Toto video neukazuje Egypťanov, ako nesú Palestínčanom cez púšť vodu a jedlo

Na bezprecedentný útok palestínskej ozbrojenej skupiny Hamas 7. októbra 2023 Izrael odpovedal bombardovaním husto obývaného Pásma Gazy vrátane niekoľkých úderov na hraničný priechod medzi Gazou a Egyptom. Krátko nato sa na sociálnych sieťach vo viacerých jazykoch začalo šíriť video, na ktorom údajne obyčajní Egypťania pešo prechádzajú cez púšť, aby Palestínčanom doručili humanitárnu pomoc. Agentúra AFP však zistila, že ide o staré zábery pašerákov prevážajúcich cigarety cez hranicu s Líbyou. Egypt aj Izrael uvalili na Pásmo Gazy blokádu v roku 2007 a pohyb cez hraničný priechod Rafah bol vždy prísne obmedzený.

„Bežní Egypťania, ktorí prekračujú palestínske hranice a nesú vodu a potraviny Palestínčanom,“ píše sa vo facebookovom príspevku s videom zo 14. októbra 2023, ktorý mal desiatky zdieľaní.

Video zdieľal aj Miloš Kováčik, ktorý v septembrových parlamentných voľbách kandidoval za krajne pravicové hnutie Republika. To sa do parlamentu nedostalo.

V slovenčine sa tiež video objavilo na Telegrame v príspevku zo 14. októbra 2023, kde ho videli tisíce ľudí. Ide o kanál Správy z frontu dezinformačnej siete NewsFront, ktorej sme sa venovali napríklad pri preverovaní tohto falošného tvrdenia.

Video ukazuje zástup mužov kráčajúcich púšťou s hranatými bielymi balíkmi na chrbtoch.

Image
Snímka falošného príspevku na Facebooku vyhotovená AFP 30. októbra 2023

Podobné príspevky obsahujúce toto video boli zdieľané aj v iných jazykoch, napríklad v češtine, francúzštine, indonézštine, bulharčine či srbčine.

Ozbrojenci Hamasu spustili 7. októbra bezprecedentný útok na Izrael a podľa izraelských predstaviteľov zabili najmenej 1 400 ľudí, väčšinou civilistov, na uliciach, v ich domoch a na hudobnom festivale. Ozbrojenci Hamasu tiež zajali viac ako 220 Izraelčanov, ľudí s dvojitým občianstvom či cudzincov. Ministerstvo zdravotníctva v Pásme Gazy, ktoré ovláda Hamas, 30. októbra uviedlo, že pri neutíchajúcom odvetnom bombardovaní zo strany Izraela zahynulo viac ako 8 300 Palestínčanov vrátane viac ako 3400 detí.

Izrael po útokoch Hamasu sprísnil blokádu Pásma Gazy. Obmedzená pomoc sa na územie dostala z Egypta na základe dohody sprostredkovanej USA, ale jej objem ani zďaleka nedosahuje stovky nákladných áut denne, ktoré sú podľa humanitárnych organizácií potrebné. OSN oznámila (archívny odkaz), že 30. októbra 2023 vstúpilo do Gazy 33 nákladných vozidiel s vodou, potravinami a zdravotníckym materiálom - od obnovenia pomoci 21. októbra ich tak cez hraničný priechod Rafah prešlo 117.

Zábery ľudí, ktorí nesú na chrbtoch biele balíky naprieč púšťou, však nemajú s prebiehajúcim konfliktom nič spoločné. Agentúra AFP zistila, že video bolo natočené na egyptsko-líbyjskej hranici, a nie v okolí Pásma Gazy. Podľa zistení agentúry AFP väčšina mužov zachytených na videu nesie cigarety, a nie jedlo a vodu.

Reportéri AFP boli v posledných týždňoch viackrát svedkami toho, ako cez hraničný priechod Rafah prešli nákladné vozidlá (tu alebo tu) egyptského Červeného polmesiaca, organizácie zodpovednej za poskytovanie pomoci prostredníctvom rôznych agentúr OSN. Agentúra AFP však nenašla žiadne správy z hranice o ľuďoch, ktorí by niesli pomoc pešo.

Staré video

Video bolo na sociálnej sieti X (predtým známej ako Twitter) zverejnené 7. septembra 2023 (archívny odkaz), teda mesiac pred tým, ako sa 7. októbra začal súčasný konflikt medzi Izraelom a Hamasom. V komentári pri videu sa uvádza, že ide o hranicu medzi Egyptom a Líbyou.

V ľavom hornom rohu videa sa nachádza logo pozostávajúce z modrého písmena „K“ a červeného čísla „24“. Na konci záznamu vidíme nápis „Kurdistan24.net“, čo je médium sídliace v meste Irbil v irackom Kurdistane. Na profiloch tohto média sa nám však video nepodarilo nájsť.

Agentúra AFP preto kontaktovala Kurdistan24 priamo, aby sa o záberoch dozvedela viac.

Video bolo na profile tohto média zverejnené 13. októbra 2023, ale o niekoľko hodín neskôr bolo stiahnuté, povedal agentúre AFP v telefonickom rozhovore z 18. októbra Zheer Ziyad, vedúci oddelenia sociálnych sietí v Kurdistan24.

„Videli sme toto video na sociálnych sieťach. V súčasnom kontexte, keď na internete koluje veľa rôznych informácií, sme si mysleli, že je pravdivé. Video sme zverejnili pod názvom ‚Egypťania pomáhajú Palestínčanom‘ v domnení, že ide o pravdivú informáciu. Keď sme však video preverili, zistili sme, že je staré. Myslím, že je z roku 2020. Okamžite sme ho odstránili zo všetkých našich platforiem,“ povedal Ziyad pre agentúru AFP.

Čo teda toto video skutočne zachytáva?

Ide o pašerákov

Ak do vyhľadávania na TikToku zadáte „Egyptians Palestine“, nájdete videá zobrazujúce podobné scény, aké sú v predmetnom videu (tu, tu alebo tu). Ide o obdobné zábery veľkého množstva mužov, ktorí bežia cez púšť s hranatými balíkmi na chrbtoch.

Image
Snímky videa na TikToku vyhotovené agentúrou AFP 17. októbra 2023

Jeden používateľ pod príspevkom šíriacim nepravdivé informácie 14. októbra napísal, že ide o „staré zábery pašerákov medzi Egyptom a Líbyou“.

Pod týmto príspevkom na X zo 7. septembra 2023 (archívny odkaz) je video popísané ako zábery z hranice medzi Egyptom a Líbyou. V komentároch používatelia tvrdia, že ide o pašerákov cigariet.

Na jednom z videí na TikToku, ktoré agentúra AFP našla pomocou vyhľadávania kľúčových slov a ktoré údajne zobrazuje Egypťanov cestujúcich na palestínske územia, sú muži, ktorí vyberajú veľké kartóny z bielych tašiek. Ak si obraz škatúľ priblížite, uvidíte červené logo na bielom pozadí. Po zastavení videa na určitých miestach možno v hornej časti škatúľ rozoznať dve písmená, ktoré vyzerajú ako „h“ a „p“.

Image
Snímka videa na TikToku vyhotovená agentúrou AFP 17. októbra 2023
Image
Snímky videa na TikToku vyhotovené agentúrou AFP 17. októbra 2023, farebné označenie doplnila AFP

Predpokladali sme, že ide o cigarety, a tak sme na internete vyhľadali „hp cigarettes“. Z obrázkov, ktoré sme našli, je zrejmé, že logo značky cigariet zodpovedá tomu, čo je vidieť na videu.

Image
Ilustračná snímka z webovej stránky internetového obchodu lazada.com s kartónom cigariet H&P vyhotovená 17. októbra 2023

Vyhľadávanie obrázkov nás priviedlo na túto facebookovú stránku s názvom H&P cigarettes (archívny odkaz). Telefónne čísla začínajúce na +92 a názvy miest Láhaur, Pešávar, Karáčí a Multán naznačujú, že spoločnosť má sídlo v Pakistane.

Začiatkom septembra filipínska polícia zverejnila na Facebooku tlačovú správu, v ktorej oznámila zadržanie pašovaných cigariet. Polícia označila cigarety H&P ako takzvané Illicit Whites. Týmto pojmom sa označujú legálne vyrobené cigarety primárne určené na nelegálnu distribúciu.

Na ďalšom videu je vidieť muža s taškou, ktorý kráča popred kameru. Cez látku tašky presvitajú tri tmavé pruhy, ktoré vytvárajú veľký podlhovastý ovál s písmenami „O“, „R“, „I“ a „S“.

Image
Snímka videa na TikToku vyhotovená AFP 17. októbra 2023, farebné značky pridala AFP

Vyhľadali sme teda „ORIS cigarette brand“, čo nás priviedlo k značke cigariet s logom pozostávajúcim z troch oválnych pruhov a nápisu „ORIS“.

Image
Porovnanie snímok z Facebooku (vľavo) a Google Image (vpravo) vyhotovené 17. októbra 2023

Egyptsko-líbyjská hranica

Po zadaní kľúčových slov "Libya Egypt border smuggling" v arabčine do vyhľadávača nájdeme toto video (archívny odkaz), ktoré bolo zverejnené na Facebooku 16. júna 2022. Na záberoch je vidieť mužov v budove uprostred púšte s hranatými balíkmi s popruhmi. Kamera sa následne otáča na púštnu krajinu, kde je vidieť zástup mužov nesúcich na chrbtoch podobné balíky.

V popise videa sa uvádza: „Egyptskí pašeráci dokumentujú svoje cesty cez líbyjsko-egyptskú hranicu, prevážajú tovar neznámeho druhu, pôvodu a určenia a využívajú nedostatočné zabezpečenie hraníc oboch krajín na absolútne pohodlný pohyb.“

Pri vyhľadávaní sme našli aj toto video (archívny odkaz) nahraný na TikTok v roku 2021. Opäť je na ňom vidieť muža, ktorý kráča púšťou a na chrbte nesie štvorcové balíky. Popis v arabčine znie: „Pašovanie cez egyptsko-líbyjskú hranicu v Sallúme.“

Pomocou pluginu InVid-WeVerify sme vytvorili snímky z videa, ktoré preverujeme. Vďaka spätnému vyhľadávaniu v Google sa nám podarilo nájsť rovnaké video na YouTube kanáli marockého média Ifada (archívny odkaz). Príspevok bol uverejnený 8. septembra 2023 a jeho názov v arabčine je „Video pašovania tovaru medzi egyptskými a líbyjskými hranicami“.

Medzi výsledkami vyhľadávania sa nachádzalo aj toto video (archívny odkaz), ktorého používateľ hľadá miesto, kde bolo natočené. V arabčine tento používateľ dospel k záveru, že ide o Sallúm na hranici medzi Egyptom a Líbyou.

Názov „Salloum“ sa opakovane objavilo v popise, názve alebo komentároch viacerých videí. Po jeho zadaní do Google Maps sme zistili, že ide o egyptské mesto (archívny odkaz) v blízkosti líbyjských hraníc na pobreží Stredozemného mora.

Aby sme zistili, či skutočne ide o toto miesto, znovu sme si pozreli video. V štvrtej sekunde je na horizonte v pozadí vidieť zakrivenú strechu budovy.

Image
Snímka z TikToku vyhotovená 18. októbra 2023, farebné označenie pridané AFP

Pomocou Google Maps sme prehľadali oblasť východne od egyptsko-líbyjských hraníc v okolí Sallúmu. Podarilo sa nám nájsť budovu, ktorá vyzerá ako tá na videu. Ide o hraničný priechod, ktorý je vidieť aj na tomto videu (archívny odkaz) z Centra pre informácie a podporu rozhodovania egyptskej Rady ministrov z 24. septembra 2023.

Image
Snímky z Google Maps (vľavo) a Facebooku (vpravo) vyhotovené AFP 18. októbra 2023

Dezinformáciám v súvislosti s prebiehajúcim konfliktom medzi Izraelom a Hamasom sme sa venovali tu, tu alebo tu.

Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?

Kontaktujte nás