
V súvislosti so šírením nepravdivých príspevkov odborníci opätovne varujú pred liekom ivermektín
- Uverejnené 14. mája 2025 o 16:42
- Článok prečítate za 5 min
- Autor: Ede ZABORSZKY, AFP Maďarsko
- Článok preložil/-a Eduard STARKBAUER , AFP Slovakia
Copyright © AFP 2017-2025. Pre akékoľvek komerčné použitie tohto obsahu je nutné predplatenie našich služieb. Viac informácií zistíte tu.
Stovky Slovákov zdieľali vo februári a marci príspevky na Facebooku, ktoré obsahovali zoznam rôznorodých tvrdení o údajných pozitívnych účinkoch lieku ivermektín.
Podľa týchto príspevkov tento liek – ktorý sa dnes na Slovensku vydáva na základe špecifického povolenia na určité ochorenia – lieči celý rad rôznych zdravotných problémov vrátane rakoviny, chráni srdce, posilňuje svaly či reguluje hladinu inzulínu a cholesterolu v tele.
Tieto tvrdenia boli v niektorých prípadoch zdieľané spolu s fotografiou fľaštičky s nápisom „Ivermectine injection for cattle and swine“ (Ivermektínová injekcia pre dobytok a ošípané), čo niektorých používateľov viedlo k zavádzajúcim odporúčaniam, aby si tento liek kúpili vo veterinárnej ambulancii a liečili sa ním sami.

Príspevky sa objavili v rôznych európskych jazykoch a vykazujú znaky automatického prekladu. Virálnymi sa stali už v januári 2025, keď boli na Facebooku zdieľané vyše 70 000-krát v španielčine. Objavili sa aj v češtine, nemčine, maďarčine a holandčine.
Objavili sa približne v rovnakom čase, keď americký herec Mel Gibson šíril nepodložené tvrdenia o údajných účinkoch ivermektínu na liečbu rakoviny.
Nepravdivé tvrdenia o ivermektíne sa šírili najmä počas pandémie Covid-19. Tento liek sa stal obzvlášť populárnym medzi ľuďmi, ktorí boli skeptickí voči vakcínam, pričom bol falošne propagovaný ako „zázračný liek“.
Zdravotní odborníci však aj najnovšie tvrdenia o ivermektíne odmietli a zdôraznili, že jeho údajné prínosy – mimo rámec klinicky overených použití – sú „nepodložené špekulácie“ alebo „úplne vymyslené“.
Podľa Európskej agentúry pre lieky (EMA) „sú v EÚ tablety s obsahom ivermektínu schválené na liečbu niektorých parazitárnych červových infekcií, zatiaľ čo kožné preparáty s obsahom ivermektínu sú schválené na liečbu kožných ochorení, ako je ružovka“.
Podľa aktuálnej slovenskej databázy registrovaných liekov na humánne použitie obsahuje liečivo ivermektín krém na predpis s názvom Soolantra, ktorý sa používa na lokálnu liečbu zápalových (papulo-pustulárnych) kožných lézií spojených s ružovkou u dospelých. Na Slovensku bol 10. júla 2021 navyše oficiálne zaregistrovaný aj liek vo forme tabliet Ivermectin Exeltis.
Tento liek je viazaný na lekársky predpis. Je určený výhradne na liečbu parazitických infekcií, konkrétne na črevnú infekciu spôsobenú háďatkom črevným (intestinálna strongyloidóza), infekciu krvi spôsobenú vlasovcom miazgovým (mikrofilarémia) a svrab (kožné ochorenie spôsobené roztočom).
„Nepodložené špekulácie“
Príspevok zavádzajúco tvrdí, že ivermektín lieči rôzne autoimunitné ochorenia a zápaly, posilňuje svaly, môže liečiť Crohnovu chorobu, alergie, chráni srdce, regeneruje nervový systém a reguluje hladinu inzulínu a cholesterolu.
Odborníci však zdôrazňujú, že by sa tento liek nemal používať na ochorenia, na ktoré nebol testovaný.
„Použitie ivermektínu nie je pri uvedených ochoreniach indikované“, uviedol Dr. Markus Zeitlinger, vedúci Klinického farmaceutického ústavu Viedenskej univerzity, pre agentúru AFP 29. apríla 2025.
Dr. Akos Heinemann, vedúci výskumu na Katedre farmakológie Lekárskej univerzity v Grazi, pre agentúru AFP 29. apríla 2025 uviedol, že „ak by bol ivermektín skutočne vhodný na liečbu ochorení, ktoré ste spomenuli, vykonali by sa príslušné klinické štúdie a príslušné prípravky by boli schválené. Farmaceutický priemysel by si takúto príležitosť určite nenechal ujsť“.
„[...] ivermektín svoju klinickú účinnosť preukázal iba proti určitým parazitárnym infekciám a svrabu. Všetko ostatné sú nepodložené špekulácie založené na vedecky neobhájiteľných údajoch, alebo sú to prosté výmysly. Predpisovanie alebo užívanie ivermektínu mimo schválených indikácií je hrubou nedbanlivosťou,“ dodal Heinemann.
Dr. Monika Redlberger-Fritzová, výskumníčka z Virologického centra Lekárskej univerzity vo Viedni, 29. apríla 2025 pre agentúru AFP potvrdila, že „ivermektín sa má používať iba v súlade s povoleniami; všetky ostatné použitia nie sú indikované“.
Potreba ďalších klinických štúdií
Najviac znepokojujúce tvrdenie v príspevku hovorí o údajnej schopnosti ivermektínu zabíjať rakovinové bunky a zabraňovať tak šíreniu rakoviny, pričom neuvádza žiadne dôkazy.
Účinnosť ivermektínu pri liečbe rakoviny je v súčasnosti predmetom vedeckého výskumu, avšak podľa odborníkov oslovených AFP sme stále ďaleko od toho, aby bol považovaný za alternatívu k existujúcim liečebným metódam.
Štúdie in vitro a na zvieratách od polovice 90. rokov 20. storočia preukázali, že molekula ivermektínu môže mať protinádorové vlastnosti.
Jérôme Hinfray, vedúci vedeckých informácií Francúzskej ligy proti rakovine, agentúre AFP v marci 2025 povedal: „Vedci preukázali, že molekula môže mať antiproliferatívne vlastnosti, ktoré spomaľujú vývoj rakovinových buniek, a antimetastázové vlastnosti zabraňujúce šíreniu rakoviny v organizmoch zvierat, ktoré boli predmetom experimentu.“
Takéto štúdie však nie je možné zovšeobecniť na ľudí, v prípade ktorých sú potrebné ďalšie vedecké výskumy a klinické štúdie. „Údaje získané z experimentálneho modelu na myšiach nemožno v žiadnom prípade preniesť na liečbu ľudí,“ uviedol Claude Linassier, onkológ a riaditeľ oddelenia prevencie, organizácie a starostlivosti vo Francúzskom národnom onkologickom inštitúte. „Predtým, ako sa liek môže použiť na liečbu rakoviny, musí prejsť tromi typmi klinických výskumných štúdií.“
„Tvrdenie, že ivermektín je účinný pri liečbe rakoviny, je určite nepravdivé alebo pritiahnuté za vlasy a nie je podložené žiadnymi vedeckými údajmi. Je to obzvlášť nebezpečné, pretože táto nepravdivá informácia, ktorú ľudia šíria bez toho, aby si to uvedomovali, odporúča nezvyčajné a preto potenciálne toxické dávky,“ upozornil.
Možné vedľajšie účinky
Text, ktorý sa v súčasnosti šíri na sociálnych médiách, tvrdí, že ivermektín „má iba priaznivé účinky“, ale v skutočnosti má aj možné vedľajšie účinky.
Európska lieková agentúra (EMA) varuje, že hoci je ivermektín „vo všeobecnosti dobre tolerovaný v dávkach schválených pre iné indikácie“, v prípade vyšších dávok „nemožno vylúčiť toxicitu“.
Ako dôkaz faktu, že užívanie ivermektínu určeného pre zvieratá môže byť obzvlášť nebezpečné slúži incident, pri ktorom sa ním v roku 2021 predávkovali dvaja Slováci, ktorí museli byť v Košiciach v kritickom stave hospitalizovaní.
Tvrdenia verejne činných osôb o údajnej účinnosti ivermektínu, širené počas pandémie na Slovensku, vyvrátila aj zložka slovenskej polície zameraná na boj s dezinformáciami a hybridnými hrozbami.
Poškodenie vakcínou?
Virálny príspevok takisto nepravdivo tvrdí, že ivermektín lieči „poškodenia spôsobené mRNA vakcínami prostredníctvom spike proteínov“.
Ide o variáciu na neustále sa opakujúce nepravdivé tvrdenie, že spike proteíny produkované v tele po očkovaní mRNA vakcínou sa v ňom voľne pohybujú a spôsobujú škody, či dokonca môžu infikovať iných. Agentúra AFP vyvrátila tieto tvrdenia vo viacerých článkoch, napríklad tu alebo tu.
Ako vysvetlila agentúra AFP v článku z apríla 2025, Európska lieková agentúra považuje mRNA vakcíny na základe údajov zhromaždených po podaní miliárd dávok po celom svete za účinné a bezpečné.
Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?
Kontaktujte nás