Nemecký lekár ukazuje negatívny antigénový rýchlotest v meste Hagen 10. marca 2021 (AFP / Ina Fassbender)

Pozitívny test s pivom je zavádzajúci: Takto sa antigénové testy nemajú používať, opomenutý bol tlmivý roztok

Copyright AFP 2017-2021. Všetky práva vyhradené.

Video, podľa ktorého je antigénový test nespoľahlivý, pretože ukázal pozitívny výsledok pri testovaní piva, je zavádzajúce. V marci 2021 ho však zdieľali v slovenčine a češtine tisíce ľudí. Testy podľa výrobcu nie sú určené na potraviny, ale na vzorky z nosohltanu. Ak je vzorka riadne odobratá a antigénové testy sú použité správne, indikujú podľa odborníkov prítomnosť koronavírusu v tele.

„Kto by chcel byť pozitívny nech si naleje pivko na test,“ píše sa v príspevku používateľa Facebooku z 18. marca 2021. Súčasťou príspevku je video, v ktorom niekto z pivného vrchnáku nakvapká pár kvapiek na antigénový test, ktorého výsledok sa po chvíli ukáže ako pozitívny.

Snímka FB príspevku vyhotovená 26. marca 2021

Rovnaké video zdieľali slovenskí používatelia aj z českého príspevku, ktorý bol na sociálnu sieť uverejnený v rovnakom čase ako slovenský. Bol však násobne virálnejší - tento príspevok zdieľalo za necelých desať dní viac ako 8100 používateľov Facebooku. Rovnakému videu sme agentúra AFP venovala aj v rumunskom a nemeckom jazyku (v pôvodnom videu počuť práve nemčinu).

Snímka FB príspevku vyhotovená 26. marca 2021

Niektorí používatelia interpretovali pozitívny výsledok testu ako dôkaz, že testovanie na koronavírus je sfalšované. „Takto sa robia čísla pozitívnych,“ píše sa v komentároch pod príspevkom. Iní používatelia rozoznali, že takto sa pri vyhodnotení antigénových testov postupovať nemá: „Všetky pivá majú pH v rozmedzí 4,1-4,9. Takže je natoľko kyslé, že spôsobilo toto zafarbenie testu.“

Počas videa komentujú celý proces dva hlasy v nemčine. Najprv sa testovacia vzorka dostane k testovacej značke, neskôr aj ku kontrolnej. „To znamená, že test je platný a dobré silné pivo Warka je korona-pozitívne,“ sumarizuje žena po nemecky. Hlas inej ženy poznamenáva: „Nie je to normálne. Teraz sa už nikdy nenechám takým idiotom otestovať!“.

Testy na ochorenie Covid-19 sú predmetom dezinformácií od začiatku pandémie. V AFP sme vyvrátili tvrdenia o tom, že sú testy nebezpečné a môžu poškodiť mozog, že sú nimi zavádzané mikročipy, že výsledky sú vopred dané alebo že PCR testy nedokážu rozlíšiť vírus chrípky od koronavírusov

Taktiež sme vyvrátili tvrdenia o „pozitívnych“ výsledkoch nesprávne vykonaných testov, ktorými sa ľudia snažili otestovať na prítomnosť koronavírusu jablkový džús, kolu či redbull. Vo všetkých prípadoch išlo o rovnaký prípad - pri testovaní nebol použitý správny postup.

Test použitý v tomto videu je rýchly antigénový test Panbio Covid-19 od spoločnosti Abbott. Na rozdiel od PCR testov antigénové testy nedetekujú priamo genetickú skladbu vírusu, ale zisťujú, či je prítomný jeho bielkovinový obal.

S videom sme konfrontovali priamo výrobcu testu, firmu Abbott. Hovorkyňa Astrid Tinnemans pre AFP 19. marca 2021 uviedla: „Rýchly test Panbio COVID-19 Ag je schválený na použitie iba so vzorkami získanými pomocou nosového alebo nosohltanového výteru vyhotoveného z nosných dierok testovanej osoby. Nie je určený na použitie s pivom ani vhodný pre iné nápoje či jedlá.“

Na to, aby antigénový test viedol k zmysluplnému výsledku, je potrebné dodržať určité kroky, ktoré Abbott vysvetľuje v krátkom návode. Odobratá vzorka musí byť predtým, ako sa nakvapká na testovaciu súpravu, zriedená v tlmivom (alebo v tzv. pufrovacom) roztoku, do ktorého sa zamieša. Takýto roztok zaručuje, že testovaná kvapalina má správnu hodnotu pH, v prípade piva je vzorka príliš kyslá. Video tento krok úplne vynecháva, autori videa nakvapkajú pivo priamo na testovaciu sadu.

Dôležitosť pufrovacieho roztoku spomínal aj slovenský vedec a prednosta Ústavu molekulárnej biomedicíny Lekárskej fakulty UK v Bratislave Peter Celec. „Účelom pufrovacieho roztoku je udržať pH stabilné,“ povedal. Ak sa taký roztok nepoužije, „nemožno sa čudovať, že test nefunguje tak, ako by mal“. 

Snímka návodu antigénového testu Panbio Covid-19 Ag od spoločnosti Abbott vyhotovená 26. marca 2021

V zdieľanom videu bol po nakvapkaní piva výsledok testu interpretovaný tak, akoby šlo o skutočnú vzorku. Podľa príbalového letáku od výrobcu Abbott písmeno C označuje kontrolný prúžok - ten indikuje, či naozaj došlo k skúmanej chemickej reakcii. Výsledok sa považuje za platný, iba ak je kontrolný prúžok viditeľný. Ak sa prúžok objaví aj pri písmene T (testovací prúžok), výsledok je pozitívny, v opačnom prípade je negatívny.

Na fakt, že testovanie jedla či nápojov nemá informačnú hodnotu, upozornil ešte v decembri 2020 aj nemecký výrobca testov Dialab v stanovisku k podobnému experimentu s kolou. Vtedy pozitívny výsledok nápoja interpretoval v pléne rakúskeho parlamentu poslanec FPÖ, taktiež nakvapkal kolu priamo na testovaciu sadu a nezriedil ju v pufrovacom roztoku. „Rovnaký výsledok sa pri takomto postupe dá očakávať aj pri testoch od iných výrobcov,“ napísal Dialab.

Čo hovoria odborníci

Claudia Denkinger je odborníčkou na infekčné choroby a vedie sekciu klinickej tropickej medicíny v Centre pre infekčné choroby vo Fakultnej nemocnici v Heidelbergu. O videu s pivom 19. marca 2021 uviedla pre AFP: „Pozitívny výsledok možno očakávať. Kvapaliny obsahujúce kyselinu, ako napríklad kola či víno, rozkladajú bielkoviny na testovacom prúžku a môžu viesť k falošne pozitívnemu výsledku.“ 

Takýto test nedáva zmysel, pozitívny výsledok sa dostaví iba v dôsledku nesprávneho použitia: „Pri rozklade bielkovín sa vytvorí veľa potenciálnych väzieb pre častice farbiva v teste a prúžky sa tak stanú viditeľnými,“ dodala Claudia Denkinger. 

Thomas Simat, profesor v odbore potravinárstva a spotrebných tovarov na Fakulte chémie a chémie potravín v Drážďanoch, súhlasí. „Test bol v tomto prípade zneužitý na niečo, na čo nebol vyrobený,“ uviedol 19. marca 2021 pre AFP.

Anette Beck-Sickinger, profesorka biochémie na univerzite v Lipsku, 19. marca 2021 agentúre AFP uviedla: „Čokoľvek, čo denaturuje proteíny, bude mať za následok sfalšovaný výsledok, pretože test je založený na protilátkach rozpoznávajúcich proteín vírusu. Test akýchkoľvek potravín je úplne nezmyselný.“ 

Môžu jedlá a nápoje ovplyvniť výsledok antigénových testov?

V praxi pri antigénovom testovaní a odbere vzoriek z nosohltanu nehrajú možné zvyšky nápojov či jedla v hrdle rolu. „Do miest, odkiaľ odoberáme vzorku, sa jedlo dostane iba v stopových množstvách, neutralizované je aj slinami,“ hovorí Beck Sickinger.

Klaus Vander, lekársky riaditeľ Inštitútu pre nemocničnú hygienu a mikrobiológiu v Grazi, súhlasí. Pre AFP povedal: „S výterom z nosa to nie je problém. A s výterom z krku by sa to mohlo stať len veľmi ťažko, ale takéto riziko je zanedbateľné pri správnom použití.“

Claudia Denkinger tiež vyhodnotila túto možnosť ako nereálnu, „pretože na jednej strane je výter vykonaný cez nos a množstvo potravy je v ústach len veľmi malé (pokiaľ predtým prehltnete).“

Záverom sa tak dá konštatovať, že test na videu bol chybne použitý. Keďže antigénové testy sú určené na použitie na ľuďoch, a nie na testovanie potravín, musia sa vzorky pred testovaním rozmiešať v tlmivom roztoku. Ich nesprávne použitie vedie k omylu, že sú nespoľahlivé.

 

Článok preložil/-a
COVID-19