Zmanipulovaná fotografia ukazuje hajlujúceho Borisa Johnsona na Ukrajine

  • Tento článok je viac ako rok starý.
  • Uverejnené 18. septembra 2023 o 18:11
  • Článok prečítate za 4 min
  • Autor: Bill MCCARTHY, AFP USA
  • Článok preložil/-a Robert BARCA

Na sociálnych sieťach koluje fotografia, na ktorej bývalý britský premiér Boris Johnson hajluje so zdvihnutou pravicou počas nedávnej návštevy západoukrajinského mesta Ľvov. Fotografia však bola zmanipulovaná; na pôvodnom snímku má Johnson obe ruky pozdĺž tela.

„Boris Johnson sa počas návštevy Ľvova ukázal ako skutočný západný Ukrajinec,“ píše sa v príspevku z 11. septembra 2023 uverejnenom na telegramovom kanáli „SPRÁVY Z FRONTU“.

Súčasťou príspevku je fotografia Borisa Johnsona a troch ďalších ľudí v slávnostných talároch. Bývalý britský premiér a dve ďalšie osoby na fotografii majú zdvihnutú pravicu v nacistickom pozdrave.

Image
Snímka nepravdivého príspevku vyhotovená 18. septembra 2023

Kanál „SPRÁVY Z FRONTU“ je novo vytvoreným slovenským kanálom dezinformačnej siete NewsFront, čo naznačuje skutočnosť, že na tomto kanále sú pravidelne naďalej zdieľané odkazy na novú stránku „sk.news-front.su“, ktorú si dezinformačná sieť nedávno vytvorila na doméne Sovietskeho zväzu. Okrem toho, prepojenie naznačujú aj historické záznamy dostupné na stránke telemetr.io, ktorá poskytuje analytické dáta o jednotlivých telegramových kanáloch: Kanál bol vytvorený 16. augusta 2023 pod menom „NEWS FRONT Slovensko“.

Image
Snímka zo stránky Telemetr.io s históriou kanála SPRÁVY Z FRONTU vyhotovená 18. septembra 2023

V rovnaký deň platforma Telegram zablokovala pôvodné kanály tejto siete, keďže na predstaviteľov tejto siete sa vzťahujú sankcie USA a jej zakladateľ Konstantin Knyrik je od februára 2022 aj na sankčnom zozname Európskej únie. Táto sieť zdieľa dezinformácie a prokremeľskú propagandu v desiatich jazykoch a americké ministerstvo financií ju označuje za „kontrolovanú ruskou FSB“. Jej obsah sme v AFP Fakty vyvracali opakovane, napríklad tu, tu, tu či tu.

Zmanipulovaná fotomontáž s Borisom Johnsonom sa z Telegramu rozšírila s rovnakým alebo obdobným popiskom aj na Facebook, desiatky slovenských používateľov ju šírili napríklad prostredníctvom tohto či tohto príspevku.

Rovnaká fotomontáž sa hojne šírila v angličtine na rôznych platformách vrátane X (predtým Twitter ), Facebooku, TikToku, Telegramu či Truth Social.

Zároveň sa šírila aj v ďalších jazykoch, napríklad v ruštine, poľštine či češtine.

Fotografia však bola zmanipulovaná, čo sa AFP podarilo zistiť pomocou spätného vyhľadávania .

Ukrajinská televízna stanica 24 Kanal zverejnila pôvodnú fotografiu 9. septembra 2023 (archívny odkaz). Johnson na tejto fotografii stojí s rukami pozdĺž tela počas slávnostného ceremoniálu pri príležitosti prevzatia čestného doktorátu na Národnej univerzite Ivana Franka v ukrajinskom Ľvove.

Image
Snímka zo stránky 24tv.ua vyhotovená 13. septembra 2023

Sám bývalý britský premiér zverejnil niekoľko ďalších fotografií z tejto udalosti na X.

Vodoznak na zmanipulovanej verzii fotografie poukazuje na ukrajinskojazyčný účet „Smak“, ktorý ju zverejnil dňa 10. septembra (archivované tu a tu).

Zmanipulovanú fotografiu okrem iných zdieľal na platforme X zdieľal aj bývalý kandidát britskej Brexit Party Jim Ferguson, ktorý ju však neskôr vymazal. Účet „Smak“ v odpovedi na Fergusonov dnes už neexistujúci tweet odhalil, že je autorom zmanipulovanej snímky (archívny odkaz).

„Kámo... spravil som to vo Photoshope,“ znel Smakov komentár.

Na YouTube je tiež k dispozícii záznam z udalosti, z ktorého vyplýva, že Johnson žiadne podobné gesto neurobil (archívny odkaz).

AFP sa podarilo spojiť sa s Johnsonovým hovorcom Rossom Kempsellom, ktorý potvrdil, že politik počas ceremoniálu naozaj nehajloval.

„Samozrejme, že žiadne také gesto neurobil,“ uviedol Kempsell 14. septembra v správe na WhatsAppe. „Táto fotografia je falošná.“

Od začiatku ruskej invázie zaplavujú sociálne siete dezinformácie vykresľujúce Ukrajincov ako „nacistov“ (o niektorých sme písali napríklad tu, tu, tu či tu). Úplný zoznam našich článkov o konflikte na Ukrajine v slovenčine nájdete tu a v angličtine tu.

O ďalších prípadoch zmanipulovaných fotografií s Borisom Johnsonom sme v angličtine písali napríklad tu, tu alebo tu.

Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?

Kontaktujte nás