Viktor Orbán v prejave neoznámil, že Maďarsko vystupuje z Európskej únie
- Tento článok je viac ako rok starý.
- Uverejnené 12. januára 2023 o 15:32
- Aktualizované dňa 13. januára 2023 o 17:27
- Článok prečítate za 6 min
- Autor: Ede ZABORSZKY, AFP Maďarsko
Copyright © AFP 2017-2025. Pre akékoľvek komerčné použitie tohto obsahu je nutné predplatenie našich služieb. Viac informácií zistíte tu.
Začiatkom januára 2023 sa v mnohých európskych jazykoch vrátane slovenčiny, češtiny, maďarčiny, francúzštiny, gréčtiny, chorvátčiny či nemčiny začalo na sociálnych sieťach virálne šíriť tvrdenie, podľa ktorého sa „Maďarsko rozhodlo vystúpiť z Európskej únie“, pričom oznámiť to mal „Viktor Orbán vo svojom novoročnom príhovore k občanom“. Text bol zdieľaný aj v bulharčine, ale v tejto verzii bolo namiesto bulharského „Евросъюз“ použité ruské slovo „Евросоюз“ („Európska únia“), čo nám naznačilo, že text mohol byť skopírovaný z ruského zdroja.
Vyhľadávaním kľúčových slov v ruskom vyhľadávači Yandex a na Telegrame sme identifikovali tento telegramový príspevok uverejnený 1. januára 2023 o 02:00 SEČ (01:00 GMT) na kanáli satirickej webovej stránky Panorama v ruskom jazyku. Text bol zverejnený aj na webovej stránke Panorama. Tento článok bol archivovaný 1. januára o 01:17 GMT.
Obdobné tvrdenie šíril 5. januára prostredníctvom YouTube aj Martin Jakubec, slovenský zabávač a bývalý neúspešný kandidát na župana BSK a bratislavského primátora, ktorý vo videu povedal: „Viktor Orbán sa v novoročnom príhovore rozhodol, že uskutoční zahájenie vystúpenia Maďarska z Európskej únie.“ Jakubcov obsah sme v minulosti v rámci AFP Fakty opakovane vyhodnotili ako nepravdivý, napríklad tu či tu.
Tvrdenie sa v slovenčine šírilo aj prostredníctvom webu podtatransky-kurier.sk či na ruskej sociálnej sieti V Kontakte.
Na základe údajov z analytického nástroja CrowdTangle sme zistili, že Jakubcovo video šírilo na Facebooku viac ako 660 používateľov, v iných jazykoch bolo však tvrdenie ešte populárnejšie, príspevky na sociálnych sieťach v češtine či chorvátčine nazbierali viac ako 1000 zdieľaní.
V príspevkoch sa uvádza hneď niekoľko nepravdivých tvrdení: napríklad, že Maďarsko zahajuje proces vystúpenia z EÚ okamžite alebo že Orbán túto skutočnosť oznámil počas „novoročného prejavu“. V niektorých sa taktiež nepravdivo uvádza, že maďarský parlament zahájil proces vystúpenia 2. januára. alebo že Maďarsko opustí EÚ do mája 2023.
V Maďarsku sa na Nový rok k národu prihovára prezident, nie premiér
Vo virálnych príspevkoch sa síce tvrdí, že Orbán údajné vystúpenie z EÚ oznámil v „novoročnom prejave“, avšak neexistuje žiadny záznam o tom, že by takýto prejav v tomto roku predniesol. Vyhľadávanie pomocou kľúčových slov v Google a známych maďarských médiách (tu či tu) neprinieslo žiadne výsledky. O takomto drastickom a dôležitom verejnom vyhlásení by sa v Maďarsku a inde intenzívne informovalo.
Verejné prejavy a rozhovory maďarského premiéra sú tiež k dispozícii na internete, „novoročný prejav“ sa však medzi nimi nenachádza. Najnovšie v zozname je vyhlásenie z tlačovej konferencie z 21. decembra, v ktorom sa o žiadnych plánoch na vystúpenie z EÚ nezmieňuje.
V Maďarsku je zvykom, že novoročný prejav prednáša prezident, a nie predseda vlády. Prezidentka Katalin Novák predniesla novoročný prejav, ktorý si môžete prečítať tu. Novák v ňom hovorila o dôležitosti vzájomnej solidarity, nevyslovila nič podobné výrokom z nepravdivých príspevkov. V skutočnosti sa o Európskej únii vôbec nezmienila.
Orbánove deklarované postoje k EÚ
Orbánova vláda sa v posledných rokoch často dostávala do konfliktu s európskymi inšitúciami kvôli obavám Bruselu, že jeho vláda umožnila eróziu právneho štátu a rozmach korupcie. EÚ zmrazila Maďarsku 7,5 miliardy eur finančnej pomoci z plánu obnovy, dokým nebudú zavedené reformy, ktoré by tieto problémy dostatočne reflektovali.
V rozhovore zverejnenom 24. decembra 2022 Orbán povedal, že postoj Bruselu je založený na „hungarofóbii“. Pri inej príležitosti uviedol, že európsky proces posilňovania právneho štátu je podľa neho „vážnym klincom do rakvy EÚ“. Orbán pravidelne používa útočné metafory počas svojich vyhlásení týkajúcich sa EÚ, pričom samity a rokovania pravidelne označuje za „bitky“. Jeho vláda tvrdí, že EÚ ohrozuje národnú suverenitu svojich členov a že ju „treba zastaviť“. Vyhlásil tiež, že by chcel, aby bol Európsky parlament v súčasnej podobe zrušený a nahradený delegátmi národných parlamentov.
Napriek tomu však Orbán a jeho vláda vždy verejne zdôrazňovali, že sú odhodlaní zachovať členstvo v EÚ. Balázs Orbán, politický riaditeľ pracujúci pre Viktora Orbána (nie je jeho príbuzný), dostal 8. januára 2023 v rozhovore otázku, či chce Viktor Orbán vystúpiť z NATO a Európskej únie. Balazs Orbán odpovedal, že „takáto otázka je absurdná a zlomyseľná“.
Hovorca Viktora Orbána Zoltán Kovács 10. januára v e-maile pre agentúru AFP potvrdil, že „obvinenie“, že Maďarsko opúšťa EÚ, je „úplne nepravdivé“.
V septembri 2022 Viktor Orbán sám povedal maďarským poslancom: „Potvrdzujem, že napriek našim sporom s Bruselom si predstavujeme našu budúcnosť v rámci členstva v Únii.“
V databáze Orbánových prejavov za posledné dva roky nenájdeme ani zmienku o tom, že by Maďarsko plánovalo vystúpiť z EÚ. V prejave z roku 2021 povedal: „Nemáme v úmysle vystúpiť [z EÚ]. Nie je také ľahké sa nás zbaviť.“ V rozhovore z 24. októbra 2022 označil rozhodnutie Spojeného kráľovstva opustiť EÚ za „nešťastné“.
Rétorika proti LGBTQ a proti Západu
Podľa falošných príspevkov mal Orbán vo svojom údajnom novoročnom prejave povedať, že jedným z dôvodov odchodu Maďarska z EÚ je, že sme „(b)oli (...) súčasťou európskej rodiny a ukázalo sa, že ide o LGBT rodinu, kde namiesto otca a matky sú rodičia nútení starať sa o dieťa, očíslovaní ako v koncentračnom tábore“.
Hoci sa agentúre AFP nepodarilo nájsť konkrétne tento výrok v žiadnom Orbánovom verejnom vyhlásení, je pravdou, že vo svojich prejavoch často používa jazyk a rétoriku zameranú proti LGBTQ ľuďom. Odsudzuje napríklad takzvanú „LGBTQ propagandu“ a používa slogan „otec je muž, matka je žena“.
Zákon zakazujúci takzvanú „propagáciu homosexuality“ u osôb mladších ako 18 rokov sa stretol s kritikou aj na medzinárodnej úrovni, pričom predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová ho nazvala „hanbou“.
Podľa ďalšej časti falošných príspevkov zdieľaných na sociálnych sieťach chce Orbán, aby Maďarsko vystúpilo z EÚ, pretože blok vraj obmedzuje obchod s krajinami ako Čína, India, Rusko, Irán či Srbsko. Je pravda, že Orbán často kritizuje Západ a hovorí o hľadaní nových spojení na Východe. Maďarsko pod Orbánovým vedením však rozvíjalo užšie vzťahy s krajinami ako Rusko a Čína, čoho dôkazom je napríklad dohoda s Ruskom o rozšírení jadrovej elektrárne v Paksi alebo dohoda o otvorení prvého európskeho kampusu čínskej univerzity Fudan v Budapešti, a to napriek členstvu Maďarska v EÚ.
Prekážky vystúpenia Maďarska z EÚ
V niektorých z príspevkov sa tiež tvrdí, že vystúpenie Maďarska z EÚ bude „dokončené do mája 2023“, ale vystúpenie z EÚ v takom krátkom čase by bolo extrémne náročné.
Po prvé, členstvo v EÚ je zakotvené v maďarskej ústave, ktorá tiež zakazuje referendá o medzinárodných zmluvách. Orbánova vláda by však pomocou svojej dvojtretinovej „super väčšiny“ v parlamente mohla teoreticky zmeniť ústavu a pripraviť si tak cestu k prípadnému „Huxitu“.
V niektorých príspevkoch sa tiež uvádza, že maďarský parlament mal o tejto otázke začať rokovať 2. januára, ale jarné zasadnutie parlamentu v roku 2023 sa začína až 1. februára. V databáze maďarského parlamentu nie je možné nájsť žiadny podobný návrh zákona.
Ak by sa Maďarsko naozaj rozhodlo vystúpiť z EÚ, mohlo by tak urobiť v súlade s Článkom 50 Zmluvy o Európskej únii. To sa doposiaľ stalo len raz, v prípade Spojeného kráľovstva, pričom tento proces trval niekoľko rokov.
Podľa prieskumu inštitútu Median z decembra 2022 78 percent Maďarov buď úplne podporuje (43 percent) alebo skôr podporuje (35 percent) členstvo v EÚ, pričom podľa inštitútu podpora členstva klesla o 10 percentuálnych bodov od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu. V priebehu vojny maďarská vláda opakovane obviňovala EÚ kvôli vysokým cenám energií.
V súčasnosti žiadna významná maďarská politická strana otvorene nepodporuje vystúpenie z EÚ. V roku 2022 pravicový politik János Volner oznámil založenie „Huxit strany“, ktorá sa však nezúčastnila volieb v roku 2022 a odvtedy sa jej nedostalo výraznejšej pozornosti.
13. januára 2023 Článok aktualizovaný o nové informácie ohľadne pôvodu nepravdivého textu v ruštine
Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?
Kontaktujte nás