Toto video nebolo natočené v Európskej únii, ale v Spojených štátoch

Copyright AFP 2017-2021. Všetky práva vyhradené.

Na slovenskom Facebooku sa objavilo video na ktorom černoch brutálne zbije bielu ženu, pričom popis videa vytvára dojem, že k fyzickému konfliktu došlo v Európskej únii. Nie je to pravda, video bolo natočené v meste Richmond v Spojených štátoch.

Facebooková stránka Spravodajstvo INE uverejnila 18. júna 2020 26-sekundové video, na ktorom vidno mimoriadne násilný útok na trávniku pred domami. Po niekoľkých mužových úderoch video končí.

Popis videa znie: „Aj takto vyzerá kultúrne obohatenie Európskej únie.“, čím autor príspevku cielene vytvára u publika dojem, že video bolo natočené v rámci Európskej únie. Video bolo zdieľané viac ako 6,3-tisíc krát a videlo ho 415-tisíc ľudí.

Snímka príspevku stránky Spravodajstvo INE z 18. júna 2020

To, že k tomuto incidentu došlo v Európskej únii, však nie je pravda. Podľa našich zistení bolo video natočené na predmestí Richmondu, hlavného mesta amerického štátu Virginia.

Kde bolo video naozaj natočené

Pomocou reverzného obrazového vyhľadávania sme našli pôvodné video uverejnené najprv na Facebooku, odkiaľ však bolo medzičasom vymazané. Pôvodné video má dĺžku 4 minúty a 8 sekúnd; verzia zdieľaná slovenskou stránkou je tak omnoho kratšia ako originál.

Neboli sme schopní dohľadať, kto pôvodné video na internet zavesil, no video v pôvodnej dĺžke možno zhliadnuť na stránke www.worldstarhiphop.com, ktorá zdieľa rôzne verejne dostupné videá, alebo aj na YouTube. Agentúra AFP sa rozhodla neuvádzať odkaz na video z dôvodu násilného a grafického obsahu, ktorý vo videu je.

Záber z pôvodného videa, v ktorom je vidno, že pôvodný útočník bol po napadnutí ženy sám napadnutý skupinou mužov. Dátum vyhotovenia snímky 26. jún 2020
Záber z pôvodného videa, v ktorom je vidno, že pôvodný útočník bol po napadnutí ženy sám napadnutý skupinou mužov. Dátum vyhotovenia snímky 26. jún 2020

Dlhšia verzia videa ukazuje, že útočník, ktorý napadol ženu, bol následne sám napadnutý skupinou mužov. Video končí tým, že pôvodný agresor leží bezvládne na chodníku, pravdepodobne v bezvedomí.

Pri pátraní po pôvode videa sme sa najprv pozreli do komentárov pod videami, či niekto z komentujúcich nespoznal danú lokáciu. V komentároch sme našli zmienky o mestách ako New Orleans či Detroit. Našu pozornosť však získal komentár, ktorý hovoril o domových projektoch v meste Richmond vo Virginii. 

Snímka komentáru pod videom na stránke World Star Hip Hop, ktorý odkazuje na americké mesto Richmond. Komentár bol uverejnený 14. júna 2020

Pri vyhľadávaní pomocou Googlu sme narazili na článok, ktorý obsahoval fotografiu s tým istým typom vchodu a stĺpov, aké sú aj v predmetnom videu. Vďaka článku sme identifikovali miesto na susedstvo s názvom Hillside Court na južnom predmestí Richmondu.

Záber z predmetného videa, v pozadí vidno vchod do domu a stĺpy so strieškou, dátum vyhotovenia 25. jún 2020
Fotografia z článku wtvr.com z februára 2020, v pozadí je rovnaký typ vchodových dverí a stĺpov ako v predmetnom FB videu

Po ďalšom vyhľadávaní tentokrát pomocou Google Maps a Bing Maps sme boli schopní geolokalizovať ulicu a presnú adresu, kde bolo video natočené. Jedná sa o 1532 Lone St., Richmond, VA 23224.

Lokácia nie je dostupná na Google Street View, dá sa však pozrieť v Bing Streetside.

Pre úplnosť a porovnanie dokladáme viaceré snímky z videa, zo satelitnej snímky aj z Bing Streetside.

Záber z videa, na ktorom vidno chodník, schody a trávnik pred domami, dátum vyhotovenia snímky 24. jún 2020
Satelitná snímka z Google Maps ukazujúca ten istý chodník a schody vyhotovená 24. júna 2020
Na snímke obrazovky z Bing Streetside môžeme vidieť vchod do domu s drevenými stĺpmi a strieškou označený žltou farbou. Snímka vyhotovená 25. júna 2020
Pohľad z južnej strany, z ulice Harwood Street, na snímke obrazovky z Google Maps. Môžeme vidieť prvky ako autobusovú zastávku či plot, ktorý je vidno aj na predmetnom videu. Snímka obrazovky vyhotovená 25. júna 2020

Pripomeňme, že stránka Spravodajstvo INE zdieľala aj nepravdivú informáciu o tom, že útočník, ktorý sa 11. júna 2020 vlámal do školy vo Vrútkach a nožom zabil zástupcu riaditeľky školy a zranil ďalších dvoch dospelých a dve deti, bol Róm. Túto klamlivú informáciu vyvrátila aj Polícia SR.

Snímka klamlivého FB príspevku stránky Spravodajstvo INE z 11. júna 2020