Toto video nezachytáva zinscenované mŕtvoly v Gaze, ale demonštráciu v Káhire v roku 2013
- Tento článok je viac ako rok starý.
- Uverejnené 6. novembra 2023 o 09:55
- Aktualizované dňa 10. novembra 2023 o 10:50
- Článok prečítate za 3 min
- Autor: AFP Francúzsko
- Článok preložil/-a Matus KRCMARIK
Copyright © AFP 2017-2024. Pre akékoľvek komerčné použitie tohto obsahu je nutné predplatenie našich služieb. Viac informácií zistíte tu.
„Ako vyzerajú ‚tisícky civilných obetí Gazy‘. ‚Mŕtvy‘ nedokázal počkať, kým kameraman dotočí celú sekvenciu!“ píše sa v tomto príspevku z 30. októbra 2023 vo facebookovej skupine Deletu, internetového magazínu židovskej komunity na Slovensku. Príspevok bol medzitým zmazaný, dovtedy mal viac ako dvesto zdieľaní.
Video v príspevku malo ukazovať falošné mŕtvoly mŕtvych v Gaze na propagandistické účely na pozadí vojny medzi Izraelom a Hamasom. V tejto vojne od 7. októbra, keď Hamas začal bezprecedentný útok na izraelské územie a Izrael odpovedal neúnavným bombardovaním Pásma Gazy, zahynuli tisíce ľudí.
Na videu vidíme rad tiel ležiacich na zemi, prikrytých bielymi rubášmi s nápismi v arabčine. Niekoľko z týchto takzvaných mŕtvol sa na záberoch hýbe.
Video sa šírilo aj v tomto príspevku z 30. októbra, ktorý síce priamo nespomína vojnu medzi Izraelom a Hamasom, ale zábery označuje za „cirkus pre médiá“. V niektorých príspevkoch, napríklad v tomto, však používatelia zábery s prebiehajúcim konfliktom priamo spájajú.
V diskusii pod príspevkom používatelia video prirovnávajú k údajným podvodným videám z vojny na Ukrajine. Nepravdivým tvrdeniam o ruskom vraždení v Buči sme sa venovali napríklad tu alebo tu.
Video - zdieľané aj v angličtine a od roku 2018 vo francúzštine na Facebooku - však bolo vytrhnuté z kontextu. Nebolo vyhotovené v Gaze, ale počas demonštrácie v egyptskej Káhire v roku 2013, čo agentúra AFP overila už v roku 2021. Vtedy boli tieto zábery šírené v nesprávnom kontexte a s tvrdením, že zobrazujú zinscenovanú akciu Hamasu s cieľom predstierať smrť „nevinných Gazanov kvôli krutosti Izraelčanov“.
Študentská demonštrácia v Káhire z roku 2013
Pri overovaní pravdivosti videa sme sa reverzným vyhľadávaním obrázkov dostali k videu na YouTube (archívny odkaz), ktoré 28. októbra 2013 zverejnilo egyptské médium al-Badil.
Podľa popisu na YouTube je na zázname vidieť zhromaždenie študentov z hnutia Moslimské bratstvo pred budovou univerzity al-Azhar v Káhire, kde protestovali proti armáde.
Niektoré nápisy na rubášoch znamenajú „mučeník“. Odkazujú na udalosti v Egypte z roku 2013. Vtedy sa najprv konali demonštrácie proti vtedajšiemu prezidentovi Muhammadovi Mursímu, členovi hnutia Moslimské bratstvo. Mursí bol zvrhnutý egyptskou armádou, čo malo za následok vlnu protestov v uliciach. Tie však boli potlačené armádou, čo viedlo k stovkám obetí.
Ďalšie video (archívny odkaz), ktoré 28. októbra 2013 na YouTube zverejnilo egyptské médium Achbar al-Jom, zachytáva študentskú demonštráciu z iného uhla (od 1. minúty).
V uvedenom článku z roku 2021 sa nám vďaka podobnosti tohto videa a fotografie od fotografa agentúry AFP podarilo potvrdiť, že táto demonštrácia sa skutočne konala v Káhire v Egypte.
Od vypuknutia vojny medzi Izraelom a Hamasom 7. októbra sa objavilo viacero prípadov videí a fotografií vytrhnutých z kontextu a nesprávne prezentovaných ako propagandistické zábery, ktorých cieľom bolo vyburcovať verejnú mienku.
AFP v slovenčine zas vyvrátila pravdivosť videa, na ktorom údajne obyčajní Egypťania nesú pešo cez púšť pomoc Palestínčanom v Gaze.
Ozbrojenci Hamasu vtrhli 7. októbra cez hranice z Gazy do Izraela a uskutočnili najsmrteľnejší útok od vzniku krajiny v roku 1948. Izrael v odvete oznámil, že zničí Hamas a začal intenzívne bombardovať Pásmo Gazy.
Podľa izraelských úradov bolo v Izraeli od bezprecedentného útoku Hamasu zabitých viac ako 1 400 ľudí, najmä civilistov. Počas útoku bolo tiež zajatých viac ako 240 rukojemníkov.
Podľa údajov ministerstva zdravotníctva vlády Hamasu z 5. novembra 2023 bolo od 7. októbra v celom Pásme Gazy pri izraelskom bombardovaní zabitých viac ako 9 770 Palestínčanov, pričom dve tretiny z nich podľa tohto zdroja tvorili ženy a deti. Celé štvrte Gazy boli zrovnané so zemou a ľudia nemajú prístup k vode, potravinám ani elektrine. Podľa OSN bolo od začiatku vojny vysídlených najmenej 1,4 milióna Palestínčanov v Gaze.
10. novembra 2023 V titulnom obrázku sme opravili hodnotenie tvrdenia, ktoré bolo pôvodne v angličtine.
Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?
Kontaktujte nás