Tento záber pochádza z Brazílie, nie z Medžugoria; pôvodné video neobsahuje podobizeň Panny Márie

  • Tento článok je viac ako rok starý.
  • Uverejnené 12. marca 2021 o 17:57
  • Článok prečítate za 5 min
  • Autor: Robert BARCA, AFP Slovensko
Desiatky tisíc používateľov zdieľali príspevok z januára 2021, ktorý vytváral dojem, že spolu s modliacimi sa veriacimi bola v Medžugorí odfotografovaná aj Panna Mária. Záber s modliacimi však pochádza z videa natočeného v apríli 2020 v Brazílii, nie v Bosne, pričom na pozadí pôvodných záberov sa obrázok Panny Márie nenachádza.

Súkromný facebookový profil zdieľal 11. januára 2021 príspevok s fotografiou, na ktorej vidieť na ceste modliacich sa ľudí, pričom v pozadí sa na oblohe nachádza podobizeň Panny Márie. 

Súčasťou príspevku je popis, podľa ktorého sa scéna z fotografie udiala v Medžugorí, tj. na známom pútnickom mieste v obci nachádzajúcej sa v hercegovinskej časti štátu Bosna a Hercegovina. Celý popis príspevku znie: „Medjugorje ❤❤❤Neignorujte to♥ Zdieľajte ďalej♥ vo vašom živote sa stane veľký zázrak♥ Amen! ??Amen????❤❤❤❤?????????????“

Image
Snímka FB príspevku vyhotovená 11. marca 2021

Obrázok zo slovenského profilu zdieľalo v dobe písania článku viac ako 18 500 používateľov Facebooku, a to napriek tomu, že niektorí komentujúci vyjadrili pochybnosti o tom, či obrázok naozaj vznikol v Medžugorí, keďže na ňom vidno palmy. Niektorým tiež prišlo čudné, že „obraz Panny Márie sa nachádza za chrbtami“ modliacich sa ľudí a nie pred nimi.

Image
Image
Snímka komentárov pod FB príspevkom vyhotovená 10. marca 2021

Fotografia však nepochádza z Hercegoviny. Agentúra AFP identifikovala zdroj obrázku k videu, ktoré bolo natočené v meste Americana v Brazílii. Podobizeň Márie bola doplnená v grafickom editore.

Z Brazílie do Bosny a Hercegoviny

Reverzným vyhľadávaním podľa FB obrázka dohľadal tím AFP Fakty video zverejnené na YouTube. Nájdené video je niečo cez 1 minútu dlhé, pričom ukazuje ľudí modliacich sa na ceste.

Pri porovnaní videa a FB obrázku sme zistili, že obrázok naozaj vznikol vystrihnutím jedného záberu z videa.

Image
Porovnanie obrázku z FB príspevku (vľavo) a záberu z YouTube videa (vpravo)

Už z tohto videa je zrejmé, že podobizeň biblickej matky Ježiša Krista bola do zdieľaného obrázku pridaná neskôr pomocou grafického softvéru či aplikácie, keďže sa na staršom videu nenachádza. 

Kde však bolo video natočené? Na geolokáciu predmetného videa sme využili viacero prvkov, ktoré sa objavia videu. 

Ako prvé sme si všimli, že niektorí modliaci sa ľudia držia v rukách vlajky - na začiatku síce vidieť vlajku Izraela, neskôr však aj vlajku São Paulo, jedného z brazílskych štátov, a v závere aj (federálnu) vlajku Brazílie. Tieto referencie na Brazíliu boli prvou indíciou, že scéna sa neodohrala v Medžugorí.

Image
Porovnanie záberu z videa (vľavo) a vlajky jedného z brazílskych štátov na snímke zo stránky flagid.org (vpravo)

Ďalšiu indíciu sme našli, keď sme si všimli, že v 34. sekunde videa je v pozadí vidieť prechádzajúci autobus s výrazným logom. Pri skúmaní zoznamu autobusových dopravcov operujúcich v Brazílii sme narazili na spoločnosť Itamarati. Autobus vo videu na základe vizuálnej podobnosti zrejme patrí do flotily tohto prepravcu, ktorý na svojej stránke uvádza, že je zodpovedný za „väčšinu cestných a prímestských dopravných liniek v severozápadnom regióne São Paulo“.

Image
Vľavo záber z videa, vpravo obrázok stiahnutý z FB stránky Expresso Itamarati S.A.

Poslednou a najdôležitejšou indíciou pre lokalizáciu konkrétneho miesta, na ktorom bolo natočené predmetné video, bol reklamný pútač s logom automobilového výrobcu Ford, ktorý možno vidieť v závere v pozadí videa.

Image
Snímky z videa vyhotovené 11. marca 2021

Na pátranie po predajných miestach výrobcu Ford v brazílskom meste a štáte São Paulo sme použili Google Maps, konkrétne funkciu Street View.

Image
Snímka z Google Maps vyhotovená 12. marca 2021

Metódou pokus-omyl sa nám po niekoľkých nezdaroch podarilo nájsť presné miesto natáčania v 230-tisícovom brazílskom meste Americana neďaleko tzv. Portal de Americana na ulici Avenida Antônio Pinto Duarte.

Neďaleko danej lokácie sa nachádza aj predajňa Ford. Pred ňou stojí reklamný pútač, na ktorom je logo spoločnosti.

Image
Vľavo záber z videa, vpravo snímka z Google Maps

Pri ďalšom hľadaní pomocou kľúčových slov sme našli dlhšiu verziu videa uverejnenú na FB stránke regionálneho portálu Portal de Americana. Nahraté na sociálnu sieť bolo 19. apríla 2020.

S otázkami ohľadne kontextu vzniku videa sme sa obrátili jednak na redakciu Portal de Americana ako aj na úrad starostu mesta Americana (Gabinete do Prefeito, Prefeitura Municipal de Americana), aby sme zistili, z akého dôvodu sa ľudia modlili.

Z tlačového oddelenia mesta sme emailom 12. marca obdržali správu, podľa ktorej bola udalosť iniciatívou náboženských skupín, najmä protestantov: „Modlili sa za obyvateľov mesta. Stalo sa to v apríli na začiatku pandémie Covid-19 v Brazílii, krátko po najhoršom dovtedajšom rekorde.“

Willian Moreira, novinár z Portal de Americana, pre AFP emailom potvrdil, že video bolo skutočne natočené 19. apríla 2020. „Veriaci obyvatelia mesta prosili o liek na Covid-19 a modlili sa za ‘zdravie’ mesta,“ uviedol Moreira pre AFP.

Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?

Kontaktujte nás