Tento vedec nie je ani virológ, ani imunológ, a existenciu ochorenia COVID-19 nikdy nespochybnil

Copyright AFP 2017-2023. Všetky práva vyhradené.

Stovky slovenských používateľov sociálnych sietí zdieľali začiatkom januára text pripisovaný americkému „virológovi a imunológovi“ Robertovi Oswaldovi, ktorý mal údajne vyhlásiť, že COVID-19 neexistuje. Vedec s týmto menom síce skutočne pôsobí na univerzite v USA, nie je však ani virológ, ani imunológ, a navyše verejne odmietol, že by niekedy existenciu koronavírusu popieral.

„COVID-19 JE CHRÍPKA, KLAMALI VÁS A PRETO DODNES NEBOL VÍRUS IZOLOVANÝ, LEBO ŽIADNY NIE JE - COVID SA NENAŠIEL,“ píše sa v nadpise príspevku uverejnenom 11. januára 2021 na FB stránke Biely Jazdec. Ako autor dlhšieho textu v češtine je uvedený „Dr. Rob Oswald, Phd“.

V texte sa napríklad píše: „Mám doktorát z virologie a imunologie. Jsem vědec z klinické laboratoře a otestoval jsem 1500 ′údajně′ pozitivních vzorků 19 odebraných zde v S. Kalifornie.“ 

V texte sa ďalej uvádza, že žiadna z týchto vzoriek po jeho teste nevyšla ako pozitívna na COVID-19, ale namiesto toho na „influenzu A“ a „influenzu B“, tj. dva typy chrípky. V závere textu autor dodáva, že „to, co řešíme, je jen další kmen chřipky jako každý rok.“

Tento príspevok obsahoval aj snímku z Oswaldovej oficiálnej stránky na webe americkej Cornell University.

Snímka FB príspevku vyhotovená 18. januára 2021

Skrátená verzia textu, ktorú mal napísať Dr. Rob Oswald, bola zdieľaná 8. januára v skupine Bráňme si vlasť Slovenskú !!!. V tomto prípade obsahoval text taktiež tvrdenia ako „Čína a globalisti zorganizovali tento MEGAPODVOD Covid19, čo je CHRÍPKA PREZLEČENÁ za Covid19 s cieľom priniesť GLOBÁLNU TYRANIU“, obohatený bol však aj o fotografie amerického filantropa a finančníka s maďarským pôvodom Georgea Sorosa s bývalými slovenskými politikmi.

Celkovo tieto tvrdenia na slovenských FB stránkach a v slovenských skupinách zdieľalo viac ako 900 používateľov Facebooku.

Skutočný profesor Oswald je zhrozený

„Robert Oswald, PhD“ skutočne existuje, čo vyplýva z jeho univerzitnej webovej stránky. Jedná sa o profesora molekulárnej medicíny na fakulte veterinárnej medicíny pri Cornell University v štáte New York.

V sekcii „Vzdelanie“ (Education) zistíme, že profesor Oswald študoval biochémiu, psychológiu a chémiu. Nikde však nie je uvedené, že by bol aj virológom alebo imunológom.

Snímka webovej stránky Cornell University vyhotovená 14. januára 2021

Najdôležitejšie však je, že profesor Oswald sám na nepravdivé tvrdenia zareagoval. Priamo na webovej stránke v prvej sekcii „Research Interest“, kde vysvetľuje, na čo sa vo svojom výskume zameriava, píše: „COVID-19 je skutočný. Akýkoľvek facebookový príspevok, v ktorom sa tvrdí opak, je hoax a nezakladá sa na pravde. Noste rúška, udržujte rozostupy a nechajte sa zaočkovať, keď bude k dispozícii vakcína.“

Snímka webovej stránky Cornell Univerzity s Oswaldovým vyhlásením označeným červenou vyhotovená 14. januára 2021

Od decembra 2020, kedy sa tieto tvrdenia prvýkrát na sociálnej sieti objavili, boli vyvrátené aj inými fact-checkermi, napríklad portálmi USA Today, Snopes, PolitiFact alebo Verify. Oswald vo vyjadrení pre Snopes uviedol, že je z týchto nepravdivých tvrdení „zhrozený“ a že si neželá, aby s nimi bol spájaný ani on, ani jeho univerzita. Vymyslený text taktiež označil za „úplný nezmysel“ vzhľadom na to, že nový koronavírus je už „veľmi dobre popísaný a existuje mnoho kompletných genómových sekvencií od pacientov“, uvádza článok Snopes. 

Vírus SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19, bol izolovaný 7. januára 2020, pričom čínske úrady poskytli genetickú sekvenciu vírusu ostatným krajinám 12. januára 2020.

Agentúra AFP vyvrátila falošné tvrdenia pripisované Robertovi Oswaldovi už začiatkom januára v nemčine.

Článok preložil/-a
COVID-19