Fotografia, ktorá mala vraj dokazovať, že Cigánikovú očkovali len naoko, je 2 a pol roka stará; poslankyňa bola proti Covidu zaočkovaná AstraZenecou

Copyright AFP 2017-2022. Všetky práva vyhradené.

Tisíce ľudí zdieľali začiatkom marca 2021 fotografie a príspevky o poslankyni SaS Jane Bittó Cigánikovej, podľa ktorých mala fingovať svoje očkovanie proti koronavírusu. Konšpirátori k tomu použili viac ako dva roky starú fotografiu z jej očkovania proti chrípke, ktorú vytrhli z kontextu. Na predmetnej fotografii síce naozaj nevidieť samotné miesto vpichu, nič to ale nedokazuje. Poslankyňa Cigániková pre AFP dodala fotografiu z jej očkovania vakcínou proti Covid-19 vakcínou od AstraZeneca, ktorou bola zaočkovaná 5. marca 2021.

Súkromný FB profil zdieľal 7. marca 2021 príspevok, pri ktorom bol popis: „Cigániková sa nechala očkovať bez vakcíny 🤣😇 Dáte si aj vy takú?“ 

Snímka FB príspevku vyhotovená 15. marca 2021

Príspevok, ktorý zdieľalo vyše 1500 používateľov Facebooku, obsahuje časť originálnej fotografie Jany Bittó Cigánikovej z jej očkovania a výrez s detailom. Práve táto fotografia je ústredným prvkom tvrdení o tom, že poslankyňa SaS a predsedníčka Výboru NR SR pre zdravotníctvo mala nafingovať svoje očkovanie proti koronavírusu. Na fotografii totiž nie je vidieť samotný vpich ihly s očkovacou látkou.

Fotografia tak niektorým používateľom navodzovala dojem, že sestra, ktorá mala poslankyňu očkovať do ramena, žiadnu injekčnú striekačku nedrží.

Fotografia však vznikla v októbri 2018 a vôbec nesúvisí s pandémiou koronavírusu. Poslankyňa sa pred dva a pol rokmi nechala zaočkovať proti chrípke a túto fotografiu odvtedy opakovane zdieľala na sociálnej sieti.

Vakcínou proti ochoreniu Covid-19 od výrobcu AstraZeneca bola Cigániková zaočkovaná 5. marca 2021 a agentúre AFP poslala fotografiu z očkovania ako dôkaz.

Ako sa nepravdivé tvrdenie o Cigánikovej vyvíjalo

Uvedený príspevok používateľa s menom Vlado Kocian, ktorý bol aj predmetom článku na konšpiračnej stránke Hlavný Denník, je v skutočnosti sériou screenshotov (snímok obrazovky).

Chronologicky prvým bol príspevok používateľky v dezinformačnej skupine C-21 z 3. marca. Jej obrázok obsahuje text: „Cigániková, verbuje ľudí na očkovanie 🙄🤔⁉️“ Tento príspevok mal len 38 zdieľaní a ako taký síce vytrháva fotografiu z kontextu, avšak sám o sebe neobsahuje nepravdivé tvrdenie.

Snímka FB príspevku vyhotovená 16. marca 2021

Druhým v poradí bol príspevok používateľa na súkromnom profile zo 4. marca, ktorý šíril dezinformácie v popise: „Oni moc dobre vedia, ze je to cele podvod a testy, vakciny su len na otravenie a vyhubenie ludi.“ Ten už zdieľali necelé tri stovky používateľov.

Snímka FB príspevku vyhotovená 16. marca 2021

Ďalším v poradí bol dezinformačný profil používateľky, ktorá k snímkam pridala 6. marca popis: „OČKOVANIE bez RÚŠOK a BEZ STRIEKAČKY?“ Príspevok zdieľalo 450 používateľov.

Snímka FB príspevku vyhotovená 16. marca 2021

Alternatívny popis pridal aj dezinformačný profil používateľa, ktorý napísal: „V tej oplašenosti jej zabudli dať rúško. 🇸🇰🌿😅“

V súčte tak tú či onú verziu tohto tvrdenia zdieľalo viac ako 2500 používateľov Facebooku.

Pôvod fotografie a Cigánikovej očkovanie 

Cigániková zavesila predmetnú fotografiu na svoju FB stránku prvýkrát 18. októbra 2018 (a rovnako aj na svoj Instagram).

Popis tohto príspevku hovoril o očkovaní proti chrípke: „Očkovanie je posledné roky atraktívnou témou a skvelou pôdou pre konšpirátorov. Ja však verím odborníkom, preto som sa nechala zaočkovať. A nechám aj deti. U nás je totiž zaočkovaných len 4,4% populácie, čo nás dostalo na úplný chvost EÚ, WHO odporúča aspoň 30%. Ohrození sú najmä starí ľudia a deti. A chrípka nie je len pár dní pod perinou s čajom, chrípka zabíja! Na Slovensku na ňu zomrie ročne približne 1500 ľudí.“

Opätovne zdieľala Cigánikovej FB stránka túto fotografiu 26. januára 2019. A naposledy tak spravila 7. januára 2021.

V závere posledného spomínaného príspevku Cigánikova napísala: „PS: Toto je foto z očkovania proti chrípke z minulých rokov, pretože pri korone som sa ešte nedostala na rad. Keď sa dostanem, okamžite a bez váhania sa zaočkujem.“

Už pod týmto príspevkom predpovedali niektorí komentujúci, že fotografia bude konšpirátormi zneužitá, súhlasila s nimi aj poslankyňa.

Snímka komentárov pod FB príspevkom vyhotovená 12. marca 2021

S otázkou na okolnosti a dátum vzniku tejto fotografie sme sa teda obrátili priamo na Cigánikovú. 

Pre potreby vyvrátenia nepravdivých tvrdení nám zaslala snímky obrazovky zo svojho mobilného telefónu, na ktorých je možné vidieť dátum vyhotovenia snímok (podobný postup sme zvolili v októbri 2020 pri vyvrátení nepravdivej fámy o tom, že na spoločnej fotografii s Georgom Sorosom sa nachádza Zuzana Čaputová a Svetlana Cichanovská).

Na základe snímky vidíme, že zneužitá fotografia vznikla 17. októbra 2018 o 14:04, tj. jeden deň predtým, ako ju Cigániková zdieľala na svojich sociálnych sieťach, a viac ako rok predtým, ako bol identifikovaný koronavírus SARS-CoV-2. Pre kontext nám poslankyňa dodala aj druhú fotografiu z tej istej udalosti, ktorá vznikla minútu pred zneužitou fotografiou:

Snímky obrazovky z telefónu Janny Bittó Cigánikovej ukazujúce fotografie z očkovania proti chrípke vyhotovené 17. októbra 2018

Prečo na fotografii nie je vidno ihlu a vpich samotný, zdôvodnila Cigániková tým, že zdravotná sestra ju zakryla rukou. „Ihlu nie je vidno, lebo pani sestrička použila malú striekačku a zakryla ju rukami. Verte mi, cítila som ju, určite tam bola,“ uviedla.

Cigániková taktiež tvrdí, že očkovať proti chrípke sa necháva každý rok. Pridala aj selfie-fotografiu z očkovania proti chrípke vyhotovenú minulý rok, konkrétne 9. októbra 2020: 

Snímka obrazovky mobilného telefónu Jany Bittó Cigánikovej s fotografiou ukazujúcou očkovanie proti chrípke 9. októbra 2020

Cigániková oznámila 10. marca vo vysielaní rádia Expres v rozhovore s Braňom Závodským, že sa nechala zaočkovať aj proti koronavírusu. Vysvetlila to tým, že poslanci parlamentu nemôžu pracovať na diaľku. 

Pre AFP Cigániková 15. marca doplnila, že sa nechala očkovať vakcínou AstraZeneca v Nemocnici sv. Michala v Bratislave spolu s ďalšími členmi Národnej rady. Doručila nám aj selfie fotografiu z tohto očkovania, ktorá bola vyhotovená 5. marca 2021:

Snímka obrazovky Cigánikovej telefónu s fotografiou ukazujúcou očkovanie proti Covid-19 vyhotovenou 5. marca 2021

„Takéto hoaxy sa šíria o všetkých ale u mňa je to špeciálne zrejme tým, že som aktívny zástanca očkovania ako jedného z najväčších výdobytkov ľudstva, a tak sa snažia ma takýmto trápnym spôsobom zdiskreditovať. Niektorým jednoduchším ľuďom to zrejme stačí,“ komentovala pre AFP Cigániková nepravdivé tvrdenia, ktoré sa o nej šíria na sociálnej sieti.

COVID-19 VAKCÍNY