Dcéra šéfa WEF na videu nehovorí o nevyhnutných klimatických lockdownoch

  • Tento článok je viac ako rok starý.
  • Uverejnené 16. augusta 2023 o 11:01
  • Aktualizované dňa 16. augusta 2023 o 13:43
  • Článok prečítate za 4 min
  • Autor: AFP Kanada
  • Článok preložil/-a Matus KRCMARIK
V posledných týždňoch sa na sociálnych sieťach šírilo tvrdenie, že dcéra šéfa Svetového ekonomického fóra (WEF) Nicole Schwab presadzuje zavedenie takzvaných „trvalých klimatických lockdownov“. Na videu, ktoré sa objavuje pri týchto príspevkoch, však Schwab nespomína žiadne „lockdowny“, namiesto toho hovorí o svojej predstave, že ochrana prírody by mala mať v ekonomike dôležitejšie postavenie. Falošné tvrdenie je v súlade s inými konšpiračnými teóriami o WEF, ktoré je najviac známe organizovaním každoročného samitu svetových lídrov v Davose.

„Dcéra zakladateľa Svetového ekonomického fóra Klausa Schwaba vystúpila z tieňa a vydala mrazivú hrozbu ľudstvu,“ píše sa v príspevku na Facebooku s desiatkami zdieľaní, ktorý obsahuje video muža anglicky hovoriaceho s úryvkom z prejavu Nicole Schwab. Text príspevku obsahuje tiež údajný citát dcéry šéfa WEF: „Prichádzajú trvalé lockdowny– či sa vám to páči alebo nie.“

V niektorých príspevkoch, ako napríklad v tom, ktorý bol zverejnený Milanom Kováčikom kandidujúcim v predčasných parlamentných voľbách za stranu Kotlebovci – ĽSNS zo 142. miesta, sa priamo na základe videa uvádza, že Klaus a Nicole Schwab presadzujú „klimatické lockdowny“.

Schwab však videu slová, ktoré sú jej pripisované, nevysloví.

Image
Snímka nepravdivého príspevku na Facebooku vyhotovená AFP 15. augusta 2023

Tvrdenie sa šírilo v slovenčine aj na ruskej sociálnej sieti Vkontakte alebo na Telegrame, takisto v češtine, fínčine alebo v angličtine.

Video v slovenskej verzii bolo zverejnené na sieti Rumble a bolo použité v článku z 3. augusta 2023 na webe The People's Voice, ktorého falošné tvrdenia už agentúra AFP viackrát overovala (napríklad tu alebo tu).

Nehovorila o klimatických lockdownoch

Spomínané video v júli 2021 zverejnila organizácia s názvom InTent (archívny odkaz). V popise videa na YouTube (archívny odkaz) InTent uvádza, že natočné bolo vo švajčiarskej obci Yvorne v júni 2020, teda viac ako tri roky pred tým, ako sa začalo šíriť v príspevkoch na sociálnych sieťach v slovenčine.

Na videu Nicole Schwab neodkazuje na takzvané „klimatické lockdowny“. Hovorí o jej pohľade na možnosti, ako by politiky prijímané na obnovu ekonomiky po pandémii koronavírusu mohli pomôcť pri vytváraní udržateľnej ekonomiky.

„Vidím to ako obrovskú príležitosť, aby sme dosiahli veľký reštart a využili tento obrovský tok peňazí – páku, ktorú teraz tvorcovia politík na rozdiel od minulosti majú – na vytvorenie zmeny, ktorá nebude len čiastočná. Aby sme sa mohli v budúcnosti pozrieť dozadu a povedať, že v tejto chvíli sme naozaj začali stavať prírodu do jadra našej ekonomiky,“ hovorí Schwab vo videu.

Hovorca WEF Trevor Chueu agentúre AFP povedal, že Nicole Schwab, ktorá vedie iniciatívu 1T.org presadzujúcu zalesňovanie a venuje sa riešeniam založeným na ochrane prírody, žiadnym spôsobom nehrozila zavedením „klimatických lockdownov“. „Môžeme potvrdiť, že ide o falošnú správu,“ uviedol Chueu v e-maile z 10. augusta 2023.

Kontroverzia okolo Veľkého reštartu

Články a príspevky na sociálnych sieťach sú ďalším príkladom konšpiračných teórií, ktoré sa objavujú okolo Svetového ekonomického fóra.

Vo videu v príspevkoch na sociálnych sieťach v slovenčine Schwab spomína „Veľký reštart“, koncept, ktorý rozbehlo WEF a britský kráľ Karol III.. Jeho cieľom je zmeniť po pandémii covidu globálnu ekonomiku podľa princípov ekonomickej spravodlivosti a udržateľnosti vo vzťahu k životnému prostrediu. „Veľký reštart“ sa však často spomína práve pri konšpiračných teóriách v súvislosti s WEF, podľa nich znamená plán globálnej elity na ovládnutie sveta.

Článok People's Voice spomína tiež tzv. 15-minútové mestá, čo je koncept v urbanistickom plánovaní, podľa ktorého by sa mali mestské štvrte navrhovať tak, aby mali ich obyvatelia dostupné všetky životné potreby do pätnástich minút chôdze alebo jazdy bicyklom. Odborníci pre AFP v minulosti vysvetlili, že cieľom tohto konceptu nie je obmedziť pohyb ľudí, ako to tvrdia zástancovia konšpiračných teórií.

„Hospodársky rast môže mať pozitívny dosah na prírodu. Veľkou súčasťou toho je, samozrejme, regeneratívne poľnohospodárstvo,“ hovorí Schwab v prejave, ktorý sa šíril na sociálnych sieťach, a pýta sa: „Môžeme zo seba vytvoriť generáciu obnovy?“

O konceptoch, ktoré spomína, sa na podujatiach Svetového ekonomického fóra v minulosti diskutovalo. Regeneratívne poľnohospodárstvo sa zameriava na zlepšenie stavu pôdy poškodenej využívaním ťažkých strojov, hnojív a pesticídov. Myšlienka „generácie obnovy“ zas odkazuje na prevažne mladých ľudí aktívnych pri ochrane životného prostredia.

Schwab priznáva, že na dosiahnutie zmeny, ktorú by si priala, bude treba mnoho politickej vôle. Ľudia v biznise sa podľa nej budú musieť zásadne vzdialiť od doterajších postupov a urobiť ťažké rozhodnutia. „Čakajú nás šoky, ale ak to neurobíme teraz, bude to ešte horšie,“ dodáva.

V krátkom úryvku však nespomína podrobnejšie návrhy na presadenie tejto vízie. Agentúra AFP neobjavila dôkaz, že by Nicole Schwab alebo WEF verejne vyzývali na zavedenie „klimatických lockdownov“.

Agentúra AFP sa venovala viacerým nepravdivým tvrdeniam súvisiacim so Svetovým ekonomickým fórom alebo jeho predstaviteľmi, ktoré sa šírili na sociálnych sieťach. V jednom sa napríklad tvrdilo, že organizácie chce, aby umelá inteligencia prepísala Bibliu, v ďalšom zas vraj vyzývala na zabíjanie domácich zvierat.

16. augusta 2023 Doplnenie informácie o tom, že tvrdenie zdieľal Milan Kováčik kandidujúci za stranu Kotlebovci - ĽSNS.

Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?

Kontaktujte nás