Žena na tejto fotografii nie je vojnová utečenkyňa z Ukrajiny

Tisíce slovenských používateľov sociálnych sietí v posledných týždňoch šírili fotografiu ženy s vytetovanými nacistickými symbolmi na predlaktí spoločne s tvrdením, že má ísť o „novú ukrajinskú posilu v českom Kauflande“ v Českej republike. To nie je pravda. Fotografiu vyhotovil pred piatimi rokmi nespokojný zákazník pražského supermarketu a reťazec na jej základe ženu okamžite prepustil. Podľa mnohých článkov z tej doby išlo o Češku, ktorá sa na sociálnych sieťach netajila svojimi sympatiami k nacistickej ideológii. Spoločnosť Kaufland agentúre AFP potvrdila, že fotografia nemá nič spoločné so súčasnou utečeneckou krízou.

„Nová ukrajinská "posila" v kauflande v ČR? ... všimnite si tetovanie na ruke,“ stojí v tomto príspevku z 15. mája 2022 uverejnenom na telegramovom kanáli „InfoVojna - diskusia“, ktorého súčasťou je fotografia predavačky za pokladňou.

Image
Snímka nepravdivého príspevku na Telegrame vyhotovená 27. mája 2022

Snímka tohto telegramového príspevku sa v nasledujúcich dňoch a týždňoch virálne rozšírila na Facebooku, kde získala tisíce zdieľaní, napríklad prostredníctvom príspevkov tu, tu či tu.

Image
Snímka nepravdivého FB príspevku vyhotovená 27. mája 2022

Iné príspevky spájajú ženu priamo s ukrajinským práporom Azov, ktorý bol v minulosti spájaný s krajne pravicovou ideológiou.

Odkedy Rusko 24. februára 2022 čiastočne zdôvodnilo svoju inváziu na Ukrajinu potrebou jej „denacifikácie“, na sociálnych sieťach sa objavila vlna nepravdivých tvrdení, ktoré sa snažia spájať Ukrajincov s nacistickou ideológiou.

Fotografia z roku 2017

Pomocou spätného vyhľadávania obrázkov sa agentúre AFP podarilo rýchlo zistiť, že pôvodná fotografia bola zhotovená na jar 2017. Podľa mnohých článkov z danej doby (tu, tu, tu, tu) bola na fotografii česká brigádnička Miriam, ktorá v Kauflande pracovala len krátko. Na predlaktí mala okrem hákového kríža vytetovanú aj bránu do koncentračného tábora či muža so zdvihnutou pravicou.

Potom ako ju nespokojný návštevník odfotil a fotografiu zverejnil na sociálnych sieťach, sa táto fotografia stala virálnou a spoločnosť Kaufland s ňou okamžite rozviazala pracovný pomer. Reťazec vtedy dokonca zvažoval právne kroky.

Image
Snímka FB príspevku spoločnosti Kaufland v Českej republike z apríla 2017 vyhotovená 27. mája 2022

Skutočnosť, že fotografia nijak nesúvisí so súčasnou vojnou na Ukrajine, potvrdil pre AFP obchodný reťazec.

„Jedná sa o päť rokov starý prípad, ktorý považujeme za uzavretý,“ uviedla nám 27. mája 2022 v e-maile hovorkyňa spoločnosti Kaufland Renata Maierl. Maierl dodala, že „boli prijaté opatrenia, aby sa podobné prípady neopakovali“.

Žena na sociálnych sieťach neskrývala svoje sympatie k nacizmu

Podľa správ z roku 2017 mala žena z fotografie krstné meno Miriam. Žiadne z médií síce priamo neuviedlo jej národnosť, ale podľa mnohých článkov z tej doby sa žena na sociálnych sieťach vyjadrovala po česky, bola fanúšičkou kontroverznej rockovej skupiny Ortel či pražského futbalového klubu AC Sparta a netajila sa sympatiami ku krajne pravicovej ideológii a rasistickým názorom.

Podľa portálu extra.cz na svojom vtedajšom facebookovom profile v tom čase zdieľala fotografie, na ktorých mala oblečené tričko so symbolikou Ku-Klux-Klanu, hajlujúcich ľudí či fotografie seba samej s nápismi „skinhead“. Podľa iného článku si po incidente v Kauflande nechala hákový kríž na predlaktí pretetovať na hlavu koňa.

Ruská propaganda proti „fašizmu“ na Ukrajine

Vykresľovanie ukrajinských utečencov ako prívržencov nacistickej ideológie zapadá do prokremeľskej propagandy, ktorá ruskú inváziu na Ukrajinu ospravedlňuje potrebou jej „demilitarizácie a de-nacifikácie“.

Proruská propaganda mieša skutočné obrázky s falošnými (napríklad túto sfalšovanú fotografiu ukrajinského prezidenta Zelenského držiaceho futbalový dres s hákovým krížom), prekrúca súvislosti a kontext pri skutočných záberoch (tu, tu) či falošne prezentuje skutočných neonacistov ako predstaviteľov ukrajinského štátu.

O snahách dezinformátorov podnecovať protiutečenecké nálady sme písali už mnohokrát, napríklad tu, tu, tu a tu. Zoznam všetkých našich článkov týkajúcich sa vojny na Ukrajine nájdete tu a úplný zoznam v angličtine tu.

Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?

Kontaktujte nás