Tieto tanky smerujú na vojenské cvičenie na západe Fínska, nie k fínskej hranici s Ruskom

Copyright AFP 2017-2023. Všetky práva vyhradené.

Desiatky užívateľov sociálnej siete Facebook zdieľali začiatkom mája 2022 video, v ktorom na záberoch môžeme vidieť vlak prepravujúci tanky. Text príspevku obsahuje tvrdenie, že má ísť o tanky, ktoré Fínsko posiela ku svojej hranici s Ruskom. Toto tvrdenie je však nepravdivé. Fínska armáda pre AFP potvrdila, že v skutočnosti ide o každoročné cvičenie, ktoré bolo naplánované ešte pred vojnou na Ukrajine. Analýza záberov z videa ukazuje, že tanky sa presúvajú smerom na západ krajiny, čiže opačným smerom než k Rusku.

Video zachytávajúce transport tankov zdieľali začiatkom mája 2022 desiatky užívateľov, napríklad tu a tu.

Vo väčšine príspevkov je video doplnené rovnakým textom v znení: "Fínsko presúva vojenskú techniku k hraniciam s Ruskom. Na železničných súpravách je niekoľko desiatok tankov Leopard, obrnených vozidiel pechoty a iných obrnených vozidiel."

Snímka nepravdivého príspevku na Facebooku vytvorená agentúrou AFP 18. mája 2022

Obdobný príspevok zdieľala na Facebooku aj Lucia Štasselová, poslankyňa Mestského zastupiteľstva v Bratislave.

Video sa šírilo aj prostredníctvom telegramových kanálov "Slovensko NEWS-FRONT.INFO" a "ZEM&VEK", ktoré opakovane zdieľali nepravdivé správy a prokremeľskú propagandu.

Podobné príspevky sa na Facebooku šírili aj v iných jazykoch, napríklad po nemecky, poľsky, fínsky či česky.

V niektorých z príspevkov bol viditeľný aj vodoznak, vďaka ktorému sme video dohľadali aj na kanáli BelVestnik na Telegrame s dátumom publikovania 3. mája 2022, čo je najstaršie publikovaný príspevok, aký sa nám v agentúre AFP podarilo nájsť.

Tvrdenia o presune vojenskej techniky k ruským hraniciam sa objavili aj na ruskojazyčných weboch ako Novostivl a Avia.pro.

Invázia ruských vojsk na Ukrajinu koncom februára 2022 vyvolala vo Švédsku a Fínsku úvahy o vstupe do NATO.

Ruský prezident Vladimir Putin na túto situáciu reagoval 16. mája vyhlásením, že vstup spomínaných krajín do NATO nepredstavuje pre Rusko priamu hrozbu, ale rozšírenie vojenskej infraštruktúry do tejto oblasti môže "vyvolať reakciu". Putin opakovane uvádza rozširovanie NATO na východ ako jeden z dôvodov invázie na Ukrajinu.

Fínsko a Švédsko oficiálne podali žiadosti o vstup do NATO 18. mája 2022. Tento krok privítali viacerí členovia aliancie, vrátane USA, Nemecka, Nórska, Dánska a Poľska. Proti je napríklad Turecko.

Čo je v skutočnosti zachytené na videu?

Vo videu môžeme vidieť vlak, ktorý preváža tanky. Video samotné neobsahuje dátum ani označenie presného miesta, odkiaľ zábery pochádzajú.

Nemecká tlačová agentúra dpa pri overovaní videa uviedla, že videozáznam pochádza z fínskeho mesta Tampere. Agentúre AFP sa podarilo vypátrať konkrétnejšiu lokalitu v severozápadnej časti mesta.

Na videu je okrem iného vedľa koľají vidieť biely bytový dom s dvojitým radom balkónov a červený komín vpravo. Železničnú trať lemuje sivé kovové lešenie.

Snímky z videa šíreného na Facebooku (vľavo) a z Google Street View (vpravo), červené kruhy pridala agentúra AFP 10. mája 2022

Vlak prechádza okolo komína ďalej smerom na západ krajiny - a nie na východ, ako sa uvádza v zavádzajúcich príspevkoch.

Overovaniu videa sa venovali aj tlačové agentúry AP a Reuters a informovala o ňom aj fínska verejnoprávna vysielacia spoločnosť vo fínčine a ruštine. Ako dôvod presunu tankov tieto médiá uvádzajú vojenské cvičenie Arrow 22. Fotografie agentúry AFP zo 4. mája zachytávajú priebeh vojenského cvičenia v meste Niinisalo na západe Fínska. O deň neskôr boli publikované aj na Twitterovom účte agentúry. Na cvičení sa zúčastnili divízie zo Spojeného kráľovstva, Lotyšska, Estónska a USA.

Veli-Pekka Kivimäki z americkej Johns Hopkins Krieger School, ktorý je odborník na problematiku vyhľadávania informácií z otvorených zdrojov, zverejnil 3. mája na Twitteri správu: "Ak uvidíte video tankov, ktoré sú prevážané po železnici vo Fínsku, je to preto, že sa tam koná pravidelné, ohlásené tankové cvičenie. (Arrow 22)." Citoval pritom tweet fínskej armády z 2. mája 2022 oznamujúci zahájenie vojenského cvičenia a obsahujúci fotografie s tankami umiestnenými na vlaku.

Každoročné vojenské cvičenie bolo naplánované pred inváziou na Ukrajinu

Agentúra AFP zaslala video z príspevkov Fínskym ozbrojeným silám a spýtala sa na tvrdenia v FB príspevkoch.

Hovorca ozbrojených síl Henrik Gahmberg 10. mája 2022 pre AFP napísal: "Prepravované tanky na videu sú na ceste na prebiehajúce cvičenie Arrow 22. Arrow je každoročné technické cvičenie, avšak od roku 2019 sa nekonalo kvôli pandémii Covidu-19." Ďalej dodal: "Bolo naplánované dávno pred vojnou na Ukrajine a nemá s ňou nič spoločné!"

Agentúra AFP našla dôkazy o tom, že sa takéto cvičenie skutočne koná každoročne. Fínska armáda v tlačovej správe (vo fínčine) oznámila, že cvičenie "Arrow 19" sa malo v roku 2019 uskutočniť v termíne 6. - 17. mája. O cvičení vtedy informovali medzinárodné i fínske médiá (tu, tu a tu). Cvičenie sa uskutočnilo aj v rokoch 2018 a 2017.

V tlačovej správe fínskej armády zo 14. apríla 2022 sa uvádza, že na tohtoročnom cvičení sa má zúčastniť približne 3400 vojakov a 450 vojenských vozidiel. Časti jednotiek by sa mali presunúť do mesta Niinisalo a susedného Kankaanpää v období od 26. apríla do 2. mája. Obe miesta sa nachádzajú severozápadne od Tampere, ďaleko od ruských hraníc. "Pásové vozidlá budú do výcvikového priestoru prepravované železničnými transportérmi a transportérmi na prepravu techniky. Na ceste môžu transporty spomaliť dopravu a občas spôsobiť dopravné zápchy," dodalo.

Gahmberg sa k videu vyjadril nasledovne: "Tanky boli prevezené z obrnenej brigády v Parole pri Hämeenlinne na výcvikovú strelnicu Niinisalo pri meste Kankaanpää." Parola sa nachádza juhovýchodne od mesta Tampere. Podľa Google Maps vedie trasa vlaku cez Tampere a smerom preč od ruských hraníc, ktoré sú vzdialené približne 270 kilometrov od miesta, ktoré je zachytené na videu.

Gahmberg pre AFP ďalej píše: "K ruským hraniciam sa neuskutočnili žiadne presuny materiálu! Fínsko nie je bezprostredne vojensky ohrozené."

Fínska Národná asociácia pre obranný výcvik MPK vo videoreportáži agentúry AFP uviedla, že v týždňoch, ktoré nasledovali po ruskej invázii na Ukrajinu sa zvýšil záujem o dobrovoľný vojenský výcvik v krajine.

Fínske obranné sily majú len približne 13 000 zamestnaných príslušníkov. Krajina s 5,5 miliónov obyvateľov sa môže pochváliť pôsobivým počtom 900 000 záložníkov a vojenskou silou v počte 280 000 vojakov.

Článok preložil/-a
Ukrajinsko-ruský konflikt