
Európsky súdny dvor nerozhodol, že lekári sú „trestnoprávne zodpovední“ za ujmy spôsobené očkovaním
- Uverejnené 28. mája 2025 o 15:39
- Článok prečítate za 7 min
- Autor: Marion DAUTRY, AFP Belehrad
- Článok preložil/-a Eduard STARKBAUER , AFP Slovakia
Copyright © AFP 2017-2025. Pre akékoľvek komerčné použitie tohto obsahu je nutné predplatenie našich služieb. Viac informácií zistíte tu.
„Európsky súdny dvor - za následky Covid injekcií budú zodpovední lekári,“ čítame v nadpise článku z 28. februára 2025 na stránke Hlavný Denník, ktorá v minulosti mnohokrát šírila nepravdivé tvrdenia (tu, tu alebo tu). Rovnaké tvrdenie sa šírilo aj v príspevkoch na Facebooku tu alebo tu aj v máji 2025.
Príspevky tvrdia, že „všetci zdravotnícki pracovníci, ktorí nabádali na očkovanie proti Covid-19 sú zodpovední podľa občianskeho a trestného práva“, a to na základe nedávneho rozhodnutia Európskeho súdneho dvora so sídlom v Luxembursku.
Príspevky s týmto tvrdením na sociálnych médiách nazbierali dovedna stovky zdieľaní. Väčšina z nich odkazuje na súdny spor a rozsudok v prípade „Frajese proti Komisii“ (archív). Naň sa odvoláva aj článok zo 4. marca 2025 na portáli Podtatranský kuriér, ktorý v minulosti takisto opakovane zdieľal nepravdivé tvrdenia vyvrátené agentúrou AFP (tu, tu alebo tu).

Komentáre pod príspevkami vyzývali k odobratiu lekárskych licencií a poukazovali na zištné pohnútky lekárov pri očkovaní či zbavovanie sa zodpovednosti autorít EÚ. „Správne, keď sa našiel idiot, ktorý bol schopný pichnúť do pacienta roztok, o ktorom pri svojom medicínskom vzdelaní musel vedieť, že to nemôže byť vakcína, musí niesť zodpovednosť,“ znie jeden z komentárov pod príspevkom na Facebooku.
Odborníci na zdravotné právo však pre agentúru AFP potvrdili, že predmetné rozhodnutie v spomenutom prípade nemožno interpretovať ako vyhlásenie „trestnoprávnej zodpovednosti“ lekárov za propagáciu alebo podávanie vakcín proti Covid-19.
Belgická právnička Catherine Longevalová povedala agentúre AFP, že toto tvrdenie je „(nebezpečná) nepravdivá správa“, ktorej cieľom je „vystrašiť širokú verejnosť, aby sa odmietla dať očkovať proti Covid-19“, a zároveň „vystrašiť lekárov, aby odmietli očkovať svojich pacientov“.
Vedci tvrdia, že očkovanie proti Covid-19 zabránilo miliónom úmrtí po celom svete (archív). Na Slovensku bola miera zaočkovania populácie proti Covid-19 podľa dát z januára 2023 tretia najnižšia v EÚ. Podľa prieskumu Slovenskej akadémie vied z februára 2024 si až 44,3% Slovákov myslí, že „informácie o závažných škodlivých následkoch očkovania proti Covid-19 sú zámerne zamlčované“.
Hoci očkovanie proti Covid-19 môže mať, rovnako ako v prípade iných vakcín alebo liekov, vedľajšie účinky, tie bývajú len zriedka závažné.
Niekoľko krajín zaviedlo formálne špecifické systémy, prostredníctvom ktorých môžu pacienti žiadať odškodnenie za poškodenie spôsobené očkovaním. Tieto systémy sa však líšia od systémov uplatňovania odškodnenia za lekárske chyby alebo zanedbanie povinností zo strany lekárov.
Napríklad vo Francúzsku či v Rakúsku môžu ľudia v závislosti od očkovacej látky požiadať o odškodnenie na súde alebo na špeciálnom vládnom úrade. Na Slovensku nebol v súvislosti so zodpovednosťou za odškodnenie v prípade vedľajších účinkov vytvorený žiaden osobitný mechanizmus. Ako však vo februári 2025 upozornil verejný ochranca práv Róbert Dobrovodský, takáto zodpovednosť za prípadné škody prináleží štátu.
Problematika náhrady škody spadá svojou povahou do sféry súkromného práva a o prípadnej výške odškodnenia tak rozhoduje súd. Dobrovodský varuje, že na Slovensku prichádza k premlčaniu „v subjektívnej lehote dvoch rokov odo dňa, keď sa poškodený dozvie o škode, o tom, kto za ňu zodpovedá a aká je jej výška.“
Žiadna zmienka o súvisiacom rozhodnutí Európskeho súdneho dvora
Príspevky v slovenčine, ani články na ktoré sa odvolávajú, neposkytujú dôkazy podporujúce toto tvrdenie. Hoci malo mať toto rozhodnutie „mimoriadny význam, pretože definitívne ruší obvinenia vznesené na súde aj v disciplinárnom konaní voči všetkým lekárom, ktorí svojim pacientom neodporúčali očkovanie proti Covidu alebo ho odmietli podporiť, čím sa obnovuje úplná sloboda lekára pri liečbe“, agentúra AFP o ňom nenašla žiadne články v médiách ani zmienky od lekárskych organizácií, ako je francúzska Národná rada lekárskej komory, Chorvátska lekárska komora, Slovenská lekárska komora ani Srbská lekárska komora.
Ani vyhľadávanie v online databáze judikatúry Súdneho dvora Európskej únie InfoCuria neviedlo k žiadnemu príslušnému rozsudku vydanému tento rok. Nenájdeme ho ani v zozname rozhodnutí, ako ani medzi tlačovými vyhláseniami či na stránke zdôrazňujúcej najdôležitejšie rozhodnutia súdu (archív tu, tu a tu).
Pokročilé vyhľadávanie na webe viedlo len k ohlasom na rozsudok Súdneho dvora EÚ z roku 2017, ktorý objasňuje, ako môžu pacienti na súde preukázať príčinnú súvislosť medzi chybným výrobkom a chorobou.
„Európsky súdny dvor rozhodol, že chybu vakcíny a príčinnú súvislosť medzi touto chybou a chorobou možno preukázať závažnými, konkrétnymi a konzistentnými dôkazmi v prípade, že o takejto príčinnej súvislosti neexistuje vedecký konsenzus,“ vysvetlili právnici zo špecializovanej lekárskej advokátskej kancelárie Van Bael & Bellis (archív).
„Nemám vedomosť o žiadnom právnom precedense, ktorý by stanovoval, že ‚lekári, ktorí odporúčali alebo podávali vakcíny proti Covid-19, sú TRESTNE ZODPOVEDNÍ za ich následky‘,“ uviedla 27. apríla 2025 pre agentúru AFP Catherine Longevalová, partnerka v advokátskej kancelárii Van Bael & Bellis.
Rozsudok v prípade Frajese proti Komisii
Slovenské príspevky a články ako aj niektoré v angličtine či srbčine, sa odvolávajú na rozsudok Súdneho dvora EÚ z januára 2025 v prípade „Giovanni Frajese proti Európskej komisii“ (archív).
Hoci v tomto prípade súd konštatoval, že lekári nie sú povinní podávať vakcíny schválené v EÚ, odborníci pre agentúru AFP uviedli, že je nesprávne interpretovať rozsudok tak, že títo lekári sú zároveň zodpovední za akékoľvek údajné poškodenia zdravia.
„Prípad Frajese/Komisia s označením T-786/22 sa týkal žiadosti talianskeho občana, ktorý sa domáhal, aby Všeobecný súd EÚ zrušil dve povolenia na uvedenie vakcín proti Covid-19 (Spikevax a Comirnaty) na trh. Všeobecný súd jeho návrh v roku 2023 zamietol z dôvodu neprípustnosti. Proti tomuto rozsudku sa následne odvolal na Súdnom dvore EÚ, ktorý jeho odvolanie zamietol rozsudkom z 30. januára 2025, opäť z dôvodu neprípustnosti,“ vysvetlila Catherine Longevalová.
„V rámci týchto rozsudkov súdy nikde nerozhodujú o prípadnej zodpovednosti lekárov,“ dodala.
Docentka Dr. Ivana Simonovićová z Právnickej fakulty Univerzity v Niši 22. apríla pre agentúru AFP uviedla: „Súdny dvor Európskej únie prijal odôvodnenie Všeobecného súdu (prvostupňové rozhodnutie), podľa ktorého priamu lekársku zodpovednosť za škody spôsobené vakcínou nemožno odvodiť od rozhodnutia Európskej komisie o podmienečnom schválení uvedenia vakcíny proti Covid-19 na trh.“
Poukázala na bod 24 rozhodnutia Všeobecného súdu (archív), potvrdený Súdnym dvorom EÚ v bode 34 (archív), ktorý podľa nej „dostatočne jasne vysvetľuje absenciu záväzných právnych následkov pre lekárov vykonávajúcich očkovanie“.
Práva pacientov
Dr. Simonovićová vysvetlila, že každý návrh na uplatnenie nárokov týkajúci sa následku údajne spôsobeného chybou výrobku alebo chybou lekára sa musí „posudzovať podľa okolností každého prípadu, podľa známych pravidiel (trestnoprávnych a občianskoprávnych) zodpovednosti lekára za lekársku chybu a/alebo zodpovednosti výrobcu (vakcíny) za chybný výrobok“.
Podľa nej sú lekári takisto povinní pomáhať pacientom pri vykonávaní informovaných rozhodnutí. „Za bežných okolností sa o akejkoľvek liečbe vrátane očkovania rozhoduje pacient po rozhovore s lekárom, ktorý je povinný ho v plnom rozsahu informovať o dôvodoch, výhodách a rizikách odporúčanej liečebnej metódy,“ povedala.

Zdôraznila však, že je legitímne „diskutovať o tom, aké regulárne boli okolnosti počas pandémie, a či bolo lekárom umožnené podrobne diskutovať s pacientmi o výhodách a nevýhodách používania vakcín, ktoré neprešli obvyklými klinickými skúškami“.
Vakcíny proti Covid-19 boli vyvinuté a otestované v rekordne krátkom čase vďaka vedeckej spolupráci a mimoriadnym postupom pri povoľovaní uvedenia na trh, a to napríklad aj v EÚ, kde bola podľa Európskej agentúry pre lieky aplikovaná približne miliarda dávok (archív tu a tu).
„Ak pacient utrpí závažný nežiadúci účinok v dôsledku podania vakcíny, môže proti výrobcovi tejto vakcíny podať žalobu (nie proti ošetrujúcemu lekárovi). Presne toto sa deje v celej EÚ,“ povedala Longevalová.
Na základe predbežných kúpnych dohôd (APA) a kúpnych zmlúv (PA), „ktoré Európska komisia uzavrela s výrobcami vakcín proti Covid-19 (...), môžu výrobcovia žiadať od Európskej komisie kompenzáciu na obhajobu alebo urovnanie týchto nárokov pacientov,“ vysvetlila.
Ďalšie články agentúry AFP o zavádzajúcich tvrdeniach ohľadom vakcín nájdete tu.
Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?
Kontaktujte nás