Toto video je z roku 2013 a talianske úrady odmietli, že by policajti vyjadrovali podporu demonštrantom
- Tento článok je viac ako rok starý.
- Uverejnené 25. marca 2021 o 16:55
- Aktualizované dňa 25. marca 2021 o 17:04
- Článok prečítate za 3 min
- Autor: Eva WACKENREUTHER, AFP Rakúsko
- Článok preložil/-a AFP Slovensko , Robert BARCA
Copyright © AFP 2017-2024. Pre akékoľvek komerčné použitie tohto obsahu je nutné predplatenie našich služieb. Viac informácií zistíte tu.
Viac ako 21 000 používateľov Facebooku zdieľalo video, ktoré bolo uverejnené na súkromnom profile s popisom „Včera polícia Taliansku dala najavo ze stoji za svoj národ ✊✊ takto by to malo byt všade na svete“.
Na 45-sekundovom videu vidieť policajtov, ktorí si skladajú prilby za potlesku okolostojacich ľudí.
Video videlo viac ako 330-tisíc používateľov Facebooku, zdieľané bolo napríklad v skupinách ako Referendum o predčasných voľbách 2021 - koniec Matoviča, STOP MATOVIČOVEJ VLÁDE A JEHO ŠIALENEJ DIKTATÚRE //: ZLOČINOM, BEZ ROUŠEK!!!!! alebo Som vlastenec, volím stranu Vlasť.
Video cirkulovalo v novembri minulého roku aj v nemčine spoločne s tvrdeniami, že policajti vyjadrili solidaritu s demonštrantmi proti pandemickým opatreniam. Naši nemeckí kolegovia z AFP Faktencheck tieto tvrdenia vyvrátili.
Keďže v príspevku z 21. marca sa píše, že polícia mala urobiť takéto gesto „včera“, tj. 20. marca 2021, príspevok hodnotíme ako nepravdivý - video je totiž viac ako 7 rokov staré.
Hnutie Forconi z roku 2013
Pomocou reverzného Google vyhľadávania podľa záberov z videa sme dohľadali dlhšiu verziu, ktorá bola uverejnená na YouTube 9. decembra 2013 talianskym denníkom Il Fatto Quotidiano. Video má taliansky názov, ktorý možno preložiť ako: „Turín, policajti skladajú po strete s demonštrantmi svoje prilby helmy: ľudia na námestí tlieskajú“.
Dátum uverejnenia 9. decembra 2013 dokazuje, že obrázky nemajú nič spoločné s pandemickou krízou spôsobenou vírusom SARS-CoV-2.
Demonštrácia vo videu je súčasťou takzvaného hnutia „Forconi“ (v preklade „Vidly“), ktoré protestovalo okrem iného proti vysokým daniam, úsporným opatreniam, byrokracii a Európskej únii. Spočiatku hnutie pozostávalo hlavne z malých poľnohospodárov, ktorí chceli upriamiť pozornosť na poľnohospodársku krízu. Demonštrácia z 9. decembra 2013, ktorú zachytáva video, sa podľa článku Guardianu konala v Turíne.
V októbri 2020 boli v Turíne menšie protesty proti pandemickým opatreniam, niektoré z nich viedli aj k násilnostiam. Video z klamlivých FB príspevkov s týmito však nesúvisí.
Prečo policajti zložili prilby?
V článku denníka Il Fatto Quotidiano o tejto demonštrácii sa píše, že sňatie prilieb bol od policajtov „neobvyklý čin“. Jeden z vodcov hnutia Forconi Mariano Ferro označil správanie polície za „gesto, ktoré ma zahrialo pri srdci“.
Talianske úrady však popreli, že by toto gesto malo znamenať, že polícia s demonštrantmi súhlasila. Il Fatto Quotidiano uviedol, že policajné riaditeľstvo v Turíne poprelo solidaritu a išlo iba o reakciu policajtov po tom, ako „už zmizlo napätie a bolo dôležité zachovať verejný poriadok“.
Prostredníctvom vyhľadávania pomocou kľúčových slov „policajné prilby demonštrácie v Turíne 2013“ v taliančine sme našli nahrávku bývalého ministra vnútra Angelina Alfana z talianskeho parlamentu, na ktorej taktiež popiera, že by policajti vyjadrovali solidaritu s protestujúcimi. 12. decembra 2013 Alfano v talianskom parlamente vysvetľoval okolnosti protestov a vyjadril znepokojenie nad tým, že gesto policajtov bolo dezinterpretované ako znak podpory. „K tomu, že si policajti zložili prilby, došlo až po tom, ako napätie opadlo. Faktom je, že sa tak stalo za iných okolností, a čítať to teraz tak, že sa jednalo o znak solidarity s protestujúcimi je (...) neúctivé.“
Protesty vytrhnuté z kontextu: obľúbená téma konšpirátorov
Príspevok s policajtmi, ktorí si skladajú prilby - čo má byť podľa konšpirátorov znakom solidarity - sa šíril v podobnom kontexte ako podobné video z februára 2021, na ktorom rakúski policajti bez prilieb sprevádzali dav protestujúcich proti korona opatreniam.
Demonštrácie proti pandemickým opatreniam sú vo všeobecnosti veľmi častou témou dezinformácií šírených na slovenskom internete. Vo februári sme v AFP Fakty vyvracali dezinformáciu o masových protestoch, ktoré mali byť podľa zdieľaného videa v Nemecku či Holandsku; v skutočnosti pochádzalo dané video z protestov proti uväzneniu Alexeja Navaľného v Petrohrade. V minulosti sme taktiež vyvracali nepravdy o protipandemických protestoch v Bukurešti (v skutočnosti pochádzala zdieľaná fotografia z roku 2017) či v Berlíne, pri ktorých boli taktiež použité staršie fotografie (niektoré z Hamburgu či Zürichu).
Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?
Kontaktujte nás