PCR testy v testovacej stanici Cannstatter Wasen v Štutgarte 13. októbra 2020 (AFP / Thomas Kienzle)

Nemecký právnik Reiner Fuellmich hovorí o „zločinoch proti ľudskosti“ v dezinformačnom videu

Copyright AFP 2017-2022. Všetky práva vyhradené.

Vo videu, ktoré koncom októbra zdieľalo viac ako 2600 používateľov Facebooku, obviňuje nemecký advokát svetové vlády zo „zločinov proti ľudskosti“, ktorých sa majú dopúšťať pri boji s novým koronavírusom. Pandémia Covid-19 je podľa neho „podvod“ založený na PCR testoch, ktoré „nemôžu zachytiť žiadnu infekciu“. Tieto a ďalšie tvrdenia vyvracajú medzinárodní experti, ktorých oslovil tím AFP Fakty.

To, že je pandémia Covid-19 v skutočnosti podvod", škandál“ a dokonca snáď najväčší zločin proti ľudskosti, aký bol kedy spáchaný“, tvrdí nemecký právnik Reiner Fuellmich v 49-minútovom videu s českými titulkami, ktoré bolo na stránku Chemtrails Slovensko zavesené 10. októbra 2020. Koronavírus podľa neho nespôsobil nadmernú úmrtnosť kdekoľvek na svete“ a PCR testy sú vraj zmanipulované, pretože nie sú schopné diagnostikovať akúkoľvek chorobu“. 

Okrem toho sa na Facebooku šírila aj zostrihaná verzia videa, ktorá má len 14 minút. Koncom októbra ju uverejnili slovenské dezinformačné FB stránky Strážca poznania a S4 - illumináti. Fuellmichove tvrdenia sa objavili aj v článkoch na dezinformačných weboch eurorespekt.sk či cz24.news.

Celkovo zdieľalo tieto tvrdenia viac ako 3700 slovenských používateľov Facebooku. Zdroj českého prekladu je v tomto článku českej dezinfo-stránky Otevři svou mysl.

Snímka FB príspevku vyhotovená 6. novembra 2020

Reiner Fuellmich sám seba predstavuje ako známeho advokáta s 26-ročnou praxou v Nemecku a v Kalifornii. Pôvodné video, ktoré Fuellmich zavesil na YouTube 3. októbra 2020 a medzičasom bolo zmazané, videlo vyše 1,3 milióna užívateľov. Šíri sa však aj v iných jazykoch, napríklad vo francúzštine či v nemčine. Advokát v ňom uvádza hneď niekoľko nepravdivých alebo zavádzajúcich tvrdení. Uvedieme ich tu jedno za druhým.

1. „Pozitívny výsledok PCR testu neznamená prítomnosť infekcie. Pokiaľ má niekto pozitívny test, neznamená to, že je čímkoľvek nakazený, nieto vírusom SARS-Cov-2.“

Nepravda. Ako AFP už vysvetlila v predchádzajúcich článkoch v češtine, francúzštine a španielčine, PCR testy sú schopné identifikovať prítomnosť vírusu s veľkou presnosťou. Pomocou výteru z nosohltana sa „zachytí prítomnosť genómu vírusu, čím zmizne akákoľvek pochybnosť,“ povedal AFP v júli Juan Carballeda z argentínskej národnej rady pre vedecký výskum Conicet, ktorý je zároveň členom argentínskeho zväzu virológov.

To pre AFP potvrdil aj lekár a mikrobiológ Juan Sabatté, podľa ktorého PCR test PCR „zachytí špecifické sekvencie RNA prítomné v RNA vírusu SARS-CoV-2.“

Napríklad vo Francúzsku sa navyše testy pre istotu zameriavajú na dva „molekulárne terče“ vírusu SARS-CoV-2, tj. Na dve rôzne zóny vírusového genómu, ako pre AFP uviedol Cédric Carbonneil z Najvyššieho úradu pre zdravie (HAS) pri francúzskom Ministerstve zdravotníctva.

Schopnosť testu správne identifikovať konkrétny vírus a nezamieňať ho s iným patogénom sa nazýva špecificita.

V súčasnej dobe je odhad špecificity testu PCR „rádovo 99%“, uviedol dr. Carbonneil. Vďaka tomu sú tzv. „falošne pozitívne“ výsledky pri PCR testoch extrémne zriedkavé, dodal.

2. „Koronavírus nikde na svete nespôsobil nadmernú úmrtnosť"

„Tento údajne nový a vysoko nebezpečný koronavírus nespôsobil nadmernú úmrtnosť nikde na svete a už vôbec nie tu v Nemecku,“ tvrdí Fuellmich okolo štvrtej minúty videa.

Ani to nie je pravda. V samotnom Nemecku síce úmrtnosť nijako závratne nestúpla, ale to sa rozhodne nedá povedať o iných krajinách zasiahnutých prvou vlnou pandémie na jar tohto roku. Dokazuje to hneď niekoľko demografických štúdií.

Napríklad štúdia z Talianska, ktorej výsledky zverejnil francúzsky denník L'Express v júli 2020, pomocou metódy bežne používanej na meranie úmrtnosti počas chrípkovej sezóny zistila, že sa počet mŕtvych počas najhoršieho mesiaca pandémie v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi zdvojnásobil.

Iná štúdia v Belgicku ukázala, že v apríli 2020 sa úmrtnosť priblížila hodnotám naposledy zaregistrovaným počas druhej svetovej vojny.

Aj vo Francúzsku úmrtnosť počas pandémie v jarných mesiacoch výrazne stúpla. Francúzsky Národný inštitút pre štatistiku a ekonomiku (Insee) v správe z 18. septembra 2020 potvrdil, že „počas posledných dvadsiatich rokov sa vo Francúzsku výrazne zvýšila úmrtnosť dvakrát: počas vlny horúčav v lete 2003 a počas pandémie Covid-19 na jar 2020“. 

Nakoniec je potrebné spomenúť ešte európsky ukazovateľ Euromomo, ktorý zhromažďuje a porovnáva oficiálne dáta úmrtnosti v 24 krajinách Európskej únie. Z týchto čísel jasne vyplýva, že vrcholy úmrtnosti v krajinách, ktoré boli pandémiou Covid-19 zasiahnuté najviac, sú 1,5-krát až 4-krát vyššie ako úmrtnosť počas bežnej chrípkovej sezóny v minulých rokoch.

Snímka stránky Euromomo vyhotovená 14. októbra 2020
Snímka stránky Euromomo vyhotovená 14. októbra 2020

Ako je na tom Slovensko a Česko? 

Kým na jar na začiatku epidémie boli Slovensko aj Česko „vzornými žiakmi“ a vďaka rýchlym a drastickým opatreniam patrili medzi krajiny s najnižším počtom prípadov Covid-19, teraz je situácia iná. Počas leta neboli v Česku ani na Slovensku takmer žiadne reštrikcie, takže počet prípadov začal na jeseň exponenciálne rásť. 

V súčasnej dobe má Česká republika podľa Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) 1585,8 nakazených a 23,3 obetí na 100 000 obyvateľov - v oboch prípadoch ide o najvyššie hodnoty spomedzi členských krajín EÚ. Napriek exponenciálne rastúcim číslam v priebehu septembra aj októbra Česko so zatiahnutím „záchrannej brzdy“ lockdownu otáľalo. Prísnejšie opatrenia v podobe čiastočného lockdownu prišli až 21. októbra.

Slovensko je na tom aj vďaka prísnejším opatreniam zatiaľ stále podstatne lepšie. 14-denný kumulatívny počet prípadov na 100 000 obyvateľov je podľa ECDC k 6. novembru 2020 613 a pri úmrtiach je to len 3,1. Avšak ako píše Denník N v článku z 6. novembra, aj slovenské nemocnice v zasiahnutých regiónoch, napríklad v Čadci či v Bojniciach, sú už kvôli COVID-19 plné.

Snímka stránky ECDC vyhotovená 6. novembra 2020

3. „V Nemecku a v ďalších predtým civilizovaných krajinách sú deti odoberané rodičom, ak nedodržiavajú pravidlá karantény, rozostupy a nosenie rúšok.“

Veľmi prehnané tvrdenie, ktoré agentúra AFP vyvrátila už v auguste. Konkrétne v Nemecku musia byť všetky kroky týkajúce sa dieťaťa potenciálne nakazeného vírusom vykonávané za prítomnosti rodičov alebo zákonných zástupcov.

Táto fáma sa rozšírila koncom júla po tom, čo miestni hygienici rozposlali listy rodinám v dvoch nemeckých okresoch (Karlsruhe a Offenbach). Spomínané listy obsahovali odporúčanie, aby sa infikované deti vyhli akémukoľvek kontaktu s ostatnými členmi rodiny a zostali oddelené ako v priestore aj čase (žiadne spoločné stolovanie, pokiaľ možno držte dieťa v oddelenej miestnosti).“

Združenie Familien in der Krise“ (Rodiny v kríze) potom označilo požiadavku na držanie dieťaťa v oddelenej miestnosti za psychické týranie“. V reakcii na to sa začiatkom augusta začali na sociálnych sieťach šíriť fámy o tom, že úrady nariaďujú nezákonné umiestňovanie do karantény“.

Úrady v Karlsruhe na to zareagovali vyhlásením, že dieťa môže byť v niektorých prípadoch umiestnené do nemocničnej karantény. V takom prípade však nie je dieťa nikdy ponechané osamote, vždy je s ním aspoň jeden z rodičov,“ povedal pre AFP hovorca okresu a dodal, že v podobných situáciách je potrebný súdny príkaz“.

Okresný úrad Karlsruhe zároveň v tlačovom vyhlásení zdôraznil, že donucovacie opatrenia sú vyhradené pre krajné situácie“ či v prípade recidívy. Zástupcovia združenia Familien in der Krise“ 7. augusta 2020 toto spresnenie uvítali s tým, že považujú domácu karanténu za rozumný a vhodný spôsob, ako zabrániť šíreniu nákazy Covid-19“, pričom „je potrebné brať do úvahy špeciálne potreby detí a pri zavádzaní opatrení rešpektovať primeranú mieru“. 

4. Sú lekári platení za to, aby nepravdivo udávali Covid-19 ako príčinu úmrtí?

Táto lživá fáma bola už mnohokrát vyvrátená ako v AFP Fakty (vo francúzštine tiež tu a tu), tak aj inde

„Existuje mnoho vierohodných správ, že lekári a nemocnice po celom svete dostávali zaplatené za to, aby zomrelých označili za obete ochorenia Covid-19,“ hovorí Fuellmich vo videu okolo času 19:20. „Drvivá väčšina údajných obetí Covid-19 zomrela na úplne iné ochorenia.“

Podobné tvrdenie sa v kontexte Spojených štátov objavilo aj v dokumente Plandemic, o ktorom sme písali tu, alebo vo videu amerického dezinformátora Alexa Jonesa, o ktorom sme písali tu. V oboch prípadoch  sme tvrdenia o tom, že by lekári a nemocnice dostávali za nepravdivé diagnózy COVID-19 peniaze navyše, vyvrátili. Americkí experti ich označili za „absurdné“.

V máji začala na sociálnych sieťach kolovať informácia o tom, že britskí lekári dostávajú 120 libier za nahlásenie úmrtí na Covid-19 namiesto obvyklých 75 libier za vypísanie úmrtného listu v dôsledku iných príčin. V skutočnosti žiadne také prémie neexistujú a za vypísanie úmrtného listu žiadne poplatky nie sú. Britská lekárska asociácia to potvrdila kolegom z agentúry Reuters.

V Belgicku sa koncom augusta na Facebooku objavila informácia o „prémii 5000 eur za každé úmrtie v dôsledku koronavírusu“. Niekoľko belgických nemocníc a federálnych úradov to v článku AFP odmietlo. „Nemocnice nedostávajú nijaké dodatočné dotácie za úmrtia spojené s COVID-19,“ potvrdil v stanovisku pre AFP z 28. augusta belgický Národný inštitút pre zdravotné poistenie v prípade invalidity (INAMI).

Podobná fáma kolovala v septembri aj vo Francúzsku, kde sa hovorilo o „finančných ponukách“ od 55 eur po 5 000 eur za „zaškrtnutie kolónky Covid-19“ pri každom novom úmrtí. To však odmieta zástupca francúzskej Lekárskej komory François Simon. „Nemusíte mať ani poňatia o štátnom účtovníctve, aby ste pochopili, že rozdeľovanie takých príspevkov je úplne nereálne,“ povedal pre AFP 5. októbra 2020.

Článok preložil/-a
COVID-19