Reťaz väzieb medzi wuchanským laboratóriom, farmaceutickými spoločnosťami a investormi Gatesom a Sorosom je nepravdivá

Copyright AFP 2017-2023. Všetky práva vyhradené.

Na Facebooku bol koncom novembra zdieľaný príspevok v slovenčine, ktorý hovorí o prepojeniach medzi wuchanským laboratóriom, odkiaľ má údajne pochádzať nový koronavírus, farmaceutickými spoločnosťami a výrobcami Pfizer a GlaxoSmithKline, miliardármi Billom Gatesom a Georgeom Sorosom a medzinárodnými poisťovňami. Príspevok je však nepravdivý. Wuchanský inštitút pre virológiu nič nespája s pôvodom epidémie, ktorá nemá nič spoločné so spoločnosťou GSK, ktorá nevlastní americký Pfizer.

„Čínske laboratórium Wuhan v skutočnosti vlastní spoločnosť Glaxo, ktorá zhodou okolností vlastní spoločnosť Pfizer, ktorá zhodou okolností spravuje financie spoločnosti Black Rock, ktorá zhodou okolností spravuje financie spoločnosti Open Foundation  Society (Soros)...,“ píše sa v príspevku z 26. novembra 2020, ktorý zdieľalo viac ako 250 ľudí. Príspevok tak spája virologické laboratórium v čínskom Wu-chane s medzinárodnými farmaceutickými spoločnosťami, pričom naznačuje, že celá pandémia ochorenia COVID-19 bola vopred plánovaná.

Snímka FB príspevku vyhotovená 14. decembra 2020

K príspevku sú pripojené snímky z francúzskej stránky qactus.fr (pôvodný francúzsky text je automaticky preložený do slovenčiny).

Tie isté alebo obdobné tvrdenia cirkulujú aj v holandčine, nemčine, či španielčine. Prvý príspevok s takýmito tvrdeniami, ktorý sme v rámci AFP boli schopní dohľadať, pochádza z 12. novembra a bol zdieľaný v taliančine. Príspevok pripisuje pôvod textu používateľovi s menom „Giussepe Renda“.

Vyhľadávanie tohto mena pomocou Google nás zaviedlo k profilu talianskeho zamestnanca spoločnosti Pfizer. Agentúra AFP sa snažila Giuseppe Rendu kontaktovať, k dátumu uverejnenia tohto článku však nedostala odpoveď.

Žiadne prepojenie medzi laboratóriom vo Wu-chane a Glaxo

V príspevku sa spomína „čínske laboratórium Wuhan“, ktoré má vraj vlastniť farmaceutický gigant GlaxoSmithKline (GSK).

Mnohé konšpiračné teórie tvrdia, že vírus SARS-CoV-2 bol vytvorený v laboratóriu s najvyššou úrovňou biobezpečnosti 4 (BSL-4) vo Wu-chane, odkiaľ nedopatrením unikol alebo bol náročky vypustený. Donald Trump ešte v apríli tvrdil, že „má dôkazy“ o tom, že zdrojom ochorenia COVID-19 je práve spomínaný inštitút. Podľa zistení AFP, ktorá sa dezinformácii venovala ešte v januári, neexistujú žiadne dôkazy pre takéto obvinenia.

AFP taktiež nezistila žiadne prepojenie medzi Wuhan Institute of Virology (WIV), kde sa spomínané laboratórium nachádza, a spoločnosťou GSK. Podľa článku z vedeckého časopisu Nature z roku 2017, ktorý predstavoval činnosť laboratória BSL-4 WIV, bol jeho vznik schválený v roku 2003 Čínskou akadémiou vied (CAS) a vybudovaný s pomocou Francúzska v rámci dohody o spolupráci pri prevencii a kontrole nových infekčných chorôb.

Tlačová správa CAS tiež uvádza, že laboratórium BSL-4 WIV bolo slávnostne otvorené v roku 2015 Národnou komisiou pre zdravie a plánovanie rodiny  Čínskej ľudovej republike a Čínskou akadémiou vied. Bol financovaný Národnou komisiou pre reformy a rozvoj (NDRC) a „navrhnutý Francúzskom a Čínou“ . V tlačovej správe sa spoločnosť GSK nespomína.

Snímka zo stránky WIV vyhotovená 9. decembra 2020

Webové stránky WIV neobsahujú zmienky o účasti zahraničnej spoločnosti. Inštitút spadá pod Čínsku akadémiu vied, ktorú riadi čínska vláda. Stránka GSK China taktiež neuvádza žiadnu účasť na WIV. Stránka uvádza, že sídla čínskej pobočky medzinárodnej farmaceutickej spoločnosti sa nachádzajú v mestách Šanghaj, Peking a Tiencin. 

Agentúra AFP kontaktovala Čínsku akadémiu vied, v čase publikovania tohto článku však nedostala odpoveď.

Letecký pohľad na laboratórium BSL-4 v čínskom Wu-chane, 27. mája 2020 (AFP / Hector Retamal)

Spoločnosť Glaxo nevlastní spoločnosť Pfizer 

„ (…) Spoločnosť Glaxo, ktorá zhodou okolností vlastní spoločnosť Pfizer … ,“ píše sa v príspevku.

Americká farmaceutická skupina Pfizer vyvinula vakcínu proti ochoreniu COVID-19, ktorá sa v súčasnosti už používa vo Veľkej Británii, Kanade a Spojených štátoch .

Podľa CNN Business je Pfizer väčšinovo kontrolovaný spoločnosťou The Vanguard Group, ktorá vlastní 7,67% podiel v americkej spoločnosti. Americká nadnárodná korporácia BlackRock, ktorá sa v nepravdivom facebookovom príspevku taktiež spomína, je tiež jedným z jej akcionárov.

GlaxoSmithKline však na zozname akcionárov spoločnosti Pfizer nie je.

Hovorkyňa spoločnosti Pfizer potvrdila, že tvrdenie o tom, že spoločnosť je vlastnená Glaxom „je nesprávne“. „Pfizer NIE JE vlastnený Glaxom! Pfizer je spoločnosťou obchodovanou na Newyorskej burze“, uviedla Dervila Keane, hovorkyňa Pfizeru, v emaili pre AFP zo 7. decembra 2020.

V decembri 2018 oznámili Pfizer a GSK zlúčenie svojich aktivít ohľadne liekov bez lekárskeho predpisu, čím dali za vznik GSK Consumer Healthcare, združenej spoločnosti pre výrobu liekov ako Voltaren, Panadol a Advil. V tomto prípade však nešlo o prevzatie jednej spoločnosti druhou. V ostatnom farmaceutickom priemysle sú dve spoločnosti naďalej konkurentmi.

Zmätočné väzby medzi BlackRock, Axa, Winterthur a Allianz

Vo facebookovom príspevku sa ďalej tvrdí, že Pfizer „spravuje financie spoločnosti Black Rock“, ktorá „zhodou okolností spravuje financie“ siete nadácií otvorenej spoločnosti Open Society Foundations založenej Georgom Sorosom, ktorá je „zhodou okolností záujmom francúzskej spoločnosti AXA“. Taktiež sa v príspevku spomína „nemecká spoločnosť Winterthur“, ktorá postavila „čínsku dielňu“.

Podnikateľ a filantrop George Soros je pravidelne terčom dezinformácií, ktoré overuje a vyvracia agentúra AFP. V minulosti sme sa venovali fámam, podľa ktorých mal byť zatknutý vo Filadelfii kvôli volebným podvodom či odfotografovaný spolu so Zuzanou Čaputovou a Svetlanou Cichanovskou.

Spoločnosť BlackRock je jednou z vedúcich svetových správcovských spoločností, pričom vo svojom portfóliu má tisíce rôznych spoločností vrátane Pfizeru. Združuje tisíce investorov, okrem iných aj magnáta Georgea Sorosa.

Na stránke Open Society Foundation nenájdeme zmienku o francúzskej poisťovacej spoločnosti Axa s výnimkou dokumentu, v ktorom sú spomenuté napríklad trestné stíhania, ktoré spoločnosť Axa podala proti osobám podozrivým z poistného podvodu.

Čo sa týka spoločnosti Winterthur, jednalo sa nie o nemeckú, ale o švajčiarsku poisťovňu. Tá však po akvizícii v roku 2006 de facto prešla pod francúzsku poisťovňu Axa. Agentúra AFP nenašla žiadny dôkaz o tom, že by sa táto skupina podieľala na stavbe laboratória vo Wu-chane.

Podľa príspevku mala byť do machinácií zapojená aj poisťovňa Allianz, ktorá mala „náhodne“ kúpiť čínsku dielňu (resp. čínske laboratórium). Toto tvrdenie je nedáva zmysel, keďže v úvode príspevku sa tvrdí, že laboratórium patrí spoločnosti Glaxo. Spoločnosť Allianz na svojej stránke uvádza, že má kancelárie v Pekingu, Šanghaji a Kantóne, nie však vo Wu-chane. Spoločnosť nespomína, že by mala v Číne laboratórium.

Bill Gates nie je veľkým akcionárom spoločnosti Pfizer

V predmetnom FB príspevku sa spomína aj Bill Gates, ktorý mal vraj byť „akcionárom spoločnosti Pfizer“ a „v súčasnosti prvým sponzorom WHO“. Rovnako ako George Soros, aj Bill Gates bol od začiatku pandémie Covid-19 terčom mnohých nepravdivých informácií.

Laboratórium spoločnosti Pfizer skutočne získalo peniaze od Strategického investičného fondu Nadácie Billa a Melindy Gatesovcov. Ako vysvetľuje na svojej stránke, nadácia investovala do farmaceutickej spoločnosti s cieľom rozšíriť prístup k injekčnej antikoncepcii Sayana do rozvojových krajín. V septembri 2020 tiež oznámila, že bude spolupracovať s niekoľkými spoločnosťami pracujúcimi na vývoji vakcíny na ochorenie COVID-19. Nadácia Billa a Melindy Gatesových však nepatrí medzi hlavných akcionárov spoločnosti Pfizer. 

Hlavní akcionári Pfizeru. Snímka zo stránky marketscreener.com vyhotovená 15. decembra 2020

Nadácia Billa a Melindy Gatesovcov je jedným z najväčších prispievateľov do WHO, jej príspevok je vo výške 11,65% rozpočtu Svetovej zdravotníckej organizácie. Je tesne za nemeckou vládou, ktorá poskytuje 12,18% rozpočtu.

Zhrnutie na záver: Neexistujú dôkazy o tom, že Wuhan Institute of Virology (WIV) je vlastníctvom spoločnosť GlaxoSmithKline. Takisto nie je pravda, že táto spoločnosť vlastní Pfizer. Rovnako niet ani stopy o tom, že by poisťovacie spoločnosti Wintherthur a Axa boli zapojené do stavby či vlastníckej štruktúry WIV. Presne naopak oproti tomu, ako tvrdí nepravdivý FB príspevok, správcovská spoločnosť BlackRock vlastní malý podiel akcií v spoločnosti v Pfizer (jedným z mnohých jej investorov je aj George Soros, spoločnosť vlastní množstvo podielov aj v iných globálnych podnikoch). Nadácia Billa a Melindy Gatesovcov investovala do spoločnosti Pfizer za účelom rozvoja konkrétnych projektov, nie je však významným akcionárom.

 

Článok preložil/-a
COVID-19 BILL GATES George Soros