Svetové ekonomické fórum nežiada zákaz pestovania potravín vo vlastných záhradách

Predseda Svetového ekonomického fóra (WEF) Klaus Schwab vyzýva generálnych riaditeľov spoločností, aby sa do roku 2050 zaviazali k dosiahnutiu klimatickej neutrality. Na internete sa v tejto súvislosti objavilo tvrdenie, že WEF vyzvalo vlády, aby svojim občanom zakázali pestovať vlastné potraviny. To však nie je pravda. Zavádzajúce sú aj tvrdenie o štúdii, ktorú podľa príspevkov údajne WEF spolufinancovalo.

"WEF vyzýva na likvidáciu domáceho chovu a výrobu produktov. UŽ CHÁPETE O ČO TU IDE??? ALEBO EŠTE STÁLE NECHÁPETE," čítame v príspevku na Facebooku z 3. apríla odkazujúcom na švajčiarsku stránku „Uncut News“, ktorej príspevky s nepravdivými tvrdeniami už AFP viackrát vyvrátila.

Blog v tomto prípade medzičasom publikoval opravu tvrdení z pôvodného článku. 

Tento ako aj mnohé iné príspevky obsahujú pre zmenu odkaz na článok v češtine z blogu CZ24.NEWS, ktorý v minulosti viackrát šíril nepravdivé či zavádzajúce tvrdenia (tu alebo tu). Pochádza z 19. marca a má nadpis: „WEF vyzýva na celosvetový zákaz domáceho pestovania potravín s cieľom dosiahnuť plán ‚čistej nuly‘“.

Tento článok je pritom priamym prekladom textu, ktorý sa tri dni predtým objavil v angličtine na stránke Slay News, ktorá v minulosti tiež opakovane zdieľala dezinformácie.

Image
Snímky obrazovky nepravdivých príspevkov na Facebooku z 8. apríla 2025

Nepravdivé tvrdenie o plánovanom zákaze domáceho pestovania plodín od WEF sa šírili aj v angličtine, francúzštine, ruštine, nemčine, chorvátčine či turečtine.

WEF je medzinárodná organizácia, ktorá každoročne organizuje samit obchodných a politických lídrov vo švajčiarskom Davose a podporuje výskum a spoluprácu v oblasti životného prostredia.

Táto inštitúcia aj jej dlhoročný predseda a zakladateľ Schwab sú často terčom nepodložených tvrdení a konšpiračných teórií.

Predmetné príspevky na sociálnych sieťach aj článok CZ24.NEWS tvrdia, že WEF v januári 2024 financovala medzinárodnú štúdiu pod vedením Michiganskej univerzity (archív). Tento výskum zistil, že produkty pestované na malých farmách v mestských oblastiach môžu zanechať v priemere až šesťkrát väčšiu uhlíkovú stopu ako plodiny z tradičných fariem (archív).

WEF však agentúre AFP objasnilo, že sa na výskume nijakým spôsobom nepodieľalo a nikdy ani nevyzvalo krajiny k zákazu domácich záhrad a produkcie.

„Pokiaľ ide o štúdiu Michiganskej univerzity, hoci určite poskytuje cenné poznatky o vplyve mestského poľnohospodárstva na klímu, Svetové ekonomické fórum sa na tejto štúdii nepodieľalo a ani ju nefinancovalo,“ uviedla organizácia v e-maile z 24. marca 2025.

V tlačovej správe o výsledkoch štúdie Michiganská univerzita uvádza, že projekt podporilo niekoľko organizácií vrátane nemeckého Spolkového ministerstva pre vzdelávanie a výskum a americkej Národnej vedeckej nadácie. WEF sa v správe nespomína.

Spoluautor štúdie Jake Hawes, ktorý je v súčasnosti docentom na Wyomingskej univerzite, pre agentúru AFP tiež potvrdil, že WEF v správe či jej podpore nezohralo žiadnu úlohu (archív tu a tu).

Zlepšenie pestovania v mestách

Hawes uviedol, že zistenia z výskumu nepodporujú zákaz domácich záhrad, ale poskytujú odporúčania na zlepšenie mestského poľnohospodárstva.

„Mnohí z autorov sú sami záhradkármi a plne podporujeme rozširovanie mestských poľnohospodárskych iniciatív, ktoré sú nevyhnutné pre odolnosť komunít a potravinovú bezpečnosť,“ uviedol Hawes v e-maile pre AFP z 19. marca.

„Máme podozrenie, že táto konkrétna konšpiračná teória vznikla na základe skutočnosti, že táto štúdia bola súčasťou projektu s názvom ‚Food-Energy-Water Meter‘ alebo 'FEW-meter',“ povedal Hawes, pričom poukázal na podobnosť tejto skratky s tou patriacou Svetovému ekonomickému fóru (WEF).

Michiganská univerzita v súvislosti so štúdiou uverejnila video, v ktorom Hawes a ďalší výskumník ukazujú príklady pestovania v mestských alebo záhradných farmách a predstavujú najlepšie princípy udržateľnosti, ku ktorým dospela ich štúdia spomínajúc nižšiu uhlíkovú stopu lokálne pestovaných paradajok (archív).

WEF opakovane uverejnilo informácie o environmentálnych a ekonomických prínosoch zakladania malých domácich a komunitných záhrad produkujúcich potraviny (archív tu, tu a tu).

Americké mestá si nestanovili ciel zákazu mäsa

Článok na blogu CZ24.NEWS, ktorý zdieľali príspevky na Facebooku obsahuje aj tvrdenie, podľa ktorého si údajne „14 veľkých amerických miest“ stanovilo v súlade so zelenou agendou WEF ciele na zákaz mäsa a mliečnych výrobkov do roku 2030.

Článok uvádza, že tieto mestá sa spojili v rámci iniciatívy „C40 Cities“ združujúcej okolo 100 starostov z celého sveta, ktorých cieľom je znížiť emisie v mestách. Podľa nepravdivých tvrdení v článku sa tieto mestá do roku 2030 zaviazali k tomu, aby ich obyvatelia úplne prestali jesť mäso a mliečne výrobky, nakupovali maximálne tri kusy oblečenia ročne, nevlastnili súkromné vozidlá a cestovali lietadlom na krátku trasu maximálne raz za tri roky. 

Tieto tvrdenia vychádzajú z dezinterpretácie správy skupiny „Cities Climate Leadership Group“ z júna 2019 s názvom „Budúcnosť mestskej spotreby vo svete s teplotou 1,5 °C“, ktorú vieme nájsť aj priamo z podstránky na webe WEF.

Správa vychádza zo štúdie, ktorá skúmala vplyv piatich rôznych scenárov na spomalenie globálneho otepľovania. Venuje sa pritom „progresívnym“ aj „ambicióznym“ cieľom do roku 2030. Hoci jeden z hypotetických scenárov skutočne počíta s nulovou spotrebou mäsa a mliečnych výrobkov, s limitom 2 500 kalórií za deň a s úplným odstránením plytvania jedlom v domácnostiach, nejde o politické odporúčania či nariadenia.

„Správa nenariaďuje plošné prijatie týchto ambicióznejších cieľov v mestách C40. Sú zahrnuté preto, aby slúžili ako referenčné body, ktoré môžu mestá a iní aktéri zvážiť pri rozhodovaní o rôznych možnostiach zníženia emisií a dlhodobých mestských víziách,“ uvádza sa v rovnakom dokumente.

Skupina zdôraznila, že správa je „analýzou emisií založených na spotrebe v mestách C40, nie plánom, ktorý by mestá mali prijať“.

„Je na jednotlivcoch, aby urobili svoje vlastné rozhodnutia o životnom štýle, vrátane toho, aký typ jedla jedia a aký druh oblečenia preferujú,“ povedal hovorca skupiny v súvislosti s factcheckingovým článkom z júla 2023.

Factcheckeri z AFP sa často venujú vyvracaniu nepravdivých tvrdení súvisiacich s klimatickou zmenou. Všetky obdobné články nájdete tu.

Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?

Kontaktujte nás