Fotografia z demonštrácie v Bukurešti nepochádza z februára 2021, v skutočnosti je 4 roky stará
- Tento článok je viac ako rok starý.
- Uverejnené 22. február 2021 o 16:20
- Aktualizované dňa 22. február 2021 o 16:26
- Článok prečítate za 2 min
- Autor: Rémi BANET, AFP Francúzsko
- Článok preložil/-a AFP Slovensko , Robert BARCA
Copyright © AFP 2017-2025. Pre akékoľvek komerčné použitie tohto obsahu je nutné predplatenie našich služieb. Viac informácií zistíte tu.
„RUMUNSKO Bukurešti bol včera 17.2 protest - za odvolanie vlády, Inšpirácia pre Slovákov,“ píše sa v popise fotografie, ktorú zdieľala stránka Zaujímavosti Slovenska 18. februára 2021.
Na fotografii je zachytený obrovský dav ľudí zhromaždený na námestí v hlavnom meste Rumunska Bukurešti.
Tento príspevok zdieľalo v dobre písania článku viac ako 1800 používateľov Facebooku, iný obdobný príspevok zdieľalo takmer 700 používateľov.
Vyššie uvedená fotografia však nebola vyhotovená 17. februára 2021, ale pred viac ako štyrmi rokmi, v nedeľu 5. februára 2017.
Mnoho ľudí túto fotografiu v tom čase zdieľalo na sociálnych sieťach (1, 2, 3).
Wow. Bucharest, Romania tonight. The people ask the government to leave. pic.twitter.com/mllyuRLaLE
— Koert Debeuf (@koertdebeuf) February 5, 2017
„Pol milióna Rumunov (...) demonštrovalo v nedeľu večer, aby vyjadrili svoju nespokojnosť s vládou (...) 250 000 z nich bolo v Bukurešti na Námestí víťazstva pred úradom vlády a raz toľko spolu v takmer päťdesiatich mestách tejto 20-miliónovej krajiny,“ informovala agentúra AFP v správe zverejnenej 5. februára 2017 vo večerných hodinách.
Fotografia, ktorú v ten istý večer vyhotovil rumunský fotograf agentúry AFP Andrei Pungovschi, zobrazuje tú istú udalosť, len z iného uhla:
Skutočnosť, že ide o rovnakú udalosť, dokladá prítomnosť rovnakých prvkov na oboch fotografiách: dve vozidlá a žltý transparent v dave (nižšie označené zelenou).
Po návrate k moci na konci roku 2016 začala rumunská strana Sociálna demokracia rozsiahlu reformu súdneho systému, ktorá ohrozovala nezávislosť sudcov a podľa jej kritikov mala umožniť politikom uniknúť trestnému stíhaniu v niektorých prípadoch korupcie.
Táto reforma vyvolala najväčšie demonštrácie od pádu komunistického režimu v roku 1989, ktoré vyvrcholili vo februári 2017.
Mimoriadne silná mobilizácia verejnosti v podobe niekoľko dní trvajúcich masívnych demonštrácií a kritika zo strany Európskej únie viedla nakoniec vtedajšieho premiéra Sorina Grindeanua k stiahnutiu dekrétu, ktorým chcela vláda dekriminalizovať časť úplatkov a znížiť tresty za korupciu.
V júli 2018 parlament schválil čiastočnú dekriminalizáciu korupcie, znížil tresty za mnohé korupčné trestné činy a zmiernil podmienky pre získanie podmienečného prepustenia. O tri mesiace neskôr však rumunský Ústavný súd vyhlásil tieto zmeny za protiústavné.
Agentúra AFP pátrala po tom, či sa v Bukurešti konali v nedávnej dobe akékoľvek podobne masové demonštrácie. Narazili sme však len na oveľa menšie zhromaždenia (tu a tu).
Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?
Kontaktujte nás