Fotografia z demonštrácie v Bukurešti nepochádza z februára 2021, v skutočnosti je 4 roky stará

Tisíce ľudí zdieľali na Facebooku príspevky, ktoré ukazovali obrovskú demonštráciu „za odvolanie vlády“, ktorá sa vraj mala konať 17. februára v rumunskej Bukurešti. Fotografia však pochádza z protestov proti korupcii v roku 2017, kedy demonštranti naozaj žiadali demisiu vlády. V Rumunsku sa žiadny podobne veľký protest v nedávnej minulosti nekonal.

„RUMUNSKO Bukurešti bol včera 17.2 protest - za odvolanie vlády, Inšpirácia pre Slovákov,“ píše sa v popise fotografie, ktorú zdieľala stránka Zaujímavosti Slovenska 18. februára 2021.

Na fotografii je zachytený obrovský dav ľudí zhromaždený na námestí v hlavnom meste Rumunska Bukurešti.

Image
Snímka FB príspevku vyhotovená 19. februára 2021

 Tento príspevok zdieľalo v dobre písania článku viac ako 1800 používateľov Facebooku, iný obdobný príspevok zdieľalo takmer 700 používateľov.

Vyššie uvedená fotografia však nebola vyhotovená 17. februára 2021, ale pred viac ako štyrmi rokmi, v nedeľu 5. februára 2017.

Mnoho ľudí túto fotografiu v tom čase zdieľalo na sociálnych sieťach (1, 2, 3).

„Pol milióna Rumunov (...) demonštrovalo v nedeľu večer, aby vyjadrili svoju nespokojnosť s vládou (...) 250 000 z nich bolo v Bukurešti na Námestí víťazstva pred úradom vlády a raz toľko spolu v takmer päťdesiatich mestách tejto 20-miliónovej krajiny,“ informovala agentúra AFP v správe zverejnenej 5. februára 2017 vo večerných hodinách.

Fotografia, ktorú v ten istý večer vyhotovil rumunský fotograf agentúry AFP Andrei Pungovschi, zobrazuje tú istú udalosť, len z iného uhla:

Image
Snímka stránky afpforum.com vyhotovená 19. februára 2021

Skutočnosť, že ide o rovnakú udalosť, dokladá prítomnosť rovnakých prvkov na oboch fotografiách: dve vozidlá a žltý transparent v dave (nižšie označené zelenou).

Image
Porovnanie AFP vyhotovené 19. februára 2021

Po návrate k moci na konci roku 2016 začala rumunská strana Sociálna demokracia rozsiahlu reformu súdneho systému, ktorá ohrozovala nezávislosť sudcov a podľa jej kritikov mala umožniť politikom uniknúť trestnému stíhaniu v niektorých prípadoch korupcie.

Táto reforma vyvolala najväčšie demonštrácie od pádu komunistického režimu v roku 1989, ktoré vyvrcholili vo februári 2017.

Mimoriadne silná mobilizácia verejnosti v podobe niekoľko dní trvajúcich masívnych demonštrácií a kritika zo strany Európskej únie viedla nakoniec vtedajšieho premiéra Sorina Grindeanua k stiahnutiu dekrétu, ktorým chcela vláda dekriminalizovať časť úplatkov a znížiť tresty za korupciu.

V júli 2018 parlament schválil čiastočnú dekriminalizáciu korupcie, znížil tresty za mnohé korupčné trestné činy a zmiernil podmienky pre získanie podmienečného prepustenia. O tri mesiace neskôr však rumunský Ústavný súd vyhlásil tieto zmeny za protiústavné.

Agentúra AFP pátrala po tom, či sa v Bukurešti konali v nedávnej dobe akékoľvek podobne masové demonštrácie. Narazili sme však len na oveľa menšie zhromaždenia (tu a tu).

Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?

Kontaktujte nás