Tendenčná štúdia šíri zavádzajúce informácie o bezpečnosti vakcín

Vakcíny proti covidu zachránili od svojho uvedenia na trh milióny životov. Napriek tomu sa stále šíria nepravdivé či zavádzajúce informácie o ich bezpečnosti. Koncom júna 2024 sa na sociálnych sieťach objavili v mnohých jazykoch vrátane slovenčiny virálne príspevky, podľa ktorých mala vraj nová štúdia uverejnená v časopise Lancet tvrdiť, že vakcíny proti ochoreniu Covid-19 mali za následok 74 percent úmrtí po očkovaní. Štúdia má však množstvo metodologických nedostatkov a jej závery nie sú podložené inými výskumami, uviedli odborníci pre agentúru AFP. Štúdia bola síce nahraná na preprintový server spojený s časopisom Lancet, v samotnom časopise však nikdy publikovaná nebola.

„Dr. William Makis prináša novinku o štúdii, ktorú pôvodne vedecký časopis Lancet pred rokom zamietol, ale teraz sa jej podarilo prejsť recenzným konaním a bude znovu publikovaná. Táto štúdia má potvrdzovať (na základe pitiev), že 74% náhlych úmrtí je spôsobených covid vakcínou,“ tvrdí tento príspevok uverejnený 25. júna 2024.

Príspevok obsahuje video pôvodne zverejnené na stránke otevrisvoumysl.cz, ktorej obsah AFP v minulosti opakovane vyvrátila (napríklad tu, tu či tu). Vo videu rozpráva istý „Dr. William Makis“, spoluautor štúdie, ktorá má podľa neho dokazovať súvislosť medzi vakcínami proti covidu a náhlymi úmrtiami po očkovaní. Makis tvrdí, že táto štúdia, ktorú časopis Lancet vlani stiahol zo svojho servera, „prešla recenzným riadením a bude publikovaná“.

Image
Snímka nepravdivého facebookového príspevku vytvorená 12. augusta 2024

Obdobné tvrdenia kolovali aj v angličtinefrancúzštine alebo fínčine

Odborníci pre AFP uviedli, že predmetný dokument má viacero metodologických nedostatkov a že dôkazy, ktoré sú v ňom uvedené, nie sú dostatočné na vyvodenie záverov. Objavila sa síce preprintová verzia štúdie, tá však bola následne odstránená z preprintového servera spojeného s časopisom Lancet, a v samotnom časopise sa práca nikdy neobjavila.

Tendenčná štúdia

Štúdia sa ešte 5. júla 2023 objavila ako tzv. preprint – tj. taká verzia, ktorá nebola riadne recenzovaná – na preprintovom serveri pridruženom k časopisu Lancet. Agentúra AFP sa štúdii vtedy venovala v tomto článku v angličtine.

Preprint bol síce z pôvodného servera krátko potom odstránený, ale v plnom znení je stále k dispozícii na serveri Zenodo, kde bol uverejnený 6. júla 2023. Zenodo je platforma, ktorá používateľom umožňuje zdieľať akékoľvek výstupy výskumu.

Agentúra AFP porovnala preprint s aktuálnou verziou publikovanou 21. júna 2024 v časopise Forensic Science International. Medzi oboma verziami nie sú žiadne významné rozdiely, takže kritika preprintu zo strany odborníkov platí aj pre verziu zverejnenú v júni 2024.

Autori štúdie skúmali 325 prípadov pitiev a jednu nekropsiu u ľudí zaočkovaných vakcínou proti covidu. Podľa štúdie bolo vraj 73,9% úmrtí „priamo spôsobených očkovaním alebo k nim významne prispelo“.

Odborníci však pre AFP uviedli, že štúdia bola neobjektívna a že z nej nemožno vyvodzovať žiadne závery o bezpečnosti vakcín proti covidu.

„Na základe metodológie použitej v tejto štúdii nemožno vyvodzovať žiadne závery, najmä nie ten záver, o ktorom podľa môjho názoru chceli autori čitateľov presvedčiť – tj. že vakcíny proti covidu sú hlavnou príčinou úmrtí,“ uviedol 19. júla 2024 v e-maile pre AFP Jeff Kwong, epidemiológ z Torontskej univerzity.

„Jediné, čo autori urobili, bolo, že identifikovali niekoľko prípadov ľudí, ktorí zomreli po aplikácii vakcíny proti covidu a nechali si urobiť pitvu, pričom tvrdili, že tieto úmrtia boli vakcínou priamo spôsobené. Keby autori vykonali podobnú analýzu u osôb, ktoré zomreli a NEBOLI očkované vakcínou proti covidu, som si celkom istý, že by našli podobné príčiny úmrtí,“ uviedol. Vysvetlil, že ak by vedci namiesto toho porovnali očkovaných a neočkovaných jedincov, ktorí zomreli, a zistili by podstatné rozdiely medzi oboma skupinami, potom by možno boli schopní preukázať, že vakcína hrala určitú úlohu. To však autori neurobili.

Kwong uviedol, že podľa autorov štúdie traja lekári „nezávisle na sebe“ preskúmali dôkazy o každom pitevnom prípade a dospeli k záveru, že 74 percent úmrtí významne súvisí s očkovaním proti covidu. Podľa Kwonga však existuje „minimum dôkazov, ktoré by ich tvrdenia podporovali“.

„Nie je jasné, aké kritériá (ak vôbec nejaké) boli použité na určenie toho, že úmrtie úplne alebo čiastočne možno pripísať očkovaniu vakcínou proti covidu,“ dodal Kwong.

Brian Ward, profesor experimentálnej medicíny na McGill University, ktorý sa zaoberá štúdiom nežiaducich účinkov vakcín, uviedol 27. júna 2024 v e-maile, že autori neposkytli žiadny kontext pre svoje výsledky. Nevzali do úvahy smrteľné následky spojené so samotným ochorením Covid-19, uviedol.

„Aký by bol počet úmrtí bez vakcín, keď takmer všetky druhy úmrtí, ktoré podľa nich ‚spôsobili' vakcíny, sú zároveň spojené s infekciou Covid-19?“ pýtal sa.

Dodal, že „táto práca trpí zaujatosťou a tendenčnosťou na všetkých úrovniach“, vrátane odbornej literatúry, ktorú autori použili, výberu jednotlivých prípadov, „takzvaného ‚nezávislého' hodnotenia“ prípadov, interpretácie výsledkov a vyvodených záverov.

Podľa štúdie boli hlavnými príčinami úmrtí náhla srdcová smrť, myokarditída (zápal srdcového svalu), perikarditída (zápal obalu srdca), typ zrazenín krvi nazývaný vakcínou indukovaná imunitná trombotická trombocytopénia (VITT), krvácanie do mozgu, poškodenie väčšieho množstva orgánov a zlyhanie pľúc.

Štúdia uvádza, že „kardiovaskulárny systém bol zďaleka najčastejším orgánovým systémom, ktorý sa podieľal na úmrtí“.

Ward uviedol, že po očkovaní vakcínou proti covidu došlo u malého počtu ľudí k nežiaducim účinkom, a dokonca k úmrtiu. Zdôraznil však, že mnohé z týchto stavov sú tiež spojené s infekciou samotnou.

Kwong poznamenal, že bolo publikovaných mnoho prác dokazujúcich, že „ľudia, ktorí boli zaočkovaní proti covidu, mali oveľa menšiu pravdepodobnosť úmrtia ako ľudia, ktorí vakcíny nedostali“.

Agentúra AFP v minulosti overovala zavádzajúce tvrdenia o údajných nežiaducich účinkoch vakcín na rôzne systémy v tele. Niekoľko odborníkov v príslušných oblastiach medicíny nám vtedy vysvetlilo, že podľa výskumu sú závažné nežiaduce účinky veľmi zriedkavé.

Európska lieková agentúra (EMA) uvádza, že vakcíny proti covidu zachránili milióny životov (archív) a že „neexistuje žiadny dôkaz o zvýšení počtu úmrtí v súvislosti s očkovaním vakcínou Covid-19 v akejkoľvek vekovej skupine“ (archív).

Štúdia publikovaná v časopise The Lancet Infectious Diseases v júni 2022 (archív) ukázala, že v období od decembra 2020 do decembra 2021 zachránilo očkovanie vakcínou proti covidu desiatky miliónov životov na celom svete a znížilo počet celkových úmrtí na svete o 63 percent.

Americká štúdia (archív) publikovaná v januári 2023 v časopise Vaccine zistila, že u príjemcov troch použitých vakcín proti covidu nebolo v porovnaní s neočkovanými osobami zistené zvýšené riziko úmrtia z iných ako covidových príčin.

Podľa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL), bolo na Slovensku evidovaných spolu sedem úmrtí súvisiacich s vakcínou proti covidu: „Evidujeme spolu sedem úmrtí v kauzálnej súvislosti s očkovaním, z toho pri štyroch prípadoch bol súvis stanovený ako možný (po vakcínach Comirnaty, Spikevax a Vaxzevria) a v troch ako pravdepodobný (po vakcínach Vaxzevria a Comirnaty).“ Ochorenie Covid-19 si na Slovensku celkovo od začiatku pandémie vyžiadalo viac ako 22,3-tisíc obetí.

Image
Očkovanie proti covidu 8. januára 2022 v Sarrola-Carcopino na Korzike
(AFP / Pascal POCHARD-CASABIANCA)

Vedci známi šírením neprávd a zavádzajúcich tvrdení

Niektorí z deviatich autorov štúdie majú väzby na organizácie, ktorých tvrdenia o pandémii Covidu-19 a vakcínach už boli v minulosti vyvrátené.

Päť z deviatich autorov uvádza svoju príslušnosť k tzv. Wellness Company - firme predávajúcej zdravotné doplnky, ktorú AFP už v minulosti preverovala. Šiesty autor, Harvey A. Risch, je taktiež uvedený v zozname členov na webových stránkach tejto spoločnosti.

Agentúra AFP už v minulosti vyvrátila niekoľko tvrdení autorov štúdie Petra McCulloughaWilliama Makisa či Rogera Hodkinsona. Americká rada pre internú medicínu odporučila proti McCulloughovi disciplinárne konanie vzhľadom na jeho výroky o pandémii.

Časopis  Forensic Science International, v ktorom štúdia vyšla, je recenzovaný časopis vydávaný akademickým vydavateľstvom Elsevier. Kwong ani Ward však neboli s touto publikáciou oboznámení. Ward ju označil za „časopis s nízkym dopadom“, a to na základe impakt faktora 2,2. Impakt faktor udáva, koľko citácií v priemere získali články v časopise za posledné dva roky. Podľa Scijournal.org, platformy zameranej na impakt faktory, bol priemer pre lekárske časopisy 2,75.

Forensic Science International do uzávierky článku na otázky AFP nereagoval.

Štúdia nikdy nevyšla v časopise The Lancet

Predmetné príspevky v slovenčine či češtine tvrdili, že časopis The Lancet spomínanú štúdiu pôvodne „zamietol“. Niektoré príspevky v angličtine, ktoré kolujú od minuloročného zverejnenia preprintu (vrátane tohto príspevku od Williama Makisa), hovoria až o „cenzúre“.

Ako však agentúra AFP vysvetlila v minulosti, štúdia sa neobjavila v časopise The Lancet, ale na preprinterovom serveri spojenom s týmto časopisom. Podľa svojich webových stránok spolupracuje The Lancet so sieťou Social Science Research Network (SSRN) a ponúka autorom špeciálnu sekciu pre preprinty článkov nazvanú „Preprints with The Lancet“ (archív), ale skutočnosť, že sa štúdia objaví v tejto sekcii, automaticky neznamená, že časopis článok recenzuje.

Skupina Lancet pre AFP uviedla, že článok bol zo stránky odstránený, pretože jeho závery neboli podložené metodikou.

„Preprinty s The Lancet na SSRN si vyhradzujú právo odstrániť zverejnený článok, ak sa zistí, že porušil výberové kritériá,“ uviedla skupina The Lancet v e-maile pre AFP 11. júla 2024.

Podľa Timothyho Caulfielda, profesora zdravotníckeho práva a politiky na Albertskej univerzite, nejde o cenzúru.

„Nesplniť kritériá odborného hodnotenia a následne článok stiahnuť - to nie je cenzúra,“ uviedol pre AFP 12. júla 2023. „Taký je trh myšlienok, na ktorom vašu prácu hodnotia kolegovia.“

Podľa niektorých príspevkov mal časopis The Lancet štúdiu opäť zverejniť. To nám však vyvrátila Seil Collins, hovorkyňa The Lancet Group, ktorá v emaile 3. júla 2024 potvrdila, že „nie je plánované jej zverejnenie v žiadnej z publikácií Lancet.“

Kľúčové odkazy

Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?

Kontaktujte nás