Tento vedec nie je ani virológ, ani imunológ, a existenciu ochorenia COVID-19 nikdy nespochybnil
- Tento článok je viac ako rok starý.
- Uverejnené 18. januára 2021 o 16:54
- Aktualizované dňa 18. januára 2021 o 16:56
- Článok prečítate za 3 min
- Autor: Max BIEDERBECK, AFP Nemecko
- Článok preložil/-a Robert BARCA
Copyright © AFP 2017-2025. Pre akékoľvek komerčné použitie tohto obsahu je nutné predplatenie našich služieb. Viac informácií zistíte tu.
„COVID-19 JE CHRÍPKA, KLAMALI VÁS A PRETO DODNES NEBOL VÍRUS IZOLOVANÝ, LEBO ŽIADNY NIE JE - COVID SA NENAŠIEL,“ píše sa v nadpise príspevku uverejnenom 11. januára 2021 na FB stránke Biely Jazdec. Ako autor dlhšieho textu v češtine je uvedený „Dr. Rob Oswald, Phd“.
V texte sa napríklad píše: „Mám doktorát z virologie a imunologie. Jsem vědec z klinické laboratoře a otestoval jsem 1500 ′údajně′ pozitivních vzorků 19 odebraných zde v S. Kalifornie.“
V texte sa ďalej uvádza, že žiadna z týchto vzoriek po jeho teste nevyšla ako pozitívna na COVID-19, ale namiesto toho na „influenzu A“ a „influenzu B“, tj. dva typy chrípky. V závere textu autor dodáva, že „to, co řešíme, je jen další kmen chřipky jako každý rok.“
Tento príspevok obsahoval aj snímku z Oswaldovej oficiálnej stránky na webe americkej Cornell University.
Skrátená verzia textu, ktorú mal napísať Dr. Rob Oswald, bola zdieľaná 8. januára v skupine Bráňme si vlasť Slovenskú !!!. V tomto prípade obsahoval text taktiež tvrdenia ako „Čína a globalisti zorganizovali tento MEGAPODVOD Covid19, čo je CHRÍPKA PREZLEČENÁ za Covid19 s cieľom priniesť GLOBÁLNU TYRANIU“, obohatený bol však aj o fotografie amerického filantropa a finančníka s maďarským pôvodom Georgea Sorosa s bývalými slovenskými politikmi.
Celkovo tieto tvrdenia na slovenských FB stránkach a v slovenských skupinách zdieľalo viac ako 900 používateľov Facebooku.
Skutočný profesor Oswald je zhrozený
„Robert Oswald, PhD“ skutočne existuje, čo vyplýva z jeho univerzitnej webovej stránky. Jedná sa o profesora molekulárnej medicíny na fakulte veterinárnej medicíny pri Cornell University v štáte New York.
V sekcii „Vzdelanie“ (Education) zistíme, že profesor Oswald študoval biochémiu, psychológiu a chémiu. Nikde však nie je uvedené, že by bol aj virológom alebo imunológom.
Najdôležitejšie však je, že profesor Oswald sám na nepravdivé tvrdenia zareagoval. Priamo na webovej stránke v prvej sekcii „Research Interest“, kde vysvetľuje, na čo sa vo svojom výskume zameriava, píše: „COVID-19 je skutočný. Akýkoľvek facebookový príspevok, v ktorom sa tvrdí opak, je hoax a nezakladá sa na pravde. Noste rúška, udržujte rozostupy a nechajte sa zaočkovať, keď bude k dispozícii vakcína.“
Od decembra 2020, kedy sa tieto tvrdenia prvýkrát na sociálnej sieti objavili, boli vyvrátené aj inými fact-checkermi, napríklad portálmi USA Today, Snopes, PolitiFact alebo Verify. Oswald vo vyjadrení pre Snopes uviedol, že je z týchto nepravdivých tvrdení „zhrozený“ a že si neželá, aby s nimi bol spájaný ani on, ani jeho univerzita. Vymyslený text taktiež označil za „úplný nezmysel“ vzhľadom na to, že nový koronavírus je už „veľmi dobre popísaný a existuje mnoho kompletných genómových sekvencií od pacientov“, uvádza článok Snopes.
Vírus SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19, bol izolovaný 7. januára 2020, pričom čínske úrady poskytli genetickú sekvenciu vírusu ostatným krajinám 12. januára 2020.
Agentúra AFP vyvrátila falošné tvrdenia pripisované Robertovi Oswaldovi už začiatkom januára v nemčine.
Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?
Kontaktujte nás