola od 3. februára do nedele… udržiavaná na nízkej úrovni. … Najvyššia hustota SO2, ktorá bola počas tohto obdobia nameraná, bola 11.5 µg/m3 4. Februára-čo je hlboko pod koncentráciou 1 300 µg/m3, ktorú uvádzali zahraničné webové stránky,“ píše sa v správe.
Upravené 05/03/2020: Agentúra AFP upravila tento článok po tom, ako redakcia topky.sk upravila pôvodný článok.
Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?
Kontaktujte nás