Video o útoku na železničnú stanicu v Kramatorsku nebolo vyrobené britskou stanicou BBC

Vo viacerých príspevkoch zdieľaných na Facebooku sa objavilo tvrdenie, podľa ktorého investigatíva britskej stanice BBC naznačuje, že za útok na železničnú stanicu v ukrajinskom Kramatorsku z 8. apríla, pri ktorom zahynulo viac ako 50 civilistov, je zodpovedná ukrajinská strana. Niektoré príspevky, vrátane tých slovenských, obsahujú video s logom a vizuálnym štýlom BBC, ktoré poukazuje na zodpovednosť Ukrajiny. Video je však falošné, BBC uviedla, že nepochádza z jej produkcie. To sa dá usúdiť aj z viacerých vizuálnych nezrovnalostí. Zároveň doposiaľ nie je jasné, kto je za útok zodpovedný.

Pri raketovom útoku na železničnú stanicu v meste Kramatorsk zahynulo 8. apríla viac ako 50 ľudí. BBC v správe uviedla, že na mieste sa našli zvyšky sovietskej rakety Točka-U. Podľa BBC „existujú dôkazy o tom, že Rusko nasadilo tieto rakety v súčasnom konflikte už skôr“. Túto zbraň má podľa britskej stanice vo svojom arzenáli aj Ukrajina.

O pár dní neskôr sa v príspevkoch na Facebooku objavilo nepravdivé tvrdenie, že podľa zistení BBC je za útok zodpovedná Ukrajina. V príspevkoch z 13. apríla bolo zdieľané falošné video s logom a vizuálnym štýlom BBC, v ktorom sa tvrdí, že sériové číslo rakety použitej pri útoku sa zhoduje s tými, ktoré majú vo výzbroji Ozbrojené sily Ukrajiny.

Príkladom je príspevok, v ktorom sa píše: „Západ priznal, že masaker v Kramatorsku spáchala Ukrajina. BBC odvysielala video, kde sa tvrdí, že raketa 'Točka U', ktorá zasiahla železničnú stanicu v Kramatorsku, patrila Ukrajine.“ Tento príspevok bol zdieľaný 90-krát a neobsahuje údajné video od BBC.

Rovnaké tvrdenie bolo zdieľané tu, spolu so snímkou obrazovky časti falošného videa. Ten istý používateľ zdieľal aj príspevok, ktorý obsahoval odkaz na falošné video BBC na YouTube. Video však už bolo odstránené pre porušenie komunitných pravidiel YouTube.

Predtým, ako bolo odstránené, sa sfalšované video šírilo vo viacerých jazykoch vrátane holandčiny a francúzštiny. Podľa denníka The Guardian sa video objavilo aj v ruskej štátnej televízii.

Image
Snímka FB príspevku, ktorý obsahoval časť falošného videa vyhotovená 19. apríla 2022

BBC potvrdzuje, že video je falošné

Pár hodín po tom, ako sa falošné video dostalo na internet, zverejnila BBC 13. apríla tento tweet, v ktorom potvrdila, že ide o podvrh:

Video nie je zverejnené ani na webovej stránke BBC či príslušných kanáloch na sociálnych sieťach.

Vizuálne indície o falšovanom videu

Agentúra AFP porovnala zmanipulované video s podobnými internetovými príspevkami, ktoré zverejnil spravodajský portál BBC a ktoré sú k dispozícii na jeho stránke na Twitteri. Ak by video zverejnila samotná BBC, je nepravdepodobné, že by obsahovalo nasledujúce odlišnosti.

Sfalšované video začína šokujúcimi zábermi, na ktorých sú desiatky nehybných tiel bez použitia cenzúry. Vidno taktiež krv. Iné videá z produkcie BBC, ktoré obsahuju explicitné zábery, sa zvyčajne začínajú upozornením: „Varovanie: Znepokojujúce zábery“. Porovnanie s autentickým videom si môžete pozrieť nižšie:

Image
Porovnanie sfalšovaného videa (vľavo) s autentickým videom BBC (vpravo) vyhotovené 14. apríla 2022 (rozostrenie pridala agentúra AFP)

Text v autentických videách BBC je umiestnený vedľa červeného zvislého pruhu, ktorého výška sa upravuje v závislosti od počtu riadkov textu. Červený prúžok vo vyfabrikovanom videu má však stále rovnakú výšku bez ohľadu na to, koľko riadkov textu je zobrazených.

Na porovnaní nižšie vidíme, že pri texte, ktorý má len jeden riadok, nie je vo falošnom videu upravená výška červeného prúžku (vľavo), zatiaľ čo v prípade autentického videa (vpravo) je prúžok kratší.

Image
Porovnanie sfalšovaného videa (vľavo) s autentickým videom BBC (vpravo) zhotovené 14. apríla 2022

Ďalšími indíciami je písanie priezviska ukrajinského prezidenta vo videu ako „Zelenskyy“. BBC píše priezvisko Zelensky s jedným 'y' na konci. Existujú aj ďalšie štylistické rozdiely, napríklad absencia troch bodiek, keď je veta rozdelená do viacerých samostatných titulkov.

Image
Porovnanie sfalšovaného videa (vľavo) s autentickým videom BBC (vpravo) zhotovené 14. apríla 2022

V priebehu niekoľkých dní od útoku stále nebolo s určitosťou definitívne preukázané, kto zaň nesie zodpovednosť. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj obviňoval Rusko, ale Moskva tvrdila, že útok zinscenovali ukrajinské sily.

BBC v článku z 13. apríla uviedla, že sa pokúsila identifikovať miesto odpálenia rakety pomocou videí a obrázkov zo sociálnych sietí, zatiaľ sa jej to však nepodarilo.

Predchádzajúca investigatíva BBC o vraždách civilistov v ukrajinskom meste Buča dospela k záveru, že dôkazy vrátane tých zo satelitných snímok popierajú ruské tvrdenia, že vraždy boli „zinscenované“ zo strany Ukrajiny po tom, ako sa Rusi stiahli. Rovnaké tvrdenia vyvrátila aj agentúra AFP.

Toto sfalšované video o útoku v Kramatorsku je súčasťou širšieho trendu, v rámci ktorého sú za účelom šírenia prokremeľského naratívu na sociálnych sieťach západné médiá falošne obviňované zo zavádzajúceho spravodajstva o vojne na Ukrajine.

Najmä v súvislosti s americkou spravodajskou stanicou CNN sa objavilo niekoľko nepravdivých tvrdení, ktoré agentúra AFP už vyvrátila v slovenčine tu a tu, v češtine tu a v angličtine napríklad tu.

Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?

Kontaktujte nás