Protest proti koronavírusovým opatreniam v Berlíne: Fotografie vythrnuté z kontextu
- Tento článok je viac ako rok starý.
- Uverejnené 7. augusta 2020 o 16:45
- Aktualizované dňa 11. augusta 2020 o 10:50
- Článok prečítate za 4 min
- Autor: AFP Francúzsko, AFP Slovensko
Copyright © AFP 2017-2024. Pre akékoľvek komerčné použitie tohto obsahu je nutné predplatenie našich služieb. Viac informácií zistíte tu.
Jedným z najvirálnejších je príspevok od poslanca NR SR za hnutie Sme rodina Miloša Svrčeka. Jeho príspevok obsahuje okrem iných aj viaceré fotografie, ktoré boli vyhotovené pred takmer dvoma mesiacmi alebo z Berlína vôbec nepochádzajú.
Toto je jedna z nich:
Snímka FB príspevku obsahujúca fotografiu z Hamburgu vyhotovená 4. augusta 2020
Táto snímka je však úplne vytrhnutá z kontextu. Nielenže táto demonštrácia neprebehla 1. augusta, ale neprebehla ani v Berlíne. Jedná sa o pochod proti rasizmu v súvislosti s hnutím Black Lives Matter, ktorý sa konal 6. júna 2020 v Hamburgu. Fotografia bola uverejnená na stránkach organizátorov pochodu s textom: „15-tisíc ľudí dnes demonštrovalo pred radnicou mesta proti rasizmu a náhodnému zabíjaniu ľudí políciou. Pokľakli a so zdvihnutou päsťou si pripomenuli Georgea Floyda ako aj obete rasovo motivovaného násilia v Nemecku.“
Na ďalšej fotografii vidno breh rieky:
Snímka FB príspevku obsahujúca fotografiu pôvodne z Kolína nad Rýnom. Dátum vyhotovenia 4. august 2020
Táto fotografia bola pôvodne vyhotovená v Kolíne nad Rýnom a taktiež počas protestu Black Lives Matter konajúceho sa 6. júna 2020. Uverejnená bola v tomto tweete nemeckého youtubera iBlali. Odhady počtu protestov hovorili o 10-tisíc účastníkoch.
Fotografia nižšie bola taktiež vytrhnutá z kontextu a mala ukazovať masu protestujúcich 1. augusta v Berlíne. Zdieľaná bola však nielen Svrčekom, ale aj dezinformačnou stránkou Extra Plus alebo v tomto FB príspevku.
Snímka FB príspevku obsahujúca fotografiu berlínskeho Alexanderplatz z júna 2020. Dátum vyhotovenia 4. august 2020
Táto snímka síce pochádza z Berlína, ale zhotovená bola taktiež 6. júna 2020 a zobrazuje demonštráciu v reakcii na násilnú smrť Georgea Floyda. Fotografia pochádza od Simona Zamora Martina, ktorý ju uverejnil na svojom Twitteri a pre AFP aj jej pravosť potvrdil, keď sme ho kontaktovali cez Facebook. Podobnú fotografiu berlínskeho Alexanderplatz (napr. na Twitteri tu) vydal fotograf agentúry Reuters. Polícia v tom čase odhadla počet účastníkov na 10 000.
Iné príspevky, ako napríklad tento z FB stránky Dole králičou norou sk 17/17+ obsahujú túto fotografiu:
Snímka FB príspevku obsahujúca fotografiu z Zürichu vyhotovená 4. augusta 2020
Táto snímka bola v skutočnosti zhotovená 10. augusta 2019 počas technopárty Street Parade vo švajčiarskom Zürichu. Zavesená je na webovej stránke organizátorov a pozadí na nej vidno zürišský most Quaibrücke.
Tu sú dve fotografie berlínskej demonštrácie z 1. augusta 2020, ktoré boli použité vo viacerých FB príspevkoch. Vyhotovil ich fotograf AFP John MacDougall:
Fotografia protestu na Strasse des 17. Juni z 1. augusta 2020 (John MacDougall / AFP)
Fotografia berlínskeho protestu z 1. augusta 2020 (John MacDougall / AFP)
V tíme AFP Fakty sme však nevedeli dohľadať zdroj a overiť autenticitu tejto fotografie z berlínskej stanice Friedrichstrasse:
Fotografia stiahnutá z FB príspevkov 5. augusta 2020
Nafúknuté počty demonštrantov
Ďalší virálny príspevok síce podľa našich zistení obsahuje reálne fotografie z berlínskeho protestu proti korona opatreniam, píše sa v ňom však: „Sobotný (1.8.2020) protest proti korone ? v Berlíne. ?? Podľa tvrdenia organizátorov sa ho zúčastnilo až 1 300 000 ľudí. (...) Nemecké média bez hanby klamú a píšu, že demonštrantov bolo 15 000 a že to sú praví extrémisti, konšpirátori a popierači korony.“ Zavádzajúce tvrdenia o viac ako milióne protestujúcich sa objavili aj tu, tu alebo tu.
Tvrdenia o 500-tisíc až 1,5 milióna protestujúcich sú podľa všetkého sú mnohonásobne nafúknuté, aj keď ich v AFP nevieme spätne overiť.
Podľa stanoviska berlínskej polície sa zúčastnilo protestu okolo 20-tisíc ľudí. Nemecká fact-checkingová stránka Correctiv vyvrátila tvrdenia o masívnej účasti prostredníctvom online nástroja pre meraniu veľkosti davu “Mapchecking”. Ich odhad hovorí o tom, že pochodu na časti berlínskej ulice Strasse des 17. Juni sa zúčastnilo maximálne 66-tisíc ľudí. Podľa Correctivu teda tvrdenia o dave presahujúcom 500-tisíc účastníkov „nemôžu byť správne“.
Aj príspevok poslanca Svrčeka pôvodne spomínal, že protestu sa zúčastnilo viac ako milión ľudí. Neskôr bol však trikrát upravený, až z neho zmienka o účasti vypadla. Stále však spomína, že Nemci mali protestovať proti „štátnym teroristickým opatreniam” a „noseniu náhubkov”.
Snímka úprav FB príspevku vytvorená 4. augusta 2020
Snímka úprav FB príspevku vytvorená 4. augusta 2020
Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?
Kontaktujte nás