Z kontextu vytrhnuté video lodnej elektrárne nedokazuje, že HAARP spôsobil záplavy v Španielsku

Španielsky región Valencia sa stále spamätáva z ničivých dažďov a povodní, ktoré si koncom októbra 2024 vyžiadali stovky mŕtvych. V tejto súvislosti sa na sociálnych sieťach objavili videá v rôznych jazykoch, ktoré nepravdivo tvrdia, že pri pobreží tohto prístavu bola v čase katastrofy spozorovaná loď. Podľa používateľov sociálnych sietí malo toto plavidlo manipulovať s počasím. Niektoré príspevky priamo spájali loď s americkým výskumným programom HAARP. Agentúra AFP však zistila, že video nebolo natočené v blízkosti Valencie ani tesne pred povodňami. A vedci opakovane vysvetľovali, že program HAARP, ktorý vysiela signály v ionosfére ďaleko nad nami, nemôže spôsobiť prírodné katastrofy, ako sú zemetrasenia a záplavy.  

„Záhadná loď videná blízko Valencie niekoľko dní pred výbuchom meteorologickej bomby... Jej oficiálnym účelom je byť plávajúcou elektrárňou, ale s takým zdrojom energie je možné všetko," tvrdí tento príspevok z 2. novembra 2024, ktorý bol na Facebooku zdieľaný destiatky ráz a videlo ho vyše 5000 užívateľov. Na priloženom videu bolo vidieť nákladnú loď s tuctom komínov a stožiarov vysokého napätia na palube.

Podobný príspevok sa šíril aj na Telegrame, kde ho zhliadlo vyše 12 000 používateľov. 

Podobne ako na Telegrame, niektoré príspevky naznačovali, že loď preváža tzv. systém HAARP, aby v Španielsku spustil „klimatický útok".

Image
Snímky nepravdivých príspevkov vyhotovené 20. novembra 2024

Podobné tvrdenie obsahujúce rovnaké video a niekedy i video ďalšieho podobného plavidla sa šírilo aj v iných jazykoch, vrátane gréčtinyfrancúzštiny,  španielčiny či češtiny.

Podľa zistení AFP však tieto videá nezobrazujú plavidlá pri španielskom pobreží v čase záplav.

Naopak, agentúra AFP zistila, že jedno z plavidiel bolo v čase záplav pri pobreží Ghany. Analýza druhého videa -- ktoré bolo zdieľané na slovenských sociálnych sieťach -- dokázala, že druhé plavidlo sa v septembri 2024 nachádzalo v blízkosti ostrova Gran Canaria. Pokiaľ ide o výskumný program HAARP, ten nie je schopný ovplyvňovať počasie ani spôsobovať búrky.

Smrť a ničivé záplavy

Dňa 29. októbra 2024 zasiahli región Valencia prívalové dažde (archív), ktoré spôsobili smrteľné záplavy, nevyčísliteľné škody a vyžiadali si 223 mŕtvych. Španielska vláda vyčlenila na obnovu zničeného regiónu balík pomoci vo výške 10,6 miliardy eur.

Podľa World Weather Attribution (WWA), medzinárodnej skupiny vedcov, ktorí skúmajú úlohu klimatických zmien v extrémnych poveternostných udalostiach, boli ničivé lejaky a záplavy vo Valencii 29. októbra 2024 o 12% silnejšie a dvakrát pravdepodobnejšie ako v období pred zmenou klímy. WWA nepreukázala priamu súvislosť medzi touto udalosťou a zmenou klímy, ale uviedla, že je „veľmi pravdepodobná“.

Podľa Medzivládneho panelu OSN pre zmenu klímy (IPCC) sa v dôsledku zmeny klímy spôsobenej človekom zvýšila pravdepodobnosť a závažnosť extrémnych poveternostných javov, ktoré spôsobujú povodne a suchá s ďalekosiahlymi následkami.

Image
Obyvatelia Valencie prechádzajú okolo nahromadených áut po smrtiacich záplavách v mestskej časti De La Torre 30. októbra 2024. (AFP / Manaure QUINTERO)

Odborníci pre agentúru AFP uviedli, že najsmrteľnejšie záplavy v Španielsku za poslednú generáciu sú spôsobené silnými búrkami, ku ktorým prispieva globálne otepľovanie a zlé územné plánovanie.

Loď sa nenachádzala v blízkosti Španielska

Pokiaľ ide o najvirálnejší príspevok v slovenčine z 2. novembra 2024, zverejnené video sa nám podarilo nájsť pomocou reverzného vyhľadávania. Bolo zverejnené už 25. septembra 2024, teda dávno pred povodňami vo Valencii, na TikTokovom účte s názvom „restorantepuntomarino“ (archív tu a tu).

Na videu je počuť hlas hovoriaci v španielčine: „Elektráreň na mori. Táto loď dorazila v stredu plná antén“. Nie je tam žiadna zmienka o HAARP ani o ničom, čo by súviselo s počasím.

Ďalšie video na tom istom účte (archív) ukazuje reštauráciu s názvom „Punto Marino“, ktorú možno nájsť na ostrove Gran Canaria pomocou vyhľadávača Google Maps.

To znamená, že loď by sa mala nachádzať pri Kanárskych ostrovoch v Atlantiku, a nie pri pobreží Valencie v Stredozemnom mori.

Okrem toho podľa článku uverejneného v španielskom médiu La Provincia elektrárenská loď Karadeniz Onur Sultan skutočne zastavila v prístave Las Palmas de Gran Canaria 26. septembra 2024. Noviny uverejnili fotografie a video lode, ktoré sa veľmi podobá na to z videí zdieľaných na Facebooku a TikToku.

Image
Snímok obrazovky z článku v La Provincia vyhotovený 7. novembra 2024

Podľa vyhľadávania na webovej stránke Marine Traffic na sledovanie lodí bola loď Karadeniz Powership Onur Sultan naposledy videná v Marmarskom mori. Onur Sultan je „špeciálne plavidlo“, ktoré sa v súčasnosti plaví pod vlajkou Libérie.

Posledná zaznamenaná plavba lode ukázala, že sa plaví z Maputa v Mozambiku, odkiaľ vyplávala 9. augusta 2024, do Tuzly v Turecku, kam dorazila 16. októbra 2024. Odvtedy nie je zaznamenaná žiadna ďalšia cesta.

Plávajúce elektrárne

Video zdieľané v iných jazykoch ukazuje loď Osman Kahn, ktorá kotví v Ghane už viac ako päť rokov.

Rozšírené vyhľadávanie v službe Google ukázalo, že obe lode viditeľné na videách zdieľaných spolu s nepravdivými tvrdeniami patria tureckému prevádzkovateľovi elektrární, spoločnosti Karpowership. Podľa webovej stránky spoločnosti, táto vlastní 40 elektrárenských lodí, ktoré vyrábajú elektrickú energiu vo viacerých afrických a juhoamerických krajinách (archivované tu). Napríklad plavidlá „triedy Khan“ sú schopné vyrábať 415 až 470 megawattov (MW) elektrickej energie (archivované tu).

Agentúra AFP sa obrátila na spoločnosť Karpowership so žiadosťou o komentár, ale do uverejnenia článku nedostala žiadnu odpoveď.

Lamis Aljounaidi, energetická ekonómka a inžinierka, ktorá vedie spoločnosť Paris Infrastructure Advisory, vysvetlila, že powership je mobilná elektráreň pripravená na použitie, nainštalovaná na lodi, ktorú možno pripojiť k miestnej elektrickej sieti a zásobovať palivom.

„Na rozdiel od konvenčných elektrární, ktorých výstavba trvá niekoľko mesiacov a ktoré sa nedajú ľahko demontovať, powership umožňuje núdzové nasadenie kapacity na výrobu energie, ktorá reaguje na okamžité potreby dodávok,“ vysvetlila agentúre AFP v e-maile z 5. novembra 2024.

Tieto elektrárne, ktoré fungujú buď na naftu, alebo na zemný plyn, sa „často používajú v kontextoch, kde sú inštitucionálne a finančné kapacity obmedzené, čo sťažuje vývoj udržateľnejších riešení“, uviedla.

„Zariadenia na núdzovú výrobu elektrickej energie, ako sú powershipy, sú vo všeobecnosti drahšie, a preto menej rozšírené ako konvenčná výrobná infraštruktúra, a nachádzajú sa najmä v krajinách s krehkou správou vecí verejných alebo finančnými ťažkosťami, ktoré nemajú zdroje alebo záruky na financovanie projektov konvenčnej infraštruktúry,“ uviedla expertka.

Môžu byť nasadené aj po prírodných katastrofách, keď je poškodená existujúca elektrická infraštruktúra.

Podľa Aljounaidi je spoločnosť Karpowership jedným z popredných hráčov v nasadzovaní núdzových elektrární tohto typu a pôsobí vo viacerých afrických krajinách.

V minulosti bolo využívanie lodí ako plávajúcich elektrární pomerne bežné. Napríklad v roku 1929 sa americká lietadlová loď USS Lexington mesiac používala ako núdzová elektráreň pre prístav Tacoma v štáte Washington. Existovali aj jadrové projekty. Plávajúca jadrová elektráreň MH-1A dodávala energiu Panamskému prieplavu, ale v roku 2019 bola demontovaná.

HAARP nemôže ovplyvňovať počasie

Program HAARP (High-frequency Active Aurora Research Program), ktorý bol spustený v roku 1990 (archív), sa zameriava na štúdium vlastností a správania ionosféry, ktorá je podľa NASA hornou vrstvou zemskej atmosféry a stretáva sa s počiatkom vesmíru.

HAARP vznikol v roku 1990 z iniciatívy amerického Kongresu a od roku 2015 ho prevádzkuje univerzita v Alaska-Fairbanks.

Tento výskumný projekt je už niekoľko rokov predmetom konšpiračných teórií o manipulácii počasia a vyvolávaní zemetrasení. Agentúra AFP už vyvrátila tvrdenia, že HAARP spôsobil zemetrasenie v Turecku alebo nedávne povodne v Českej republike.

Podľa programu HAARP rádiové vlny vysielané vysielačom nie sú absorbované troposférou, teda tou časťou atmosféry, ktorá vytvára počasie. „Keďže nedochádza k interakcii, nie je možné ovládať počasie,“ uvádza sa na webovej stránke.

V predchádzajúcom článku agentúry AFP v gréčtine profesor Stanfordskej univerzity Umran S. Inan povedal, že ohrev ionosféry spôsobený HAARP je „takmer miliónkrát menší ako ohrev spôsobený bleskom“.

„Vzhľadom na to, že na našej planéte je v každom okamihu približne 2 000 aktívnych búrok a že blesky udrú do Zeme v priemere 50- až 60-krát každú sekundu, je absolútne smiešne hovoriť o akomkoľvek vplyve HAARP na poveternostné podmienky alebo zemetrasenia,“ uviedol Inan v e-maile pre AFP dňa 24. apríla 2024.

Súhlasil s ním aj Morris B.Cohen, profesor na univerzite v Georgii v USA, ktorý povedal, že „HAARP nie je ani zďaleka schopný kontrolovať počasie“.

„V najlepšom prípade je HAARP ako strčiť prst do veľkej rieky a pozorovať, ako voda tečie. Podľa týchto konšpiračných teórií by strčenie prsta do rieky spôsobilo obrovské záplavy, čo je samozrejme smiešne,“ napísal Cohen v e-maile 24. apríla 2024.

Hélène Galiègue, profesorka a výskumníčka v oblasti elektromagnetizmu a antén na francúzskej Národnej škole civilného letectva (ENAC), vysvetlila, že troposféra, v ktorej prebiehajú klimatické a meteorologické javy, nie je nijako ovplyvnená vysokofrekvenčnými vlnami, s ktorými pracuje projekt HAARP. Preto vraj „neexistuje žiadne riziko, že by tieto vlny nejakým spôsobom zmenili klímu“.

„Ohrev častíc v ionosfére spôsobený HAARP je extrémne lokalizovaný a mimoriadne malý v porovnaní so všetkými ostatnými javmi, ktoré ovplyvňujú pohyb častíc v ionosfére, ako je napríklad magnetické pole Zeme. Podobne ako keď hodíte zrnko piesku do rieky, malý vplyv zrnka piesku na vodu bude po niekoľkých sekundách neviditeľný,“ napísala v e-maile z 2. mája 2024.

Agentúra AFP už vyvrátila viacero nepravdivých tvrdení o zmene klímy. Zoznam týchto článkov v angličtine nájdete tu, a v slovenčine tu.

Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?

Kontaktujte nás