Štúdiu Yalovej univerzity zneužili na falošné tvrdenia o očkovaní zo vzduchu
- Uverejnené 28. novembra 2023 o 11:07
- Článok prečítate za 3 min
- Autor: Tommy WANG, Katharina ZWINS, AFP Hongkong, AFP Rakúsko, AFP Slovensko
- Článok preložil/-a Matus KRCMARIK
Copyright © AFP 2017-2024. Pre akékoľvek komerčné použitie tohto obsahu je nutné predplatenie našich služieb. Viac informácií zistíte tu.
„Výskumníci z Yale univerzity vytvorili nový spôsob doručovania mRNA vakcín vzduchom,“ píše sa v tomto príspevku na Telegrame z 5. novembra 2023. Takmer 10-tisíc ľudí ho videlo na kanáli magazínu Zem a Vek, ktorý sme v rámci AFP Fakty opakovane hodnotili kvôli nepravdivému obsahu (napríklad tu alebo tu).
Príspevok obsahuje ukážku z relácie webu Epoch Times, ktorú moderoval Roman Balmakov a ktorá sa s českými titulkami objavila 4. novembra 2023 na tomto webe či v tomto telegramovom príspevku. Balmakov vo videu tvrdí, že výskumníci z Yalovej univerzity vyvinuli novú metódu podávania vakcín, ktorá by umožnila vládam očkovať obyvateľstvo „spôsobom, pri ktorom by si ľudia ani neuvedomili, že sú očkovaní“.
„Výskumníkom z Yalovej univerzity sa podarilo vyvinúť novú metódu prenosu mRNA vakcín vzduchom,“ hovorí Balmakov vo videu.
Agentúra AFP sa zaoberala Balmakovovými nepravdivými tvrdeniami o mRNA vakcínach aj v minulosti. Denník Epoch Times - podporovaný čínskym duchovným hnutím Falun Gong - šíril dezinformácie o pandémii koronavírusu aj o vakcínach.
Príspevky obsahujúce ukážku videa s Balmakovom sa objavili aj na Facebooku či na sieti VKontakte. Šírili sa tiež v čínštine, angličtine, japončine alebo nemčine.
Balmakov vo videu cituje štúdiu zo 16. augusta 2023 (archívny odkaz) s názvom „Polymérové nanočastice prenášajú mRNA do pľúc za účelom slizničnej vakcinácie“, v ktorej sa však nespomínajú „vakcíny prenášané vzduchom“ ani očkovanie ľudí na diaľku.
Autori štúdie pre agentúru AFP uviedli, že takáto metóda by ani nefungovala, iní virológovia označili toto tvrdenie za „konšpiračnú teóriu“.
Intranazálne vakcíny
Heewon Suh (archívny odkaz), jedna z autoriek štúdie pôsobiaca na katedre mikrobiológie a imunológie Geiselovej lekárskej fakulty Dartmouth College, 3. novembra pre agentúru AFP uviedla, že podľa výsledkov výskumu je možné molekulami mRNA podávanými intranazálne - priamo do nosa - účinne očkovať myši proti vírusu spôsobujúcemu ochorenie Covid-19.
Intranazálne vakcíny sa dostávajú do tela rovnakým spôsobom ako vírusy. Ich cieľom je vytvoriť imunitu na sliznici nosu a úst, čo môže zabrániť tomu, aby sa ľudia nakazili. V prípade nákazy zas spomaľuje jej šírenie.
„Metóda prenosu vzduchom, ako je opisovaná na sociálnych sieťach, by u ľudí nefungovala. Naša štúdia ľudí ani nezahŕňala.“
„Ak by to malo fungovať, ľudia by museli dostať priamo do nosa kontrolovanú dávku,“ povedala Suh.
Ďalší z autorov štúdie, W. Mark Saltzman (archívny odkaz) z Yalovho inštitútu pre globálne zdravie, uviedol, že na to, aby vakcíny u ľudí správne fungovali, by museli byť dávky prispôsobené jednotlivcom. Podľa jeho slov zo 14. novembra by bolo „nemožné“ kontrolovať veľkosť dávky, ak by sa podávala vzduchom.
„Konšpiračné teórie“
Podľa ďalších virológov, ktorí sa na štúdii nepodieľali, nie je možné ľudí očkovať vzduchom bez ich vedomia.
„Tieto tvrdenia sú konšpiračné teórie, nič iné,“ povedala Dorothee von Laer (archívny odkaz) z Inštitútu virológie na Lekárskej univerzite v Innsbrucku.
„Vzhľadom na súčasný stav výskumu nie je možné predpokladať, že by sme dosiahli dostatočnú koncentráciu vakcíny na nosovej sliznici alebo v pľúcach tak, že by sme ju šírili vzduchom vo forme aerosólu,“ uviedla 2. novembra.
Nemecký spolkový Inštitút Paula Erlicha pre vakcíny a biomedicínu (archívny odkaz) agentúre AFP 2. novembra povedal, že „ani vzduchom, ani žiadnym iným spôsobom nie je možné dosiahnuť riadne očkovanie ľudí bez toho, aby o tom vedeli“.
Nepravdivým tvrdeniam o účinnosti vakcín alebo vedľajších účinkoch očkovania sa nedávno venovala agentúra AFP tu alebo tu. Všetky články s tvrdeniami z oblasti zdravia nájdete tu.
Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?
Kontaktujte nás