Muži s nacistickými tetovaniami na pláži v Chorvátsku sú z Maďarska, nie z Ukrajiny
- Tento článok je viac ako rok starý.
- Uverejnené 28. júla 2022 o 11:35
- Článok prečítate za 7 min
- Autor: Marion DAUTRY, AFP Belehrad
- Článok preložil/-a Robert BARCA
Copyright © AFP 2017-2024. Pre akékoľvek komerčné použitie tohto obsahu je nutné predplatenie našich služieb. Viac informácií zistíte tu.
Medzi slovenskými používateľmi sociálnych sietí sa v polovici júla šírili fotografie, na ktorých vidno dvoch mužov spredu a zozadu potetovaných nacistickými symbolmi vrátane hákových krížov či portrétu Hitlera, spoločne s nepravdivými tvrdeniami, že má ísť o ukrajinských utečencov v Chorvátsku.
„Núdzni ukrajinskí utečenci hľadajú humanitárne útočisko v Chorvátsku,“ píše sa v príspevku na Telegrame zo 16. júla 2022. Rovnaký obsah sa šíril aj na Facebooku (tu, tu) či na V Kontakte.
Naši kolegovia, overovatelia faktov v Belehrade, dostali tip o týchto tvrdeniach od jedného skeptického čitateľa a taktiež od Michaela Colborna, výskumníka z Bellingcatu a špecialistu na ukrajinské krajne pravicové hnutie Azov, ktorý poukázal aj na tweet a správu zverejnené 16. júla 2022 chorvátskymi antifašistickými novinami (Antifašistički Vjesnik), v ktorých sa tvrdí, že títo dvaja muži sú v skutočnosti z Maďarska.
Ďalším hľadaním sme identifikovali, že vyšší muž z fotografie je maďarský hudobník, ktorý už niekoľko rokov hrá v krajne pravicovej hudobnej skupine Fehér Törvény. Podľa príspevkov na Telegrame kapela hrala 2. júla 2022 v Chorvátsku. Nižší muž je taktiež spojený s maďarskou neonacistickou hudobnou scénou, čo vyplýva z jeho fotografií na Facebooku.
Nacistické tetovania na chorvátskom pobreží v Rijeke
Ako sa píše aj v príspevku novín Antifašistički Vjesnik, dvaja muži boli odfotografovaní v plážovom bare Morski Prasac v chorvátskej Rijeke. Porovnali sme fotografie baru zverejnené na Google Maps s fotografiami zdieľanými na sociálnych sieťach. Agentúra AFP označila červenou farbou identické stoly a žlté slnečníky:
Po zverejnení fotografií na Twitteri miestna polícia pre chorvátsky Dnevnik uviedla, že 13. júla 2022 dostala online hlásenie o týchto dvoch mužoch a v predmetnom bare vykonala previerku. Potvrdila to taktiež v e-maile agentúre AFP 20. júla 2022.
„Okamžite po oznámení boli na pláž vyslaní policajti, ktorí sa v rozhovore s personálom reštaurácie dozvedeli, že spomínaní muži boli na tejto pláži, ale pred desiatimi dňami,“ napísal hovorca policajného zboru Prímorsko-gorskokotarskej župy a dodal, že „polícia zatiaľ nemá žiadne informácie o ich totožnosti“.
Dvaja muži sú z maďarskej neonacistickej hudobnej scény
Antifašistický denník našiel fotografie vyššieho muža na webovej stránke maďarskej pobočky neonacistickej skupiny Blood and Honour (Krv a česť, pozn. red.). Na fotografii zrejme z roku 2018 je zobrazený s menším počtom tetovaní na tvári, ako hrá na basovú gitaru. Na sebe má tričko s nápisom Blood and Honour.
Blood and Honour je krajne pravicová neonacistická skupina, ktorá vznikla v roku 1987 vo Veľkej Británii a má svoje pobočky v rôznych krajinách vrátane Maďarska a Chorvátska, pričom jej „divízia“ sa nachádza v Rijeke, kde boli obaja muži odfotografovaní.
Americká organizácia Southern Poverty Law Center, ktorá monitoruje extrémistické hnutia, definuje túto skupinu ako „neurčitú medzinárodnú koalíciu rasistických skinheadských gangov“. Podľa projektu Counter Extremism Project „skupina propaguje ideológiu 'white-power' (bielej nadradenosti) prostredníctvom organizácie hudobných festivalov a šírenia nahrávok“.
Podľa správy uverejnenej 3. júla 2022 v skupine Blood and Honour Hungary na Telegrame sa deň predtým v Chorvátsku konal koncert troch kapiel, vrátane jednej s maďarským názvom Fehér Törvény („Biely zákon“, pozn. red.). To sa zhoduje s informáciami od polície uvedenými vyššie.
Z predchádzajúcich správ v telegramovej skupine vyplýva, že toto podujatie sa v Chorvátsku koná každoročne.
Agentúra AFP dohľadala mnoho videí, na ktorých je vyšší muž z FB príspevkov s portrétom Hitlera na chrbte zachytený ako člen hudobnej skupiny (napríklad tu). Objavuje sa aj na prebale albumu vydaného v roku 2020. Na týchto záberoch má na tvári menej tetovaní ako na fotografii z Chorvátska z roku 2022, ale tetovania nad obočím, na krku a symbol čierneho slnka na pravom lakti sú rozpoznateľné.
Na fotografii z roku 2022 ho vidno aj s tetovaním tzv. šípového kríža na pravej nohe. Podľa Anti-Defamation League, organizácie, ktorá bojuje proti antisemitizmu, má tento symbol pôvod z „maďarskej fašistickej politickej strany známej ako Strana šípových krížov, ktorá pôsobila v rokoch 1935-1945“.
Agentúra AFP dohľadala facebookový profil s novšími fotografiami toho istého muža s rovnakými tetovaniami na tvári s menom Kristóf Anka. Na tejto fotografii má oblečené tričko s názvom skupiny Fehér Törvény. Zdieľal aj promo plagát koncertu tejto skupiny v Maďarsku. Podľa dohľadaných informácií hrá aj v ďalšej extrémistickej kapele Hunnia.
Na jeho verejne dostupnom profile nie je nikde zmienka o Ukrajine ani o tom, že by používal ukrajinčinu, iba maďarčinu.
Podľa dohľadaných informácií je Anka členom kapely Fehér Törvény už niekoľko rokov. Podľa videí na Youtube hral v roku 2017 aj s kapelou Fehér Vihar. Podľa špecializovaných hudobných webov, ako napríklad tu a tu, tieto dve kapely vydali piesne len v maďarčine a príležitostne v angličtine.
Fotografie nižšieho muža z nepravdivých príspevkov sme dohľadali na profile s menom Ádám Tóth, ktorého mal používateľ Krisóf Anka v priateľoch. Na tejto fotografii uverejnenej 24. júna 2022 sa objavil na pódiu pred nápisom Fehér Törvény. Na inej fotografii je zachytený v tričku s nápisom „Fehér“.
Niekoľko tetovaní vrátane toho na pravej nohe (červenou), pavučiny na pravom lakti (zelenou), ako aj čiernej šiltovky (modrou) sa zhoduje s tým, aké má muž na fotografii z Chorvátska:
Verejne dostupná časť jeho facebookového profilu je taktiež v maďarčine a nie je na nej zmienka o Ukrajine. V komentároch píše po maďarsky, nie ukrajinsky.
Dvaja muži sa spolu objavili na fotografiách zverejnených na telegramovom kanáli „Aryan Straight Edge Brigade“, ktorý sa vo svojom popise identifikuje ako „nacionalistické hnutie Straight Edge z Maďarska“.
„Hate Edge“ (tiež známy ako NS alebo National Socialist Straight Edge), ktorý propaguje rasistickú myšlienku nadradenosti bielych, je podľa Anti-Defamation League „malou odnožou inak nerasistického hnutia straight edge, ktoré vzniklo z punkovej subkultúry 80. rokov“. Jedným z jeho najčastejších symbolov je „XXX“, čo je aj názov účtu, z ktorého bola správa o zhromaždení v Chorvátsku zdieľaná na telegramovom kanáli Blood and Honour Hungary, a objavuje sa aj na facebookových profiloch oboch mužov.
Ádám Tóth, identifikovateľný podľa okuliarov a tetovania na temene hlavy, sa objavuje aj v tomto videu, ktoré bolo v roku 2020 zverejnené na YouTube kanáli SxE. Má na sebe tričko s nápisom „Árijská straight edge brigáda Maďarsko“.
Podľa neformálnej skupiny AntifaInfo Budapest taktiež ide v tomto prípade o Maďarov, a nie o ukrajinských utečencov.
Kapela Fehér Törvény sa 1. júla 2022 zúčastnila ultrapravicového festivalu v maďarskom meste Velence. Obec neskôr reagovala a podujatie odsúdila s tým, že organizátori nepožiadali o právo festival usporiadať. „Na hudobnom festivale, ktorý sa konal minulý víkend, zazneli neprijateľné, nenávistné, protikomunitné texty (...) vyvoláva oprávnené pobúrenie, keď v našom meste zaznievajú rasistické a nacistické texty. V našej krajine sa nenávistné prejavy voči širokej verejnosti a podnecovanie k násiliu proti komunite trestajú podľa Trestného zákona,“ uviedla obec na svojej facebookovej stránke.
Od invázie Ruska na Ukrajinu vo februári 2022 sa na sociálnych sieťach šíria nepravdivé informácie, ktoré vykresľujú Ukrajincov a ich politických lídrov ako nacistov (tu alebo tu), a to spôsobom, ktorý pripomína ospravedlnenie vojny zo strany Moskvy. Podľa júlovej správy Európskeho observatória digitálnych médií sú ukrajinskí utečenci, ktorí utiekli pred vojenským konfliktom, jedným z hlavných cieľov dezinformáčných naratívov v Európe.
Tím AFP Fakty v minulosti vyvrátil zmanipulovanú fotografiu ukrajinského prezidenta Zelenského, na ktorej zdanlivo drží dres národnej futbalovej reprezentácie s hákovým krížom či nepravdivé tvrdenie, že muž s nacistickým tetovaním je zástupcom náčelníka kyjevskej polície. Naši nemeckí kolegovia nedávno vyvrátili tvrdenia o fotografiách, na ktorých vraj mali byť ukrajinskí vojnoví zajatci s nacistickými tetovaniami - v skutočnosti išlo o Bielorusov v bieloruskej väznici v meste Mahiľov v roku 2005.
Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?
Kontaktujte nás