Prokremeľské kanály šíria nepravdivé tvrdenia o tom, že Zelenského návšteva v nemocnici bola „falošná“

  • Tento článok je viac ako rok starý.
  • Uverejnené 17. marca 2022 o 11:10
  • Aktualizované dňa 18. marca 2022 o 12:22
  • Článok prečítate za 6 min
  • Autor: Robert BARCA, AFP Slovensko
Stovky slovenských používateľov zdieľali tvrdenia, podľa ktorých bolo marcové video s ukrajinským prezidentom Zelenským na návšteve vojakov v nemocnici „falošné“, lebo vraj zachytáva lekárku zabitú ešte vo februári. To však nie je pravda. Príspevky totiž nesprávne identifikujú ženu z videa. Zelenského na návšteve v nemocnici sprevádzala Tatiana Ostaščenko, brigádna generálka a veliteľka ukrajinských zdravotníckych síl.

V marci 2022 sa na mnohých sociálnych sieťach a v mnohých jazykoch rozšírili tvrdenia, podľa ktorých mala byť spoločne s prezidentom Ukrajiny Volodymyrom Zelenským na marcovej návšteve zranených ukrajinských vojakov v nemocnici v Kyjeve aj vojenská lekárka Inna Derusová, ktorá však bola zabitá pri ruskom delostreleckom útoku ešte koncom februára. Na základe toho viaceré prokremeľské kanály nepravdivo dôvodili, že video bolo „falošné“, keďže bolo vraj vyhotovené ešte vo februári.

Viac ako 350 používateľov zdieľalo facebookový príspevok slovenského súkromného profilu z 13. marca v znení: „Zelenskij zverejnil video, na ktorom dnes údajne navštívil nemocnicu so zranenými vojakmi Ozbrojených síl Ukrajiny. Na záberoch však bolo vidieť lekárku Innu Derusovú, ktorá zomrela 26. februára. Smrť ženy potvrdili jej príbuzní. Dokonca jej sám Zelenskij posmrtne udelil titul ‘Hrdina Ukrajiny’. Takže zverejnené video zo stretnutia prezidenta Ukrajiny s ranenými vojakmi z 13. marca je falošné, pretože video bolo natočené ešte vo februári, pred smrťou Inny Derusovej.“

Tvrdenie je tak súčasťou širšieho dezinformačného naratívu, podľa ktorého sú časti vojny na Ukrajine „sfalšované“. V AFP Fakty sme už vyvrátili viacero podobných nepravdivých tvrdení napríklad tu alebo tu.

Image
Snímka nepravdivého FB príspevku vyhotovená 15. marca 2022

Príspevok obsahuje aj obrázok, na ktorom vidíme záber prezidenta Ukrajiny Volodymyra Zelenského a ženy v uniforme s blond vlasmi. Súčasťou obrázku je aj snímka FB profilu s menom Inna Derusova (v ruštine Инна Дерусова, pozn. red.).

Príspevok s totožnými tvrdeniami bol zdieľaný aj na mnohých ďalších miestach na slovenskom Facebooku (tu, tu alebo tu). Podľa týchto príspevkov bolo teda video natočené skôr, čo zapadá do nepravdivého naratívu o tom, že prezident Zelenskyj mal z krajiny pred vojnou utiecť.

Vôbec prvým miestom v slovenskom internetovom priestore, kde sme dohľadali totožný obsah, bol príspevok zdieľaný 13. marca na telegramovom kanáli s názvom „Slovensko NEWS-FRONT.INFO“.

Image
Snímka nepravdivého telegramového príspevku vyhotovená 15. marca 2022

„NewsFront“ je sieť stránok zdieľajúcich dezinformácie a prokremeľskú propagandu v desiatich jazykoch so sídlom na Ruskom okupovanom Kryme. Podľa tlačovej správy amerického ministerstva financií, ktoré uvalilo na predstaviteľov tejto siete a iné subjekty v apríli 2021 sankcie, je NewsFront „pod kontrolou ruskej FSB“ (Spravodajskej služby Ruskej federácie, pozn. red.).

Počet odberateľov spomínaného telegramového kanála narástol od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu viac ako štvornásobne. Kým pred začiatkom invázie mal kanál do 3-tisíc odberateľov, k 17. marcu už má viac ako 12,4-tisíc.

Totožný obrázok s obdobným tvrdením šírila 13. marca aj ruská verzia ruského štátom kontrolovaného média RT (Russia Today, pozn. red.) prostredníctvom Twitteru.

Image
Snímka nepravdivého tweetu z ruského účtu Russia Today vyhotovená 18. marca 2022

Rovnaké tvrdenia o tom, že s Volodymyrom Zelenským je na videu z nemocnice Inna Derusova, sa šírili aj v mnohých ďalších jazykoch vrátane ruštiny či angličtiny, ale aj v poľštine, holandčine či čínštine.

V prípade týchto tvrdení sa však jedná o nepravdy.

Zelenského na návšteve v nemocnici sprevádzala Tatiana Ostaščenko, brigádna generálka a veliteľka ukrajinských zdravotníckych síl, a nie Inna Derusová, ako sa píše v nepravdivých príspevkoch. Derusová bola vojenskou lekárkou a stala sa prvou ženou, ktorá dostala od prezidenta Ukrajiny najvyššie štátne vyznamenanie in memoriam. Podľa ukrajinských médií a Zelenského slov zomrela pri výkone služby pri ruskom delostreleckom bombardovaní 26. februára v meste Ochtyrka.

Na skutočnosť, že sa jedná o dezinformáciu, reagovala slovenská polícia, ukrajinská fact-checkerská organizácia Stopfake.org či medzinárodná organizácia fungujúca pod France 24 The Observers.

Skutočnosť: Video zachytáva veliteľku zdravotníckych síl

Predmetný príspevok odkazuje na video, ktoré 13. marca 2022 zverejnila prezidentská kancelária Volodymyra Zelenského a ktoré následne prebrali mnohé ďalšie médiá. Vo videu vidíme Zelenského ako udeľuje zraneným vojakom vyznamenania:

Pri bližšom pohľade na video (v čase okolo 0:16) však môžeme vidieť aj detail uniformy ženy kráčajúcej po Zelenského ľavici. Na uniforme vidíme v azbuke napísané meno Ostaščenko (po ukrajinsky Остащенко, pozn. red.) a taktiež insignie pre hodnosť brigádneho generála ukrajinských ozbrojených síl.

Image
Detail uniformy Ostaščenko a obrázok výložiek brigádneho generála ukrajinskej armády stiahnutý zo stránky ukrmilitary.com (vpravo)

Na videu a na návšteve Zelenského v nemocnici totiž bola Tatiana Mikolajivna Ostaščenko, veliteľka zdravotníckych síl Ozbrojených síl Ukrajiny. Podľa ukrajinského ministerstva obrany a ukrajinských médií ju prezident Volodymyr Zelenskyj 24. augusta 2021 povýšil do hodnosti brigádnej generálky.

Ostaščenko vidno aj na ďalšej fotografii zo Zelenského návštevy ranených vojakov v nemocnici 13. marca v Kyjeve, napríklad tu alebo tu. Túto fotografiu, ktorú zverejnilo tlačové oddelenie prezidentskej kancelárie, prebrala aj globálna spravodajská agentúra Reuters.

Image
Snímka zo stránky prezidentskej kancelárie vyhotovená 16. marca 2022

Fotografiu Ostaščenko z roku 2016 - v tom čase v hodnosti plukovníčky - sme dohľadali aj na v databáze globálnej fotoagentúry Alamy.

Žena, ktorá podľa nepravdivých príspevkoch mala navštíviť nemocnicu spoločne so Zelenským, bola Inna Derusová.

Pri porovnaní tváre Ostaščenko a Derusovej však vidíme, že ide o dve rozdielne ženy.

Image
Obrázok Inny Derusovej stiahnutý z FB stránky veliteľstva zdravotníckych síl Ozbrojených síl Ukrajiny (vľavo) a obrázok Tatiany Ostaščenko stiahnutý z portálu rubryka.com (vpravo)

Inna Mykolajivna Derusová, seniorná vojenská lekárka, mala hodnosť čatárky. V online prejave 12. marca 2022 jej prezident Volodymyr Zelenskyj udelil posmrtne titul „Hrdina Ukrajiny“ spoločne s Rádom zlatej hviezdy, tj. najvyššie štátne vyznamenanie Ukrajiny. Dokladá to aj prezidentský dekrét z 12. marca, v ktorom jej meno figuruje.

Derusová bola podľa viacerých zdrojov zabitá počas výkonu služby pri ošetrovaní zraneného vojaka v dôsledku ruského delostreleckého bombardovania v meste Ochtyrka, v Sumskej oblasti. O jej úmrtí informovali viaceré médiá, napríklad tu či tu, ako aj FB stránka vrchného velenia zdravotníckych zložiek Ozbrojených síl Ukrajiny.

„Čatárka Derusová Inna Mykolajivna. Posmrtne. Od 24. februára (začiatku invázie) vykonávala táto seniorná vojenská lekárka svoju službu v meste Ochtyrka, v Sumskej oblasti. Zachránila viac ako 10 príslušníkov ozbrojených síl, pričom riskovala svoj život. Zahynula kvôli delostreleckému bombardovaniu ruských jednotiak počas toho, ako pomáhala zraneným. Prvá žena - hrdinka Ukrajiny, ktorej bol posmrtne udelený tento titul,“ povedal na jej adresu podľa kompletného prepisu v prejave prezident Zelenskyj.

18. marca 2022 Doplnená snímka a archivovaná verzia tweetu z Russia Today

Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?

Kontaktujte nás