Vykázal čínsky minister nemeckú šéfku diplomacie? Video pochádza z tlačovej konferencie v roku 2023

Začiatkom decembra 2024 sa ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková stretla so svojím čínskym náprotivkom v Pekingu. Krátko nato sa na sociálnych sieťach objavilo video, na ktorom ju údajne vyhodili zo spoločnej tlačovej konferencie. Zábery však pochádzali z jej návštevy v roku 2023 a ani vtedy jej dvere ukázané neboli. Počas jej ostatnej návštevy nebolo v pláne žiadne spoločné vyhlásenie.

Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková počas svojej návštevy Pekingu začiatkom decembra 2024 vyzvala Čínu, aby konštruktívne prispela k ukončeniu vojny na Ukrajine. Krátko po jej ceste sa na sociálnych sieťach začalo šíriť video, ktoré má dokazovať, že jej čínsky náprotivok ministerku „chladne odkopol“ a ukázal jej dvere.

"Počas tlačovky sa arogantne a povýšenecky pustila do tvrdej kritiky čínskeho vedenia a začala poučovať Číňanov o tom, ako by sa Čína mala správať k Rusku. Je reč bola prerušená, tlačovka bola krátko na to zrušená a Baerbockovú chladne vykopli z miestnosti spolu so všetkými nemeckými novinármi," čítame v príspevku na Facebooku s videom, ktoré údajne ukazuje decembrovú návštevu nemeckej ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej. Na Slovensku sa príspevky v rovnakom tóne a s totožným videom dočkali od 3. decembra desiatok zdieľaní a tisícov videní. 

V Nemecku sa video z údajného vykázania šírilo samozrejme najviac. Začiatkom decembra sa tu objavilo na Tiktoku, na Facebooku, X, či Telegrame. Na svojom oficiálnom facebookovom profile ho zdieľala aj okresná pobočka ultra-pravicovej strany Alternatíva pre Nemecko (AfD) v Mayen-Koblenz. V Nemecku video spomenul aj novinár z proruskej webovej stránky „Nachdenkseiten“ počas tlačovej konferencie vlády 4. decembra 2024.

Početných zdieľaní sa dočkali aj príspevky v češtine či maďarčine.

Image
Snímka obrazovky Facebook zavádzajúceho postu zo dňa 11. decembra 2024

Vo videu muž v obleku ukazuje rukou a neskôr prstom na dvere a z miestnosti, kde sa konala tlačová konferencia, vychádza spoločne s Baerbockovou. Video je upravené tak, že sa v ňom objaví nápis v nemčine „Tam sú dvere“ a vztýčený ukazovák muža sa dočká spomaleného záberu a farebného zvýraznenia. Video pôsobí aktuálne, keďže Annalena Baerbocková sa 2. decembra skutočne nachádzala v Číne a konkrétne na návšteve Pekingu. Zdieľané a upravené video však nepochádza z tejto cesty ale z jej minuloročnej návštevy hlavného mesta Číny.

Vyhľadávanie podľa kľúčových slov nás priviedlo k videu stanice Deutsche Welle ako aj k príspevku z účtu X s názvom K!News. Obe pochádzajú ešte z 14. apríla 2023 (archivované tu a tu). Pri sledovaní videa Deutsche Welle si všímame, že scény, ktoré sa začali objavovať na sociálnych sieťach tento december, sa odohrávajú v čase 2:57. Vidíme tak, ako vtedajší a dnes už bývalý čínsky minister zahraničných vecí Čchin Kang žiada Baerbockovú, aby spolu opustili miestnosť, čo nakoniec aj učinia.

Video profilu K!News na platforme X obsahuje logá Associated Press (AP) a K!News, ktoré možno rozpoznať aj v upravených verziách, ktoré sa šíria online v decembri 2024.

Image
Porovnanie videa zdieľaného online v decembri 2024 (vpravo) s nepravdivým obvinením s videom uverejneným v apríli 2023 (vľavo). Ako vidieť vďaka farebným oválom, v pravých rohoch záberov figurujú totožné logá.

Ako prezrádza logo televízie ZDF zo zdieľaných príspevkov, niektoré časti videa obsahujú aj úryvok z jej programu. Nič to však nemení na veci, že všetky záznamy zobrazujú dianie z jednej tlačovej konferencie.

Podľa mediálnych správ bol síce tón počas tejto tlačovej konferencie 14. apríla 2023 chladný, ale zdvorilý. Vyplýva z nich, že súvislosti na opatrenia Číny voči Taiwanu, či na rolu krajiny v rámci vojny na Ukrajine, komunikovali Baerbocková a jej vtedajší náprotivok Čchin Kang zásadne odlišné postoje.

Podobne ako v prípade návštevy Pekingu z roku 2023 existujú vizuálne dôkazy aj o tej z 2. decembra 2024. Pri porovnaní so staršími zábermi je zrejmé, že Baerbocková mala tentoraz o niečo dlhšie vlasy ako aj iné oblečenie ako pred vyše rokom. Najzásadnejším rozdielom je však ten, že na poste čínskeho ministra zahraničných vecí v júli 2023 nahradil Čchin Kanga nový nominant Wang I.

Image
Porovnanie fotografie zo 14. apríla 2023 stretnutia s vtedajším čínskym ministrom zahraničných vecí Čchin Gangom (vľavo; Suo TAKEKUMA / POOL / AFP) a fotografie so súčasným čínskym ministrom zahraničných vecí Wang I z 2. decembra 2024 (vpravo). Farebne sú zvýraznené nielen rozdiely v oblečení a úprave ale predovšekým odlišnú totožnosť osôb. AFP: 9. decembra 2024

Pravdivé nie je ani tvrdenie z postov, že čínska strana zrušila pripravenú spoločnú tlačovku. Na rozdiel od návštevy z apríla 2023 nebola pri tej ostatnej naplánovaná žiadna spoločná tlačová konferencia. Nemecká ministerka zahraničných vecí vystúpila 2. decembra 2024 pred nemeckými novinármi sama (archív).

Hovorca spolkového ministerstva zahraničných vecí Sebastian Fischer označil tvrdenie o zrušení spoločnej tlačovej konferencie za „dezinformáciu“ pri odpovedi novinárovi počas vládnej tlačovej konferencie 4. decembra 2024. V nemčine vysvetlil, že „ešte pred začiatkom cesty“ bolo zrejmé, že „nebude žiadna tlačová konferencia a že ministerka povie veci, ktoré má na srdci, na samostatnej tlačovej konferencii, takpovediac bez svojho čínskeho partnera“.

Hoci rozpory medzi nemeckou a čínskou stranou boli počas ostatnej Baerbockovej návštevy zrejmé, podľa správ nemeckých médií sa atmosféra stretnutia niesla v korektnom a priateľskom duchu. Ani vyhľadávanie kľúčových slov evokujúcich prípadné správy o škandále, opísanom v príspevkoch, neprinieslo žiadne výsledky.

Už v minulosti sa šírili nepravdivé informácie o inauguračnej návšteve Baerbockovej v Pekingu v apríli 2023, podľa ktorých jej čínsky náprotivok odmietol podať ruku. Agentúra AFP toto nepravdivé tvrdenie vyvrátila v nemčine. Iné nepravdivé príspevky spomínali, že čínsky prezident Si Ťin-pching v prejave spomenul meno Baerbockovej po tom, ako ho v septembri 2023 označila za diktátora. Nemeckí fact-checkeri z agentúry AFP vyvrátili aj tieto tvrdenia.

Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?

Kontaktujte nás