Video z demonštrácie pochádza z Petrohradu, nie z Holandska či Nemecka

Viac ako 5,5-tisíc ľudí zdieľalo video, ktoré podľa popisu malo byť natočené počas protestov proti reštriktívnym pandemickým opatreniam v Nemecku či v Holandsku. Video pritom pochádza z demonštrácie za oslobodenie Alexeja Navaľného v ruskom Petrohrade z 23. januára 2021.

27. januára 2021 zdieľala stránka Chemtrails Slovensko príspevok, v ktorého popise bolo napísané: „V Holandsku a Nemecku obrovské demonštrácie proti kovidovému fašizmu, o ktorých vás samozrejme RTVS nepovažuje za vhodné informovať. V spravodajstve STV v rámci zahraničného spravodajstva sa nanajvýš dozviete úžasnú informáciu o problémoch britskej kráľovnej s platničkami…“

Súčasťou príspevku bolo 20-sekundové video, na ktorom vidno ulicu plnú demonštrantov.

Image
Snímka FB príspevku vyhotovená 1. februára 2021

Totožné video s tým istým popisom bolo zdieľané aj FB stránkou allinfo.sk alebo tu či tu. Celkovo tak zdieľalo toto video v slovenčine viac ako 5,5-tisíc ľudí. Obdobné príspevky sa šírili aj v španielčine či francúzštine.

Príspevky tak vytvárajú dojem, že demonštrácia, o ktorej vraj verejnoprávny Rozhlas a televízia Slovensko (RTVS) nemá informovať, sa udiala v Nemecku či v Holandsku.

Nie je to pravda. Video bolo natočené 23. januára 2021 v ruskom Petrohrade, pričom protestujúci nevyšli do ulíc protestovať proti nariadeniam spojeným s pandémiou ochorenia Covid-19, ale na podporu opozičného politika Alexeja Navaľného.

Pôvod videa

Reverzným vyhľadávaním pomocou nástroja InVID sme našli pôvodné video na twitterovom účte používateľky @samkova_ann; uverejnené bolo 23. januára 2021. Popis videa v ruštine znie: „Невский проспект“ (po slovensky Nevský prospekt). Nevský prospekt je jednou z hlavných ulíc v ruskom Petrohrade.

Presné miesto, odkiaľ bolo video natočené, sme geolokalizovali aj pomocou Google Street View a Yandex Maps. Video bolo podľa Googlu natočené z balkónu na druhom poschodí domu na adrese „Nevsky Avenue, 22/24, St Petersburg, Rusko, 191186“.

Zábery z videa sme porovnali so zábermi z Google Street View:

Image
Porovnanie snímok z ulice Nevský prospekt z dezinformačného videopríspevku (vľavo) a z Google Street View (vpravo). Dátum vyhotovenia 1. február 2021

23. januára 2021 sa v Rusku konali masívne protesty na podporu prepustenia Alexeja Navaľného, opozičného politika a oponenta Vladimíra Putina. Navaľnyj bol 17. januára zatknutý po tom, ako priletel naspäť do Ruska. Predtým sa viac ako päť mesiacov liečil v Berlíne po tom, ako bol podľa zistení investigatívnej organizácie Bellingcat otrávený jedom Novičok príslušníkmi ruskej tajnej služby FSB.

Fotografka AFP Olga Maltseva tiež zachytila spomínané protesty na Nevskom prospekte (1, 2).

Používateľka s menom Анна, na profile ktorej bolo zverejnené pôvodné video z petrohradského protestu, je podľa svojho twitterového profilu členkou Navaľného štábu (Команда Навального).

Demonštrácie v Holandsku, v Nemecku a na RTVS

Holandská vláda nariadila 22. januára zákaz vychádzania od deviatej hodiny do pol piatej ráno, ktorý má trvať najmenej do 10. februára, aby sa tak obmedzilo šírenie ochorenia Covid-19. V reakcii na to vyšli do ulíc stovky mladých ľudí vo viacerých mestách (Haag, Amsterdam, Rotterdam a ďalšie), ktorí niekoľko nocí po sebe páchali násilnosti. Niektorí z nich sa už objavili pred súdom a dostali aj tresty odňatia slobody.

Situácia v Nemecku v posledných týždňoch neprerástla do masívnych anti-covidových protestov. Za zmienku stojí protest v Stuttgarte z 27. januára, pri ktorom zhruba 300 automobilistov vytvorilo kolónu tiahnucu sa mestom, a protest v Berlíne z 31. januára, ktorého sa malo podľa Tages Spiegel zúčastniť okolo 600 demonštrantov. Keďže tieto zhromaždenia neboli ani rozsiahle, ani nedochádzalo k výrazným násilnostiam, neboli pokrývané slovenskou tlačou.

Nie je však pravda, že o násilnostiach v Holandsku neinformovali slovenské médiá. Napríklad Aktuality.sk vydali v týždni medzi 20. a 27. januárom päť článkov o protestoch v Holandsku, denník SME vydal štyri takéto články.

Slovenské verejnoprávne médiá takisto o protestoch informovali. O holandských protestoch agentúra AFP dohľadala napríklad rozhlasový vstup RTVS z 26. januára alebo agentúrnu správu TASR z 24. januára. 

Tím AFP Fakty kontaktoval Viliama Hauzera, vedúceho zahraničnej redakcie spravodajstva RTVS. Ten v e-maile uviedol, že vo večernom spravodajskom vysielaní RTVS sa správa o nemeckých protestoch „nekonvenčného myslenia“, ako sa nemeckí anti-covidoví demonštranti nazývajú, objavila naposledy 10. decembra 2020.

Hovorkyňa RTVS Andrea Pivarčiová pre AFP Fakty poskytla aj nasledujúce stanovisko: „Redaktori spravodajstva a publicistiky RTVS pracujú vždy s overenými informáciami a faktami z dôveryhodných a oficiálnych zdrojov. (...) Dôkazom kvality sú aj výsledky pravidelného prieskumu MEDIAN SK, v ktorom zúčastnení respondenti už po štvrtý raz za sebou označili spravodajstvo verejnoprávnej televízie ako najobjektívnejšie.“

„RTVS sa ostro ohradzuje voči zavádzajúcim tvrdeniam, že v rámci spravodajstva neinformuje korektne o zahraničnom dianí a dištancuje sa od tvrdení hoaxu, ktorý sa šíri na sociálnych sieťach. RTVS sa snaží informovať verejnosť o aktuálnom dianí v našej krajine aj v zahraničí vyvážene a nestranne,“ komentovala obvinenia z neobjektívnosti Pivarčiová.

O protestoch, ktoré sa 23. januára 2021 konali naprieč ruskými mestami na podporu Navaľného, verejnoprávna televízia informovala v ten istý deň v hlavných večerných správach.

Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?

Kontaktujte nás