
Pred milánskym dómom nebol umiestnený reklamný pútač so Zelenským „šnupajúcim“ bankovky
- Tento článok je viac ako rok starý.
- Uverejnené 27. február 2023 o 15:46
- Článok prečítate za 6 min
- Autor: Paula CABESCU, AFP Rumunsko
- Článok preložil/-a Robert BARCA
Copyright © AFP 2017-2025. Pre akékoľvek komerčné použitie tohto obsahu je nutné predplatenie našich služieb. Viac informácií zistíte tu.
Začiatkom apríla 2023 bolo na sociálnych sieťach zdieľané video v nízkej kvalite s reklamným pútačom s Volodymyrom Zelenským, ktorý cez nosné dierky zdanlivo vdychuje darované eurobankovky.
V slovenčine video šíril 6. apríla 2023 telegramový kanál „Slovensko NEWS-FRONT.INFO“ spoločne s popisom: „Zelenskij šnupe milodary v centre Milána. Taliani majú teda banderovskú hnidu dobre prečítanú.“
Podľa amerického ministerstva financií, ktoré v apríli 2021 uvalilo sankcie na jej predstaviteľov, sieť NewsFront zdieľa dezinformácie a prokremeľskú propagandu v desiatich jazykoch a je „pod kontrolou ruskej FSB“. V auguste 2022 publikovali českí, slovenskí a poľskí novinári z Investigatívneho centra Jána Kuciaka, Českého centra pro investigativní žurnalistiku a Frontstory.pl spoločnú analýzu, v ktorej zmapovali aktivity siete NewsFront vo východnej Európe (tu, tu).

Obdobné príspevky sa v slovenčine šírili aj na Facebooku, napríklad tu či tu.
Rovnaké video s takýmito tvrdeniami bolo zdieľané aj v ďalších jazykoch vrátane rumunčiny, španielčiny, francúzštiny, holandčiny, nemčiny a bulharčiny. V angličtine sa zábery šírili na rôznych platformách a weboch, napríklad na Twitteri, TikToku, Odysee, V Kontakte alebo na 9Gagu.
Video preverovali aj iné fact-checkerské organizácie, v tomto článku napríklad talianska stránka Open.online.
Pôvod videa
Video obsahuje niekoľko záberov z viacerých uhlov, ktoré boli zjavne nakrútené na milánskom námestí Piazza del Duomo pred milánskou katedrálou známou ako Duomo. Na záberoch je zdanlivo zachytený reklamný pútač s podobizňou Zelenského. Ku koncu videa vidíme v lepšej kvalite bližší záber na reklamný pútač. V tomto pohľade je lepšie vidieť, ako sú eurobankovky zdanlivo „vysaté“ cez otvor v Zelenského nosnej dierke. Na pútači je v angličtine napísaný nápis: „Dary pre Ukrajinu“.
Fotografia Zelenského použitá na údajnom pútači pochádza zrejme z tohto článku americkej spravodajskej stránky The Hill, pričom vytvorená bola počas Zelenského návštevy vo Washingtone v decembri 2022.
Na sociálnych sieťach kolujú rôzne verzie videa, pričom však takmer všetky obsahujú viditeľný vodoznak ruského telegramového kanála „omarov_today“. To indikuje, že tento kanál mohol zdieľať predmetné video ako prvý, a to 4. apríla 2023. Nižšie uvádzame snímku pôvodného telegramového príspevku, ktorý obsahoval aj popis: „Vtáčik mi začvirikal, Miláno, 3. apríl.“

Vyhľadaním námestia Piazza del Duomo v službe Google Maps je možné nájsť pútač zachytený vo videu.

Novinár agentúry AFP navštívil toto miesto 13. apríla 2023 a potvrdil, že na predmetnom pútači nie je vyobrazený prezident Zelenskyj. Namiesto toho bola na pútači reklama na podujatie Milano Art Week, ako môžete vidieť nižšie:

„Toto nie je originálne video“
Agentúra AFP oslovila niekoľko zdrojov, aby zistila viac o údajnej inštalácii.
„Na katedrále alebo na milánskom Piazza del Duomo nebol nikdy umiestnený žiadny hanlivý alebo posmešný politický odkaz ani plagát,“ uviedla 13. apríla 2023 v emaile pre agentúru AFP Elena Santini Nunziati, hovorkyňa organizácie, ktorá spravuje lokalitu katedrály, pričom tiež zdôraznila, že konkrétne o predmetný reklamný pútač sa stará mestská správa Comune di Milano.
Komunikačné oddelenie mestskej správy, ktorá pútač vlastní (čo môžeme vidieť aj v spodnej časti fotografie vyššie), v emaile agentúre AFP z 19. apríla uviedlo, že predmetné zábery „nie sú originálnym videom, pretože žiadny plagát tohto typu nebol nikdy schválený pre reklamné plochy spadajúce pod správu mesta“, a to vrátane panelu vo videu.
Agentúra AFP sa na zábery spýtala aj zamestnanca reštaurácie na kraji námestia Piazza del Duomo, ktorá je najbližšie k pútaču. Pre AFP uviedol, že dobre pozná predmetný pútač, ale údajnú inštaláciu so Zelenským na ňom nikdy nevidel. V tomto článku respondent nechcel byť priamo menovaný.
Indície na záberoch
Vo virálnom videu zverejnenom na ruskom telegramovom kanáli, môžeme vidieť viacero ďalších znakov, ktoré naznačujú, že ide o zmanipulované zábery.
Pri skúmaní okraja či lemu údajného pútača vidíme, že medzi reklamným plagátom a rámom nie je žiadna medzera a rám na plagát ani nevrhá žiadny tieň, ako je tomu zvyčajne.

Okrem toho v pôvodných záberoch zverejnených na ruskom Telegrame vidíme aj ďalšie nezrovnalosti. Konkrétne v 16. a 20. sekunde môžeme vidieť toho istého muža, ktorý dvakrát vykročí spoza pravého okraja rámu, napriek tomu, že video budí dojem, že ide o dva rôzne zábery.


Podľa článku Open.online nevideli takúto inštaláciu ani príslušníci ochranky milánskeho dómu, pričom celé námestie je prísne monitorované bezpečnostnými kamerami, vďaka čomu je prakticky nemožné, aby sa ktokoľvek pokúsil namontovať takúto reklamnú inštaláciu bez toho, aby bol odhalený.
Piazza del Duomo je jedným z najrušnejších turistických atrakcií v meste, takže by sa dalo očakávať, že takáto reklamná inštalácia by prilákala veľkú pozornosť jednak zo strany tradičných médií, ako aj používateľov sociálnych sietí. V agentúre AFP sme však nenašli žiadne zmienky o existencii takejto reklamy okrem jedného falošného videa.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je už od čias prezidentskej kampane v roku 2019 častým terčom dezinformácií v súvislosti s údajným užívaním kokaínu. Obdobné tvrdenia sa opätovne šírili od začiatku ruskej invázie Ukrajiny vo februári 2022 v súlade s prokremeľskými naratívmi vykresľujúcimi Zelenského a jeho vládu ako „gang narkomanov“. V agentúre AFP sme mnohé takéto tvrdenia vyvrátili, napríklad tu, tu či tu.
Agentúra AFP nedávno tiež vyvrátila fotografiu plastiky nosu so stopou bieleho prášku, ktorá vraj podľa nepravdivých virálnych príspevkov mala zachytávať pomník Zelenskému. Fotografia však nemá nič spoločné ani s ukrajinským prezidentom, ani s vojnou na Ukrajine; namiesto toho zachytávala umeleckú inštaláciu odsudzujúcu obchod s drogami v Miláne.
Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?
Kontaktujte nás