Vakcíny na Covid-19 nezasahujú do ľudskej DNA, Sulík už svoj nepravdivý výrok uviedol na pravú mieru

  • Tento článok je viac ako rok starý.
  • Uverejnené 5. marca 2021 o 14:40
  • Aktualizované dňa 5. marca 2021 o 14:41
  • Článok prečítate za 5 min
  • Autor: Robert BARCA, AFP Slovensko
Viac ako 12000 používateľov Facebooku zdieľalo vo februári 2021 video, na ktorom Richard Sulík v televíznej relácii hovorí, že nové vakcíny proti koronavírusu zasahujú do ľudského DNA. Nie je to pravda, takzvané mRNA vakcíny síce organizmu predávajú genetickú informáciu, ale tá rýchlo zaniká a v žiadnom prípade nemení štruktúru DNA u príjemcu. Sulík medzičasom svoj výrok vysvetlil a poopravil, podľa strany SaS ho jeho omyl mrzí.

„Tieto nové vakcíny zasahujú aj do ľudského DNA. Také tie nie že okamžité následky, ale o roky neskôr, čo sa môže stať, ja by som to teda fakt nechal na odborníkov…,“ odznie z úst podpredsedu vlády, ministra hospodárstva a predsedu SaS Richarda Sulíka v 16-sekundovom videu, ktoré zdieľala používateľka sociálnej siete 21. februára 2021. Z jej profilu zdieľalo video ďalej viac ako 8,3-tisíc používateľov Facebooku.

To isté video bolo zdieľané aj FB stránkou Inenoviny.sk, odkiaľ ho ďalej zdieľalo viac ako 3,5-tisíc používateľov.

Image
Snímka FB príspevku vyhotovená 4. marca 2021

Richard Sulík toto tvrdenie vyslovil v relácii RTVS O 5 minút 12 v nedeľu 21. februára 2021 pri tom, ako opisoval riziká spojené s vakcínou Sputnik V, ktorá v rámci EÚ ešte nie je registrovaná. 

Celé a doslovné tvrdenie Richarda Sulíka, ktoré zaznie v relácii zhruba v čase 19:20, znie: „Ono je to trochu naivná predstava myslieť si, že keď 6 miliónov ľudí v Rusku s tým súhlasilo, že aj oni presne vedia, s čím súhlasili. A ja teda by som si netrúfol posúdiť vakcínu, hlavne keďže tieto nové vakcíny zasahujú aj do ľudského DNA. Také tie nie že okamžité následky, ale o roky neskôr čo sa môže stať, ja by som to teda fakt nechal na odborníkov a nie povedať, že však keď už sa našli dobrovoľníci, oni vedia čo robia. Ja by som to teda za seba nevedel povedať. Je jedno, koľko by som okolo toho čítal, totiž v dnešnej dobe na webe nájdete všetko, akékoľvek názory, akýkoľvek názor chcete počuť k nejakej veci, tak to na webe nájdete, a preto naozaj nech odborníci sa k tomu vyjadria. A pre mňa odborníci sedia v Štátnom ústave pre kontrolu liečiv.“

Je pravdepodobné, že Richard Sulík mal pri svojom tvrdení o „nových vakcínach“ na mysli vakcíny na základe mRNA technológie od výrobcov Pfizer/BioNTech a Moderna (zatiaľčo vakcíny od AstraZeneca a Johnson & Johnson či Sputnik V používajú technológiu vírusového vektoru). Jeho tvrdenie, o tom, že mRNA vakcíny „zasahujú aj do ľudského DNA“ je však nepravdivé. V minulosti ho vyvrátili aj slovenskí vedci, Sulík sa medzičasom za svoj omyl ospravedlnil.

Podobným tvrdeniam, ktoré cirkulovali na Facebooku aj v češtine (tu či tu), sa agentúra AFP rozsiahlejšie venovala ešte v decembri.

Ako fungujú vakcíny proti Covid-19?

Kým tradičné vakcíny fungujú na princípe očkovania malým množstvom oslabeného vírusu, dvaja vyššie spomínaní výrobcovia vakcín proti ochoreniu Covid-19 siahli po novšej technológii na základe RNA (ribonukleovej kyseliny).

Národný portál zdravia spadajúci pod Národné centrum zdravotníckych informácií a rovnako aj stránka Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) rozlišujú medzi niekoľkými typmi kandidátnych vakcín proti ochoreniu Covid-19, a to: 1. Vakcíny na báze nukleovej kyseliny RNA/mRNA (v angličtine aj Genetic vaccines alebo Nucleic-acid vaccines), 2. Vakcíny na báze vírusového vektora (Viral Vector vaccines), 3. Vakcíny na báze proteínu (Protein-based vaccines) a 4. Vírusové vakcíny obsahujúce oslabený alebo inaktivovaný vírus (Inactivated or Attenuated Coronavirus vaccines). 

Európskou liekovou agentúrou (EMA) sú v súčasnosti schválené dve mRNA vakcíny (od výrobcov Pfizer/BioNTech a Moderna) a jedna vírusovo-vektorová vakcína (od AstraZeneca), pričom sa očakáva, že 11. marca EMA schváli aj ďalšiu vírusovo vektorovú vakcínu od výrobcu Johnson & Johnson. Vakcína Sputnik V, ktorá zatiaľ nemá certifikát EMA, funguje taktiež na báze vírusového vektora.

Priebežne aktualizované súhrnné informácie ohľadne všetkých jednotlivých vakcín sú dostupné na stránke The New York Times alebo tu. Prehľadovú infografiku vydala aj agentúra AFP:

Image

mRNA vakcíny zasahujú do DNA? Je to „biologicky nemožné“

Takzvaná messenger RNA (mRNA alebo informačná ribonukleová kyselina), na báze ktorej sú založené vakcíny proti Covid-19 od výrobcov Pfizer/BioNTech a Moderna, dáva pokyn ľudským bunkám, aby vytvorili proteín nachádzajúci sa vo víruse SARS-CoV-2. Vďaka tomu nie je nutné podávať pacientom oslabenú verziu vírusu.

Po tom, ako imunitný systém zaznamená prítomnosť cudzieho proteínu, začne „budovať imunitnú reakciu a vytvárať protilátky, rovnako ako keby došlo k prirodzenej infekcii“, uvádza americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC).

To, že by mRNA vakcíny mohli manipulovať gény pacientov, je „biologicky nemožné“, povedala pre AFP ešte 7. decembra 2020 Helen Petousisová-Harrisová, docentka vakcinológie na University of Auckland.

Podobné tvrdenia zdieľané na Facebooku označila za nepravdivé, pretože „naše gény sa nachádzajú v jadrách našich buniek, kam nemá RNA prístup“ a „mechanizmus vakcíny to neumožňuje“. 

„RNA obsiahnutá vo vakcíne je absorbovaná bunkami v mieste vpichu, kde začne proces výroby protilátok. V tom momente dochádza k rozpadu RNA na základné stavebné bloky, ktoré sú ďalej recyklované,“ dodala vakcinologička.

Naviac, proces translácie genetického kódu na proteín koronavírusu sa odohráva v bunkovej cytoplazme, a nie v jadre bunky, kde sa nachádza DNA, uviedla María Victoria Sánchez, výskumníčka z argentínskeho Cuyo Institute of Experimental Medicine and Biology. „Messenger RNA sa nemá ako ‘dostať do’ našej DNA,“ povedala agentúre AFP ešte v septembri.

Novovyvinuté mRNA vakcíny proti ochoreniu Covid-19 od výrobcov Pfizer/BioNTech a Moderna majú účinnosť 90-95%.

Slovenskí odborníci a Sulíkov omyl

„To, že vakcína obsahuje kyselinu ribonukleovú, teda RNA, nijakým spôsobom nemôže ovplyvniť ľudskú DNA. Vakcína obsahuje len časť genetickej zložky vírusu, ktorá dáva telu pokyny na tvorbu rovnakej bielkoviny, aká je na povrchu koronavírusu. A tá je zodpovedná za imunitnú odpoveď. Ak sa nakazíme koronavírusom, dostaneme do organizmu oveľa väčšie množstvo RNA, ktorá sa v našom organizme ďalej množí,“ citovalo ešte v novembri 2020 ministerstvo zdravotníctva slovenskú epidemiologičku Zuzanu Krištúfkovú.

V januári vydalo ministerstvo na svojom Facebooku aj infografiku, v ktorej princíp fungovania mRNA vakcíny a to, akým spôsobom je v tele vytvorený tzv. spike proteín koronavírusu, vysvetlilo ľudskou rečou:

„Je to úplne mylné chápanie toho, ako tá vakcína funguje,“ povedal na adresu Sulíkovho výroku infektológ Peter Sabaka v relácii Na telo plus 23. februára 2021. Spolu s druhým hosťom relácie, odborníkom na tropickú medicínu a infektológiu, Vladimírom Krčmérym vyvrátili viacero mýtov o vakcínach, ktoré kolujú v slovenskej spoločnosti:

So žiadosťou o stanovisko sme sa obrátili na Richarda Sulíka a stranu SaS. Hovorca strany Ondrej Šprlák pre AFP povedal: „Richarda Sulíka samozrejme mrzí, že v rýchlosti naformuloval nesprávnu informáciu, ktorá si začala žiť vlastným životom na rôznych konšpiračných fórach. Jeho úmyslom bolo povedať, že vakcíny zasahujú do autoimunitného systému. Je však dôležité povedať, že je minister hospodárstva a nie zdravotníctva, preto sa v prvom rade spolieha na názor odborníkov.“

Richard Sulík sa k svojmu omylu vyjadril aj osobne v sobotu 2. marca v relácii Na telo plus: „Nepovedal som to správne (…) Pomýlil som si to. Ja sa zvyknem aj mýliť niekedy. Opravujem svoj výrok a hovorím, že vakcína Pfizer zasahuje do autoimunitného systému ľudského tela.“

Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?

Kontaktujte nás