Toto video nebolo natočené na hranici USA, zachytáva protest na izraelsko-libanonskej hranici

  • Tento článok je viac ako rok starý.
  • Uverejnené 5. januára 2023 o 17:26
  • Článok prečítate za 5 min
  • Autor: Robert BARCA, AFP Slovensko
Video, ktoré sa v decembri objavilo na slovenských kanáloch sociálnych sietí, zachytáva protest na izraelsko-libanonskej hranici. Nepravdivé príspevky však tvrdia, že má vraj ukazovať „inváziu migrantov“ na hranici s USA. Na základe prvkov viditeľných vo videu sme miesto vyhotovenia videa geolokalizovali do obce Adaisseh v južnom Libanone, hneď vedľa hraničného múru. Zábery boli s najväčšou pravdepodobnosťou natočené počas série protestov v tejto oblasti v polovici mája 2021.

13. decembra 2022 slovenská facebooková stránka Blog investigatívnej žurnalistiky zdieľala video, na ktorom viacero demonštrantov vylieza na betónový múr a povzbudzuje ich pritom dav ľudí.

„Nie toto nie sú zábery z filmu World War Z ale invázia migrantov na hranici USA,“ píše sa v popise videa, čím autor príspevku spája obsah s problematikou nelegálneho prekračovania hraníc medzi USA a Mexikom a naznačuje, že video bolo natočené len nedávno. Video tiež obsahuje nesúvisiacu zvukovú stopu hlasu muža, ktorý rozpráva v pandžábčine, juhoázijskom jazyku.

Rovnaké video bolo zdieľané aj na pridruženom kanáli na Telegrame, kde nazbieralo viac ako 3000 pozretí.

Image
Snímka nepravdivého príspevku z Telegramu vyhotovená 5. januára 2023

Pri skúmaní pôvodu videa však agentúra AFP Fakty zistila, že video nemá nič spoločné s hranicou s USA a namiesto toho bolo natočené počas protestov na izraelsko-libanonskej hranici, takmer určite v polovici mája 2021. Agentúra AFP tiež geolokalizovala presné miesto, odkiaľ bolo video nahrané, v libanonskej dedine Adaisseh.

Realita: Protest pri hraničnom múre medzi Izraelom a Libanonom

V AFP Fakty sme sa na video pozreli bližšie a pokúsili sa zistiť jeho pôvod.

Najprv sme vykonali reverzné vyhľadávanie videí a našli sme alternatívne verzie toho istého videa uverejnené na YouTube tu alebo tu.

Už v týchto verziách môžeme vidieť indície toho, že video pravdepodobne nebolo natočené na hraniciach s USA, keďže si vo videu môžeme všimnúť niekoľko palestínskych vlajok:

Image
Vlajky Palestínskej samosprávy na záberoch z videa označené agentúrou AFP zelenou (hore), snímka palestínskej vlajky z webovej stránky flagid.org (dolu). Vyhotovené 4. januára 2023

Hoci sa nám nepodarilo nájsť pôvodné video, počas hľadania sme narazili aj na fotografie a videá zachytávajúce to isté miesto a udalosť, ale natočené z iných uhlov.

Príkladom je táto fotografia od fotografa agentúry Reuters Aziza Tahera, ktorá je k dispozícii v databáze Alamy. Ako je uvedené v porovnaní nižšie, môžeme vidieť rovnaké prvky, ktoré sú viditeľné aj na videozázname - betónový múr strážiaci hranicu a špecificky vyzerajúci dom na kopci ďalej v pozadí.

Image
The same elements marked with green by AFP on the screenshots from the video (up) and on the screenshot of a Reuters photograph available on the Alamy website (down). Made on 4 January 2023

Rovnaké prvky označené agentúrou AFP zelenou na záberoch z videa (hore) a na snímke fotografie agentúry Reuters dostupnej v databáze Alamy (dolu). Vyhotovené 4. januára 2023

Titulok fotografie znie: „Demonštranti gestikulujú a držia vlajky počas protestu na vyjadrenie solidarity s palestínskym ľudom v dedine Adaisseh pri libanonsko-izraelskej hranici, južný Libanon 15. máj 2021.“

Ďalšími príkladmi vizuálnych záznamov z tej istej udalosti môže byť toto video CNN Arabic, tento tweet od palestínskej tlačovej agentúry Quds News Network alebo fotografie v tomto článku National News, média so sídlom v SAE. Tieto zdroje popisujú tú istú udalosť: protest, ktorý sa konal 15. mája 2021 v libanonskej dedine Adaisseh (alternatívne Odaisseh) na hranici s Izraelom.

Podľa vlastnej agentúrnej správy AFP z tej doby sa protesty konali v následnosti na to, ako deň predtým izraelská paľba zabila 21-ročného člena hnutia Hizballáh Mohamada Kassema Tahana, ktorý sa pokúšal prekročiť hranicu do izraelského mesta Metulla. V dňoch okolo 15. mája sa na hraniciach konalo aj niekoľko ďalších protestov, čo znamená, že video bolo s najväčšou pravdepodobnosťou natočené v tomto období.

Presná geolokalizácia

Pri hľadaní kľúčového slova „Adaisseh“ v našej vlastnej agentúrnej databáze sme našli túto fotografiu, na ktorej vidno rovnakú špecificky vyzerajúcu budovu ako tú, ktorá je viditeľná na pôvodnom videu. Podľa popisu fotografie ju fotograf AFP Jalaa Marey vyhotovil z izraelskej strany hranice.

Image
Snímka vyhotovená 19. februára 2021 z izraelského mesta Metula na severe Izraela zachytáva hranicu na okraji juholibanonskej dediny Adaisseh. ( AFP / JALAA MAREY)

Na základe získaných indícií sme sa snažili určiť presné miesto, kde bolo pôvodné video natočené. Pokúsili sme sa miesto vyhľadať pomocou snímok Street View v mapách Google Maps a databáze Mapillary, ale zistili sme, že oblasť tejto libanonskej dediny nemá v týchto dvoch službách pokrytie pouličnými panoramatickými fotografiami.

Pomocou služby Google Earth, verejne dostupnej databázy satelitných snímok, sme si pozreli snímky pohraničnej oblasti v Adaisseh z vtáčej perspektívy a nakoniec sme našli presné miesto na základe identifikácie klesajúcej cesty hneď vedľa hraničného múru a porovnania topografie a ďalších prvkov viditeľných na videu.

Image
Cesta popri hraničnom múre na libanonskej strane v obci Adaisseh označená zelenými čiarami a oranžové strechy na budove viditeľné označené červenou na fotografii AFP (vľavo) a na snímke webovej stránky Alamy s fotografiou Reuters (vpravo). Vyhotovené 5. januára 2023

Na oboch fotografiách vidíme tú istú budovu s oranžovými škridlovými strechami a cestu, ktorá sa stáča smerom nadol a doprava. Vďaka týmto prvkom sme zistili, že miesto, odkiaľ bolo video natočené, sa nachádza na ceste, ktorá v službe Google Maps nesie názov „Marjaayoun Bint Jbeil Rd“. Na obrázku nižšie sme na snímkach z aplikácie Google Earth farebne označili spomínané prvky a červeným „X“ aj presné miesto, odkiaľ bolo video natočené.

Image
Cesta popri hraničnom múre na libanonskej strane v obci Adaisseh označená zelenými čiarami a prvky budovy za ňou označené červenou farbou viditeľné na snímkach z Google Earth. Miesto záznamu pôvodného videa označeného červeným „X“. Vyhotovené 5. januára 2023

Kliknutím na nasledujúce odkazy si môžete prezrieť aj ďalšie články AFP, v ktorých sme využili metódu geolokalizácie na vyvrátenie falošných príspevkov na sociálnych sieťach: tu, tu, tu, tu alebo tu.

Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?

Kontaktujte nás