
Prenatálny ultrazvuk je pre plod bezpečný a nemôže zmeniť DNA, tvrdia odborníci
- Uverejnené 18. decembra 2024 o 12:51
- Článok prečítate za 11 min
- Autor: Eduard STARKBAUER, AFP Slovensko
Copyright © AFP 2017-2025. Pre akékoľvek komerčné použitie tohto obsahu je nutné predplatenie našich služieb. Viac informácií zistíte tu.
„Ultrazvuk je pre dieťa škodlivý,“ začína tento príspevok na Facebooku z 2. októbra 2024. „Pred ožarovaním má dieťa široký rozsah vnímania sveta a po ultrazvuku sa rozsah dosť zúži a dieťa je akoby zablokované už v maternici,“ uvádza sa v príspevku, ktorý bol zdieľaný viac ako 60-krát.
Tvrdenie, ktoré sa objavilo v slovenčine aj tu alebo tu, obsahuje citát ruského vedca Pjotra Petroviča Garjajeva, ktorý údajne povedal, že ultrazvuk nielen „omračuje telo“ a vytvorí „vlnový prízrak bolesti a strachu“, no dokáže aj manipulovať s DNA. Podľa príspevku už vraj na zemi „dnes neexistujú zdravé deti, pretože všetky (okrem divokých kmeňov) prechádzajú ultrazvukom.“
Ďalší príspevok, ktorý od 6. novembra 2024 videlo viac ako 666-tisíc a zdieľalo 134 používateľov Facebooku, obsahuje video s pohybom dieťaťa v maternici, pričom naznačuje, že na ňom vidíme, ako sa plod počas ultrazvukového vyšetrenia aktívne bráni tým, že si zakrýva tvár a otáča sa.
Tieto tvrdenia sú však nepravdivé. Prenatálny ultrazvuk považujú všetci odborníci, ktorých oslovila agentúra AFP, za bezpečný a dôležitý diagnostický nástroj na určenie zdravia plodu, pričom sa zhodujú aj v tom, že nemôže zmeniť DNA. Najstaršia verzia videozáznamu, ktorú našla agentúra AFP, bola opísaná ako „neuveriteľné zábery zobrazujúce pohyb dieťaťa v maternici“, pričom sa v jej súvislosti nespomína odpor voči ultrazvukovému vyšetreniu. V skutočnosti neexistujú žiadne štúdie o reakciách plodu na ultrazvuk, pretože bez ultrazvuku nie je možné analyzovať, ako vyzerá profil jeho pohybu v čase, uviedol expert.

Ultrazvuk využíva vysokofrekvenčné zvukové vlny na zobrazenie vnútorných orgánov, tkanív a plodu. Prenatálny ultrazvuk je štandardné lekárske vyšetrenie, ktoré lekárom umožňuje vidieť tvar a polohu plodu v maternici počas tehotenstva, sledovať priebeh tehotenstva a odhaliť tak prípadné vývojové abnormality. Jeho cieľom je optimalizovať manažment tehotenstva.
Prenatálny ultrazvuk je bezpečný a dôležitý diagnostický nástroj
„Ultrazvuk je mechanické vlnenie, mimo vnímania ľudského ucha, teda vo vyšších frekvenciách ako počuteľný zvuk - viac ako 20 kHz. Tak ako každé vlnenie má svoje vlastnosti, ktoré sa prejavujú určitým spôsobom a vyjadrujú napr. v mechanickom alebo termickom indexe. Oba tieto parametre sú pri ultrazvuku používanom v medicíne tak nízke, že nemajú na plod žiadny dlhodobý vplyv. Všetky vedecké práce vyvrátili vplyv ultrazvuku na plod,“ uvádza Mikuláš Redecha, prednosta kliniky pre gynekologicko-pôrodnícke oddelenie Nemocnice Bory v e-maile zo 17. decembra 2024.
„Ultrazvuk používaný na vyšetrenie plodu počas tehotenstva embryu ani plodu ani tehotnej žene nijako neškodí. Neboli pozorované žiadne nežiaduce efekty u detí, ktoré boli v maternici vyšetrené ultrazvukom. Tieto deti boli sledované počas niekoľkých rokov po narodení,“ hovorí gynekologička a pôrodníčka Denisa Marcišová z kliniky Norrköping.
Anna Šebová, primárka rádiologického oddelenia Nemocnice Bory, považuje ultrazvukové vyšetrenie za základnú diagnostickú zobrazovaciu metódu v gynekológii a pôrodníctve. „Cieľom diagnostiky je odhaliť chyby vo vývoji plodu a placenty, ktoré by mohli tvoriť riziko pre zdravie matky alebo plodu. Niektoré vývojové vady plodu je možné operovať vnútromaternicovo, ešte pred narodením dieťaťa, čo výrazne zvýši kvalitu života dieťaťa po jeho narodení,“ uviedla 10. decembra 2024 v e-maile pre agentúru AFP.
Podľa webovej stránky Americkej akadémie pôrodníkov a gynekológov má ultrazvuk, vrátane toho prenatálneho, vynikajúce výsledky v oblasti bezpečnosti. „V súčasnosti neexistujú žiadne dôkazy o tom, že by ultrazvuk škodil vyvíjajúcemu sa plodu. Nezistili sa žiadne súvislosti medzi ultrazvukom a vrodenými chybami, rakovinou v detstve alebo vývojovými problémami v neskoršom veku,“ čítame ďalej.
O bezpečnosti vyšetrenia hovorí gynekologička a pôrodníčka Denisa Marcišová. „Ultrazvuk nie je spojený s nežiaducimi maternálnymi, fetálnymi ani neonatálnymi komplikáciami, nespôsobuje zhoršenie fyzického ani neurologického vývoja, nezvyšuje riziko malígnych ochorení počas detstva ani psychiatrických ochorení,“ napísala 10. decembra 2024 v e-maile.
Príspevky na Facebooku majú spoločné to, že odrádzajú ľudí od podstúpenia prenatálneho ultrazvuku. Tie, ktoré naznačujú vplyv ultrazvuku na DNA plodu, tiež naznačujú, že ženy podstupujú prenatálny ultrazvuk len preto, aby sa dozvedeli o pohlaví dieťaťa, pričom ignorujú skutočnosť, že ultrazvuk je v prvom rade zameraný na odhalenie možných anomálií vo vývoji plodu.
Juraj Šimko, prednosta Katedry lekárskej genetiky Slovenskej zdravotníckej univerzity v Bratislave, hovorí: „Ultrazvuk sa pri monitorovaní plodu zameriava hlavne na pátranie po vrodených chybách, na to, či sa plod normálne vyvíja, aký je veľký, ako je v maternici postavený, či je správne vyživovaný atď. Určenie pohlavia je absolútne vedľajšie,“ píše v e-maile z 11. decembra 2024.
Podľa Karla Olivera Kagana, gynekológa a profesora prenatálnej medicíny Univerzitnej nemocnice v nemeckom Tübingene, môže odmietanie ultrazvukových vyšetrení viesť k „neodhaleniu vývojových porúch a rizikových situácií, ako je neodhalenie srdcovej chyby vyžadujúcej si popôrodnú liečbu alebo placenty praevia,“ píše.
Placenta praevia je závažná tehotenská komplikácia. Podľa učebnice Základy gynekológie a pôrodníctva 1 Univerzity Komenského v Bratislave „svojím výskytom výrazne ovplyvňuje morbiditu a mortalitu tak plodu ako aj matky“ a „predstavuje jednu z najzávažnejších príčin vaginálneho krvácania v druhom a treťom trimestri“.
Neexistujú žiadne štúdie o reakciách plodu na ultrazvuk
Virálny reel obsahuje krátke video s postupom známym ako 4D ultrazvuk. Vďaka spätnému vyhľadávaniu videí sme narazili na skoršiu verziu videa, ktorú v roku 2015 zverejnila v príspevku na Facebooku internetová lekárska komunita Meddy Bear s titulkom „4D ultrazvuk. Dieťa videné zvnútra, úžasné video!“ O virálnom videu vtedy médiá informovali ako o „neuveriteľnom zázname, ktorý ukazuje pohyb dieťaťa v maternici“. Vo videu ani v správe v súvisiacich príspevkoch v médiách nenájdeme žiadnu zmienku o nadbytočnosti ultrazvuku ani o reakcii dieťaťa naň.

Virálny zavádzajúci príspevok naznačuje, že plod v tele matky vníma ultrazvukové vyšetrenie a aktívne sa mu bráni. Podľa Anny Šebovej ultrazvuk vysiela zvukové vlny s vlnovou dĺžkou, ktorá je pre ľudské ucho nepočuteľná.
„Prechodom cez tkanivá vytvára bioefekt, ktorý možno rozdeliť na termický a mechanický. Z výskumov na vyvíjajúcich sa zvieracích plodoch vyplýva, že ak sa používa na ultrazvukoch s bezpečnostnými indexami a s minimálnou expozíciou, nemá škodlivý vplyv na vyvíjajúci sa plod,“ vysvetľuje.
Karl Oliver Kagan uvádza, že neexistujú štúdie o tom, či plod v tele matky vníma ultrazvukové vyšetrenie. „Na túto otázku sa nedá odpovedať. Vnímanie by sa mohlo prejaviť napríklad v odlišnom pohybovom správaní. Nie je však možné analyzovať, ako vyzerá pohybový profil v čase bez ultrazvuku,“ povedal. Dodal, že neexistuje ani priamy dôkaz, že plod reaguje na ultrazvuk pohybom.
V tomto prípade nie je rozdiel medzi 2D a 4D ultrazvukom z videa, ktoré je podľa Kagana vytvorené digitálne na princípe animovanej kompozície viacerých 2D zobrazení.
Mikuláš Redecha predpokladá, že plod vníma ultrazvuk rovnako ako dospelý človek pri ultrazvukovom vyšetrení napríklad brušnej dutiny - teda vôbec. „Nepočujeme ho, nevyvoláva bolesť ani iné pocity,“ uvádza.
Prenatálny ultrazvuk nemá žiadny vplyv na DNA plodu
Podľa Karla Olivera Kagana ultrazvukové vyšetrenia počas tehotenstva nemajú žiadny vplyv na DNA matky ani plodu.
Pri dodržiavaní lekárskych predpisov a správnom používaní technológie zvukové vlny počas vyšetrenia nedosahujú frekvenciu, ktorá by priamo menila alebo poškodzovala DNA. Ultrazvukové vyšetrenie je klasifikované ako neionizujúce, čo znamená, že nemá schopnosť ionizovať atómy alebo molekuly, čo je proces, ktorý by mohol potenciálne poškodiť DNA.
Ultrazvukové vlny spôsobujú len mierne zvýšenie teploty tkanív. Pri bežnom používaní diagnostického ultrazvuku je toto zvýšenie zanedbateľné a nespôsobuje poškodenie.
Podľa Petra Celeca, vedúceho Ústavu molekulárnej biomedicíny Univerzity Komenského v Bratislave, v princípe môže ultrazvuková technológia vyvolať zmeny v DNA len pri vysokých frekvenciách, „ale intenzita pri diagnostickom ultrazvukovom vyšetrení je rádovo nižšia. Štúdie jasne preukázali, že vyšetrenie bežným ultrazvukom nemá žiadne negatívne dôsledky,“ vysvetľuje v e-maile z 13. decembra 2024.
Na otázku, či ultrazvuk počas tehotenstva môže mať vplyv na DNA, odpovedal záporne aj Juraj Šimko. „V dávkach a frekvenciách, aké sa používajú pri vyšetrovaní v medicíne, nemôže. Bolo to overené tisíckami pokusov a ultrazvukové vyšetrenie sa považuje za vôbec najbezpečnejšiu zobrazovaciu techniku, ktorá je schopná preniknúť cez tkanivá,“ povedal.
Príspevky, ktoré sa zaoberajú vplyvom ultrazvuku na DNA plodu, citujú ruského vedca Pjotra Petroviča Garjajeva, ktorý v 90. rokoch minulého storočia založil koncept „vlnovej genetiky“. Princípom jeho teórie bol predpoklad, že DNA možno ovplyvňovať a programovať prostredníctvom elektromagnetických a akustických vĺn bez fyzickej manipulácie. Táto koncepcia tvrdí, že genetickú informáciu možno meniť na diaľku bez priameho kontaktu, čo je v rozpore s tradičnými poznatkami genetiky a molekulárnej biológie.
Jeho teória už boli vyvrátená v tomto bosnianskom fact-checkovom článku.
Juraj Šimko konštatuje, že Garjajevove teórie neboli nikdy experimentálne overené ani reprodukované. „Nikdy nedoložil žiadne merania, ktoré by potvrdili jeho výroky, nikdy nepracoval v žiadnom laboratóriu, ktoré by ,vlnové dĺžky DNA' meralo, neuverejnil o tom ani jeden článok v čo i len trochu kritickom vedeckom časopise.“
Zástancovia Garjajevových teórií často argumentujú tým, že ich autor bol členom Ruskej akadémie prírodných vied a Ruskej akadémie lekárskych a technických vied. Avšak ani jedna z nich nie je oficiálnou výskumnou organizáciou a na rozdiel od medzinárodne uznávanej Ruskej akadémie vied nezdružuje len významných vedcov.
Komisia pre boj proti pseudovedám pri Ruskej akadémii vied označila Garajevovu teóriu vlnovej genetiky za pseudovedu. V článku v ich časopise „Na obranu vedy“ z roku 2008 na stranách 102 až 104 jej autori uvádzajú, že Garajevova vlnová teória je „založená na metodologických chybách a úprimnom presvedčení, že stojí na prahu veľkého objavu“. Jeho teórie sú vraj „nepochybne zaujímavé pre odborníkov v oblasti psychológie a filozofie vedy. Pre biológov však jednoducho nespĺňajú minimálne kritériá vedeckej práce“.
WHO aj ministerstvo zdravotníctva odporúčajú prenatálny ultrazvukový skríning
Metaanalýza Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) z roku 2009, ktorá revidovala 61 recenzovaných publikáci, dospela k záveru, že „ultrazvuk v tehotenstve nie je spojený s nepriaznivými výsledkami u matky alebo plodu, s poruchami fyzického alebo neurologického vývoja, so zvýšeným rizikom malígnych ochorení v detstve, s podnormálnou intelektuálnou výkonnosťou alebo duševnými chorobami“.
WHO neodporúča konkrétny počet prenatálnych ultrazvukových vyšetrení pre všetky ženy. Namiesto toho ponúka usmernenia založené na lekárskej nevyhnutnosti. V predpôrodnej príručke WHO odporúča, aby všetky tehotné ženy absolvovali ultrazvukové vyšetrenie do 24. týždňa tehotenstva, ktoré „dokáže odhadnúť gestačný vek, zlepšiť detekciu anomálií plodu a viacpočetného tehotenstva, znížiť počet indukcií pôrodu v prípade tehotenstva po termíne a zlepšiť prežívanie tehotenstva u žien“ (archív).
WHO zdôrazňuje, že ultrazvuk sa pri správnom používaní považuje za bezpečný postup počas tehotenstva, pretože na rozdiel od röntgenového žiarenia alebo počítačovej tomografie používa neionizujúce zvukové vlny. Hoci WHO považuje ultrazvuk za bezpečný, odporúča, aby sa jeho používanie obmedzilo na nevyhnutné minimum. Razí princíp eliminácie zbytočných ultrazvukových vyšetrení a presadzuje zameranie sa na opodstatnené vyšetrenia na základe individuálnych rizikových faktorov.
„Pravidlo znie: tak často, ako je to potrebné, a zároveň tak málo, ako je to možné,“ hovorí Karl Oliver Kagan o frekvencii vyšetrení. „Keďže však ultrazvuk nemá žiadne nepriaznivé účinky, neexistuje žiadny maximálny počet vyšetrení,“ dodal.
Nandini Raghuramanová, odborníčka na materno-fetálnu medicínu z Katedry pôrodníctva a gynekológie Washingtonskej univerzity, ktorú agentúra AFP oslovila, pri fact-checkingu tvrdení o bezpečnosti ultrazvuku v roku 2021, má na frekvenciu ultrazvukových vyšetrení rovnaký názor. „Vo všeobecnosti platí, že tak ako všetky veci v medicíne, aj ultrazvuk by mal byť vyhradený pre prípady, keď je jednoznačne potrebný,“ povedala.
Ministerstvo zdravotníctva SR v brožúre o prenatálnej starostlivosti pre všetky matky odporúča prvé ultrazvukové vyšetrenie v 6. alebo 7. týždni na potvrdenie vitality a uloženia plodu. Druhé vyšetrenie sa podľa odporúčaní uskutočňuje okolo 11. až 13. týždňa tehotenstva. Jeho cieľom je odhaliť závažné vrodené vývojové chyby plodu a určiť správny termín pôrodu. Sleduje sa tiež vitalita plodu a činnosť srdca a posudzuje sa prípadné podozrenie na Downov syndróm.

Tretí ultrazvuk sa štandardne vykonáva medzi 20. a 22. týždňom tehotenstva a zisťuje, či sa všetky orgány vyvíjajú správne. Zisťuje tiež rast a vývoj plodu, množstvo plodovej vody a vývoj vnútorných orgánov. Posledný štandardný ultrazvuk sa vykonáva okolo 30. týždňa tehotenstva. Opäť sa kontroluje vývoj a poloha plodu, ako aj množstvo plodovej vody. Všetky slovenské zdravotné poisťovne Dôvera, VšZP aj Union, preplácajú poistenkyniam tri až štyri ultrazvukové vyšetrenia počas tehotenstva (archív tu, tu a tu).
Podľa Mikuláša Redecha môže vnímanie rizika ultrazvuku pre plod vyplývať z toho, že verejnosť je čiastočne informovaná o riziku iných vyšetrovacích metód pre plod. „Röntgenové žiarenie používané pri CT vyšetrení alebo samotné röntgenové vyšetrenie sú pre tehotenstvo rizikovejšie. Aj tieto sa, pri zabezpečení bezpečnosti pre plod a ich nevyhnutnej potrebe, počas tehotnosti môžu v obmedzenej miere použiť,“ uvádza.
Podľa rádiologičky Anny Šebovej platia pre ostatné vyšetrenia v skorých štádiách tehotenstva prísnejšie zásady. „Vyvíjajúce sa dieťa je najcitlivejšie a najzraniteľnejšie medzi 10.-12. týždňom vývoja. Keď sa plodu vyvíjajú orgány, je vhodné sa v tomto období vyhnúť endovaginálnej ultrasonografii, ak to nie je nevyhnutné. Potenciálne škodlivá je dopplerovská pulzná ultrasonografia, ktorá sa ale v skorých vývojových štádiách pri diagnostike plodu nepoužíva“ hovorí.
Medicínske postupy sú častým terčom dezinformácií. Fact-checkeri z agentúry AFP už v minulosti overili tvrdenie, virálne v USA, že prenatálny ultrazvuk spôsobuje „extrémne riziká“. Všetky slovenské fact-checkové články zaoberajúce sa medicínskymi dezinformáciami nájdete tu.
Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?
Kontaktujte nás