Toto video nedokazuje, že by antigénový test na COVID-19 odhalil vírus v jablkovej šťave
- Tento článok je viac ako rok starý.
- Uverejnené 12. novembra 2020 o 18:10
- Aktualizované dňa 12. novembra 2020 o 18:11
- Článok prečítate za 7 min
- Autor: Maja CZARNECKA, AFP Poľsko
- Článok preložil/-a AFP Slovensko , Robert BARCA
Copyright © AFP 2017-2025. Pre akékoľvek komerčné použitie tohto obsahu je nutné predplatenie našich služieb. Viac informácií zistíte tu.
Na slovenskom Facebooku sa rozšírilo toto video zo 4. novembra 2020 s popisom: „Antigénovy test na COVID 19,testovaný na ovocnom nápoji.??“
Iná stránka o videu napísala: „Antigenovy test je rozhodne podla tohto videa velmi presny. Ak o vidite aj jablkova stava ma koronu....co k tomu dodat.“
To isté video bolo zdieľané aj tu alebo tu. Celkovo toto video zdieľalo viac ako 7,1-tisíc slovenských používateľov FB a videli ho státisíce ľudí.
Poľský záchranár vo videu tvrdí, že po nakvapkaní ovocnej šťavy na antigénový test sa ukázal pozitívny výsledok na prítomnosť vírusu SARS-CoV-2.
Video bolo zdieľané v originále v poľštine, ale aj v iných jazykoch, napríklad v slovinčine alebo chorvátčine. Poľská pobočka AFP na kontrolu faktov video vyvrátila a ukázala, že tvrdenie o ovocnej šťave je nepodložené. Antigénové testy sú určené iba na prácu s biologickým materiálom.
Zatiaľčo mnohí používatelia vnímajú video ako dôkaz, že testy na COVID-19 sú podvod, čo je častým tvrdením dezinformátorov, iní správne spochybňovali hodnovernosť videa.
„Len jeden test otváral (zdravotník) na kameru a ten, čo mu vyšiel pozitívny, tam mal už položený,“ objavilo sa v komentároch pod videom. Skutočne, v jednej časti videa nie je testy niekoľko sekúnd vidieť. „Zvláštne je, že vyjde pozitívne ten, čo už ležal na stole, a nebolo vidieť, že ho vyberal z obalu,“ napísal ďalší komentujúci.
O akom teste je reč?
Názov výrobcu testu je viditeľný na obale v prvých sekundách videa. Ide o americkú spoločnosť Healgen z Texasu. Podľa tohto článku z 10. júna 2020 na vedeckom spravodajskom webe 360DX tieto antigénové testy distribuuje v Európe okrem iného skupina Menarini Silicon Biosystem. Nižšie sú uvedené snímky, na ktorých sú tie isté balenia testov, vľavo priamo z videa, vpravo z webovej stránky výrobcu.
„Antigénový test detekuje proteíny špecifické pre vírus, ktoré sa objavujú u infikovaných jedincov, čím odhalí prebiehajúcu infekciu. Rýchle antigénové testy sa ľahko používajú a poskytujú promptné výsledky,“ uvádza sa v špecifikácii produktu na webových stránkach spoločnosti.
„Rýchly antigénový test na COVID-19 je navrhnutý tak, aby testoval ľudí počas prvých 10 dní od doby, keď sa objavia symptómy,“ uvádza výrobca.
Čo znamená výsledok?
Video ukazuje dve testovacie sady. Na ľavom teste sa ku koncu videa objavia dve čiarky. Test vpravo sa sfarbí celý do červena, žiadne čiarky nevidno.
S otázkami na to, ako správne čítať výsledky testov, sme sa v AFP obrátili na Roberta Flisiaka, profesora medicíny, vedúceho katedry infekčných chorôb a hepatológie na Lekárskej univerzite v Bialystoku na severovýchode Poľska.
„Video ukazuje antigénové testy. Tie obsahujú značky s písmenami C a T. C je pre kontrolnú čiarku a T pre testovaciu. Ak je výsledok negatívny, mala by sa objaviť čiarka len vedľa písmena C. Ak je však test pozitívny, mali by sa objaviť čiarky pri C aj T. Ak sa žiadny prúžok pri písmene C nezobrazí, znamená to, že buď niečo nie je v poriadku s testom (mohol expirovať) alebo so vzorkou samotnou (nejde o biologický materiál),“ povedal Flisiak pre agentúru AFP.
Vo videu vidíme, že test vľavo ukazuje pozitívny výsledok na COVID-19. Test vpravo, pri ktorom vidíme, že bol vybraný z novo otvoreného balenia, je neplatný. Podľa výrobcu by mal test priniesť výsledky do 15 minút. Video však trvá iba niečo cez dve minúty a testy ukážu výsledky za niekoľko sekúnd.
Kto je muž z videa?
Poľská pobočka AFP zistila, že muž vo videu je skutočne zdravotník záchrannej služby z Varšavy. Študoval na Fakulte zdravotných vied na Lekárskej univerzite v poľskom hlavnom meste. Medzi záchranármi má dobrú povesť. Jeho zámer s videom nie je známy.
Nie je vylúčené, že video bolo myslené ako satira, keďže bolo zverejnené na humoristických webových stránkach vrátane poľského Youtube kanálu Funny Videos. Video však rýchlo začalo žiť vlastným životom a mnoho ľudí, ktorí popierajú alebo zľahčujú pandémiu COVID-19, ho začalo brať vážne.
Podfuk s jablkovým džúsom
„Toto video je podfuk. Záchranár vybral z obalu iba jeden test - ten, na ktorom sa neskôr neukázala žiadna čiarka,“ zdôrazňuje profesor Flisiak. „Tento test reagoval správne, pretože vzorka nebola biologickým materiálom,“ dodal.
Vo vedeckom jazyku sú biologickým materiálom vzorky ľudského tela, sekréty apod., ktoré sa používajú na diagnostický alebo vývojový výskum v medicíne (napr. plazma, vlasy, krv, moč).
„Je pravdepodobné, že test vľavo, tj. ten, ktorý ukazoval obe čiarky, bol vopred zmanipulovaný. Mohol obsahovať od začiatku pozitívnu vzorku, ktorá bola vysušená. Následne bol test opätovne namočený počas natáčania, aby odhalil už existujúce prúžky, ktoré boli predtým ukryté,“ uvádza Flisiak.
„Celá vec je podvod, aj keď je založená na reálnej téze, že medzi antigénovými testami, ktoré sú v obehu, sú aj také, ktoré by sa nemali používať. Sú medzi nimi totiž aj také, ktoré majú citlivosť na úrovni iba 11%,“ hovorí profesor.
„Zdravotník však zámerne znehodnotil test, ktorý sa v skutočnosti správal tak, ako by mal: neukázal kontrolný prúžok, čo znamená, že tento výsledok by sa nemal vôbec brať do úvahy.“
Na video reagoval aj poľský výrobca jablkovej šťavy Tymbark: „Tymbarku sa darí, vďaka za opýtanie. Ako musíte všetci vedieť, tieto testy by sa mali používať iba pre ľudí, a nie na ovocie. Potravinové výrobky nemôžu ochorieť,“ uvádza sa v Tweete tejto značky z 5. novembra.
Tymbark ma się dobrze – dzięki, że pytasz. Jak pewnie wiesz, te testy powinno się wykorzystywać do badania ludzi, a nie napojów. Żywność nie choruje ;)
— Tymbark (@tymbark) November 5, 2020
Skutočný problém nespoľahlivých antigénových testov
„Nečestné spoločnosti a distribútori sa snažia využiť pandémiu a nedostatok testovania. To, bohužiaľ, kazí mienku aj o dobrých testoch,“ vysvetľuje profesor Flisiak.
Poľský profesor pre AFP vysvetlil, že v rámci svojej práce overoval dôveryhodnosť atigénových testov od dvoch spoločností. Tieto mená sme sa rozhodli nezverejniť.
„Prvý test mal podľa našich meraní 80 - 100% senzitivitu v závislosti od času odberu počas infekcie. Tento test mal až 100% senzitivitu v prípade vzoriek odobratých ľuďom v prvom týždni choroby, tj. v čase, keď najčastejšie diagnostikujeme chorých. To znamená, že riziko nerozpoznania infekcie je minimálne. Okrem toho má tento test 100% špecificitu, čo samozrejme okrem iného znamená, že ‘nepreukáže prítomnosť SARS-CoV-2 v jablkovom džúse’. Test z druhej spoločnosti sa vyznačoval citlivosťou iba 11%, čo znamená, že 9 z 10 ľudí infikovaných vírusom nebude diagnostikovaných,“ uviedol Flisiak.
„Výsledky antigénových testov na sú zvyčajne duplikované (overené) aj genetickým testovaním, tj. PCR testom,“ dodal. Testy PCR sú nákladnejšie a nevyrábajú sa v takom objeme ako antigénové testy. Na výsledok sa v prípade PCR testov taktiež čaká dlhšie. Sú však navrhnuté tak, aby rozpoznávali vírusovú RNA, a sú preto vysoko špecifické.
Svetová zdravotnícka organizácia odporúča, aby sa „respiračná vzorka čo najskôr odobrala a otestovala na prítomnosť SARS-CoV-2 od všetkých podozrivých prípadov, u ktorých sa vyskytnú príznaky COVID-19 a od ich kontaktov“ vo svojich pokynoch pre vyšetrovanie prípadov a ohnísk publikovaných 22. októbra 2020.
Kapacita krajín vykonávať rozsiahle testovanie je tak jedným z kľúčových nástrojov boja proti šíreniu vírusu SARS-CoV-2. Riziko falošne negatívnych testov vystrašilo vedcov ešte v apríli, avšak viaceré krajiny dnes pristupujú k novým sérologickým (antigénovým) testom s nádejou na rozpoznanie infekcie.
Slovenské antigénové testy
Testy, ktoré boli použité najprv na Orave v dňoch 23.-25.10. a následne v dvoch kolách plošného testovania 31.10. - 1.11. a 7.-8.11., nepochádzali od uvedeného amerického výrobcu Healgen. Ako uvádza Štátny ústav na kontrolu liečiv: „Antigénové testy, ktoré štát obstaral, sú: STANDARD Q COVID-19 Ag (SD Biosensor), Súprava na rýchlotest Panbio COVID-19 Ag (Abbott) a Biocredit COVID-19 Ag (RapiGen).“
Najviac testov - až 10 miliónov kusov - objednal štát prostredníctvom Správy štátnych hmotných rezerv za účelom plošného testovania od trnavskej firmy Eurolab Lambda, ktorá dodáva testy prvého spomínaného výrobcu, juhokórejskej firmy SD Biosensor.
Na efektivitu použitia antigénových testov sa názory rôznia. Kým viacerí slovenskí vedci hovoria, že takéto testy neboli navrhnuté na masové testovanie bezpríznakových, čo sa odrazilo aj v článku o slovenskom testovaní v prestížnom vedeckom časopise The Lancet, infektológ a jeden z hlavných poradcov vlády profesor Pavol Jarčuška v rozhovore pre týždenník Trend použitie antigénových testov obhajoval: „Špecificita testu je vysoká, väčšina výrobcov udáva, že je vyššia ako 99,5%. To znamená, že z 200 vykonaných testov je jeden test u negatívnej osoby falošne pozitívny.“
Ministerstvo zdravotníctva ešte pred testovaním uviedlo: „Vďaka antigénovým testom budeme môcť identifikovať najviac infekčných ľudí. Môžeme zistiť nakazených, ktorých sa doteraz hygienikom nepodarilo zachytiť. Ich následná domáca izolácia nám môže pomôcť zvrátiť súčasný negatívny vývoj.“
Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?
Kontaktujte nás