Obrázok domu „zázračne“ zachráneného pred požiarmi v Los Angeles vytvorila umelá inteligencia
- Uverejnené 23. januára 2025 o 11:55
- Článok prečítate za 8 min
- Autor: Monique NGO MAYAG, Chayanit ITTHIPONGMAETEE, AFP Senegal
- Článok preložil/-a Eduard STARKBAUER
Copyright © AFP 2017-2025. Pre akékoľvek komerčné použitie tohto obsahu je nutné predplatenie našich služieb. Viac informácií zistíte tu.
„Muž z Altadeny, ktorý prijal požehnanie svojho domu na sviatok Zjavenia Pána, bol ušetrený pred požiarom, hoci všetky ostatné domy v tejto oblasti podľahli požiaru,“ píše sa v tomto príspevku na Facebooku z 12. januára 2025, ktorý sa dočkal vyše 900 zdieľaní.
Podobne ako v iných slovenských príspevkoch (napríklad tu, tu či tu) je text hovoriaci o zázračnej záchrane pred plameňmi sprevádzaný obrázkom zobrazujúcim dom so sýto červenou strechou a v zdanlivo neporušenom stave, obklopený zničenými ruinami okolitých stavieb.
Príspevky s rovnakým obrázkom a posolstvom sa dočkali zdieľaní aj v rumunčine, francúzštine, poľštine či gréčtine.
Výnimku medzi slovenskými príspevkami náboženského charakteru predstavuje tento príspevok, v ktorom používateľ špekuluje o „chybnom programovaní Dew“.
Označenie „DEW“ (Directed Energy Weapons) popisuje technológiu usmernených energetických zbraní. V súvislosti s januárovými požiarmi v Los Angeles sa na sociálnych sieťach príspevky tvrdiace, že boli spôsobené zámerne pomocou laserov, vyskytovali napríklad v angličtine, francúzštine či španielčine.
Experti oslovení agentúrou AFP za účelmi iného factcheckerského článku konštatovali, že neexistujú žiadne dôkazy o tom, že požiare akokoľvek súvisia s experimentálnymi zbraňovými systémami, vyvíjanými pre armádne účely. Zhodujú sa, že požiare v regióne Los Angeles sú problémom už roky a nezvyčajne suché podmienky a silný vietor ich rozsah tento január ešte zhoršili.
Príspevky s obrázkom domu s červenou strechou uprostred spálených ruín vyvolávajú na sociálnych médiách stovky emotívnych reakcií a komentárov používateľov, ktorí sú šokovaní dopadom ničivých lesných požiarov. Zdieľaná fotografia z príspevkov však nie je skutočná.
Fotografia vytvorená umelou inteligenciou
Pri reverznom vyhľadávaní obrázkov v službe Google Obrázky sa po kliknutí na kartu „Tento obrázok“ zobrazí označenie „vytvorené pomocou umelej inteligencie od Googlu“.
Spoločnosť Google skutočne ponúka nástroje, ako napríklad tento, na vytváranie obrázkov pomocou umelej inteligencie.
Za účelmi ďalšieho skúmania virálnej fotografie sme ju analyzovali pomocou nástroja InVID-WeVerify vyvinutého agentúrou AFP, ktorý pomáha pri odhaľovaní vizuálnych manipulácií vo fotografiách a videách. Na túto analýzu sme vybrali jednu zo skorých verzií snímky nájdenú online (pri jej identifikácii sme použili beta verziu nástroja Fact-check Explorer od Googlu).
Takýto prístup maximalizuje šancu na odhalenie akýchkoľvek metadát a stôp po zásahu umelej inteligencie, ktoré môžu byť neskôr odstránené prostredníctvom screenshotov či kompresie súborov. V prípadoch, keď je kvalita obrázka príliš nízka, navrhne sám InVID vhodnejšiu verziu na presnejšiu analýzu.
Rozbor pomocou InVID-WeVerify odhalil 76-percentnú pravdepodobnosť, že predmetný obrázok domu bol v skutočnosti vygenerovaný umelou inteligenciou. Ide o pozoruhodne vysokú pravdepodobnosť.
Keďže reverzné vyhľadávanie obrázka ukázalo, že virálna fotografia bola vytvorená pomocou umelej inteligencie spoločnosti Google, „je veľmi pravdepodobné, že bola skutočne vytvorená pomocou nástroja, ako ImageFX,“ povedal Denis Teyssou, vedúci inovácií pre projekty InVID a WeVerify.
Doplnil, že nástroj umelej inteligencie spoločnosti Google umožňuje používateľom generovať obrázky na základe textových zadaní. „Je možné, že zadanie (písomný pokyn) malo za cieľ pridanie nespáleného domu k existujúcemu leteckému záberu,“ povedal Teyssou. „Prípadne mohlo ísť o zadanie, požadujúce vytvorenie leteckého záberu spálenej mestskej štvrte s neporušeným domom v strede.“
Reverzným vyhľadávaním obrázka vo fotografických databázach médií ani v žiadnom autorskom príspevku sme nenašli žiadnu stopu po obrázku zhotoveného zhora, ktorý by mohol naznačoval spojitosť s predmetným obrázkom. Táto absencia dodatočne podporuje pravdepodobnosť tvrdenia, že virálny obrázok bol umelo vytvorený ako celok.
O preskúmanie virálneho obrázku požiadali factcheckeri z AFP aj dvoch fotoreportérov agentúry, ktorý sa venovali lesným požiarom v Los Angeles. „Podľa môjho názoru to vyzerá ako obrázok vytvorený umelou inteligenciou,“ povedala Cecilia Sanchezová, ktorej fotografie sa objavili v mnohých správach o lesných požiaroch (archív).
„V piatok 10. januára som nad zhoreným územím preletel vrtuľníkom a vôbec som tento dom nevidel,“ povedal jej kolega David Swanson. „Netvrdím, že je to nemožné, ale naozaj to vyzerá ako obrázok vytvorený umelou inteligenciou.“
Títo fotografi AFP dobre vedia, ako vyzerá podobný „zázračný“ dom uprostred spálenej zástavby, keďže obaja odfotografovali skutočný dom, ktorý ako jediný zo svojho bezprostredného okolia unikol skaze losangeleských požiarov (archív).
Niektoré domy lesné požiare prežijú
V médiách sa objavili správy aj o ďalších príkladoch domov, ktoré prežili januárové lesné požiare. Dňa 10. januára 2025 odvysielala francúzska televízia TF1 reportáž, v ktorej sa o téme diskutovalo (archív). Novinár stanice na základe videozáznamov vyzdvihol „nevysvetliteľné šťastie“ jedného domu, ktorý zostal zvnútra aj zvonku neporušený, zatiaľ čo susedné domy boli celkom zničené.
Podobne aj austrálska stanica 7NEWS Australia uverejnila krátky rozhovor s mužom, ktorý bol identifikovaný ako majiteľ domu, čo prežil požiare v Los Angeles (archív).
Ani jeden z domov spomenutých v týchto reportážach sa však nepodobá na ten, ktorý je zobrazený na obrázku vytvorenom umelou inteligenciou.
Zdieľaný obrázok domu s červenou strechou sa nápadne podobá na iný dom, ktorý pred rokom a pol skutočne prežil lesný požiar. Tento dom sa stal slávnym po tom, čo zostal neporušený počas ničivých požiarov, ktoré sa v auguste 2023 prehnali havajským mestom Lahaina. Vďaka renovácii, ktorá sa uskutočnila krátko pred katastrofou, bol dom odolný voči ohňu a v požiari nezhorel.
Patrick Fallon, ktorý v tom čase fotografoval túto stavbu v Lahaine z rôznych uhlov, sa domnieva, že umelá inteligencia, ktorá vytvorila údajný obraz „zázračného“ domu v Los Angeles, sa mohla inšpirovať práve jeho fotografiami (archív).
„Zdá sa mi, že to vyzerá ako kópia domu s červenou strechou v Lahaine vygenerovaná umelou inteligenciou, ale umiestnená v štvrti, ktorá v tomto prípade nie je pri vode,“ povedal pre AFP.
Fotografiu z Havaja nájdeme v niektorých príspevkoch vedľa predmetného umelo vytvoreného obrázku, akoby so zámerom ilustrovať iný uhol pohľadu na rovnaký dom. Dom na Havaji sa však na rozdiel od toho na obrázku nachádza pri vode.
Táto snímka bola vo väčšej miere používaná aj v iných príspevkoch, ktoré ho nepravdivo spájajú s požiarmi v Los Angeles. Agentúra AFP už v angličtine uverejnila factcheckingový článok, zaoberajúci sa prípadmi vytrhnutia fotografie havajského domu z kontextu (archív).
Krátka prestávka od silných vetrov šíriacich požiare
Po takmer dvoch týždňoch ničivých lesných požiarov nastalo počas víkendu 18.-19. januára 2025 utlmenie silného vetra, ktoré poskytlo hasičom bojujúcim s plameňmi v Los Angeles určitú úľavu (archív). Od pondelka 20. januára v súlade s varovaním meteorológov sa však silný vietor do oblasti opäť vrátil (archív).
Škody spôsobené plameňmi v Losa Angeles sú rozsiahle: do 22. januára 2025 si požiare vyžiadali najmenej 28 obetí. Celé štvrte ľahli popolom. Tisíce obyvateľov sú vysídlené a desiatky ľudí naďalej nezvestné (archív).
Požiare zatiaľ spálili viac ako 16 000 hektárov územia – plochu takmer takú veľkú ako Washington DC – a mohli by sa stať najnákladnejšími lesnými požiarmi v histórii USA, pričom škody sa zatiaľ odhadujú na 275 miliárd dolárov (archív).
Prírodná katastrofa spôsobila výskyt množstva rôznych dezinformácií, ktoré zneužívajú emócie tradične spôsobené výskytom mimoriadnych udalostí. Agentúra AFP už vyvrátila množstvo nepravdivých informácií súvisiacich s touto tragédiou v slovenčine, češtine či angličtine.
Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?
Kontaktujte nás