Tento dom nepatrí Kňažkovi, postavil ho Ladislav Bašternák

Copyright AFP 2017-2021. Všetky práva vyhradené.

Tisíce ľudí zdieľali na Facebooku príspevok, ktorý budí dojem, že výrazný dom v strede fotografie patrí Milanovi Kňažkovi. Aj keď sa na kraji fotografie naozaj nachádza aj susedný Kňažkov dom, vilu v strede fotografie v skutočnosti postavil odsúdený daňový podvodník Ladislav Bašternák.

Viac ako 2300 používateľov zdieľalo na Facebooku tento príspevok z 8. novembra 2020. Na fotografii vidieť luxusný domy v bratislavskej štvrti pod Slavínom. V popise príspevku sa píše: „Tak toto je skromný maličký domček, vedľa Slavína, zasl. umelca Milana Kňažka, ku ktorému sa dopracoval po nežnej revolúcii. Vidieť, že na tribúne sa veľmi dobre zarábalo.“

Snímka FB príspevku vyhotovená 9. novembra 2020

Autorom príspevku je používateľ s menom Vojník Michal. Michal Vojník neúspešne kandidoval v parlamentných voľbách 2016 z 18. miesta kandidátky Komunistickej strany Slovenska.

Pod príspevkom sa vyskytlo aj množstvo komentárov, v ktorých sa odrážala nostalgia za bývalým štátnym zriadením a ktoré Kňažka podobne ako príspevok samotný očierňovali či obviňovali z podvodov a krádeží. Kňažko nebol za podvod či krádež obvinený či súdený.

Snímka komentárov pod príspevkom vyhotovená 9. novembra 2020

Päťposchodový dom s výrazným architektonickým riešením, ktorý sa nachádza v strede fotografie a ktorý bulvárne denníky v minulosti nazvali „haciendou“, však nepatrí hercovi a jednému z tribúnov Nežnej revolúcie Milanovi Kňažkovi.

Dom a pozemok v strede fotografie je podľa katastrálnej mapy od 31. októbra 2018 vo vlastníctve Tatiany Bašternákovej. Jej manžel Ladislav Bašternák na ňu nehnuteľnosť previedol darovacou zmluvou len týždeň pred vyhlásením rozsudku Okresného súdu Bratislava II. 

Snímka z mapy katastra nehnuteľností vyhotovená 9. novembra 2020

Bašternák si pri podvodných transakciách v bytovom dome Five Star Residence v Bratislave uplatnil od štátu vratku DPH v hodnote takmer 2 milióny eur. Prvostupňový súd ho uznal vinným zo spáchania zločinu neodvedenia dane a poistného a uložil mu nepodmienečný päťročný trest odňatia slobody v zariadení s minimálnym stupňom stráženia.

Obžalovaný aj prokurátor sa odvolali. 14. marca 2019 potvrdil tento rozsudok odvolací krajský súd v Bratislave. Súd tiež vyhovel prokuratúre vo veci prepadnutia podnikateľovho majetku.

Bašternák nastúpil do výkonu trestu 15. marca 2019, trest si odpykáva v Dubnici nad Váhom.

Hodnotu nehnuteľnosti, ktorý prepísal na manželku, médiá odhadli na 10 miliónov eur.

Kňažkova vila a zdroj fotografie 

Na fotografii, ktorá bola pôvodne uverejnená v denníku Nový čas, sa skutočne nachádza aj dom, ktorý vlastní Milan Kňažko. Až do nástupu do výkonu trestu bol Bašternák totiž Kňažkov sused. Kňažkova vila sa však nachádza vľavo za vilou Bašternákovcov a na obrázku virálne šíriacom sa po Facebooku zaberá nepomerne menej priestoru ako vila Bašternákovcov: 

Snímka stránky Nového času s predmetnou fotografiou. Kňažkova vila vyznačená červenou. Dátum vyhotovenia 9. november 2020

Tá istá alebo obdobná fotografia z dronu bola v Novom čase uverejnená tu, tu, tu alebo tu - všade s popisom, že sa jedná o vilu Ladislava Bašternáka.

Kňažko viedol v minulosti s Bašternákom viaceré súdne spory z dôvodu, že pri stavbe svojej vily mal Bašternák poškodiť tú Kňažkovu. Slovenské súdy doposiaľ vyhodnotili tieto občianske prípady v prospech Bašternáka.