Nie, mlieko z kráv kŕmených prípravkami znižujúcimi emisie metánu nespôsobuje neplodnosť
- Uverejnené 16. decembra 2024 o 15:04
- Aktualizované dňa 18. decembra 2024 o 14:45
- Článok prečítate za 9 min
- Autor: Liesa PAUWELS, Eduard STARKBAUER, AFP Holandsko, AFP Slovensko
- Článok preložil/-a Eduard STARKBAUER , AFP Slovensko
Copyright © AFP 2017-2025. Pre akékoľvek komerčné použitie tohto obsahu je nutné predplatenie našich služieb. Viac informácií zistíte tu.
„Tesco, Morrisons a Aldi ponúkajú potraviny testované Bovaerom, G@t€som podporovaného ,kŕmneho aditíva znižujúceho metán', ktoré sa bude podávať dojniciam. Zdravotné riziká sú úplne neznáme so špecifickými obavami z genotoxicity a karcinogenity,“ čítame v príspevku na Facebooku z 28. novembra 2024, ktorý zdieľalo viac ako 200 ľudí.
V rovnakom znení nájdeme príspevky od viacerých používateľov (tu a tu). Vždy vrátane snímky obrazovky už odstráneného príspevku z profilu Carnivore UK na Instagrame s pridanou fotomontážou zobrazujúcou supermarket TESCO, obrázok kravy s tabletkou a fotografiu Billa Gatesa.
Na Slovensku správu o súvislosti medzi mužskou neplodnosťou a užívaním lieku Bovaer zverejnil portál badatel.net. Píše sa v nej o tom, že „snahy Billa Gatesa potichu znížiť svetovú populáciu napredujú plnou parou vpred. Najnovšie uvádza na trh produkt, ktorý poškodzuje mužskú plodnosť a reprodukčné orgány“.
Portál badatel.net je známy zdieľaním medicínskych dezinformácií, ktoré AFP vyvrátila napríklad tu alebo tu. Portál čelil aj trestnému oznámeniu ministerstva zdravotníctva za šírenie poplašnej správy počas pandémie koronavírusu.
Príspevky s podobnými tvrdeniami o produkte Bovaer sa rozšírili aj v iných krajinách, napríklad v Holandsku alebo Fínsku.
Veľká vlna nevôle v súvislosti s údajnými rizikami výrobku sa zdvihla najmä v Spojenom kráľovstve, v reakcii na oznámenie mliekarenskej spoločnosti Arla Foods z 26. novembra 2024, že spolu so sieťami supermarketov Morrisons, Tesco a Aldi spúšťajú pilotný projekt kŕmenia kráv na 30 rôznych farmách (archív).
Aj slovenské tvrdenia z príspevkov sa odvolávajú práve na toto rozhodnutie zo Spojeného kráľovstva. Neuvádzajú pritom, že Bovaer je pridávaný aj do krmiva väčšiny slovenských kráv, ktorých mlieko spracúva miestna pobočka nadnárodného výrobcu syrov Le Groupe Bel.
Odborníci však pre agentúru AFP uviedli, že inhibítor metánu Bovaer nepredstavuje nebezpečenstvo pre poľnohospodárov, zvieratá ani spotrebiteľov. Prípravok sa predáva v zriedenej verzii a keďže ho kravy počas trávenia úplne strávia, v mlieku ho už nemožno zistiť. Podľa odborníkov tvrdenia kolujúce na internete vychádzajú z nesprávnej interpretácie bezpečnostných pokynov na zaobchádzanie s výrobkom v čistej nezriedenej forme. Dodajme, že napriek tvrdeniam z niektorých príspevkov na sociálnych sieťach Bill Gates nestojí organizačne ani finančne za produktom Bovaer.
Podľa hodnotení autorít pre bezpečnosť potravín je Bovaer bezpečný
Pri formulovaní obáv o zdravie sa v mnohých príspevkoch (napríklad tu alebo tu) uvádza odkaz na bezpečnostný štítok výrobku z webovej stránky amerického Úradu pre potraviny a liečivá (FDA). Príspevky zdieľajú snímky obrazovky so zvýraznenými časťami, ktoré odkazujú na zníženie plodnosti u laboratórnych potkanov a varovanie o potenciálnom riziku 3-nitrooxypropanolu (3NOP), účinnej látky v inhibítore metánu Bovaer.
Povinný bezpečnostný štítok, ktorý zverejnil FDA, vysvetľuje, ako by sa malo s výrobkom zaobchádzať. Píše sa v ňom, že výrobok by sa „nemal podávať neriedený“ a nie je určený na priame použitie pre ľudí. „Pri manipulácii s týmto výrobkom je potrebné postupovať opatrne. 3-nitrooxypropanol môže poškodiť mužskú plodnosť a reprodukčné orgány, je potenciálne škodlivý pri vdýchnutí a dráždi pokožku a oči,“ uvádza sa v bezpečnostnom upozornení.
Jan Dijkstra, nezávislý výskumník zapojený do štúdií o Bovaeri a docent výživy zvierat na holandskej Wageningen University & Research 5. decembra 2024 pre agentúru AFP vysvetlil, že zdieľaný dokument predstavuje celkom štandardné upozornenia týkajúce sa manipulácie s výrobkom v čistom stave a sú často určené pracovníkov, ktorý s nimi narábajú. Dijkstrov výskum o 3NOP bol publikovaný vo viacerých odborných časopisoch.
Podľa Dijkstru je konečný výrobok natoľko zriedený, že nehrozí žiadne riziko: „Nemôžete to [varovné označenie pre manipuláciu s čistým výrobkom] vzťahovať na poľnohospodára alebo spotrebiteľa.“
„To isté je uvedené napríklad na etiketách niektorých vitamínov alebo éterických olejov - zamestnanci napr. v továrni, ktorí prichádzajú do kontaktu s čistými nezriedenými produktmi musia veľmi často prijať ochranné opatrenia. Na [bezpečnostnej] etikete sa píšu desivé veci ako 'žieravý pre oči, dráždivý pre pokožku, potenciálne škodlivý pri vdýchnutí',“ dodal.
Bovaer bol testovaný aj japonskou komisiou pre bezpečnosť potravín (FSCJ). Tá vo svojom hodnotení rizík opisuje, ako sa údaje z pokusov na laboratórnych zvieratách používajú na štúdium nepriaznivých účinkov 3NOP a určovanie úrovne, ktorá môže spôsobiť ujmu u ľudí.
Dijkstra vysvetlil, že v štúdiách s laboratórnymi zvieratami sa skutočne v prípade vysokého vystavenia preukázali negatívne účinky 3NOP na plodnosť. Avšak úroveň NOAEL (No Observed Adverse Effect Level), ktorá definuje najväčšiu koncentráciu alebo množstvo látky, pri ktorej sa v exponovanej populácii nevyskytujú žiadne pozorovateľné nepriaznivé účinky, bola v prípade 3NOP stanovená na 100 mg na 1 kg telesnej hmotnosti a deň.
„Predpokladajme, že 3NOP v mlieku by bol na hranici detekcie (v skutočnosti je pod ňou) približne 20 mikrogramov na kilogram mlieka. Osoba s telesnou hmotnosťou 70 kg by potom musela prijať viac ako 7 g 3NOP - to znamená, že by musela denne skonzumovať 350 ton mlieka,“ uviedol Dijkstra.
Nico Peiren, vedúci výskumný pracovník Flámskeho inštitútu pre poľnohospodárstvo a rybárstvo (ILVO), zdôraznil, že Bovaer schválil aj Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA) v roku 2021 a označil ho za bezpečný. „Schváleniu predchádzalo mnoho vedeckých štúdií z celého sveta, z ktorých bolo približne 85 uverejnených v recenzovaných vedeckých časopisoch,“ uviedol 4. decembra 2024 v e-maile pre agentúru AFP.
Úrad EFSA je európskou obdobou FDA a FSCJ a musí testovať a schváliť každú látku pridávanú do potravín alebo krmív v EÚ. Slúži ako „nestranný zdroj vedeckého poradenstva pre manažérov rizík a na komunikáciu o rizikách súvisiacich s potravinovým reťazcom“.
Po hodnotení Bovaeru v roku 2021„odborníci úradu EFSA dospeli k záveru, že používanie tejto kŕmnej doplnkovej látky u dojníc je za navrhovaných podmienok používania pre spotrebiteľov bezpečné“, uviedol hovorca agentúry v e-maile 4. decembra 2024.
Žiadne stopy v mlieku
Mnohé z tvrdení kolujúcich online sa zameriavali na údajné riziko, že stopy výrobku by sa mohli nachádzať v mlieku pochádzajúcom od kráv kŕmených s prímesou Bovaeru.
Podľa hovorcu EFSA však „štúdie ukázali, že účinná látka Bovaer 10, 3-nitrooxypropanol (3NOP), nie je prítomná v mlieku a v mäse zvierat kŕmených touto doplnkovou látkou“. To znamená, že spotrebiteľ nie je vystavený samotnej prídavnej látke.
Dôvodom je, že 3NOP sa rýchlo rozkladá v bachore, prvom žalúdku kravy, alebo v tele kravy, uviedli odborníci pre agentúru AFP. Peiren vysvetlil, že „po podaní je prídavná látka aktívna približne 3 hodiny a potom sa opäť rozloží na dusičnany a alkohol. Aj preto sa nenachádza v mlieku.“
Pred rozkladom na jednotlivé zložky 3NOP blokuje enzýmy zodpovedné za produkciu metánu v žalúdku kravy, čím znižuje emisie metánu zvierat približne o 25 %, uviedol Dijkstra.
Podľa EFSA „NOPA (kyselina 3-nitrooxypropionová) je hlavným produktom rozkladu 3-NOP a v mlieku sa zistila vo veľmi nízkej koncentrácii“. V štúdii EFSA odborníci dospeli k záveru, že NOPA, dusičnan, na ktorý sa 3NOP redukuje, nepredstavuje pre spotrebiteľov mlieka žiadne bezpečnostné riziko. Dôvodom je, že nedisponuje genotoxickým potenciálom, čo znamená, že nedochádza k poškodeniu DNA, a expozícia pre ľudí je oveľa nižšia ako expozičný limit.
Dijkstra dodal, že inhibítor metánu je bezpečný aj pre kravy. „Hneď ako prestanete kravám podávať Bovaer, produkcia metánu v bachore sa opäť zvýši. Do 24 hodín sa krava vráti na svoju 'starú' úroveň,“ povedal.
Metán je dôležitý skleníkový plyn
Metán (CH4) je po oxide uhličitom (CO2) druhým najdôležitejším skleníkovým plynom. Hoci sa metán v atmosfére rozkladá rýchlejšie ako CO2, je približne 80 až 100-krát silnejší. Ako uvádza program OSN pre životné prostredie (UNEP), zníženie množstva metánu môže už v krátkom čase výrazne prispieť k spomaleniu globálneho otepľovania, keďže otepľovanie spôsobené metánom sa rýchlo zastaví, keď sa prestane vypúšťať.
Podľa Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) bol v roku 2021 chov hospodárskych zvierat druhým najväčším prispievateľom k emisiám metánu s podielom 28 percent. Umiestnil sa hneď za fosílnymi palivami, ktoré boli v roku 2021 zodpovedné za najväčšiu časť emisií metánu s 32 %. Ľudský odpad a odpadové vody sa na celkových emisiách metánu podieľali až 21 percentami.
Metán sa uvoľňuje pri výrobe fosílnych palív ako ropa a zemný plyn, ale vypúšťajú ho aj kravy, ktoré ho vytvárajú počas trávenia. V prípade prežúvavcov ako sú kozy, ovce a hovädzí dobytok vzniká metán pri rozklade potravy fermentáciou. Vylučuje sa plynatosťou alebo grganím.
Hlavným zdrojom metánu zo živočíšnej výroby je práve črevná fermentácia u prežúvavcov. „Emisie metánu z enterickej fermentácie majú významný vplyv na zmenu klímy. Hovädzí dobytok je kľúčová kategória zvierat, v roku 1990 takmer 90 % metánu z enterickej fermentácie emitoval tento druh zvierat, tento podiel sa v roku 2021 zásadne nezmenil (88 %). Dojnice tvoria viac ako 49 % emisií metánu v tejto kategórii. Ostatné druhy hospodárskych zvierat sa podieľajú na zvyšných 51 % emisií “ uvádza sa na webovej stránke SHMÚ.
Zatiaľ čo vegetariánske možnosti sa stávajú čoraz populárnejšími, niektoré spoločnosti sa zaoberajú úpravou krmiva pre hospodárske zvieratá s cieľom zastaviť tvorbu metánu, napríklad jeho čiastočným nahradením červenými morskými riasami alebo pridaním metán inhibujúcich prísad, ako je Bovaer, do krmiva.
V roku 2022 počas konferencie COP v Egypte Slovensko podpísalo Globálny záväzok v oblasti metánu, v ktorom sa zaviazalo, že do roku 2030 zníži svoje emisie metánu o 30 % v porovnaní s rokom 2020.
Bill Gates nestojí za firmou vyrábajúcou Bovaer
Tvrdenia, že Bill Gates je zodpovedný za nasadenie Bovaeru, sa nezakladajú na pravde. Myšlienka, že za produktom stojí Gates, sa rozšírila aj prostredníctvom článku v časopise People's Voice, ktorý je známy šírením dezinformácií a ktorého obsah agentúra AFP v minulosti vyvrátila, napríklad tu, tu a tu.
People's Voice, badatel.net, ako aj niektorí používatelia sociálnych sietí dali tvrdenie o produkte Bovaer do súvislosti so starou konšpiračnou teóriou o údajnom „depopulačnom“ pláne Billa Gatesa. Agentúra AFP sa v minulosti teóriou depopulácie zaoberala v súvislosti nielen s Billom Gatesom, ale aj s citátom primatologičky Jane Goodallovej.
Bill Gates verejne hovoril o svojej ambícii znížiť emisie metánu z chovu dobytka (archív). Tejto problematike sa venoval aj vo svojej knihe z roku 2021 „Ako sa vyhnúť klimatickej katastrofe“.
„Výskumníci používajú vakcíny na zníženie počtu metanogénnych mikróbov žijúcich v črevách dobytka, chovajú dobytok tak, aby prirodzene produkoval menej emisií, a pridávajú do jeho stravy špeciálne krmivá alebo lieky. Tieto snahy boli väčšinou neúspešné, hoci jednou zo sľubných výnimiek je zlúčenina s názvom 3-nitrooxypropanol, ktorá znižuje emisie metánu o 30 %. Momentálne ju však musíte dobytku podávať aspoň raz denne,“ napísal vo svojej knihe o zlúčenine, ktorá sa dnes používa ako súčasť Bovaeru.
Bill Gates začiatkom roka 2023 investoval do konkurenčnej austrálskej spoločnosti Rumin8, ktorej výrobok ku dňu vydania tohto článku ešte nezískal schválenie FDA ani USDA.
K možnej úlohe Billa Gatesa pri financovaní alebo vývoji Bovaeru sa vyjadrila aj spoločnosť DSM-Firmenich, ktorá vyrába bovaer. „Na rozdiel od toho, čo sa uvádza v niektorých príspevkoch, Bovaer je plne vyvinutý a vlastnený spoločnosťou DSM-Firmenich a nemá žiadnych iných investorov. Bill Gates sa na vývoji Bovaeru nepodieľa,“ napísala spoločnosť vo vyhlásení z 2. decembra 2024. (archív)
Nadácia Billa a Melindy Gatesovcov v minulosti poskytla viacero grantov na projekty spoločnosti DSM-Firmenich. Žiadny z nich sa netýkal výživy hospodárskych zvierat a všetky boli zamerané na boj proti malárii alebo zlepšenie hygieny v regiónoch Afriky.
Naprieč článkom prišlo k ustáleniu podoby slova „Bovaer“18. decembra 2024 Naprieč článkom prišlo k ustáleniu podoby slova „Bovaer“
Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?
Kontaktujte nás