Zaočkovaní v Nemecku môžu bez problémov uzatvárať životné poistky, na Slovensku taktiež
- Tento článok je viac ako rok starý.
- Uverejnené 11. mája 2021 o 16:55
- Aktualizované dňa 11. mája 2021 o 16:59
- Článok prečítate za 3 min
- Autor: Max BIEDERBECK, AFP Nemecko
- Článok preložil/-a AFP Slovensko , Robert BARCA
Copyright © AFP 2017-2025. Pre akékoľvek komerčné použitie tohto obsahu je nutné predplatenie našich služieb. Viac informácií zistíte tu.
Súkromný FB profil zdieľal 2. mája 2021 príspevok, v ktorom bolo napísané: „V Nemecku zaočkovaným nechcu dať životnú poistku. Asi prečo?“ Tento príspevok zdieľalo viac ako 2000 používateľov.
Snímka FB príspevku vyhotovená 11. mája 2021
Podobné tvrdenia sa objavili aj tu s otázkou, ako to bude v prípade Slovenska. Tvrdenia sa tiež objavili v skupine Občiansky tribunál známej šírením dezinformácií alebo na FB stránke Biely jazdec, o ktorej sme v AFP Fakty písali viackrát (napríklad tu, tu, tu či tu).
V Nemecku tieto tvrdenia rozšíril populárny konšpirátor Reiner Füllmich prostredníctvom videa, ktoré bolo zdieľané nielen na Facebooku, ale aj na Telegrame a Youtube. Naši berlínski kolegovia však tvrdenia vyvrátili. Agentúra AFP v minulosti vyvrátila viaceré ďalšie Füllmichove nepravdivé tvrdenia súvisiace s pandémiou ochorenia Covid-19 (tu, tu alebo tu).
V skutočnosti však ani v Nemecku ani na Slovensku poisťovne nič podobné neohlásili a naďalej poskytujú životné poistenie klientom očkovaným proti koronavírusu. Pre AFP to potvrdili nemecké aj slovenské poisťovnícke asociácie i zástupcovia poisťovní.
Čo na to nemecké asociácie a poisťovne
Agentúra AFP požiadala o stanovisko Všeobecnú asociáciu nemeckého poisťovacieho priemyslu (GDV). GDV je zastrešujúcou organizáciou pre súkromné poisťovacie spoločnosti a má okolo 460 členov. Hovorca Christian Ponzel 18. marca v e-maile oznámil: „Podľa našich informácií pre očkovaných ľudí neexistujú žiadne problémy s uzavretím alebo platením životného poistenia.“
Pýtali sme sa aj najväčších nemeckých poisťovní ponúkajúcich životné poistenie. Vedúci komunikačného oddelenia sekcie životného poistenia nemeckej poisťovne Allianz Franz Billinger pre AFP uviedol: „(Takéto) tvrdenia nedávajú žiaden zmysel (...). Ak sú všeobecné očkovania zákonom povolené, a teda aj očkovanie proti koronavírusu, nevznikajú zásadné problémy so žiadnymi platbami ani výhodami pre očkované osoby, ani problémy s uzavretím životného poistenia.“ Füllmichove tvrdenia sú nepochopiteľné, tvrdí Billinger. „Allianz tiež vypláca poistné plnenie, ak sa poistenec rozhodne neočkovať, a následne umrie na koronavírus.“
Hovorcovia mnohých ďalších nemeckých poisťovacích spoločností potvrdili agentúre AFP, že tieto tvrdenia sú nepravdivé. Napríklad Michael Kuhn zo Sparkassen-Versicherungen, Christian Arns z Debeka, Frank Senger z R+V, Simone Szydlak z Volkswohl Bund, Sandra Liedtke z nemeckej Zürich Group a Hanni Tokgözoglu z Talanx Group.
Senger pre AFP uviedol: „Súčasné očkovanie proti koronavírusu patrí medzi takzvané ochranné očkovania, ktoré sa porovnávajú s preventívnou liečbou. Z tohto dôvodu tieto očkovania nevedú k odmietnutiu platieb ani k odmietnutiu posúdenia rizika.“
„Tvrdenia pána Füllmicha sú nepresné. Očkované osoby sú u nás poistené rovnako ako neočkované osoby a neexistuje žiadna príslušná výnimka o očkovaní, ktorá by bránila v prijatí nových žiadostí. Ani v prípade, že plnenie je priznané po úmrtí, nezáleží na tom, či bol poistenec zaočkovaný alebo nie - táto skutočnosť by sa ani neskúmala,“ odpovedal AFP Tokgözoglu.
Čo na to slovenské asociácie a poisťovne
Na okolnosti životného poistenia po očkovaní sme sa spýtali aj zástupcov slovenských poisťovní. Všetci oslovení fámu odmietli ako nepravdivú, niektorí ju priamo označili za hoax.
Jozefína Žáková, generálna riaditeľka Slovenskej asociácie poisťovní (SLASPO), organizácie združujúcej 16 poisťovní pôsobiacich na slovenskom trhu, pre AFP v emaile z 11. mája uviedla: „(To), či klient žiadajúci o uzavretie životného poistenia je alebo nie je zaočkovaný proti Covid-19, nie je pre dojednanie poistenia dôležité. Poisťovňa túto skutočnosť neskúma, rovnako ako neskúma ani zaočkovanosť voči iným ochoreniam.“ Podľa Žákovej je v rámci procesu uzatvárania zmluvy o životnom poistení stav klienta posudzovaný na základe lekárskej dokumentácie a zdravotného dotazníka.
Helena Kanderková z komunikačného oddelenia najväčšej poisťovne na Slovensku Allianz pre AFP uviedla, že tvrdenie „sa absolútne nezakladá na pravde“. Podobne ako Žáková dodala, že „pri uzatváraní životného poistenia poisťovňa nezohľadňuje fakt, či klient je alebo nie je zaočkovaný proti ochoreniu Covid-19 a tento fakt nemá žiaden vplyv ani na výšku poistného“. Poisťovni Allianz bolo podľa Kanderkovej od začiatku pandémie v marci 2020 nahlásených „spolu 1353 škôd spôsobených koronavírusom za takmer 4,4 milióna eur, pričom takmer 900 poistných udalostí boli úmrtia v dôsledku ochorenia Covid-19“.
Hovorkyňa poisťovne Generali Katarína Kukurová potvrdila, že tvrdenie je hoax. „Ak sa klient zaočkuje vakcínou, ktorá je na Slovensku riadne schválená, a po očkovaní u neho nastanú nežiadúce účinky, následkom ktorých bude musieť byť napríklad hospitalizovaný v nemocnici, bude práceneschopný, bude mu diagnostikované závažné ochorenie a pod., poisťovňa Generali mu poskytne poistné plnenie v plnej výške tak, ako bolo dojednané v poistnej zmluve,“ uviedla.
„Ak sa klient zaočkuje akoukoľvek vakcínou a napriek tomu sa nakazí ochorením Covid-19, poisťovňa Generali mu zo životného poistenia poskytne riadne poistné plnenie.“ V súvislosti s ochorením Covid-19 klienti najčastejšie hlásia poistné udalosti z dôvodu práceneschopnosti, poisťovne však pokrývajú aj hospitalizáciu či smrť. „Od začiatku tohto roka nám klienti nahlásili celkovo 1 251 poistných udalostí v súvislosti s ochorením Covid-19, za ktoré sme im vyplatili viac ako 745 tisíc eur,“ dodala Kukurová.
Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?
Kontaktujte nás