Viedenskí policajti nezložili prilby na znak podpory s protestujúcimi proti pandemickým opatreniam

Desaťtisíce používateľov Facebooku zdieľali videá a fotografie z demonštrácie proti pandemickým opatreniam rakúskej vlády, ktorá sa konala Viedni od 31. januára. Príspevky ukazujú policajtov kráčajúcich spoločne s demonštrantmi so zloženými prilbami. Viaceré príspevky to interpretujú ako podporu demonštrantom. Polícia to však popiera. Niekoľko fotožurnalistov, ktorí boli na mieste, agentúre AFP tiež potvrdilo, že zložené prilby neboli prejavom podpory.

 

Desaťtisíce slovenských používateľov Facebooku zdieľali videá a fotografie demonštrácie proti pandemickým opatreniam v Rakúsku z 31. januára 2021, ku ktorej sa mali podľa príspevkov pridať rakúski policajti, pričom si mali na znak podpory „zložiť prilby“.

Najvirálnejším bol v slovenskom kontexte príspevok stránky Zaujímavosti Slovenska z 31. januára. Príspevok obsahoval fotografiu z protestu a odkaz na video. Okrem toho bolo v popise napísané: „VIEDEŇ 31.1 - Rakúska polícia dala dole prilby a pridala sa k protestujúcim za ľudské práva...✌️?.“

Image

Snímka FB príspevku vyhotovená 12. februára 2021

 

Na videu, na ktoré vedie odkaz v príspevku, počuť výkriky „Bravo“ a „Ďakujem“, jeden muž sa raduje aj za kamerou: „Polícia pochoduje s ľuďmi!“. 

Len tento príspevok zdieľalo viac ako 19,3-tisíc používateľov. Šírili sa však aj iné videá a príspevky s obdobnými tvrdeniami. Príspevky, ktoré priamo obsahovali aj videá z protestu, sa objavili aj na ďalších miestach slovenského Facebooku (tu, tu alebo tu) alebo aj na Youtube. Podľa výpočtov AFP tak zdieľalo podobné tvrdenia v slovenčine najmenej 26-tisíc používateľov Facebooku.

Ďalšie verzie videa sa šírili aj vo francúzštine, nemčine, holandčine, srbštine alebo češtine.

Na demonštráciu proti pandemickým opatreniam rakúskej vlády, ktorá sa konala 31. januára, prišlo niekoľko tisíc ľudí. O dva týždne skôr, 16. januára, protestovalo proti opatreniam v centre Viedne viac ako 10-tisíc ľudí, pričom došlo k mnohým porušeniam covidových opatrení (viac tu).

Koncom januára boli kroky polície na sociálnych sieťach kritizované ako príliš pasívne (napríklad tu a tu). Denník Kurier písal o „kritike zo všetkých strán“. Minister vnútra Karl Nehammer (z Rakúskej ľudovej strany ÖVP) a policajný prezident Gerhard Pürstl sa večer pred druhou demonštráciou dokonca postavili pred novinárov. Nehammer uviedol: „Z operácie si odnášame, že sa musíme ešte viac prispôsobiť taktike demonštrantov.“

Skutočne však rakúske ozbrojené zložky preukázali podporu protestujúcim tým, že zložili prilby, ako sa tvrdí v príspevkoch? Už po predchádzajúcich demonštráciách sa objavili zábery policajtov bez ich prilieb ako dôkaz ich solidarity s protestujúcimi. Agentúra AFP sa týmto tvrdeniam venovala už v minulosti napr. tu alebo tu. Ani tentokrát nie sú tieto tvrdenia pravdivé.

Čo hovorí na priebeh demonštrácie polícia 

Viedenská polícia demonštráciu, ktorá sa mala konať 31. januára, zakázala ešte pred jej začiatkom: „Skúsenosti z posledných týždňov navyše ukazujú, že veľká časť účastníkov zhromaždenia jednoducho ignoruje opatrenie o nosení ochranného rúška na ústach a nose, takže sa v podstate očakáva, že na týchto zhromaždeniach dôjde k rozsiahlemu porušovaniu zákonov,“ napísalo viedenské regionálne policajné riaditeľstvo vo vyhlásení dva dni pred demonštráciou. „Preto budú všetky hlásené, a obzvlášť tie silno promované, veľké zhromaždenia vo Viedni v celkovom počte 15 tento víkend zakázané.“ Porušovatelia musia počítať s rozpustením zhromaždenia, dodala polícia vo vyhlásení.

31. januára 2021 popoludní sa napriek zákazu zhromaždilo niekoľko tisíc ľudí na nepovolenom proteste v okolí Burgringu v centre mesta. Tam bolo podľa správy viedenskej polície pôvodné zhromaždenie rozptýlené. V reakcii na otázku AFP hovorca polície Daniel Fürst 5. februára napísal: „Rozptýlenie zhromaždenia s tisíckami účastníkov predstavuje pre policajný zásah vždy osobitnú výzvu. V duchu proporcionality sa polícia usilovala umožniť účastníkom demonštrácie rozptýliť sa bez násilia s cieľom zabrániť eskalácii na jednej strane a ďalšiemu šíreniu vírusu na strane druhej.“ S cieľom zabezpečiť pokojný priebeh sprevádzala polícia demonštrantov pozdĺž Ringu, Getreidemarktu, Mariahilfer Straße a Linke Wienzeile. Z týchto miest pochádzajú aj dve videá, ktoré sa objavili na sociálnych sieťach.

Prvé video bolo natočené za viedenskou radnicou, v druhom sa demonštrácia vrátane policajtov otočila z Getreidemarkt do ulice Linke Wienzeile.

Image

Snímka z Google Maps, ktorá ukazuje, kde boli natočené dve videá, ktoré sa neskôr šírili po sociálnych sieťach

 

Viedenská polícia samotná ešte 31. januára verejne poprela, že by jej príslušníci vyjadrili podporu protestujúcim prostredníctvom Twitteru: „Vzhľadom k opakujúcim sa obvineniam o tom, že ’sme mali kráčať spoločne’ s protestujúcimi: Akonáhle sa začne zhromaždenie, je vždy sprevádzané kolegami vpredu, po jeho stranách a na konci, pokiaľ je to možné.“

Hovorca Fürst vysvetlil túto stratégiu agentúre AFP: „Polícia v zásade koná podľa filozofie 3D - to znamená dialóg, deeskalácia a vynucovanie (v nemčine Dialog, Deeskalation und Durchsetzen). To, že príslušníci nemajú nasadené taktické prilby a sú v zodpovedajúcej formácií, zjavne spadá pod deeskaláciu. Tento výzor je teda - v závislosti od rizika/situácie - úplne bežný, ale môže sa tiež kedykoľvek zmeniť.“

Čo o demonštrácii hovoria pozorovatelia, ktorí boli priamo v teréne

Agentúra AFP sa telefonicky spojila s novinárom Michaelom Bonvalotom, ktorý zverejnil video z Getreidemarkt na Twitteri. Video v danom momente natočil, pretože si všimol policajnú formáciu, uviedol v telefonáte. Na Twitteri opísal svoj dojem takto: „Polícia teraz pochoduje uprostred pochodu extrémnej pravice a korona-popieračov - za posmeškov a potlesku demonštrantov.“ Pre AFP Bonvalot však spresnil: „Neznamená to, že by polícia bola preto súčasťou demonštrácie. Je úplne neprípustné tvrdiť, že sa polícia k demonštrácii pripojila.“ Aj keď si to takto vykladali demonštranti na zemi, „to, či policajti majú prilby alebo nie, nevypovedá nič o ich podpore,“ uviedol Bonvalot. Existujú protesty s prilbami aj bez nich, povedal.

To isté potvrdil telefonicky 4. februára aj fotograf AFP Alex Halada. Taktiež bol na demonštrácii a uviedol: „To, že policajti nenosia prilby, je normálne, pokiaľ vzduchom nelietajú žiadne predmety. Tým, že majú zložené prilby, si nemôžete vykladať, že by vyjadrovali podporu.“ Jeho fotografie z 31. januára ukazujú, že počas demonštrácie boli momenty, kedy policajti na hlavách prilby mali aj nemali. Nálada bola napätá vo chvíľach, keď boli demonštranti na ringu v krátkodobom obkľúčení.

Image

Policajti s prilbami aj bez nich počas demonštrácie vo Viedni 31. januára 2021 
(Alex Halada, AFP) 

Lorenzo Vincentini taktiež 4. februára agentúre AFP potvrdil, že sňatie prilby nevypovedá o podpore. Vincentini pracuje ako fotožurnalista na voľnej nohe, často sa zúčastňuje na protestoch krajnej pravice, bol na mieste aj v čase konania protestu na Getreidemarkt. „Toto zjavne nebolo žiadne bratríčkovanie,“ uviedol.

O tom, či sú prilby nasadené alebo nie, rozhoduje vedúci operácie v závislosti od toho, ako je daná situácia nebezpečná, povedal pre AFP právnik Christian Piska z Viedenského ústavu pre ústavné a správne právo.

Obdobné stanovisko ponúkol v minulosti pre AFP hovorca berlínskej polície v jednom zo starších prípadov, ktorý sa týkal nasadenia nemeckých policajtov pri podobnom zásahu. „To, či má byť prilba nasadená alebo nie, závisí len od nebezpečenstva danej situácie a posudzuje sa od prípadu k prípadu,“ informoval vtedy agentúru AFP. „Policajti vedia veľmi dobre, ako predvídať nebezpečenstvo, a zriedkakedy sú prekvapení, keď zložia prilby,“ dodal.

Existujú aj ďalšie príklady, keď rakúski policajti nosili prilby v rukách. Stalo sa to napríklad na nedávnej viedenskej demonštrácii proti deportáciám, len týždeň po demonštrácii proti pandemickým opatreniam.

Image

Polícia na demonštrácii proti deportáciám na Wiener Ring 6. februára 2021 (AFP/Eva Wackenreuther) 

Právnik Piska k otázke AFP 4. februára dodal: „Na čo sa často zabúda: Spontánne demonštrácie sú chránené aj základným právom na slobodu zhromažďovania.“ Polícia má okrem toho povinnosť chrániť a musí konať čo najviac tak, aby prípadné nepokoje deeskalovala. V prípade korona-demonštrácie nevidel Piska žiadny neprimeraný zásah príslušníkov.

Podľa policajnej správy bolo obvinených a zatknutých približne 850 osôb.

Záver: Viedenská polícia samotná popisuje svoje kroky ako operačnú taktiku na udržanie pokojnej a nenásilnej situácie, pričom odmieta tvrdenia z príspevkov. Niekoľko novinárov, ktorí často pokrývajú demonštrácie, nezávisle na sebe upozorňuje, že sprevádzanie protestov bez prilieb je bežný postup a nemá nič spoločné s vyjadrením podpory.

Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?

Kontaktujte nás