Toto video nezachytáva zinscenované mŕtvoly v Gaze, ale demonštráciu v Káhire v roku 2013

  • Uverejnené 6. novembra 2023 o 09:55
  • Aktualizované dňa 10. novembra 2023 o 10:50
  • Článok prečítate za 3 min
  • Autor: AFP Francúzsko
  • Článok preložil/-a Matus KRCMARIK
V čase, keď vo vojne medzi Izraelom a Hamasom od útoku Hamasu 7. októbra a pri odvetnom útoku izraelskej armády na Pásmo Gazy zomreli tisíce ľudí, sa na sociálnych sieťach objavilo video vytrhnuté z kontextu a nesprávne prezentované ako zábery falošných mŕtvol, ktoré boli vraj zinscenované v Gaze. Video zachytáva telá ležiace na zemi, pričom niektoré sa hýbu. Natočené však bolo v roku 2013 v Káhire počas študentskej demonštrácie proti egyptskej armáde. Nemá teda nič spoločné so súčasným konfliktom medzi Izraelom a Hamasom, šírené v nesprávnom kontexte bolo už v roku 2021.

„Ako vyzerajú ‚tisícky civilných obetí Gazy‘. ‚Mŕtvy‘ nedokázal počkať, kým kameraman dotočí celú sekvenciu!“ píše sa v tomto príspevku z 30. októbra 2023 vo facebookovej skupine Deletu, internetového magazínu židovskej komunity na Slovensku. Príspevok bol medzitým zmazaný, dovtedy mal viac ako dvesto zdieľaní.

Video v príspevku malo ukazovať falošné mŕtvoly mŕtvych v Gaze na propagandistické účely na pozadí vojny medzi Izraelom a Hamasom. V tejto vojne od 7. októbra, keď Hamas začal bezprecedentný útok na izraelské územie a Izrael odpovedal neúnavným bombardovaním Pásma Gazy, zahynuli tisíce ľudí.

Na videu vidíme rad tiel ležiacich na zemi, prikrytých bielymi rubášmi s nápismi v arabčine. Niekoľko z týchto takzvaných mŕtvol sa na záberoch hýbe.

Image
Snímka nepravdivého príspevku na Facebooku vyhotovená AFP 3. novembra 2023

Video sa šírilo aj v tomto príspevku z 30. októbra, ktorý síce priamo nespomína vojnu medzi Izraelom a Hamasom, ale zábery označuje za „cirkus pre médiá“. V niektorých príspevkoch, napríklad v tomto, však používatelia zábery s prebiehajúcim konfliktom priamo spájajú.

V diskusii pod príspevkom používatelia video prirovnávajú k údajným podvodným videám z vojny na Ukrajine. Nepravdivým tvrdeniam o ruskom vraždení v Buči sme sa venovali napríklad tu alebo tu.

Video - zdieľané aj v angličtine a od roku 2018 vo francúzštine na Facebooku - však bolo vytrhnuté z kontextu. Nebolo vyhotovené v Gaze, ale počas demonštrácie v egyptskej Káhire v roku 2013, čo agentúra AFP overila už v roku 2021. Vtedy boli tieto zábery šírené v nesprávnom kontexte a s tvrdením, že zobrazujú zinscenovanú akciu Hamasu s cieľom predstierať smrť „nevinných Gazanov kvôli krutosti Izraelčanov“.

Študentská demonštrácia v Káhire z roku 2013

Pri overovaní pravdivosti videa sme sa reverzným vyhľadávaním obrázkov dostali k videu na YouTube (archívny odkaz), ktoré 28. októbra 2013 zverejnilo egyptské médium al-Badil.

Podľa popisu na YouTube je na zázname vidieť zhromaždenie študentov z hnutia Moslimské bratstvo pred budovou univerzity al-Azhar v Káhire, kde protestovali proti armáde.

Niektoré nápisy na rubášoch znamenajú „mučeník“. Odkazujú na udalosti v Egypte z roku 2013. Vtedy sa najprv konali demonštrácie proti vtedajšiemu prezidentovi Muhammadovi Mursímu, členovi hnutia Moslimské bratstvo. Mursí bol zvrhnutý egyptskou armádou, čo malo za následok vlnu protestov v uliciach. Tie však boli potlačené armádou, čo viedlo k stovkám obetí.

Ďalšie video (archívny odkaz), ktoré 28. októbra 2013 na YouTube zverejnilo egyptské médium Achbar al-Jom, zachytáva študentskú demonštráciu z iného uhla (od 1. minúty).

V uvedenom článku z roku 2021 sa nám vďaka podobnosti tohto videa a fotografie od fotografa agentúry AFP podarilo potvrdiť, že táto demonštrácia sa skutočne konala v Káhire v Egypte.

Od vypuknutia vojny medzi Izraelom a Hamasom 7. októbra sa objavilo viacero prípadov videí a fotografií vytrhnutých z kontextu a nesprávne prezentovaných ako propagandistické zábery, ktorých cieľom bolo vyburcovať verejnú mienku.

AFP v slovenčine zas vyvrátila pravdivosť videa, na ktorom údajne obyčajní Egypťania nesú pešo cez púšť pomoc Palestínčanom v Gaze.

Ozbrojenci Hamasu vtrhli 7. októbra cez hranice z Gazy do Izraela a uskutočnili najsmrteľnejší útok od vzniku krajiny v roku 1948. Izrael v odvete oznámil, že zničí Hamas a začal intenzívne bombardovať Pásmo Gazy.

Podľa izraelských úradov bolo v Izraeli od bezprecedentného útoku Hamasu zabitých viac ako 1 400 ľudí, najmä civilistov. Počas útoku bolo tiež zajatých viac ako 240 rukojemníkov.

Podľa údajov ministerstva zdravotníctva vlády Hamasu z 5. novembra 2023 bolo od 7. októbra v celom Pásme Gazy pri izraelskom bombardovaní zabitých viac ako 9 770 Palestínčanov, pričom dve tretiny z nich podľa tohto zdroja tvorili ženy a deti. Celé štvrte Gazy boli zrovnané so zemou a ľudia nemajú prístup k vode, potravinám ani elektrine. Podľa OSN bolo od začiatku vojny vysídlených najmenej 1,4 milióna Palestínčanov v Gaze.

10. novembra 2023 V titulnom obrázku sme opravili hodnotenie tvrdenia, ktoré bolo pôvodne v angličtine.

Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?

Kontaktujte nás