Bilbord, na ktorom podporu Ukrajiny zdanlivo nahrádza podpora Izraela, bol zmanipulovaný

Na sociálnych sieťach sa v novembri 2023 šírili príspevky s videom, ktoré zdanlivo zachytáva reklamný bilbord americkej televízie ABC, pričom slogan „stojíme pri Ukrajine“ je na ňom nahradený sloganom na podporu Izraela. Takýmto spôsobom predmetné príspevky ironizujú fungovanie médií a zahraničnú politiku Spojených štátov. Firma, ktorá je vlastníkom bilbordu, však uviedla, že žiadnu podobnú reklamu nezverejnila. Zábery z miesta, ktoré zachytila agentúra AFP a ďalšie médiá, potvrdzujú, že na predmetnom bilborde je v skutočnosti umiestnená reklama na animovaný film.

„Milovať Ukrajinu už nie je v móde. Teraz musíme milovať Izrael!“ píše sa v tomto príspevku na sieti Telegram z 13. novembra 2023, ktorý videli tisíce ľudí. Zverejnil ho kanál „SPRÁVY Z FRONTU“.

Príspevok obsahuje video zachytávajúce zábery z digitálneho bilbordu v New Yorku, na ktorom je vyobrazená ukrajinská vlajka a text s nápisom „Stojíme pri Ukrajine“. Následne ukrajinskú vlajku nahradí vlajka Izraela a text s nápisom „Stojíme pri Izraeli“ vytlačí na obrazovke proukrajinský odkaz. V telegramovom príspevku s videom sa píše, že ide o reklamu televízie ABC.

Rovnaké príspevky sa objavili aj na Facebooku. Video sa šírilo aj v češtine alebo v angličtine. Najstarší príspevok s týmto videom, ktorý sa agentúre AFP podarilo dohľadať, bol z 9. novembra a zverejnený bol na tomto kanáli v ruštine.

Image

Telegramový kanál „SPRÁVY Z FRONTU“ je slovenským kanálom dezinformačnej siete NewsFront, čo naznačuje skutočnosť, že na tomto kanále sú pravidelne zdieľané odkazy na novú stránku „sk.news-front.su“, ktorú si dezinformačná sieť vytvorila na doméne Sovietskeho zväzu. Okrem toho, prepojenie naznačujú aj historické záznamy dostupné na stránke telemetr.io, ktorá poskytuje analytické dáta o jednotlivých telegramových kanáloch: Kanál bol vytvorený 16. augusta 2023 pod menom „NEWS FRONT Slovensko“.

V rovnaký deň platforma Telegram zablokovala pôvodné kanály siete NewsFront, keďže na ich predstaviteľov sa vzťahujú sankcie USA a jej zakladateľ Konstantin Knyrik je od februára 2022 aj na sankčnom zozname Európskej únie. Táto sieť zdieľa dezinformácie a prokremeľskú propagandu v desiatich jazykoch a americké ministerstvo financií ju označuje za „kontrolovanú ruskou FSB“. Jej obsah sme v AFP Fakty vyvracali opakovane, napríklad tu, tu, tu či tu.

Predmetné video so zdanlivým bilbordom sa objavilo viac ako mesiac po nečakanom útoku ozbrojencov z islamistického hnutia Hamas zo 7. októbra, pri ktorom podľa izraelských predstaviteľov zahynulo 1 200 ľudí. Počas tohto útoku ozbrojenci Hamasu zajali viac ako 200 rukojemníkov. Izrael potom začal intenzívnu vojenskú kampaň proti Hamasu v Pásme Gazy.

Ministerstvo zdravotníctva Pásma Gazy, ktoré spravuje Hamas, uviedlo, že odvtedy do 16. novembra bolo v oblasti zabitých viac ako 11 500 ľudí, pričom podľa tohto zdroja tvoria väčšinu civilisti vrátane tisícov detí.

Diskusie o zmene priorít

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj 4. novembra povedal, že medzinárodná verejnosť presúva svoju pozornosť na konflikt v Pásme Gazy a o niečo menej si všíma prebiehajúcu ruskú inváziu Ukrajiny.

Americký prezident Joe Biden začiatkom novembra (archívny odkaz) v Snemovni reprezentantov, v ktorej majú väčšinu republikáni, neuspel so snahou presadiť ďalší balík spoločnej pomoci pre Ukrajinu a pre Izrael. Poslanci schválili len pomoc vo výške 14 miliárd dolárov pre Izrael. Očakáva sa však, že zákon neprejde Senátom, kde majú väčšinu demokrati. Biden tiež naznačuje, že ak by aj prešiel, môže ho vetovať.

Aj keď diskusie o tejto téme prebiehajú, bilbord v New Yorku, ktorý zdanlivo obhajuje či ironizuje zmenu priorít americkej zahraničnej pomoci, je falošný. Ide o najnovší prípad zo série veľmi podobne zmanipulovaných bilbordov, ktoré sa šíria v súvislosti s vojnou na Ukrajine a ktorým sme sa v rámci AFP Fakty opakovane v minulosti venovali napríklad tu, tu, tu alebo tu.

„Uvedená reklama je skutočne falošná,“ uviedol Jason King, hovorca spoločnosti Clear Channel Outdoor, ktorá vlastní predmetné elektronické bilbordy a ktorej logo je viditeľné na videu. „Na našich plochách nebeží a ani nikdy nebežala.“

Zdroj z televízie tiež uviedol, že údajný odkaz nie je reklamou spoločnosti ABC.

Reklama na animovaný film

Agentúra AFP geolokalizovala polohu bilbordov na roh Západnej 50. ulice a 7. avenue (archívny odkaz) na základe okolitých budov a podnikov v blízkosti Times Square vrátane kaviarne Majestic Delicatessen, ktorá sa nachádza v parteri pod pútačmi.

Novinár agentúry AFP v New Yorku, ktorý 14. novembra približne o 17:30 miestneho častu (23:30 SEČ) navštívil križovatku spomínaných ulíc, odfotografoval oba pútače a potvrdil, že na oboch z nich bola zobrazená reklama na animovaný film „Trollovia 3“ (archívny odkaz). V angličtine sa tento film volá „Trolls Band Together“.

Film mal v slovenských kinách premiéru 16. novembra 2023, v Spojených štátoch ju má o deň neskôr.

Image
Fotografia s bilbordmi na film „Trollovia 3" v New Yorku vyhotovená agentúrou AFP 14. novembra 2023 ( AFP)
Image
Fotografia s bilbordmi na film „Trollovia 3" v New Yorku vyhotovená agentúrou AFP 14. novembra 2023 ( AFP / Andrea BAMBINO)

 

 

Novinár BBC News na sieti X 14. novembra požiadal čitateľov, aby mu poslali zábery bilbordov na križovatke. V odpovediach (archívny odkaz) sa nachádzali fotografie a nahrávky, ktoré takisto zobrazovali reklamu na druhé pokračovanie filmu „Trollovia“.

Agentúra AFP okrem toho našla v príspevku na stránke X (archivovanom tu) video propalestínskych demonštrantov kráčajúcich okolo tejto križovatky. Na záberoch sú zachytené totožné reklamy na predmetný film. Pochádzajú z 10. novembra, na sieti sa teda objavili len deň po tom, čo bolo na Telegrame zverejnené zmanipulované video zobrazujúce falošnú reklamu s izraelsko-ukrajinskou tématikou.

Image
Snímka zo siete X predtým známej ako Twitter vyhotovená agentúrou AFP 14. novembra 2023

Ruskú vojnu na Ukrajine sprevádza záplava dezinformácií na sociálnych sieťach. Agentúra AFP napísala na túto tému desiatky článkov v slovenčine, ako aj v iných jazykoch napríklad v češtine a angličtine.

Nepravdivým správam v súvislosti s konfliktom Hamasu a Izraela sa agentúra AFP venovala napríklad tu, tu, alebo tu.

Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?

Kontaktujte nás