
Údaje z Talianska nepreukazujú alarmujúci nárast nadmernej úmrtnosti a závažných zdravotných komplikácií po očkovaní proti Covid-19
- Uverejnené 10. júna 2025 o 11:35
- Článok prečítate za 7 min
- Autor: Eduard STARKBAUER, AFP Slovakia
Copyright © AFP 2017-2025. Pre akékoľvek komerčné použitie tohto obsahu je nutné predplatenie našich služieb. Viac informácií zistíte tu.
„Pre zaujímavosť uvádzam údaje z Talianska z roka 2022, kde preočkovali osemdesiat percent populácie. Spontánne potraty tu stúpli o 279 percent, srdcové infarkty o 269 percent, pľúcne embólie o 458 percent, dysfunkcie vaječníkov o 437 percent, skleróza multiplex o 680 percent a rakovina prsníka o 487 percent,“ čítame v tomto príspevku na Facebooku, ktorý bol od 30. mája 2025 zdieľaný vyše 750- krát.
Príspevok, sprevádzaný obrázkom fľaštičky s látkou pôsobiacou ako vakcína proti Covid-19, bez uvedenia zdroja ďalej uvádza, že se počet „náhlych neočakávaných úmrtí“ v Taliansku medzi rokmi 2021 a 2022 viacej ako zdvojnásobil.
Pomocou vyhľadávania kľúčových slov agentúra AFP zistila, že príspevok je priamym výňatkom z článku uverejneného v Slovenských národných novinách (SNN) 23. mája 2025, ktorého autorom je člen redakcie, Peter Valo. Článok je kritický voči vakcínam proti Covid-19 a okrem iného spomína výskyt prípadov takzvanej „turbo rakoviny“, ktorej existenciu AFP v minulosti vyvrátila. Médium tento úryvok spolu s údajnými štatistikami z Talianska zdieľalo aj na svojich oficiálnych účtoch na Telegrame a Facebooku.

Agentúra AFP kontaktovala SNN s žiadosťou o vyjadrenie Petra Vala k článku, ale v čase uverejnenia tohto článku nedostala žiadnu odpoveď. Slovenské národné noviny sú financované predovšetkým zo štátneho rozpočtu a medzi ich pravidelných prispievateľov patrí Roman Michelko, poslanec koaličnej Slovenskej národnej strany. Od začiatku pandémie Covid-19 SNN šírili viacero dezinformácií, napríklad že masky FFP2 obsahujú „karcinogénne plastové zložky“, čo vyvrátila agentúra AFP.
Odkiaľ pochádzajú predmetné údaje?
Keďže ani článok SNN, ani slovenské príspevky zdieľajúce tieto tvrdenia neuvádzajú žiadny konkrétny zdroj údajov, agentúra AFP sa rozhodla zistiť, či sa podobné čísla o zjavne alarmujúcom náraste nadmernej úmrtnosti a vážnych zdravotných stavov neobjavili už v minulosti. AFP našla príspevky na Facebooku v nemčine a luxemburčine, ale hlavne v taliančine (tu alebo tu). V Taliansku sa rovnaké údaje objavili v článku a virálnom videu.
Avšak najskorší prípad, v ktorom agentúra AFP našla totožné numerické vyjadrenie nárastu výskytu ochorení alebo zdravotných problémov, ako je skleróza multiplex, pľúcna embólia, dysfunkcia vaječníkov a rakovina prsníka, sa vôbec netýkal Talianska, ale Spojených štátov amerických.
Zoznam týchto chorôb a údajný nárast ich výskytu je uvedený v liste z 1. februára 2022, ktorý americký republikánsky senátor Ron Johnson adresoval vtedajšiemu ministrovi obrany USA Lloydovi Austinovi. Boli tiež citované počas diskusie za okrúhlym stolom v Senáte 24. januára 2022, ktorú Johnson zorganizoval v reakcii na povinné očkovanie vojenského personálu.
Ron Johnson v minulosti šíril nepravdivé tvrdenia o pandémii Covid-19, ktoré agentúra AFP vyvrátila tu alebo tu.
V tomto prípade sa odvolával na údaje z databázy DMED (Defense Medical Epidemiology Database) amerického ministerstva obrany za rok 2021. Americká armáda však sama priznala, že tieto údaje boli „nesprávne“. „Boli výsledkom chyby v databáze.“ Systém DMED bol následne stiahnutý z prevádzky, aby sa „zistila a odstránila príčina poškodenia údajov“, vysvetlil vtedy pre PolitiFact Peter Graves, hovorca Divízie agentúry zdravotného dohľadu ozbrojených síl.
Talianske spojenie
Taliansko bolo počas prvých mesiacoch pandémie koronavírusu jednou z najtvrdšie zasiahnutých európskych krajín. Predmetné nepravdivé údaje z USA boli Taliansku pripísané veľmi rýchlo už na jeseň 2022. Keď sa začali opäť objavovať v roku 2023, taliansky štatistický úrad Istat ich vyvrátil v príspevku na platforme X.

Jediný údaj, ktorý je v najnovších príspevkoch na slovenských sociálnych médiách viac-menej presný, je miera očkovania talianskej populácie, ktorá je uvádzaná na úrovni 80 %. Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) bolo k 31. decembru 2023 aspoň jednou dávkou vakcíny očkovaných 85,6 % talianskej populácie a 83 % populácie bolo zaočkovaných úplne.
Tvrdenia o údajnom náraste úmrtnosti a vážnych zdravotných problémoch však nie sú podložené oficiálnymi údajmi.
Vyššia nadmerná úmrtnosť v Taliansku bola spôsobená Covid-19, nie vakcínami
Slovenské príspevky uvádzajú nárast „náhlych neočakávaných úmrtí“ v rokoch 2021 až 2022 z 222 000 na 548 000.
Podľa Eurostatu dosiahol celkový počet úmrtí v Taliansku v roku 2021 číslo 706 969 a v roku 2022 číslo 721 974. Zo všetkých úmrtí v roku 2022 boli podľa údajov Istat štyri najčastejšie príčiny – rakovina, ochorenia obehového systému, ochorenia dýchacích ciest a Covid-19 – zodpovedné dohromady za 499 599 úmrtí.
Pojem „nadmerná úmrtnosť“ označuje rozdiel medzi počtom úmrtí zaznamenaných v danom období a počtom úmrtí očakávaných v tom istom období na základe údajov z predchádzajúcich rokov. Podľa správy Ista a talianskeho úradu pre zdravie (ISS) z marca 2022 bola celková nadmerná úmrtnosť od začiatku pandémie (marec 2020) do januára 2022 178 000 úmrtí v porovnaní s priemerom za roky 2015 – 2019.
Významná časť nadmernej úmrtnosti v roku 2021 bola zaznamenaná v prvých štyroch mesiacoch pandémie, keď bola miera očkovania obyvateľstva veľmi nízka.
„Trend úmrtnosti je v súlade s očakávaniami po vplyve epidémie COVID-19, vlnách horúčav a veľmi vysokom výskyte (najmä koncom roka 2022) syndrómov podobných chrípke. Ako ďalší faktor, ktorý je potrebné zohľadniť, sa uvádza nárast počtu veľmi starých ľudí,“ uvádza sa v tlačovej správe.
„Môžem vás uistiť, že žiadna z našich štúdií nikdy nezaznamenala žiadny nadmerný nárast úmrtnosti ani „explóziu“, napísal Pier David Malloni z tlačového oddelenia ISS v odpovedi z 3. júna 2025.
Aktualizovaná verzia talianskej štúdie z júna 2023 stanovuje počet nadmerných úmrtí na rok 2021 na 67 113 a na rok 2022 na 69 152. Štandardná odchýlka za päťročné obdobie 2015 až 2019 bola 12 960 úmrtí.
Žiadny prudký nárast prípadov iných ochorení
Podľa správy talianskeho úradu pre lieky (AIFA) je jediným priamym vedľajším účinkom očkovania proti Covid-19 spomedzi tých, ktoré boli uvedené v príspevkoch, pľúcna embólia, ktorá sa vyskytla hlavne v súvislosti s vektorovými vakcínami (Astra Zeneca) v 0,5 až 1 prípade na 100 000.
Nezávislá analýza, na ktorú sa AIFA odvoláva v posúdení bezpečnosti, však potvrdzuje, že riziko tromboembolických komplikácií po očkovaní je osemkrát nižšie ako pri prirodzenom priebehu Covid-19. V Taliansku postihuje pľúcna embólia každoročne približne 68 000 ľudí. Pri pohľade na údaje o počte hospitalizovaných pacientov od Eurostatu z roku 2021 a Talianskej štátnej agentúry pre regionálne zdravotné služby (AGENAS) z roku 2023 konštatujeme pokles prípadov.
Podľa Istat a talianskeho ministerstva zdravotníctva sa počet spontánnych potratov v rokoch 2021 a 2022 v skutočnosti znížil. To isté platí pre počet úmrtí spôsobených akútnymi infarktmi myokardu a nádormi vaječníkov.
V prípade rakoviny prsníka ako príčiny úmrtia bol zaznamenaný len mierny nárast o 1,2 %. Podľa správy z roku 2022, ktorú vypracoval Francesco Schitulli, prezident Talianskej ligy proti rakovine, je každý rok diagnostikovaná rakovina prsníka približne u 60 000 žien.
V roku 2021 podľa barometra Talianskej asociácie pre roztrúsenú sklerózu (skleróza multiplex) žilo v Taliansku približne 130 000 ľudí s touto chorobou. Podľa údajov z roku 2022 ich o rok neskôr bolo 133 000.
„Naša odhadovaná incidencia za posledných 7 rokov sa stabilne pohybuje okolo 6 prípadov na 100 000 obyvateľov (približne 3 500 nových diagnóz ročne). Od roku 2021 sme nezaznamenali žiadny neočakávaný nárast incidencie sklerózy multiplex (nieto ešte explozívny nárast),“ napísal pre AFP 7. júna 2025 Tommaso Manacorda, vedúci observatória pre zdravotné služby a politiku v oblasti roztrúsenej sklerózy Talianskej asociácie sklerózy multiplex.

Tvrdenia o riziku vzniku rakovinových nádorov v dôsledku očkovania proti Covid-19 boli vyvrátené agentúrou AFP tu, tu, tu alebo tu. Tvrdenia o zvýšenom riziku potratov v súvislosti s očkovaním AFP vyvrátila tu. Všetky factcheckingové články agentúry AFP týkajúce sa očkovacích látok nájdete tu.
Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?
Kontaktujte nás